TRASA

Wycieczka: Hawana – Cienfuegos – Trynidad – Camaguey – Bayamo – Cobre – Santiago de Cuba – Guantanamo – Baracoa – Sancti Spiritus - Santa Clara – Varadero – Hawana

Dostępne terminy

17dni: Cena: 6.100 zł + 770 EUR

atuty wyjazdu

 • Noclegi na prywatnych kwaterach pozwalające na bezpośredni kontakt z mieszkańcami
 • Zwiedzanie dalekiego "oriente" - wschodu wyspy
 • Wypoczynek na pięknych plażach Varadero z pominięciem masowej turystyki w hotelach "all inclusive"
 • Harmonijne połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych z interakcją z lokalną ludnością
 • Opieka doświadczonego i obeznanego w warunkach kubańskich pilota

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Cuba Libre – podróż i wypoczynek to wyjazd podczas którego zobaczymy nie tylko najsłynniejsze miejsca na Kubie, ale także kilka bardzo ciekawych, położonych z dala od szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni poznając jedno z najbardziej fascynujących miast Karaibów – Hawanę. Będziemy podróżować na wschód - w stronę kolonialnych miast: Cienfuegos i miasteczka – skansenu – Trynidad. Odwiedzimy wpisane na listę UNESCO Stare Miasto Camaguey, najważniejsze sanktuarium katolickie Kuby w Cobre oraz pierwszą stolicę wyspy i jedno z najładniejszych kolonialnych miast – Santiago de Cuba. Dotrzemy do miejsca w okolicy Baracoa, w którym najprawdopodobniej na wyspę wysiadł Krzysztof Kolumb. Spróbujemy rzucić okiem na amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary. Spędzimy noc w urokliwym, bardzo „kubańskim” mieście Sancti Spiritus, często pomijanym przez duże grupy turystyczne. A pod koniec podróży odpoczniemy chwilę na przepięknych, kubańskich plażach. Atrakcją samą w sobie będą noclegi na kwaterach u Kubańczyków. Podczas przejazdów korzystamy głównie z wynajmowanych taksówek i samochodów. Posiłki jadamy na kwaterach lub też w lokalnych, niewielkich restauracjach, tzw. „paladares”. Dla chętnych organizujemy wieczorne wyjścia na zabawę do klubów, dyskotek, na koncerty lub w inne, ciekawe miejsca, gdzie wieczorami gromadzą się
Kubańczycy.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Hawany. Przejazd na kwaterę i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Hawany: spacer po Starym Mieście, Prado, Plac Katedralny, Plaza de Armas, muzeum rumu (jeśli będzie dostępny wolny termin) wraz z degustacją, Park Centralny, Wielki Teatr Hawany, Kapitol, ulubione knajpy  Ernesta Hemingwaya: Bodegida del Medio i La Floridita. Wypad na drugą stronę zatoki Hawany do dzielnicy La Regla, słynącej z odbywających się tutaj szamańskich rytuałów Santerii. Nocleg.

Dzień 3 Kontynuujemy zwiedzanie Hawany. Rano przejażdżka niecodziennym środkiem transportu coco-taxi na Plac Rewolucji na którym Fidel Castro wygłaszał wielogodzinne przemówienia. Spacer po pięknym Cmentarzu Kolumba i dzielnicy Vedado, w której zobaczymy słynną Rambla i lodziarnię Coppelia. Spacer pod Pałac Prezydencki, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Rewolucji, wraz z ciekawymi eksponatami związanymi z rewolucją Fidela Castro. Wieczorem dla chętnych wyjazd na występy do najlepszego kabaretu Karaibów: „Tropicana” (koszt ok. 100 EUR od osoby).

Dzień 4 Przejazd do Cienfuegos zwanego „Perłą Południa” (ok. 3 godz.). Zwiedzanie miasta: nadmorska promenada, eklektyczny Pałac del Valle, Plac Jose Marti, gdzie znajdują się najważniejsze i najładniejsze budynki miasta (UNESCO). Nocelg.

