TRASA

Wyprawa: Xi’an - Lanzhou - Bingling Si - Zhangye - Daxia - Nefrytowe Wrota - Dunhuang - groty Mogao - Kaszgar - Osz - Issyk-Kul - Biszkek - Ałmaty - Tien Szan - Czambałuk - Ałmaty

Dostępne terminy

15 dni: Cena: 8.200 zł + 690 USD

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Wycieczka Uzbekistan i Turkmenistan - W sercu jedwabnego szlaku 28 dni: 21 lipca - 17 sierpnia Cena wyjazdu łączonego: 9850 zł + 2100 USD

atuty wyjazdu

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Wyprawa Chiny, Kirgistan i Kazachstan - U źródeł jedwabnego szlaku

Jedwabny Szlak – to jedna z tych magicznych nazw, które natychmiast pobudzają naszą wyobraźnię. Przez wieki najważniejszy szlak handlowy świata, decydujący o potędze i upadku, bogactwie i nędzy krajów i miast, dziś odżywa jako wielka atrakcja turystyczna i nie mniejszy wabik geopolityczny. Zagubione pośród piasków pustyni, leżące na peryferiach globalnej wioski pozostałości Szlaku przywodzą na myśl czasy, gdy to właśnie tu decydowały się losy świata. Na tym wielkim skrzyżowaniu kultur i cywilizacji dochodziło do wymiany nie tylko towarów ale przede wszystkim nowinek technicznych, idei, religii, sztuki. Tutaj powstawały i upadały wielkie imperia, tu swą rolę w historii zapisywały nieprzeciętne jednostki. A potem niemal wszystko przykrył piasek pustyń. Pozostało wspomnienie – i legenda, odżywająca teraz z nową siłą. 

Zapraszamy na prelekcję do serca Jedwabnego Szlaku by zobaczyć to, co pozostało z lat świetności. Rozpoczniemy tak, jak zaczynał się Szlak, od chińskiego Xi’anu, ongiś Chang’anu, sławnego Terakotową Armią. Następnie pojedziemy przez piaski pustyni Takla Maklan, oglądając chiński Turkiestan, Xinjinag, a w nim m.in. sławne groty Mogao. Ujrzymy Kaszgar by dotrzeć do biblijnego Oszu, a następnie skręcić na północ ku Ałma Acie i ujrzeć Podniebne Góry, czyli Tien Szan.

Serdecznie zapraszam,

Michał Lubina

Dzień 1  wylot z W-wy do Xi’anu.

Dzień 2 Przylot do Xi’anu, dawnego Chang’an, gdzie zaczynał się Jedwabny Szlak. Aklimatyzacja, spacer po  dzielnicy muzułmańskiej słynącej z jedzenia. Nocleg w Xi’an.

Dzień 3 Przed południem: Zwiedzanie Terakotowej Armii. Po południu zwiedzanie Wielkiej Pagody Dzikiej Gęsi – najsłynniejszej pagody Xi’anu, pamiętającej czasy Jedwabnego Szlaku. Dla chętnych muzeum kamiennych steli, z najstarszą w Chinach stelą nestoriańską, odnalezioną przez polskiego jezuitę Michała Boyma w XVII w. Nocleg w Xi’an.

Dzień 4 wczesnym ranem przejazd do Lanzhou (ok. 8 godzin), stolicy „korytarza Hexi”, ongiś chińskiej części Jedwabnego Szlaku. Przejazd do Bingling Si, z 27-metrowym posągiem Buddy wykutym w skale; Bingling z powodu swej niedostępności uniknął zniszczenia w trakcie Rewolucji Kulturalnej. Powrót do Lanzhou, nocleg.

