TRASA

Dehli – Agra – Fatehpur Sikri – Khadżuraho – Allahabad – Waranasi – Gaya – Bodh Gaja – Nalanda – Radżgir – Puri – Konarak – Bhubaneszwar – Kalkuta – Park Narodowy Sunderbany – Delhi

Dostępne terminy

25 dni: 6 - 30 listopada 2021 Cena: 3.200 zł + 790 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • odwiedzimy 5 świętych miast Indii: Allahabad, Waranasi, Bodhgaja, Puri i Bhubaneszwar
 • zobaczymy 10 miejsc z listy zabytków UNESCO: Tadż Mahal i pałace Wielkich Mogołów w Agrze i Fatehpur Sikri; świątynie w Khadźuraho, Bodh Gaja i Konarak; uniwersytet buddyjski w Naladzie oraz 3 obiekty w Delhi
 • 3-dniowa wycieczka na Sunderbany do największego matecznika tygrysa bengalskiego w Indiach (lista UNESCO)
 • 2 dni w Kalkucie zadziwią nawet znawców Indii
 • wizyta na grobie Matki Teresy i w misji ojca Żelazka w Puri
 • poznamy dzieje i założenia religii występujących w Indiach

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wyprawa do Indii - Od Delhi do Kalkuty

Nizina Gangesu jest sercem indyjskiej kultury i kolebką najważniejszych indyjskich religii. Obecnie to jeden z najgęściej zaludnionych regionów świata, posiadający niezwykły koloryt. Położona nad Zatoką Bengalską Orisa słynie z pięknych plaż i zabytków UNESCO. Zobaczymy Delhi – stolicę Indii, gdzie historia i tradycja splata się z teraźniejszością – oraz cesarską Agrę ze wspaniałym mauzoleum Tadż Mahal. W świątyniach Khadźuraho i Konarak zobaczymy tysiące rzeźb ilustrujących pary w miłosnych uściskach. Odwiedzimy najświętsze miasta hinduizmu - Waranasi i Allahabad, do których pielgrzymują tysiące pątników, aby wykąpać się w Gangesie. Pojedziemy do miejsca Oświecenia Buddy w Bodh Gaja oraz do Parku Jeleni w Sarnath, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie. W Puri odpoczniemy na piaszczystych plażach i wykąpiemy się w ciepłym oceanie, a dla chętnych wizyta w misji katolickiej założonej przez polskiego misjonarza Mariana Żelazka, który przeżył w Indiach 58 lat. Ponadto zobaczymy piękne świątynie w Puri i Bhubaneszwarze oraz słynny Park Narodowy Sunderbany w Bengalu. Ostatnie dni spędzimy w Kalkucie – niegdyś stolicy Indii Brytyjskich. Jest to wyjątkowe miasto pełne niespotykanych kontrastów, nawet jak na warunki indyjskie. Obok okazałych dawnych dzielnic wiktoriańskich i nowoczesnych budowli zobaczymy ulice, na których przeraża widok warunków życia najuboższych ludzi.

Tą bardzo ciekawą trasę polecamy szczególnie osobom zainteresowanym historią i religiami. Czeka nas podróż przez 4 dawne lub obecne stolice (Agra, Kalkuta, Delhi, Radżgir) oraz święte miejsca 5 religii (hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu, chrześcijaństwa i islamu). To co zobaczymy wymyka się wszelkim wyobrażeniom.

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot do Delhi, przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy: odwiedzimy reprezentacyjne dzielnice Nowego Delhi, plac Connought Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w egzotycznej dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Rano wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Czerwonego Fortu z kompleksem pałacowym Wielkich Mogołów (XVII w.), Meczetu Piątkowego, świątyni dżinijskiej i szpitala dla ptaków. Wieczorem przejazd z Delhi do Agry. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 4-5 Zwiedzanie Agry i okolic. Przez prawie sto lat Agra była stolicą imperium Wielkich Mogołów. W tym mieście wybudowano najsłynniejszą budowlę Indii - mauzoleum Tadż Mahal (Taj Mahal) uznawane za jeden z cudów świata. Po porannej wizycie w Tadż Mahalu - grobowcu cesarza Szachdżachana i jego żony Mumtaz Mahal - odwiedzimy inne ważne zabytki: Czerwony Fort z kompleksem pałacowym z XVI w.; Meczet Piątkowy (XVII w.); ogrody po drugiej stronie rzeki Dżamuny oraz piękny grobowiec Etimaduddauli w typowo perskim stylu. Nazajutrz pojedziemy do oddalonego o ok. 40 km od Agry miasta Fatehpur Sikri (Miasto Zwycięstwa), gdzie znajduje się najlepiej zachowany kompleks pałacowy z czasów Wielkich Mogołów. Wieczorem piątego dnia wyjazd pociągiem z Agry do miejscowości Khadżuraho (Khajuraho). Nocny przejazd w wagonach sypialnych drugiej klasy.

