TRASA

Wycieczka Hongkong - Brama Chin obejmuje: (wyspa Hongkong, Kowloon, Nowe Terytoria, wyspy Lantau i Cheng Chau) - Makau - Hongkong

Dostępne terminy

10 dni: Cena: 4.600 zł + 350 USD

atuty wyjazdu

 • futurystyczna architektura, oszałamiające miejskie krajobrazy
 • zabytki z czasów kolonialnych
 • wycieczka do unikatowego miasta Makau, zwanego „chińską Lizboną” lub „chińskim Las Vegas”
 • zwiedzenie „zielonego Hongkongu” – malowniczych wysp Lantau i Cheung Chau
 • przysmaki różnych kuchni azjatyckich, nie tylko chińskiej
 • czas na zakupy pamiątek, elektroniki, jedzenia i innych różnorodnych towarów
 • dla chętnych wieczorne wypady do dzielnic z ulicznymi barami i restauracjami

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Hongkong - Brama Chin

„Albert jest rozbawiony, że udało mi się pozyskać wyspę Hongkong”- pisała w 1841 roku brytyjska królowa Wiktoria do króla Belgów Leopolda. Łatwo zrozumieć nastrój księcia-małżonka, chodziło w końcu o niewielką wyspę, liczącą około 20 wsi rybackich, pozornie bez większego znaczenia gospodarczego. Hongkong miał jednak dwa atuty - strategiczne położenie u ujścia Rzeki Perłowej, najważniejszej arterii handlowej południowych Chin, oraz głębokowodną przystań, idealną do budowy wielkiego portu. Na wyspie w ciągu kilku lat powstało szemrane miasto portowe i największe na świecie centrum handlu opium. Jednak z czasem Hongkong stał się głównym ośrodkiem brytyjskiej ekspansji na Dalekim Wschodzie i trzecim co do wielkości, po Londynie i Singapurze, portem imperium brytyjskiego.
Hałaśliwa azjatycka metropolia, uliczny zgiełk, neony i szalone wielkomiejskie tempo życia - takie są pierwsze skojarzenia z Hongkongiem. I słusznie. Ale to nie jest do końca prawda. W cieniu drapaczy chmur zachowała się zabudowa z czasów kolonialnych i pamiętające czasy sprzed brytyjskiego panowania chińskie świątynie – oazy spokoju w pędzącym do przodu mieście. A godzinna podróż promem czy pociągiem z centrum zabierze nas w inny świat - góry, lasy, wyspy, rozległe świątynie i niewielkie rybackie miejscowości, gdzie czas wydaje się stać w miejscu.

Dzień 1-2 Przelot z Polski do Hongkongu. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po okolicy. Wieczorem wybierzemy się na nadmorską promenadę Tsim Sha Tsui, skąd będziemy podziwiać widok na wieżowce wyspy Hongkong oraz pokaz „światło i dźwięk”.

Dzień 3 Wyspa Hongkong
Wizyta w Hong Kong Museum of History będzie znakomitym wstępem do zwiedzania miasta. Następnie przeprawimy się na wyspę Hongkong, do dzielnicy niegdyś, od imienia brytyjskiej królowej, nad imperium której słońce nigdy nie zachodziło, zwanej Victoria, a dziś po prostu Central. Miejsce po zabudowie kolonialnej dziś szczelnie wypełniają gmachy banków i instytucji finansowych. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- budynki z czasów kolonialnych: anglikańska katedra św. Jana, rezydencja gubernatora Hongkongu, gmach Sądu Najwyższego, konsulat francuski
- ogrody Chater i Statue Square
- Cenotaph - pomnik ofiar I i II wojny światowej
- najsłynniejsze drapacze chmur Hongkongu: HSBC, Bank of China (z platformą widokową na 43 piętrze), centrum kongresowe
- Hongkong Park z ptaszarnią, w której można przejść się po zawieszonych na wysokości 10 m kładkach w koronach drzew
- dzielnicę Wan Chai pełną śladów dawnego Hongkongu – małych świątyń i enklaw niskiej zabudowy.
Na koniec będziemy podziwiać miejskie krajobrazy z górnego piętra tramwaju.

Dzień 4 Wyspa Hongkong
Kontynuujemy zwiedzanie wyspy Hongkong. Dzień rozpoczniemy od podglądania porannej sesji tai chi w Victoria Park. Następnie wyjedziemy zabytkowym tramwajem na najwyższy szczyt wyspy, Victoria Peak (552 m), skąd roztacza się wspaniała panorama miasta. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- dzielnicę Causeway Bay z armatą Noonday Gun, wystrzał z której obwieszcza południe, oraz świątynią Tin Hau, patronki żeglarzy
- dzielnicę Mid Levels, gdzie w niewielkiej odległości stoją najważniejszy na wyspie meczet Jamia, katolicka katedra Niepokalanego Poczęcia, oraz synagoga Ohel Leah. Pojedziemy tam najdłuższymi na świecie (800 m) schodami ruchomymi
- najstarsze chińskie świątynie na wyspie - Man Mo, Kwun Yam, oraz Pak Sing
- dzielnicę Sheung Wan, pełną chińskich aptek, sklepików z kadzidłami, ziołami, suszonymi owocami morza, jaskółczymi gniazdami i innymi specjałami chińskiej kuchni.