Dzień 5 Przejazd do „skansenu pod gołym niebem” jakim jest miasteczko Trynidad (ok 2 godz.). Po drodze wizyta w niezwykle ciekawym Ogrodzie Botanicznym, jednym z najstarszych tego typu na wyspie. Zwiedzanie Trynidadu: spacer po Plaza Mayor, wizyta w rezydencji dawnej arystokracji (obecnie muzeum), w kościele Św. Franciszka, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę, a także w słynnej knajpie Canchancharra. Wieczorem dla chętnych udział w tańcach na schodach (tzw. escalinata), nocleg.

Dzień 6 Przejazd z Trynidadu do Camaguey (ok. 4.5 godz.). Po drodze postój przy plantacji trzciny cukrowej i wieży Iznaga, skąd można podziwiać całą okolicę. Zwiedzanie kolonialnego Starego Miasta (lista UNESCO): Park Agramonte, Katedra, Plaza Trabajadores, kościół Nuestra Senora de la Merced, Plaza del Carmen, galeria Marthy Jimenez, Plaza San Juan de Dios. Nocleg.

Dzień 7 Wcześnie rano przejazd z Camaguey do Santiago de Cuba (ok. 6 godz.). Po drodze krótki postój w historycznym mieście Bayamo oraz w Cobre, gdzie znajduje się bazylika z patronką Kuby – Matką Boską z Cobre. Wieczorem spacer po Santiago de Cuba. Nocleg.

Dzień 8 Wcześnie rano wyjazd w góry Cordillera de Gran Piedra. Wizyta na jednej z historycznych plantacji kawy (UNESCO), wspinaczka na imponującą skałę „Gran Piedra”, skąd przy dobrej pogodzie rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Powrót do Santiago de Cuba, gdzie zobaczymy historyczne koszary Moncada, siedzibę pierwszego gubernatora Kuby Diego Velazqueza, Katedrę, cmentarz Santa Ifigenia, gdzie pochowany został Fidel Castro oraz fortecę San Pedro de la Roca (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 9 Przejazd przez miasteczko Guantanamo do najstarszego miasta na wyspie – Baracoa (ok. 5.5 godz.). Po drodze postój na punkcie widokowym z którego widać amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. Nocleg.

Dzień 10 Zwiedzanie Baracoa i okolic. Kilkugodzinna wycieczka po malowniczej okolicy min. wizyta na plantacji kakao, krótki rejs łodzią po pobliskiej rzece, punkty widokowe, chwila relaksu na plaży. Spacer po Baracoa: Park Niepodległości, Katedra, pomnik Krzysztofa Kolumba. Nocleg.

Dzień 11 Przejazd przez malowniczą prowincję wschodniej Kuby w stronę Holguin aż do Sancti Spiritus (ok. 11 godz.).  Spacer po urokliwym centrum: główny plac, budynek Muzem Sztuki Kolonialnej, najstarszy kościół na wyspie Iglesia Parroquial Mayor del Espiritu Santo, jeden z najstarszych mostów na Kubie nad rzeką Yayabo, nocleg.

Dzień 12 Przejazd do miasta Santa Clara (ok. 1.5 godz.); wizyta w mauzoleum Che Guevary oraz krótki postój przy jego pomniku, przejazd do Varadero (ok. 4 godz.), nocleg w miasteczku, niedaleko plaży.

Dzień 13 Odpoczynek na urokliwych plażach Varadero.

Dzień 14 Odpoczynek na urokliwych plażach Varadero.

Dzień 15 Przejazd do Hawany (ok. 3 godz.). Zwiedzanie Hawany i okolic śladami Hemingwaya: Finca Vigia (rezydencja gdzie mieszkał pisarz), Cojimar (wioska z której wypływał na ryby). Postój przy fortecy El Morro (lista UNESCO), skąd rozpościera się doskonały widok na Hawanę, nocleg.

Dzień 16 Pożegnanie Hawany, czas na indywidualne spacery lub ostatnie zakupy. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 17 Przylot do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe: przelot Warszawa - Hawana - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
- koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte środki transportu itp.); noclegi w tzw. casas particulares (prywatne kwatery - pokoje 2-3 os. z łazienką); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wizy (ok. 120 zł): wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu; (ok. 80 EUR); wycieczek fakultatywnych (kabaret "Tropicana" ok. 100 EUR).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wiz na Kubę bez dodatkowych opłat.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki “siesty i fiesty”, czyli prawdziwego życia Latynosów.  Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x