Dzień 6 Rano przyjazd do Khadźuraho i odpoczynek po podróży. Następnie zwiedzanie grupy średniowiecznych świątyń w Khadźuraho, słynących z unikalnego zdobnictwa. Ich ściany pokryte są tysiącami zachwycających rzeźb, które przedstawiają bogów hinduskich, sceny z życia dworskiego, piekne Surasundari ("leniwe dziewczęta") oraz liczne pary kochanków w miłosnych uściskach. Zobaczymy między innymi świątynie: Waraha, Lakszmana, Kandarija Mahadewa, Duladeo i Adinath. Nocleg.

Dzień 7 Podróż do położonego nad Gangesem miasta Allahabad - pierwszego z pośród świętych miast hinduizmu na naszej trasie. Zakwaterowanie w hotelu, spacer i nocleg.

Dzień 8 Rano zwiedzanie Allahabadu. Rejs łodzią w rejonie ghatu Sangam - świętego miejsca hinduizmu, gdzie rzeki Dźamuna i mityczna Saraswati wpływają do Gangesu. Następnie wizyta w Muzeum Anand Bhavan - dawnym domu rodziny Nehru i miejscu urodzenia Indiry Ghandi. Odwiedzimy też ogrody, w których znajdują się groby rodziny Wielkich Mogołów. Po południu przejazd do Waranasi. Wieczorny spacer i nocleg.

Dzień 9 Waranasi – to dla hinduistów najświętsze miasto w Indiach. Rano spacer po nabrzeżu Gangesu, podczas którego poznamy założenia religii hinduistycznej oraz rolę rzeki w wierzeniach hindusów. Resztę dnia poświęcimy na wędrówki po Starym Mieście. Zobaczymy liczne świątynie bogów indyjskich, w tym słynną Wiśwanathę oraz dzielnicę muzułmańską i Meczet Aurangzeba. Nocleg.

Dzień 10 Pobudka przed świtem i rejs łodzią po Gangesie o wschodzie słońca. Wówczas setki pielgrzymów zażywają oczyszczającej kąpieli. Powrót do hotelu na śniadanie. Następnie wycieczka do Parku Jeleni w Sarnath - świętego miejsca buddyzmu, gdzie Budda wygłosił pierwsze kazanie. Zobaczymy tam starożytne stupy buddyjskie, budowle z czasów cesarz Aśioki (np. słynne kolumny z lwami) oraz unikalną kolekcją dzieł sztuki w miejscowym muzeum. W drodze powrotnej do Waranasi przeprawa na drugi brzeg Gangesu do fortu Ram Nagar, gdzie znajduje się siedziba dawnego maharadży. Nocleg.

Dzień 11 Rano przejazd do miasta Gaya i zakwaterowanie w hotelu. Następnie wycieczka do Bodh Gaja (Bodh Gaya) - miejsca, gdzie w VI w. p.n.e. książę Siddartha Gautama dostąpił Oświecenia i stał się Buddą. Jest to jedno z najważniejszych centrów pielgrzymkowych buddystów z całego świata. Nocleg.

Dzień 12 Wycieczka do buddyjskich ośrodków pielgrzymkowych – Nalanda i Radżgir (Rajgir). W Nalandzie przez 700 lat znajdował się główny uniwersytet buddyjski w Indiach (w VIII wieku studiowało tam 10.000 mnichów). W sąsiednim Radżgir, gdzie Budda spędził 12 lat życia, odbył się pierwszy sobór buddyjski. Zobaczymy wiele dawnych i współczesnych świątyń. Poznamy wiele aspektów religii i filozofii buddyjskiej oraz dowiemy się, jaki jest sens jej rytuałów. Nocleg w Gaya.