Dzień 5 Kowloon Zwiedzanie półwyspu Kowloon, położonego na stałym lądzie naprzeciw wyspy Hongkong. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- promenada Tsim Sha Tsui, przy której stoją posągi gwiazd miejscowego kina (atrakcja szczególnie dla fanów klasycznych filmów kung-fu!)
- Peninsula Hong Kong, w latach 30. „najlepszy hotel na wschód od Suezu”
- dawną kwaterę główną policji wodnej
- miejsce, gdzie kiedyś stał główny dworzec kolejowy (pozostała po nim wieża zegarowa), dziś zajmowane przez park i Hong Kong Cultural Centre
- Kowloon Park, urządzony na terenie dawnych koszar
- Kowloon Mosque, największy meczet w Hongkongu
- ciasne ulice dzielnic Yau Ma Tei i Mong Kok, pełne sklepików i straganów: targ ptaków i kwiatów na Yuen Po Street, raj hodowcy złotych rybek przy Tung Choi Street, oraz targ wyrobów z jadeitu
- park, posadzony na terenie dawnej chińskiej enklawy Kowloon Walled City, niegdyś głównego gniazda hazardu, prostytucji i przestępczości w Hongkongu, wpisanego do księgi Guinessa jako najgęściej zaludniony teren na świecie (1 923 077 mieszkańców na km²).

Dzień 6. Nowe Terytoria i wyspa Lantau
Wycieczka na Nowe Terytoria, przyłączone do kolonii Hongkong w 1898 roku oraz Lantau, największą wyspę terytorium. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Sik Sik Yuen Wong Tai Sin, jedną z najruchliwszych świątyń Hongkongu
- Chi Lin, żeński klasztor buddyjskiego, zbudowany z drewna bez użycia gwoździ
- grobowiec Lei Cheng Uk
- płaskowyż Ngong Ping, gdzie stoi buddyjski klasztor Po Lin, oraz najwyższy na świecie posąg siedzącego Buddy. Z okolicznych szlaków turystycznych roztaczają się wspaniałe widoki na góry i wyspy. Dostaniemy się tam kolejką gondolową.

Dzień 7. Wyspa Cheng Chau i plaża Repulse Bay
Rano rejs promem na niewielką wyspę Cheng Chau, niegdyś schronienie piratów, dziś zamieszkaną przez niewielką, trudniącą się głównie rybołówstwem społeczność. Podobno gdy wyspa w 1898 roku weszła w skład kolonii brytyjskiej, więcej osób mieszkało na łodziach niż na lądzie… Do dziś nie ma na wyspie samochodów. Zobaczymy XVIII-wieczną świątynię Pak Tai, ryty naskalne sprzed 3000 lat i powłóczymy się po cichych willowych dzielnicach. Następnie wrócimy na wyspę Hongkong i przejedziemy na jej południowe wybrzeże. Resztę dnia zajmie nam wypoczynek na pięknej plaży Repulse Bay.

Dzień 8. Makau
Wycieczka do Makau, do 1999 r. kolonii portugalskiej, a dziś drugiego obok Hongkongu specjalnego regionu administracyjnego Chin. Często jest nazywane azjatyckim Las Vegas, ponieważ jest to jedyne miejsce w Chinach, w którym hazard jest legalny. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- ruiny kościoła św. Pawła
- gmach Senatu
- barokowe kościoły św. Dominika, św. Augustyna i św. Wawrzyńca
- najważniejszą w mieście chińską świątynię A Ma
- wzgórze Barra, na którym stoi pałac biskupów Makau, i skąd roztaczają się rozległe widoki na stare miasto Makau i potężne gmachy kasyn, które dziś są podstawą gospodarki miasta.

Dzień 9
Czas wolny. Ostatni dzień w Hongkongu poświęcimy na indywidualne spacery po mieście oraz zakupy w gigantycznych centrach handlowych i niezliczonych małych sklepikach. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot.

Dzień 10
Przylot do Polski.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe - przelot Warszawa - Hongkong - Warszawa; opieka doświadczonego pilota; ubezpieczenie NNW + KL; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wycieczki objęte programem (autobusy, taksówki, metro, promy); noclegi (hostele – pokoje 2-3-osobowe); koszty organizacyjne podczas wycieczki.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 25 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 30 USD).

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x