TRASA

Wycieczka: Chongqing – Trzy Przełomy Jangcy - Yichang - Zhangjiajie – Guilin – Longsheng – Yangshuo - Xiamen - Yongding - Kanton - Shenzhen – Makau - Hongkong

Dostępne terminy

21 dni: Cena: 6.200 zł 980 USD

atuty wyjazdu

 • obserwacja największej atrakcji południa Chin: efektownej przyrody
 • podziwianie księżycowych krajobrazów Yangshuo i Guilin
 • wędrówki po górach Zhangjiajie, będących inspiracją dla „Avatara”
 • spacery po majestatycznych tarasach ryżowych Longsheng
 • zwiedzanie niezwykłych tulou, oryginalnych domów warownych Hakka
 • zwiedzanie Hongkongu, jednego z najciekawszych miast świata
 • wizyta w Makau, dawnej portugalskiej kolonii zwanej azjatyckim Las Vegas
 • spływ rzeką Jangcy po Trzech Przełomach

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Zobaczymy Chiny, takie jakie nam przywodzą pierwsze skojarzenia: tarasy ryżowe, ludzie chodzący w słomianych stożkowatych kapeluszach i tropikalna przyroda. A także takie, jakich w ogóle nie znamy: błyszczące bogactwem Hongkongu czy Kantonu. Podczas tego wyjazdu będziemy podziwiać przede wszystkim unikatową przyrodę: księżycowe krajobrazy okolic Yangshuo, spektakularne tarasy ryżowe Longsheng, majestatyczną rzekę Jangcy w słynnych Trzech Przełomach czy niepowtarzalne góry Zhangjiajie, będące inspiracją dla „Avatara”. Ponadto zobaczymy jeden z najoryginalniejszych zabytków Chin – tulou, okrągłe domy mniejszości Hakka, przypominające statki kosmiczne. Nacieszymy się wyspą Gulan – najpiękniejszą pozostałością kolonializmu w Chinach. Zwiedzimy Kanton, najbogatsze miasto Chin, gdzie przekonamy się o niesamowitym sukcesie chińskich reform gospodarczych ostatniego 30-lecia. Zobaczymy również Hongkong i Makau – dwie byłe kolonie, które Chiny odzyskały w 1997 i 1999 r. Obie są obecnie obszarami autonomicznymi, o zupełnie innej kulturze i atmosferze niż ta w Chinach kontynentalnych. Dzięki temu poznamy inne odmiany „chińskości”. Wreszcie nasz wyjazd to również spotkanie z jedną z najoryginalniejszych kuchni świata. Będziemy zajadać się kantońską kuchnią słodko-kwaśną, i dim sum z Hongkongu, a śmiałkowie będą mogli się przekonać, czy prawdą jest, że Chińczycy z Południa słyną z tego, że potrafią zjeść wszystko, co się rusza.

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Chongqingu. Przejazd do hotelu, spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Jednodniowa wycieczka do Dazu, zobaczymy znajdujące się na liście UNESCO buddyjskie groty uznawane za jedne z najpiękniejszych w Chinach. Nocleg w Chongqingu

Dzień 4 Spacer po Chongqingu, trzecim największym mieście Chin i ich stolicy w trakcie II wojny światowej. Zobaczymy pozostałości czasów stołecznych. Po południu zaokrętowanie na rejs po Jangcy.

Dzień 5 Rejs po Jangcy przez Trzy Przełomy Jangcy: chociaż po zbudowaniu wielkiej tamy nie są już tak efektowne jak ongiś, nadal robią ogromne wrażenie i stanowią atrakcję Chin. Nocleg na statku.

Dzień 6 Dalsza część rejsu po Jangcy, przekonamy się jak bardzo majestatyczna jest największa rzeka Chin. nocleg na statku.

Dzień 7 Poranne zwiedzanie Tamy Trzech Przełomów, monstrualnej tamy, która pokryła wodą obszar wielkości Anglii. Po południu przejazd do Yichangu, nocleg w mieście.

Dzień 8 Przejazd do Zhangjiajie, spacer po miasteczku.

Dzień 9 i 10 Zwiedzanie gór Zhangjiajie (lista UNESCO), dla wielu największej atrakcji przyrodniczej Chin. Niezwykle oryginalne góry wyglądają jakby pochodziły z innej planety i pewnie dlatego stanowiły inspirację dla „Awatara” Jamesa Camerona. Znajduje się tutaj również słynna Brama do nieba - góra i świątynia Tianmenshan. Dwudniowy spacer po górach, Nocleg w wiosce pod górami.

Dzień 11: Całodniowy przejazd do Guilinu (ok. 8-9 godzin) z przesiadką w Changshy. Zobaczymy prowincję Hunan, usytuowaną w środkowym biegu Jangcy, sławną z piękna swej przyrody oraz z faktu, iż pochodził z niej Mao Zedong. Dojazd do Guilin. Wieczorny spacer na rzeczne nadbrzeże i podziwianie „księżycowej” panoramy miasta.

Dzień 12: Przejazd do tarasów ryżowych nieopodal Longsheng (3 godziny). Tarasy, nazwane „Kręgosłupem Smoka” należą do jednej z największych atrakcji przyrodniczych Chin, pokrywając ponad 800-metrowe wzgórza. Spędzimy dzień na wędrówkach po tarasach i oglądaniu spektakularnych widoków ryżowisk sięgających aż po horyzont. Nocleg w jednej ze wsi przy polach. Pola ryżowe

Dzień 13: Poranne śniadanie z widokiem na pola ryżowe. Zejście po jednej z najbardziej malowniczych tras, przez wioski mniejszości etnicznych. Po południu przejazd do Guilinu (3 godziny), wieczorny przejazd do Yangshuo (ok. 2 godzin), nocleg w Yangshuo.