Dzień 13 Pożegnanie Niziny Gangesu. Wyjazd pociągiem z Gaya i podróż do stanu Orisa nad Oceanem Indyjskim. Nocleg w pociągu (wagony sypialne drugiej klasy).

Dzień 14 Przyjazd do miasta Puri i zakwaterowanie w hotelu w pobliżu plaży. Śniadanie i kąpiel w Zatoce Bengalskiej. Po południu przejazd pod świątynię boga Dżagannatha i obserwacja świątyni ze specjalnego tarasu widokowego. Nocleg.

Dzień 15 Wycieczka do miasta Bhubaneszwar - stolicy Orisy słynącej z oryginalnych i pięknych świątyń hinduistycznych. Najważniejszą z nich jest świątynia Śiwy - Lingaradża, którą innowiercy mogą oglądać z tarasów widokowych. Odwiedzimy świątynie: Vital Deul, Paraśurameśwara, Mukteśwara, Radżarani i inne. Nocleg w Puri.

Dzień 16 Rano wizyta w misji założonej przez ojca Mariana Żelazka. Zobaczymy wioskę zamieszkaną przez ludzi wyleczonych z trądu, szkołę i szpital. Misja nie jest miejscem odwiedzanym przez turystów. Będziemy mieć rzadką okazję spotkania z jej mieszkańcami. Po południu wycieczka do Konarak, gdzie wznosi się sławna świątynia boga o imieniu Surija. Znów zobaczymy rzeźby przedstawiające tancerki i wyrafinowane pozycje miłosne. Powrót do Puri i nocleg.

Dzień 17 Relaks na plaży nad oceanem. Dla chętnych kąpiel w Zatoce Bengalskiej w okolicy Konarak. Dla pozostałych czas wolny. Wieczorem wyjazd pociągiem do Kalkuty (nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy).

Dzień 18 Rano przybycie do Kalkuty. Przejazd z ogromnego dworca Howrah do hotelu. Odpoczynek i spacer po centrum miasta. Zobaczymy okazałe budynki z czasów brytyjskich, obecnie należące do władz miejskich i stanowych, a także kościół św. Jana i dom, w którym urodził się poeta Rabindranath Tagore. Wieczór spędzimy w Parku Millenium na nabrzeżu rzeki Hughli. Nocleg.

Dzień 19 Kontynuujemy zwiedzanie Kalkuty. Rano odwiedzimy misję i grób Matki Teresy oraz Kalighat – słynną świątynię bogini Kali. Potem pojedziemy zobaczyć główne obiekty z czasów brytyjskiego imperium: pomnik Victoria Memorial i Katedrę św. Pawła. Jazda tramwajem po mieście i wędrówki po tetniących życiem ulicach.

Dzień 20-22 Wycieczka do Parku Narodowego Sunderbany w delcie Gangesu i Brahmaputry. Sunderbany to jeden z najdzikszych obszarów w Indiach, gdzie w głębokiej dżungli na podmokłych terenach żyją krokodyle, warany, tygrysy i liczne gatunki dzikich zwierząt. Dwa noclegi w bengalskiej wiosce w pobliżu parku.

Dzień 23-24 Przelot do Delhi. Wycieczka po mieście. Na zakończenie zobaczymy słynne muzułmańskie zabytki: fort Purana Kila, grobowiec cesarza Humajuna (lista UNESCO), mauzoleum Nizamuddin Auliji, średniowieczny minaret Kutab Minar zwany „cudem Hindustanu” (lista UNESCO). Czas wolny. W nocy przejazd na lotnisko.

Dzień 25 Przelot do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na covid-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); przelot wewnętrzny Kalkuta - Delhi; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2 os. z łazienkami); 3-dniowa wycieczka z wyżywieniem na Sunderbany (noclegi w lodżach turystycznych w wiosce bengalskiej); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy indyjskiej (ok. 80 USD); przelotu Warszawa – Delhi – Warszawa; wyżywienia (ok. 10 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 140 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x