TRASA

Wyprawa: Pekin - Badaling / Mutianyu (Wielki Mur) - Datong - Pingyao - Xi'an - Luoyang - Shaolin - Szanghaj - Huang Shan (Tunxi) - Tongli - Zhouzhuangu - Szanghaj

Dostępne terminy

21 dni: Cena: 5.600 zł + 700 USD

atuty wyjazdu

 • rzetelne zwiedzanie najsłynniejszych atrakcji Chin: Wielkiego Muru, Terakotowej Armii czy klasztoru Shaolin
 • cofnięcie się w czasie do dawnych Chin w urokliwych miasteczkach Pingyao, Tongli, Zhouzhuang
 • zwiedzanie efektownych buddyjskich grot w Datongu, Luoyangu
 • porządne zwiedzanie Pekinu i Szanghaju, najważniejszych chińskich miast
 • oglądanie niedźwiadków panda
 • wyprawa w Góry Żółte – najpiękniejsze góry Chin

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Wyprawa Chiny - W krainie pand, Wielkiego Muru i terakotowych żołnierzy - 21 dni

Wyprawa do Chin to idealna okazja by poznać jedną z najstarszych i najbardziej zamkniętych cywilizacji. Podróżując po Chinach trudno sobie wyobrazić, że dzisiejsze supermocarstwo to kraj, który jeszcze w XIX wieku był niemal całkowicie odcięty od świata. Odwiedzimy miejsca związane z kulturą chińską w jej najbardziej klasycznym wydaniu: Wielki Mur w Badaling lub Mutianyu, Zakazane Miasto w Pekinie, Bund w Szanghaju i Terakotową Armię w Xi’an. Zobaczymy też miejsca mniej znane, a niezwykle atrakcyjne, swoiste ukryte perły kultury: Pingyao - idealne "chińskie" miasto zbudowane według zasad geomancji (feng shui), urokliwe Tunxi położone u stóp Gór Żółtych, czy wreszcie zbudowane nad Wielkim Kanałem miasteczka Tongli i Zhouzhuang - zwane "Chińską Wenecją", gdzie 60% budynków pochodzi z czasów dynastii Ming i Qing. W sławnym klasztorze Shaolin podpatrzymy trening adeptów kung-fu. Nad pragmatyzmem chińskiej religijności zadumamy się w Wiszącym Klasztorze koło Datongu. Historię buddyzmu w Chinach poznamy we wpisanych na listę UNESCO grotach Yungang i Luoyang z tysiącami rzeźb i płaskorzeźb. Ponadto dowiemy się o losach chrześcijańskich misjonarzy w Państwie Środka, poznamy dzieje muzułmanów w Xi’an i Żydów nad Rzeką Żółtą.  Kulturę i sztukę kraju przybliży nam udział w spektaklu Opery Pekińskiej oraz wizyta w domu rodziny Qiao, gdzie rozgrywa się akcja filmu "Zawieście czerwone latarnie". Nasz wyjazd to także wspaniała przyroda: wejdziemy na najpiękniejsze w Chinach Góry Żółte, których postrzępione wierzchołki wyłaniają się z magicznej mgły. Zobaczymy misie panda, leniwie wylegujące się i wcinające bambusy. Wreszcie spotkamy się z jedną z najoryginalniejszych kuchni świata. Będziemy zajadać się kaczką po pekińsku, spróbujemy owoców morza  w szanghajskich restauracjach i pierożków w ulicznych barach, a także zakosztujemy najlepszych chińskich piw ze słynnych browarów: Tsingtao, założonego przez Niemców i Harbin, założonego przez Polaka.

 

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Pekinu. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie stolicy rozpoczniemy od największego placu świata, Tiananmen. Ujrzymy Bramę Tiananmen, z której cesarze ogłaszali edykty. Tutaj w 1949 roku proklamowano Chińską Republikę Ludową, a przywódca Mao machał setkom tysięcy „hongweibingów” podczas Rewolucji Kulturalnej. Następnie wizyta w Mauzoleum Mao Zedonga i spacer po cesarskim Zakazanym Mieście (Lista UNESCO), skąd cesarze różnych dynastii rządzili Państwem Środka przez ponad 700 lat. Zobaczymy cesarskie budynki i pałace oraz tzw. Ścianę Smoków. Degustacja kaczki po pekińsku, kulinarnego specjału stolicy. Nocleg.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka do Wielkiego Muru (lista UNESCO), największej fortyfikacji świata, zwycięzcy klasyfikacji na siedem nowych cudów świata. Spacer po jego najlepiej zachowanym fragmencie w Badaling lub Mutianyu. Nocleg w Pekinie.

