TRASA

Bangkok – Mandalaj – Awa – Amarapura – Mingun – Sagaing – Monywa – groty Pho Win Thaung – Pagan – góra Popa – Kalaw – jezioro Inle – Nayipyidaw – Kyaiktiyo i Złota Skała – Setse – Pegu – Rangun – Bangkok

Dostępne terminy

19 dni: Cena: 5.900 zł + 840 USD

atuty wyjazdu

 • wynajęte samochody na całej trasie pozwalają zrealizować bardzo bogaty program
 • wizyta w grotach Pho Win Thaung zwanych „ukrytym skarbem Birmy”
 • rejs po rzecze Irawadi i wycieczka łodzią po jeziorze Inle
 • zwiedzanie sanktuarium na górze Kyaikto (Złota Skała)
 • całodniowa wycieczka po świątyniach Paganu
 • zwiedzanie Nayipyidaw – nowej stolicy Birmy
 • wędrówka przez płaskowyż Szan, podczas której zobaczymy życie we wioskach
 • relaks na plaży nad Morzem Andamańskim

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Wycieczka do Birmy - BUDDYJSKA KRAINA NAD IRAWADI

„Kraj zupełnie niepodobny do czegokolwiek innego na świecie” /Rudyard Kipling/

Wyprawa do Birmy - kraju, który zaledwie kilka lat temu był jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata! Birma, która po wyzwoleniu z Imperium Brytyjskiego zastygła w „buddyjskim socjalizmie”, uważana był za wielki skansen Azji. Kraj ten obecnie przeżywa okres wielkich reform politycznych i szybkiego rozwoju gospodarczego. Pomimo tego spośród państw południowej Azji Birma nadal jest krajem najbardziej tajemniczym. Wciąż urzeka swoją atmosferą i życzliwością mieszkańców, a buddyjski charakter jej kultury jest widoczny na każdym kroku. Podczas naszej wyprawy napotkamy liczne świadectwa 2,5-tysiącletniej obecności buddyzmu na tym terenie. Zachwycimy się pagodą Szwedagon – „cudownym kompleksem buddyjskiej sztuki i wiary”, stupą na Złotej Skale na szczycie góry Kyaiktiyo, tekowymi klasztorami w AwieMandalaj, ogromną stupą w Mingunie, a przede wszystkim tysiącem świątyń w Paganie – stolicy legendarnego królestwa opisanego przez Marco Polo. Pagan to obok Angkoru najważniejszy kompleks zabytków w Azji Południowo-Wschodniej i jednocześnie największy w świecie zbiór budowli buddyjskich. Na płaskowyżu Szan pójdziemy na wędrówkę przez pola ryżowe i wioski miejscowych plemion. Przepłyniemy łodziami przez górskie jezioro Inle, a w Amarapurze przejdziemy po najdłuższym w świecie moście z drewna tekowego. Popłyniemy majestatyczną Irawadi – największą rzeką Birmy. W Rangunie poznamy kolonialną przeszłość kraju, a w Mandalaj zobaczymy, co zostało z legendarnej atmosfery „starych dobrych czasów” opiewanej przez Franka Sinatrę i Robbiego Williamsa. Ujrzymy kraj, który oczarował Kiplinga oraz gdzie swą karierę literacką zaczynał George Orwell, dla którego Birma stała się wielką inspiracją. Przekonamy się, jak wiele z „orwellowskiego” ducha jest w Birmie obecne po dzień dzisiejszy.

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Bangkoku. Przejazd do hostelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3
 Spacer po Bangkoku. Przeprawa promem przez Menam do najstarszej części miasta – dzielnicy Thon Buri, gdzie zobaczymy Muzeum Królewskich Łodzi Paradnych, dwa ważne buddyjskie waty, katedrę chrześcijańską i szpital Siri Radż z bardzo ciekawym Muzeum Medycyny. Poznamy historię buddyzmu oraz dzieje kontaktów politycznych i wojen pomiędzy Tajlandią i Birmą. Nocleg w Bangkoku.

Dzień 4 Przelot z Bangkoku do Mandalaj (Mandalay). Zwiedzanie Birmy rozpoczniemy od wizyty w malowniczych ruinach miasta Awa – stolicy królestwa do XVIII wieku. Następnie przejazd do miejscowości Amarapura, gdzie znajduje się najdłuższy na świecie most z drewna tekowego (Most U Beina). Nocleg w Mandalaj.

Dzień 5 Rano zwiedzanie Mandalaj – legendarnej XIX-wiecznej stolicy Birmy, a obecnie jednego z najważniejszych miast w kraju: wizyta w pałacu króla Mindona oraz w świątyni Kuthodaw Paya, zwanej „największą kamienną księgą świata”, gdzie na 729 marmurowych tablicach wyryto najświętsze teksty buddyjskie. Po południu popłyniemy łodzią po rzece Irawadi do ogromnej świątyni w Mingunie, której  budowę rozpoczął król Bodawpaya w 1790 r. i roztrwonił na nią cały skarb państwa. Zobaczymy tam też największy na świecie działający dzwon o wadze 90 ton. Nocleg w Mandalaj.