Dzień 5 przejazd do Zhangye (ok. 2 godzin). Całodzienne oglądanie efektownego Parku Narodowego Daxia z formacjami skalnymi o niezwykłych kolorach. Nocleg w Zhangye

Dzień 6 Przejazd do Dunhuangu (ok. 5 godzin), dawniej ostatniej chińskiej oazy na Jedwabnym Szlaku.  Po południu przejazd do Nefrytowych Wrót oraz pozostałości Wielkiego Muru (ok. 3 h) – chińskiego posterunku granicznego na trasie Jedwabnego Szlaku. Chińczycy uważali tę bramę za koniec cywilizowanego świata, zaś ruiny Wielkiego Muru są najdalej na zachód wysuniętą częścią tego systemu obronnego. Powrót do Dunhuang, nocleg.

Dzień 7 Zwiedzanie grot Mogao (lista UNESCO) – jednego z najbardziej imponujących zabytków Chin. Groty z tysiącami przedstawień Buddy zostały ufundowane jako wota za przejechanie Jedwabnego Szlaku.

Dzień 8 Początek długiej drogi do Kaszgaru (ok. 22 godzin) przez niedostępną pustynię Takla Makan, którą ongiś musieli pokonać kupcy na trasie Jedwabnego Szlaku. Wjedziemy do Xinjiangu (Sinkiangu) – chińskiego Turkiestanu. W tej najbardziej kontrolowanej prowincji chińskiej poznamy historię trudnej koegzystencji Ujgurów z Chińczykami. Nocleg w pociągu do Kaszgaru.

Dzień 9 Całodniowe zwiedzanie Kaszgaru, jednego z najlepiej zachowanych miast na trasie Jedwabnego Szlaku. Stare Miasto w Kaszgarze jest uznawana za jedną z najpiękniejszych w całych Chinach, a Kaszgar to najbardziej malownicze miasteczko Xinjinagu. Poznamy styk kultur chińskiej, ujgurskiej, kazachskiej i kirgiskiej. Kaszgar najlepiej wyraża wieloetniczność i wielokulturowość – i złożone współistnienie – Xinjinagu.

Dzień 10 Całodniowy (ok. 10 godzin jazdy) przejazd do Kirgistanu przez przepiękne góry Tienszan. Nocleg w Sary Tasz po kirgiskiej stronie granicy.

Dzień 11 Do południa dojazd do Oszu. Po południu poznawanie Oszu, leżącego pośrodku Jedwabnego Szlaku, zwiedzanie wzgórza Salomona (lista UNESCO), gdzie znajduje się m.in. meczet Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów. Nocleg w Oszu.

Dzień 12 Całodzienny przejazd przez niemal cały Kirgistan nad jezioro Issyk-Kul. Po drodze zobaczymy najpiękniejszą trasę w całym kraju: góry przecinane tunelami budowanymi przez konstruktorów moskiewskiego metra. Nocleg nad Issyk-Kulem.

Dzień 13 Zasłużony odpoczynek nad jeziorem Issyk-Kul, drugim największym jeziorze górskim na świecie po Titicace. Popołudniem przejazd do Biszkeku, stolicy kraju. Spacer po centrum. Wieczorem przejazd do Ałmaty (Ałma-Aty). Nocny spacer po mieście słusznie uznawanym za najbardziej eleganckie w całej Azji Środkowej.

Dzień 14 Wyjazd w przepiękne Góry Tienszan. Oglądanie lodowców w okolicach Czambałuk (3500 m.n.p.m.) oraz jeśli pogoda pozwoli Wielkiego Jeziora Ałmatyńskiego. Nocleg w Ałmaty.

Dzień 15 Odlot i przylot do Polski

Umowa obejmuje:

- koszty złotówkowe - przelot na trasie Warszawa-Xi'an; Ałmaty-Warszawa, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy na terenie Chin, Kirgistanu i Kazachstanu (pociągi, autobusy itp.); noclegi (hotele – pokoje 2-3 osobowe); koszty organizacyjne w Chinach, Kirgistanie i Kazachstanie

Umowa nie obejmuje: wizy chińskiej (ok. 260 zł); wyżywienia (ok. 20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 250 USD)

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Chin bez dodatkowych opłat.

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x