Dzień 5 Wycieczka do położonego pod Pekinem Pałacu Letniego (Lista UNESCO), wakacyjnej rezydencji cesarzowej Cixi, słynnej i kontrowersyjnej „cesarzowej wdowy” rządzącej Chinami w II połowie XIX w., która wywarła ogromny wpływ na dalsze losy kraju. Zobaczymy m.in. jezioro Kunming, Most 17 łuków, Długi Korytarz, czy będącą symbolem panowania Cixi Marmurową Łódź. Przespacerujemy się również po uliczce Suzhou, będącej żywą pamiątką XIX-wiecznych Chin. Wieczorem dla chętnych wizyta na spektaklu tradycyjnej opery pekińskiej. Nocleg.

Dzień 6 Spacer do Świątyni Nieba (lista UNESCO) - głównego sanktuarium konfucjańskiego, gdzie cesarz składał dary i modlił się za pomyślne zbiory. W okalającym ją parku pekińczycy chętnie spędzają wolny czas, grając na instrumentach muzycznych, ćwicząc, czy przyglądając się grze w chińskie szachy. Po południu wyjazd pociągiem do Datongu (czas przejazdu ok. 7 godzin). Nocleg.

Dzień 7 Przyjazd do miasta Datong. Wycieczka do jednego z „cudów Chin”: jaskiń Yungang (lista UNESCO), z ponad 50 tys. posągów i fresków o tematyce buddyjskiej, powstałych między od IV do VI w. n.e., w których oprócz motywów chińskich dostrzec można wpływy perskie, bizantyjskie i indyjskie. Przejazd do Wiszącego Klasztoru, kompleksu dosłownie przykutego do wiszącej skały i trzymającego się tylko na bambusowych balach. Przejazd do Pingyao. Nocleg na tradycyjnych łóżkach chińskich typu kang.

Dzień 8 Zwiedzanie Pingyao (lista UNESCO) - idealnie zachowanego miasta z czasów dynastii Ming (XIV – XVII w.), zbudowanego według klasycznych założeń feng shui. Przejście po murach obronnych; wizyta w świątyniach konfucjańskich, taoistycznych i buddyjskich; oglądanie domów mandarynów i bankierów, gmachów użyteczności publicznej, pierwszych banków, agencji ochrony i kościoła. Po południu wizyta w domu rodziny Qiao, gdzie kręcono film „Zawieście czerwone latarnie”, uznawany za jeden z najlepszych filmów w historii kinematografii chińskiej, a ukazujący na przykładzie jednej rodziny cały dawny chiński mikrokosmos i jego zmierzch. Nocleg.

Dzień 9 Przejazd do Xi’anu (ok. 3,5 godz.). Xi’an był stolicą z czasów dynastii Tang, uznawaną za jedną z najlepszych w dziejach Chin. Obecnie zaś jest miejscem niezwykłego styku kultury chińskiej i muzułmańskiej. Wieczorny spacer po najlepiej zachowanych w całych Chinach murach obronnych (XIV w.), okalających Stare Miasto. Nocleg.

Dzień 10 Wycieczka do miejsca odnalezienia rzeźb Terakotowej Armii (lista UNESCO), której odkopanie należy do czołowych odkryć archeologii XX wieku. Żołnierze pierwszego cesarza Chin, Shi Huanga, stoją pogrupowani w oddziały piechoty, kawalerii i inne formacje, w strojach z I w. p.n.e., a każdy z nich ma inne rysy twarzy. Doskonale zachowana armia liczy tysiące żołnierzy. Po południu: zwiedzanie Xi'an: dzielnica muzułmańska, będąca jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w Chinach, z jej eklektycznym Wielkim Meczetem, bazarami i pysznymi łakociami. Oprócz tego zobaczymy Wieżę Dzwonną. Nocleg w Xi’an.

Dzień 11 Przejazd do Luoyang (ok. 6 godz.) wzdłuż słynnej Rzeki Żółtej, wokół której zamulonych i meandrujących wód narodziła się cywilizacja chińska. Zwiedzanie Grot Smoczej Bramy (lista UNESCO), jednego z najbardziej efektownych zabytków Chin, unikatowego zbioru buddyjskich rzeźb z V-VII w. n.e. z najsłynniejszym, 17-metrowym posągiem Buddy na czele. Groty, posiadające ongiś ponad 100 tys. przedstawień Buddów, są malowniczo położone nad rzeką Yi. Nocleg w Luoyang.

Dzień 12 Przejazd do klasztoru Shaolin (ok. 2 godz.). Zwiedzanie klasztoru Shaolin, miejsca narodzin walk kung-fu. Zobaczymy kompleks klasztorny, a także słynny Las Pagód (lista UNESCO). Weźmiemy udział w pokazie technik kung-fu organizowanym przez mnichów klasztoru. Przejazd do miejscowości Zhengzhou (ok. 2 godz.) Nocny przejazd pociągiem do Szanghaju (ok. 12 godz.).