Dzień 6 Rano wyjazd z Mandalaj, na przedmieściach którego zobaczymy najważniejszy w Birmie posąg Buddy Mahamuniego oraz słynne sanktuarium pielgrzymkowe w Sagaing, gdzie odwiedzimy klasztor Tilawkaguru i Wzgórze Sagaing. Następnie przejazd do miasta Monywa (ok. 4-5 godz.). To jedno z bardziej urokliwych miast Górnej Birmy leży nad majestatyczną rzeką Czinduin. W pagodzie Mohnyin Thambuddhei znajduje się drugi największy posąg Buddy na świecie o wys. 129 m. Wieczorem wizyta w pagodzie i nocleg.

Dzień 7-8 Rano jedna z największych atrakcji wyjazdu: wizyta w grotach Pho Win Thaung – zespole 947 jaskiń ze świetnie zachowanymi freskami przedstawiającymi sceny z życia Buddy i jego poprzednich wcieleń (dżataki). Freski pochodzą z okresu od XIV do XVIII wieku. Słabo znane i rzadko odwiedzane przez turystów groty są jednym z „ukrytych skarbów” Birmy. Następnie przejazd z Monywy do Paganu (ok. 4-5 godz.) i po południu początek zwiedzania Najsłynniejszego kompleksu świątynnego w Birmie. Pagan leży na suchym płaskowyżu nad rzeką Irawadi. W XI wieku miasto zostało pierwszą stolicą zjednoczonej Birmy, a jego władca ustanowił buddyzm religią państwową. Przez ponad dwieście lat królowie wznosili w Paganie świątynie i relikwiarze. Do dziś na terenie historycznego Paganu zachowało się ok. 2 tysięcy świątyń oraz drugie tyle zrujnowanych budowli. Zobaczymy kilkanaście najważniejszych i najlepiej zachowanych pagód: Szwezigon, Ananda, Sulamani, Manuha, Upali Thein, Htilominlo i inne, a także fabrykę wyrobów z laki oraz bazar. Pagan jest znakomitym miejscem do zakupu pamiątek.

Dzień 9 Rano przejazd do najważniejszego sanktuarium pielgrzymkowego Królestwa Paganu pod górą Popa. Staniemy tam oko w oko z dzikimi małpami, a także zobaczymy unikalne ofiary, które Birmańczycy składają natom – niezwykle oryginalnym duchom opiekuńczym. Następnie podróż na płaskowyż Szan przez piękne krajobrazowo rejony Birmy. Nocleg w miasteczku Kalaw – ongiś najpopularniejszym górskim, kolonialnym kurorcie kraju.

Dzień 10 Całodniowa wędrówka przez płaskowyż Szan, podczas którego zobaczymy życie w miejscowych wioskach, które zamieszkują różne plemiona i mniejszości etniczne w Birmie. Nocleg w miasteczku Nyaungshwe nad jeziorem Inle.

Dzień 11 Wycieczka łódką po krystalicznie czystym jeziorze Inle, którego wybrzeża są zamieszkiwane przez malowniczą mniejszość Intha. Zobaczymy wioski na palach i pływające wyspy z ogrodami i uprawami warzyw. Odwiedzimy kompleks sakralny w Indein, najświętsze sanktuarium Szanów w Phaung Daw, a także klasztor („skaczącego kota” Nga Phe). Nocleg w Nyaungshwe.

Dzień 12 Podróż z nad jeziora Inle do stolicy stolicy Republiki Związku Mjanmy – miasta Naypyidaw (czas przejazdu ok. 8 godz.), którego dokładne założenia urbanistyczne są nadal tajemnicą birmańskiej armii. Nadal pozostaje ono jednym z najbardziej niezwykłych miast świata. Nocleg w Naypyidaw lub okolicy.

Dzień 13 Przejazd do miejscowości Kyaiktiyo w stanie Mon. Po południu wizyta w sanktuarium buddyjskim na świętej górze Kyaikto, gdzie na szczycie Złotej Skały znajduje się niewielki relikwiarz, do którego pielgrzymują wierni z całej Birmy. Nocleg w rejonie Kyaiktiyo.

Dzień 14 Przejazd do miejscowości Setse nad Morzem Andamańskim i relaks na piaszczystej plaży. Na smakoszy morskich przysmaków czekają pyszne dania z ryb i owoców morza. Nocleg.