Dzień 14: Spacer po mieście słynącym z księżycowych skał, otoczonych mieszkalną zabudową. Yangshuo (lista UNESCO) to miejsce o najpiękniejszym chyba krajobrazie w południowych Chinach, porównywalne tylko z zatoką Halong w Wietnamie. Postrzępione, wapienne skały otaczające rzekę Li sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z innego świata. Ta iście księżycowa sceneria dla wielu jest najpiękniejszym miejscem w Chinach. Nocleg w Yangshuo.

Dzień 15: Całodniowy przejazd do Xiamenu via Shenzhen. Po drodze zobaczymy scenerię prowincji Fujian, leżącej naprzeciwko Tajwanu. Jest to jedna z najbardziej różnorodnych prowincji Chin, przez wieki odcięta górami od reszty kraju, która słynęła z kontaktów handlowych z Azją. To stąd pochodzili przodkowie większości mieszkańców Tajwanu, jak również spora część ludności Hongkongu, Singapuru i innych skupisk mniejszości chińskiej. Wieczorem spacer po centrum Xiamenu, niegdyś ważnego portu traktatowego, dziś popularnego kurortu. Nocleg Xiamenie.

Dzień 16: Przejazd w okolice Yongding i zwiedzanie tulou (ziemnych domów). Tulou (lista UNESCO) to jedne z najbardziej niezwykłych zabytków Chin. Okrągłe warowne domy mniejszości Hakka z XVII w., w których mieszkały całe rodziny, i w których broniły się przed napastnikami, są wielką nieodkrytą (jeszcze) atrakcją Chin. Tulou, przypominające z lotu ptaka statki kosmiczne, zostały w latach 80. uznane przez wywiad amerykański za… silosy nuklearne. Nocleg w miarę możliwości w jednym z tulou.

Dzień 17: Powrót do Xiamenu, nocny przejazd do Kantonu (ok. 14-16 godzin).

Dzień 18 Poranny przyjazd do Kantonu. Zwiedzanie Kantonu (Guangzhou), miasta będącego do XIX w. „oknem na Chiny” dla obcokrajowców, którym zabraniano wjazdu do Państwa Środka. Dziś Kanton to najbogatsze miasto Chin i największy beneficjent reform rynkowych. Zobaczymy blaski i cienie tej metropolii. Zwiedzimy wyspę Shamian – malutką enklawę obcokrajowców, skąd prowadzili oni handel z Chinami. To tutaj narodziły się największe fortuny na nielegalnym handlu opium. Poza tym zobaczymy mauzoleum królów dynastii Nanyue (II w. p.n.e.), jedno z najciekawszych odkryć archeologicznych Chin oraz park Yuexiu z kuriozalnym pomnikiem kóz, symbolem miasta. Skosztujemy kantońskiej kuchni, jednej z najoryginalniejszych w Chinach. Nocleg w Kantonie.

Dzień 19 Przejazd do Shenzhen (ok. 3 godzin), które przed 1978 r. było małą wioską, stało się pierwszą wolną strefą ekonomiczną i obecnie jest trzecim największym i jednym z najbogatszych miast Chin. Przekroczenie granicy z Hongkongiem. Zwiedzanie unikatowego miasta, łączącego najlepsze cechy Chin i Zachodu. Hongkong to legendarne miejsce, gdzie rodziły się największe fortuny Azji; do 1997 r. kolonia brytyjska, a dziś teren autonomiczny Chin, o atmosferze zdecydowanie odmiennej od Chin kontynentalnych. Zobaczymy wyspę półwysep Kowloon z jego Promenadą Gwiazd, z posągami sław filmów kung-fu; wyspę Hongkong, z efektowną, pełną futurystycznych budowli dzielnicą Central, przejedziemy się najdłuższymi na świecie schodami ruchomymi, wjedziemy zabytkowym tramwajem na Victoria Peak (552 m), skąd roztacza się oszałamiająca panorama Hongkongu. Nocleg w Hongkongu.

Dzień 20 Przejazd do Makau. Makau, założone w XVI w. przez Portugalczyków, było do XIX wieku najważniejszym portem w handlu z Chinami, a do 1999 r. kolonią portugalską. Miasto słynie ze wspaniałych kościołów w stylu „orientalnego baroku” z jednej strony, a z gier hazardowych i innych nocnych uciech z drugiej. Stare Miasto zachowało wiele ze swojego „śródziemnomorskiego” charakteru. Powłóczymy się po uliczkach Starówki, zobaczymy słynne ruiny kościoła św. Pawła, a także świątynię Matsu, od której wzięła się nazwa Makau. Ujrzymy również inny charakter miasta – „azjatyckiego Las Vegas”, jedynego miejsca w Chinach, w którym można legalnie uprawiać hazard. Nocleg w Hongkongu lub Kantonie.

Dzień 21 Przelot do Polski z Hongkongu lub Kantonu.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe: 
przeloty Warszawa – Chonqing, Hongkong – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce.

koszty walutowe: przejazdy na terenie Chin (pociągi, autobusy itp.); noclegi (hotele – pokoje 2-3 osobowe, w Hongkongu bez okien); koszty organizacyjne w Chinach.

Cena nie obejmuje: wizy chińskiej (ok. 260 zł + 185 zł); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień, w Hongkongu ok. 30 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 250 USD - w tym tramwaj na Peak i kolejka krzesełkowa na Lantau w Hongkongu).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Chin bez dodatkowych opłat.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x