Dzień 13 Zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Zwiedzanie Szanghaju, największego i najbogatszego miasta Chin: spacer po kolonialnym Bundzie, wielkim deptaku miejskim z repliką londyńskiego Big Bena; przeprawa na wyspę Putong, skąd ujrzymy nowoczesne wieżowce i najwyższy budynek Chin, liczącą 121 kondygnacji wieżę Shanghai Tower. Wieczorem spacer po ulicy Nankińskiej (Nanjing Donglu), głównym deptaku miejskim. Nocleg.

Dzień 14 Wizyta w szanghajskim zoo i odwiedziny u niedźwiadków panda. Panda jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Te niesamowicie łagodne niedźwiadki przez ¾ dnia śpią, a przez pozostałą część objadają się bambusem. Zobaczymy ich poranne karmienie - niezwykły spektakl.  Dalsze zwiedzanie Szanghaju: dawna Koncesja Francuska, która zachowała wiele ze swego galijskiego charakteru, będąc najlepszym dowodem na ongiś unikatowy dla Szanghaju wielokulturowy tygiel. Przespacerujemy się pod Bibliotekę Zikawei, najsłynniejszą bibliotekę Chin, ze zbiorami sięgającymi XVII w., zainicjowanymi przez słynnego odkrywcę Chin, jezuitę Mateo Ricciego. Obejrzymy kościół św. Ignacego Loyoli, najstarszy w Szanghaju i jeden z najstarszych w Chinach, świadectwo pierwszych chrześcijan w Chinach, wśród których pierwszoplanową rolę odgrywał Polak, Michał Boym. Nocleg.

Dzień 15 Dzień wolny w Szanghaju. Możliwość zobaczenia na własną rękę Muzeum Szanghajskiego, uznawanego za najlepsze muzeum Chin, z bogatymi zbiorami rzeźb z brązu, kaligrafii, czy malarstwa tuszowego. Nocleg.

Dzień 16 Przejazd pod słynne Żółte Góry (ok. 6 godzin). Odpoczynek w urokliwym miasteczku Tunxi, którego stara część zachwyca tradycyjną architekturą i niekłamanym czarem dawnych czasów. Degustacja słynnej lokalnej herbaty. Nocleg.

Dzień 17 Całodzienna wycieczka po zachwycających i powszechnie uznawanych za najpiękniejszych góry Chin Huang Shan (Żółe Góry, najwyższy szczyt o wys. ok. 1864 m n.p.m., lista UNESCO), będących natchnieniem dla tysięcy malarzy, poetów, kaligrafów i pisarzy chińskich. Nocleg w Tunxi.

Dzień 18 Przejazd z rejonu Gór Żółtych do „wodnego miasta” Zhouzhuang (ok. 8 godz.) zbudowanego 900 lat temu na wodzie, gdzie 60% budynków pochodzi ze średniowiecza. Odpoczynek i wieczorny spacer po miasteczku. Nocleg.

Dzień 19  Zwiedzanie Zhouzhuangu i Tongli, miasteczek kupców i rybaków, kwitnącyh za czasów świetności Wielkiego Kanału, będącego najważniejszym i największym szlakiem śródlądowym Chin od czasów dynastii Sui. Niewiele od tego czasu się zmieniło. Zobaczymy w nich piękne kanały, mosty i zaułki. Podczas popołudniowej wycieczki do Tongli zwiedzimy jeden z klasycznych ogrodów Suzhou (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 20 Poranny przejazd do Szanghaju, ostatnie zakupy, pożegnalny spacer i nocleg.

Dzień 21 Przejazd na lotnisko w Szanghaju. Dla chętnych przejazd szybką kolejką Maglev, pokonującą odległość do lotniska w 8 minut z prędkością przekraczającą 400 km/h. Odlot do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Pekin, Szanghaj - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy na terenie Chin (pociągi, autobusy itp.); noclegi (hostele, pokoje 2-4 osobowe); koszty organizacyjne w Chinach.

Umowa nie obejmuje: wizy chińskiej (ok. 260 zł + 185 zł); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 330 USD - w tym na operę pekińską), kolejki Maglev (15 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Chin bez dodatkowych opłat.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Aleksander Hamerlik

Aleksander Hamerlik (ur. 1995) – absolwent sinologii UAM-u, stypendysta Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Pedagogicznym w Guangxi oraz Ministerstwa Edukacji Republiki Chińskiej na Uniwersytecie Ciji, student psychologii.  Czytaj więcej...

Powiem jedno: wszystkim polecam!

Barbara, sierpień 2018.

Wyprawa i trasa zorganizowana bardzo profesjonalnie. Pilot wykazał się bardzo dobrą wiedzą merytoryczną i umiejętnościami organizacyjnymi.

Jacek, lipiec 2017.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x