Dzień 15 Przejazd do Pegu – dawnej stolicy Monów. Wizyta w najważniejszych pagodach miasta: Szwemawdaw – najstarszej, której nazwa oznacza „wielki złoty bóg”; Szwetlyaung (Shwethalyaung) – z 55-metrowym posągiem leżącego Buddy, odnalezionym w dżungli podczas budowy linii kolejowej w 1881 roku. Następnie podróż do Rangunu. Spacer po mieście i nocleg.

Dzień 16 Zwiedzanie tętniącego życiem Rangunu. Zobaczymy okazałą kolonialną architekturę brytyjską, buddyjską pagodę Sule, Pomnik Niepodległości, a także Szwedagon – najsłynniejszą świątynię na terenie Birmy, symbol jedności i niepodległości kraju. Szwedagon wznosi się na wzgórzu, mierzy 98 m wysokości, a jej powierzchnia jest pokryta 53 tonami złota. Nocleg.

Dzień 17 Rano czas na zakupy i indywidualne spacery po Rangunie. Wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do Bangkoku (czas lotu ok. 1,5 godz.). Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 18 Dla chętnych wycieczka fakultatywna po kanałach Bangkoku (dodatkowy koszt to ok. 15 USD od osoby). Czas wolny i odpoczynek przed podróżą. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 19 Powrót do Warszawy.

 

Powrót do Warszawy. Uwaga! Latem 2019 roku powrót z wycieczki zakończy się w 19 dniu wyjazdu.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa – Bangkok – Warszawa; przeloty Bangkok - Mandalaj i Rangun - Bangkok; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte samochody itp.); noclegi (hostele – pokoje 2-3 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy do Birmy (ok. 50 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 90 USD); wycieczki po kanałach Bangkoku (ok. 15 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Birmy bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Super interesująca trasa, różnorodna, ciekawa, ale nie męcząca.

Anna, styczeń 2018.

Wyjazd super, kraj bardzo ciekawy, ludzie serdeczni. Fajnie, że był zorganizowany transport w postaci wynajętych busików, dzięki temu można było bez problemu dojechać na czas w planowane miejsca, a nawet czasami zobaczyć nieco więcej niż jest w programie. Bardzo pomocni i mili kierowcy. Standard zakwaterowania wyższy niż się spodziewałam:). Trasa ciekawa,obejmująca nie tylko” pocztówkowe “miejsca. Pilot dobrze zorganizowany, z dużą wiedzą na temat kraju (zwłaszcza historyczną i polityczną), widać że zafascynowany Birmą. Ogólnie polecam, zdecydowanie jest to kraj do którego mogłabym wrócić.

Maria, styczeń 2018.

Wyprawa dobrze przygotowana, dała możliwość poznania różnych “osobliwości” Birmy. Pilot zorganizowany,konsekwentny, znający kraj, życzliwy, – jednym słowem bez zarzutu

Barbara, styczeń 2017.

Niezapomniana wyprawa- miliony stup, tyleż samo, albo i więcej posągów Buddy, wspaniałe- fotogeniczne krajobrazy, Świątynie kapiące złotem i biedni, prości ale bardzo serdeczni Birmańczycy. Azja w najczystszym wydaniu…szkoda, że się już zmienia . Także jedźcie koniecznie, oczywiście z Laurazją :)Świetny program autorstwa Michała Lubiny znakomicie zrealizowany przez pilota Krzysztofa R., który umiejętnie łączy profesjonalizm ze zwykłym koleżeństwem!!! Dzięki Krzysiu- bez Ciebie ta wyprawa nie byłaby tak udana!

Magdalena, styczeń 2017.

Wyprawa do takiego kraju jak Myanmar w odniesieniu do przemian jakie tam powoli zachodzą była bardzo specyficzna. Cieszę się, że byłem tam teraz, nie wiadomo jak ten kraj będzie wyglądał za kilka, kilkanaście lat. Trasa bardzo różnorodna, co dawało możliwość szerokiego spojrzenia na kulturę, tradycje, religijność i przyrodę tego pięknego, gościnnego kraju. Pilot bardzo profesjonalny, otwarty na sytuacyjne decyzje w trakcie wyprawy, humor i koleżeńskość wobec grupy owocują dobrymi relacjami podczas wyjazdu.

Adam, styczeń 2017.

Rewelacyjny wyjazd.

Agnieszka, lipiec 2016.

Pilot – jakość Najwyższa. Wiedza, znajomość realiów kraju, kultura, erudycja. Birma – kraj na tyle egzotyczny, że trudno się nie zachwycać. Trasa pomyślana tak, by “dotknąć” specyfiki kraju – kultury, historii, warunków życia.

Renata, lipiec 2016.

Jestem zachwycona, wybieram się z biurem w podróż do Laosu i Tajlandii, może w przyszłym roku.

Jolanta, luty 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x