TRASA

Wycieczka: Szanghaj - Xiamen (Amoy) - Gulanyu - Yongding - Kanton - Kaiping - Shenzhen - Hongkong - Makau- Kanton- Guilin - Longsheng - Yangshuo - Zhangjiajie - Yichang - Szanghaj

Dostępne terminy

22 dni: Cena: 5.800 zł + 900 USD

atuty wyjazdu

 • obserwacja największej atrakcji południa Chin: efektownej przyrody
 • podziwianie księżycowych krajobrazów Yangshuo i Guilin
 • wędrówki po górach Zhangjiajie, będących inspiracją dla „Awatara”
 • spacery po majestatycznych tarasach ryżowych Longsheng
 • zwiedzanie niezwykłych tulou, oryginalnych domów warownych Hakka
 • zwiedzanie Hongkongu, jednego z najciekawszych miast świata
 • wizyta w Makau, dawnej portugalskiej kolonii zwanej azjatyckim Las Vegas,

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Wycieczka Chiny Południowe - księżycowe krajobrazy, tarasy ryżowe i sceneria "Avatara"

Zobaczymy Chiny, takie jakie nam przywodzą pierwsze skojarzenia: tarasy ryżowe, ludzie chodzący w słomianych stożkowatych kapeluszach i tropikalna przyroda. A także takie, jakich w ogóle nie znamy: błyszczące bogactwem HongkonguSzanghaju czy Kantonu. Podczas tego wyjazdu będziemy podziwiać przede wszystkim unikatową przyrodę: księżycowe krajobrazy okolic Yangshuo, spektakularne tarasy ryżowe Longsheng czy niepowtarzalne góry Zhangjiajie, będące inspiracją dla „Awatara”. Ponadto zobaczymy jeden z najoryginalniejszych zabytków Chin – tulou, okrągłe domy mniejszości Hakka, przypominające statki kosmiczne. Nacieszymy się wyspą Gulan – najpiękniejszą pozostałością kolonializmu w Chinach. Zwiedzimy Kanton, najbogatsze miasto Chin, gdzie przekonamy się o niesamowitym sukcesie chińskich reform gospodarczych ostatniego 30-lecia. Zobaczymy również Hongkong i Makau – dwie byłe kolonie, które Chiny odzyskały w 1997 i 1999 r. Obie są obecnie obszarami autonomicznymi, o zupełnie innej kulturze i atmosferze niż ta w Chinach kontynentalnych. Dzięki temu poznamy inne odmiany „chińskości”.  Wreszcie nasz wyjazd to również spotkanie z jedną z najoryginalniejszych kuchni świata. Będziemy zajadać się kantońską kuchnią słodko-kwaśną, i dim sum z Hongkongu, a śmiałkowie będą mogli się przekonać, czy prawdą jest, że Chińczycy z Południa słyną z tego, że potrafią zjeść wszystko, co się rusza.

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Szanghaju. Przejazd do hotelu, spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3  Zwiedzanie Szanghaju. Rano wizyta w zoo u niedźwiadków panda. Panda jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Te niesamowicie łagodne niedźwiadki przez ¾ dnia śpią, a przez pozostałą część objadają się bambusem. Spacer po kolonialnym Bundzie - wielkim deptaku miejskim z repliką londyńskiego Big Bena; przeprawa na wyspę Putong, gdzie zobaczymy nowoczesne wieżowce i najwyższy budynek Chin – właśnie wykańczaną, mierzącą 632 metry wieżę Shanghai Tower. Wieczorem spacer po ulicy Nankińskiej (Nanjing Donglu), głównym deptaku miejskim.

Dzień 4 Przejazd pociągiem szybkich kolei do Xiamen (ok. 10 godzin). Sieć szybkich kolei oplotła Chiny w ciągu kilku ostatnich lat i spowodowała prawdziwą rewolucję w transporcie, dawniej ten przejazd zajmował aż 26 godzin. Po drodze zobaczymy scenerię prowincji Fujian, leżącej naprzeciwko Tajwanu. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych prowincji Chin, przez wieki odcięta górami od reszty kraju, która słynęła z kontaktów handlowych z Azją. To stąd pochodzili przodkowie większości mieszkańców Tajwanu, jak również spora część ludności Hongkongu, Singapuru i innych skupisk mniejszości chińskiej.

