Dzień 1-2 Przelot z Polski do Bangkoku. Przejazd do hostelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.
Dzień 3 Spacer po Bangkoku. Przeprawa promem przez Menam do najstarszej części miasta – dzielnicy Thon Buri, gdzie zobaczymy Muzeum Królewskich Łodzi Paradnych, dwa ważne buddyjskie waty, katedrę chrześcijańską i szpital Siri Radż z bardzo ciekawym Muzeum Medycyny. Poznamy historię buddyzmu oraz dzieje kontaktów politycznych i wojen pomiędzy Tajlandią i Birmą. Nocleg w Bangkoku.
Dzień 4 Przelot z Bangkoku do Mandalaj (Mandalay). Zwiedzanie Birmy rozpoczniemy od wizyty w malowniczych ruinach miasta Awa – stolicy królestwa do XVIII wieku. Następnie przejazd do miejscowości Amarapura, gdzie znajduje się najdłuższy na świecie most z drewna tekowego (Most U Beina). Nocleg w Mandalaj.
Dzień 5 Rano zwiedzanie Mandalaj – legendarnej XIX-wiecznej stolicy Birmy, a obecnie jednego z najważniejszych miast w kraju: wizyta w pałacu króla Mindona oraz w świątyni Kuthodaw Paya, zwanej „największą kamienną księgą świata”, gdzie na 729 marmurowych tablicach wyryto najświętsze teksty buddyjskie. Po południu popłyniemy łodzią po rzece Irawadi do ogromnej świątyni w Mingunie, której budowę rozpoczął król Bodawpaya w 1790 r. i roztrwonił na nią cały skarb państwa. Zobaczymy tam też największy na świecie działający dzwon o wadze 90 ton. Nocleg w Mandalaj.
Dzień 6 Rano wyjazd z Mandalaj, na przedmieściach którego zobaczymy najważniejszy w Birmie posąg Buddy Mahamuniego oraz słynne sanktuarium pielgrzymkowe w Sagaing, gdzie odwiedzimy klasztor Tilawkaguru i Wzgórze Sagaing. Następnie przejazd do miasta Monywa (ok. 4-5 godz.). To jedno z bardziej urokliwych miast Górnej Birmy leży nad majestatyczną rzeką Czinduin. W pagodzie Mohnyin Thambuddhei znajduje się drugi największy posąg Buddy na świecie o wys. 129 m. Wieczorem wizyta w pagodzie i nocleg.
Dzień 7-8 Rano jedna z największych atrakcji wyjazdu: wizyta w grotach Pho Win Thaung – zespole 947 jaskiń ze świetnie zachowanymi freskami przedstawiającymi sceny z życia Buddy i jego poprzednich wcieleń (dżataki). Freski pochodzą z okresu od XIV do XVIII wieku. Słabo znane i rzadko odwiedzane przez turystów groty są jednym z „ukrytych skarbów” Birmy. Następnie przejazd z Monywy do Paganu (ok. 4-5 godz.) i po południu początek zwiedzania Najsłynniejszego kompleksu świątynnego w Birmie. Pagan leży na suchym płaskowyżu nad rzeką Irawadi. W XI wieku miasto zostało pierwszą stolicą zjednoczonej Birmy, a jego władca ustanowił buddyzm religią państwową. Przez ponad dwieście lat królowie wznosili w Paganie świątynie i relikwiarze. Do dziś na terenie historycznego Paganu zachowało się ok. 2 tysięcy świątyń oraz drugie tyle zrujnowanych budowli. Zobaczymy kilkanaście najważniejszych i najlepiej zachowanych pagód: Szwezigon, Ananda, Sulamani, Manuha, Upali Thein, Htilominlo i inne, a także fabrykę wyrobów z laki oraz bazar. Pagan jest znakomitym miejscem do zakupu pamiątek.
Dzień 9 Rano przejazd do najważniejszego sanktuarium pielgrzymkowego Królestwa Paganu pod górą Popa. Staniemy tam oko w oko z dzikimi małpami, a także zobaczymy unikalne ofiary, które Birmańczycy składają natom – niezwykle oryginalnym duchom opiekuńczym. Następnie podróż na płaskowyż Szan przez piękne krajobrazowo rejony Birmy. Nocleg w miasteczku Kalaw – ongiś najpopularniejszym górskim, kolonialnym kurorcie kraju.
Dzień 10 Całodniowa wędrówka przez płaskowyż Szan, podczas którego zobaczymy życie w miejscowych wioskach, które zamieszkują różne plemiona i mniejszości etniczne w Birmie. Nocleg w miasteczku Nyaungshwe nad jeziorem Inle.
Dzień 11 Wycieczka łódką po krystalicznie czystym jeziorze Inle, którego wybrzeża są zamieszkiwane przez malowniczą mniejszość Intha. Zobaczymy wioski na palach i pływające wyspy z ogrodami i uprawami warzyw. Odwiedzimy kompleks sakralny w Indein, najświętsze sanktuarium Szanów w Phaung Daw, a także klasztor („skaczącego kota” Nga Phe). Nocleg w Nyaungshwe.
Dzień 12 Podróż z nad jeziora Inle do stolicy stolicy Republiki Związku Mjanmy – miasta Naypyidaw (czas przejazdu ok. 8 godz.), którego dokładne założenia urbanistyczne są nadal tajemnicą birmańskiej armii. Nadal pozostaje ono jednym z najbardziej niezwykłych miast świata. Nocleg w Naypyidaw lub okolicy.
Dzień 13 Przejazd do miejscowości Kyaiktiyo w stanie Mon. Po południu wizyta w sanktuarium buddyjskim na świętej górze Kyaikto, gdzie na szczycie Złotej Skały znajduje się niewielki relikwiarz, do którego pielgrzymują wierni z całej Birmy. Nocleg w rejonie Kyaiktiyo.
Dzień 14 Przejazd do miejscowości Setse nad Morzem Andamańskim i relaks na piaszczystej plaży. Na smakoszy morskich przysmaków czekają pyszne dania z ryb i owoców morza. Nocleg.
Dzień 15 Przejazd do Pegu – dawnej stolicy Monów. Wizyta w najważniejszych pagodach miasta: Szwemawdaw – najstarszej, której nazwa oznacza „wielki złoty bóg”; Szwetlyaung (Shwethalyaung) – z 55-metrowym posągiem leżącego Buddy, odnalezionym w dżungli podczas budowy linii kolejowej w 1881 roku. Następnie podróż do Rangunu. Spacer po mieście i nocleg.
Dzień 16 Zwiedzanie tętniącego życiem Rangunu. Zobaczymy okazałą kolonialną architekturę brytyjską, buddyjską pagodę Sule, Pomnik Niepodległości, a także Szwedagon – najsłynniejszą świątynię na terenie Birmy, symbol jedności i niepodległości kraju. Szwedagon wznosi się na wzgórzu, mierzy 98 m wysokości, a jej powierzchnia jest pokryta 53 tonami złota. Nocleg.
Dzień 17 Rano czas na zakupy i indywidualne spacery po Rangunie. Wieczorem przejazd na lotnisko i przelot do Bangkoku (czas lotu ok. 1,5 godz.). Przejazd do hotelu i nocleg.
Dzień 18 Dla chętnych wycieczka fakultatywna po kanałach Bangkoku (dodatkowy koszt to ok. 15 USD od osoby). Czas wolny i odpoczynek przed podróżą. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.
Dzień 19 Powrót do Warszawy.
Powrót do Warszawy. Uwaga! Latem 2019 roku powrót z wycieczki zakończy się w 19 dniu wyjazdu.