Dzień 5 Zwiedzanie Xiamen (dawniej Amoy), niegdyś ważnego portu traktatowego. Odpoczynek po trudach podróży na wyspie Gulan Yu – oazie dawnych, kolonialnych Chin. Jest to jedno z najcichszych i najpiękniejszych miejsc w Chinach, zachwycającą spokojem i czarem dawnych czasów.

Dzień 6 Przejazd w okolice Yongding i zwiedzanie tulou (ziemnych domów). Tulou (lista UNESCO) to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków Chin. Okrągłe warowne domy mniejszości Hakka z XVII w., w których mieszkały całe rodziny, i w których broniły się przed napastnikami, są wielką nieodkrytą (jeszcze) atrakcją Chin. Tulou, przypominające z lotu ptaka statki kosmiczne, zostały w latach 80. uznane przez wywiad amerykański za… silosy nuklearne. Nocleg w miarę możliwości w jednym z tulou.

Dzień 7
 Dalsze zwiedzanie tulou. Zobaczymy kilka miejscowości z tradycyjnymi domkami Hakka. Po południu powrót do Xiamen. Wieczorem nocny przejazd do Kantonu (ok. 14-16 godzin).

Dzień 8 Poranny przyjazd do Kantonu. Zwiedzanie Kantonu (Guangzhou), miasta będącego do XIX w. „oknem na Chiny” dla obcokrajowców, którym zabraniano wjazdu do Państwa Środka. Dziś Kanton to najbogatsze miasto Chin i największy beneficjent reform rynkowych. Zobaczymy blaski i cienie tej metropolii. Zwiedzimy wyspę Shamian – malutką enklawę obcokrajowców, skąd prowadzili oni handel z Chinami. To tutaj narodziły się największe fortuny na nielegalnym handlu opium. Poza tym zobaczymy mauzoleum królów dynastii Nanyue (II w. p.n.e.), jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych Chin oraz park Yuexiu z kuriozalnym pomnikiem kóz, symbolem miasta. Skosztujemy kantońskiej kuchni, jednej z najoryginalniejszych w Chinach. Nocleg w Kantonie.

Dzień 9 Jednodniowa wycieczka pod Kanton, do Kaipingu (ok. 3 godzin). Obejrzymy diaolou (lista UNESCO), warowne wieże-rezydencje, jakie bogaci Chińczycy budowali w tych okolicach na początku XX w. Świetnie zachowane i unikatowe w skali świata diaolou są niezwykłą, eklektyczną mieszanką wpływów chińskich i zachodnich. Powrót do Kantonu, wieczorem wycieczka do Zhujiang – nowoczesnej dzielnicy Kantonu, pełnej futurystycznych budowli, Nocleg w Kantonie.

Dzień 10 Przejazd do Shenzhen (ok. 3 godzin), które przed 1978 r. było małą wioską, stało się pierwszą wolną strefą ekonomiczną i obecnie jest trzecim największym i jednym z najbogatszych miast Chin. Przekroczenie granicy z Hongkongiem. Zwiedzanie unikatowego miasta, łączącego najlepsze cechy Chin i Zachodu. Hongkong to legendarne miejsce, gdzie rodziły się największe fortuny Azji; do 1997 r. kolonia brytyjska, a dziś teren autonomiczny Chin, o atmosferze zdecydowanie odmiennej od Chin kontynentalnych. Zobaczymy wyspę półwysep Kowloon z jego Promenadą Gwiazd, z posągami sław filmów kung-fu; wyspę Hongkong, z efektowną, pełną futurystycznych budowli dzielnicą Central, przejedziemy się najdłuższymi na świecie schodami ruchomymi, wjedziemy zabytkowym tramwajem na Victoria Peak (552 m), skąd roztacza się oszałamiająca panorama Hongkongu. Nocleg w Hongkongu.

Dzień 11 Przejazd do Makau. Makau, założone w XVI w. przez Portugalczyków, było do XIX wieku najważniejszym portem w handlu z Chinami, a do 1999 r. kolonią portugalską. Miasto słynie ze wspaniałych kościołów w stylu „orientalnego baroku” z jednej strony, a z gier hazardowych i innych nocnych uciech z drugiej. Stare Miasto zachowało wiele ze swojego „śródziemnomorskiego” charakteru. Powłóczymy się po uliczkach Starówki, zobaczymy słynne ruiny kościoła św. Pawła, a także świątynię Matsu, od której wzięła się nazwa Makau. Ujrzymy również inny charakter miasta – „azjatyckiego Las Vegas”, jedynego miejsca w Chinach, w którym można legalnie uprawiać hazard. Późnym wieczorem powrót do Kantonu, nocleg.

Dzień 12 Przejazd do Yangshuo (ok. 8-9 godzin), Spacer po mieście słynącym z księżycowych skał, otoczonych mieszkalną zabudową. To przedsmak atrakcji czekających nas następnego dnia. Dla chętnych w miarę możliwości połów ryb kormoranami. Nocleg w Yangshuo.

Dzień 13  Yangshuo (lista UNESCO) to miejsce o najpiękniejszym chyba krajobrazie w południowych Chinach, porównywalne tylko z zatoką Halong w Wietnamie. Postrzępione, wapienne skały otaczające rzekę Li sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z innego świata. Ta iście księżycowa sceneria dla wielu jest najpiękniejszym miejscem w Chinach. Wieczorny przejazd do Guilin (2 godziny). Nocleg w Guilin.

Dzień 14 Przejazd do tarasów ryżowych nieopodal Longsheng (3 godziny). Tarasy, nazwane „Kręgosłupem Smoka” należą do jednej z największych atrakcji przyrodniczych Chin, pokrywając ponad 800-metrowe wzgórza. Spędzimy dzień na wędrówkach po tarasach i oglądaniu spektakularnych widoków ryżowisk sięgających aż po horyzont. Nocleg w jednej ze wsi przy polach.

Dzień 15 Poranne śniadanie z widokiem na pola ryżowe. Zejście po jednej z najbardziej malowniczych tras, przez wioski mniejszości etnicznych. Po południu przejazd do Guilinu (3 godziny). Wieczorny spacer na rzeczne nadbrzeże i podziwianie „księżycowej” panoramy miasta.

Dzień 16 Całodniowy przejazd do Zhangjiajie (ok. 8-9 godzin) z przesiadką w Changshy. Zobaczymy prowincję Hunan, usytuowaną w środkowym biegu Jangcy, sławną z piękna swej przyrody oraz z faktu, iż pochodził z niej Mao Zedong. Dojazd do Zhangjiajie. Spacer po miasteczku i odpoczynek po podróży.

Dni 17 i 18 Zwiedzanie gór Zhangjiajie, dla wielu największej atrakcji przyrodniczej Chin. Niezwykle oryginalne góry wyglądają jakby pochodziły z innej planety i pewnie dlatego stanowiły inspirację dla „Awatara” Jamesa Camerona. Znajduje się tutaj również słynna Brama do nieba - góra i świątynia Tianmenshan. Dwudniowy spacer po górach, Nocleg w wiosce pod górami.

Dzień 19 Przejazd do miasta Yichang nad Jangcy (ok. 6 godzin). Zobaczymy (nie)sławną Tamę Trzech Przełomów – gigantyczną, monstrualną tamę, która pokryła wodą obszar wielkości Anglii i zalała Trzy Przełomy Jangcy. Nocleg w Yichangu.

Dzień 20 Całodniowy powrót do Szanghaju. Będziemy jechać wzdłuż biegu Jangcy i przekonamy się o rewolucji komunikacyjnej jaka dokonała się w Chinach za sprawą szybkich kolei. Nocleg w Szanghaju.

Dzień 21 Pożegnalny spacer po Bundzie w Szanghaju. Przelot do Polski

Dzień 22 Przylot do Polski

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe: 
przeloty Warszawa – Szanghaj – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce

koszty walutowe: przejazdy na terenie Chin (pociągi, autobusy itp.); noclegi (hotele – pokoje 2-3 osobowe, w Hongkongu bez okien); koszty organizacyjne w Chinach.

Cena nie obejmuje: wizy chińskiej (ok. 260 zł + 185 zł); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień, w Hongkongu ok. 30 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 250 USD - w tym tramwaj na Peak i kolejka krzesełkowa na Lantau w Hongkongu).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Chin bez dodatkowych opłat.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Aleksander Hamerlik

Aleksander Hamerlik (ur. 1995) – absolwent sinologii UAM-u, stypendysta Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Pedagogicznym w Guangxi oraz Ministerstwa Edukacji Republiki Chińskiej na Uniwersytecie Ciji, student psychologii.  Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x