TRASA

Wycieczka: Delhi - Agra - Fatehpur Sikri - Sikandra - Vrindaban - Mathura - Gwalior - Orczha - Dżhansi - Sańczi - Udaigiri - Bhopal - Bhimbetka - Adżanta - Elura - Daulatabad - Aurangabad - Hajderabad - Bidżapur - Bombaj - Park Narodowy im. S. Gandhiego

Dostępne terminy

23 dni: Cena: 5.350 zł + 600 USD

atuty wyjazdu

 • zobaczymy kilkanaście najbardziej spektakularnych zabytków Indii - w tym aż 12 obiektów z listy UNESCO
 • dotrzemy do ciekawych miejsc poza głównymi szlakami
 • zwiedzimy Golkondę i Bidżapur - stolice legendarnych królestw na wyżynie Dekan
 • odwiedzimy miejsca opisywane przez Waldemara Hansena w „Pawim Tronie” - najlepszej książce o dziejach dynastii Wielkich Mogołów

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Indie - Od Delhi do Bombaju

Trasa wyjazdu biegnie szlakiem najbardziej spektakularnych zabytków w Indiach, prowadząc jednocześnie przez tereny ciekawe pod względem krajobrazowym. Przejedziemy przez zachodnią część Niziny Hindustańskiej, gdzie zobaczymy najsłynniejsze miasta i budowle wzniesione w czasach Wielkich Mogołów: kompleksy pałacowe w DelhiAgrze i Fatehpur Sikri; grobowiec Akbara w Sikandrze, ogromny fort w Gwaliorze oraz Tadż Mahal, legendarne mauzoleum uznawane za jeden z siedmiu cudów świata. Odwiedzimy znakomicie zachowaną buddyjską stupę w Sańczi z III w. p.n.e. oraz pojedziemy do hinduistycznej „Ziemi Świętej” w rejonie miast Mathura i Vrindaban. Tam narodził się i dorastał Kriszna, który jako młody bóg-psotnik chował ubrania kąpiącym się nago pasterkom gopi. Na wyżynie Dekan zwiedzimy jaskinie w Adżancie oraz świątynie w Elurze. W jaskiniach odkryto unikalne, piękne freski buddyjskie sprzed tysiąca lat. Natomiast Elura słynie z wykutych w skałach świątyń należących do trzech indyjskich religii - hinduizmu, buddyzmu i dżinizmu. Najważniejsza z nich to Kajlasanatha. Jest to w rzeczywistości gigantyczna rzeźba, w porównaniu z którą skalne budowle słynnej Petry są niewielkim przedsięwzięciem architektonicznym. Potem pojedziemy do Hajderabadu i Bidżapuru, dawnych stolic muzułmańskich królestw Dekanu. Oprócz zabytków czeka nas ciekawa atrakcja przyrodnicza: wycieczka do Parku Narodowym im. S. Gandhiego. Naszą podróż zakończy kilkudniowy pobyt w Bombaju. Trasę tą szczególnie polecamy osobom zainteresowanym architekturą, sztuką, historią i zabytkami UNESCO (w programie jest ich aż dwanaście).

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot do Delhi. Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer aklimatyzacyjny po stolicy: odwiedzimy reprezentacyjne dzielnice Nowego Delhi, plac Connaught Place, Bramę Indii, budynek Parlamentu i Pałac Prezydencki. Wieczór spędzimy w dzielnicy Pahar Gandź. Nocleg.

Dzień 3 Całodzienna wycieczka rikszami po mieście. Zobaczymy słynne muzułmańskie zabytki: forty Purana Kila i Tughlakabad, grobowiec cesarza Humajuna, mauzoleum Nizamuddin Auliji, średniowieczny minaret Kutab Minar zwany „cudem Hindustanu”. Nocleg.

Dzień 4 Rano wizyta w Starym Delhi: zwiedzanie Czerwonego Fortu z kompleksem pałacowym Wielkich Mogołów (XVII w.), Meczetu Piątkowego, świątyni dżinijskiej i szpitala dla ptaków. Popołudniu przejazd z Delhi do Agry (ok. 4,5 godz). Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 5 Przez prawie sto lat Agra była stolicą imperium Wielkich Mogołów. W tym mieście wybudowano najsłynniejszą budowlę Indii - mauzoleum Tadż Mahal (Taj Mahal). Rano odwiedzimy Czerwony Fort z kompleksem pałacowym z XVI w. oraz ogromny grobowiec cesarza Akbara w Sikandrze. Potem przejedziemy przez most na rzece Jamunie do grobowca Etimaduddauli, ciekawej budowli w stylu perskim. Po południu wizyta w legendarnym Tadż Mahalu, grobowcu cesarza Szahdżahana i jego żony Mumtaz Mahal. Nocleg.

Dzień 6 Wycieczka do miasta Mathura, miejsca narodzin boga Kriszny. Zobaczymy tam ważne świątynie hinduistyczne i nabrzeże rzeki Jamuny. Odwiedzimy też świątynie w miejscowości Vrindavan, gdzie według tradycji Kriszna uwodził kąpiące się w rzece pasterki. Potem przejazd do Fatehpur Sikri, zabytkowego miasta, w którym znajduje się najlepiej zachowany kompleks budowli pałacowych z okresu Wielkich Mogołów (lista zabytków UNESCO). Nocleg w Agrze.

Dzień 7 Przejazd z Agry do Gwalioru (ok. 4 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie wielkiego fortu, który wznosi się nad miastem. Zobaczymy ciekawe budowle hinduskie i muzułmańskie. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd z Gwalioru do Dżhansi (Jhansi, ok. 6 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie pięknego zespołu pałacowego na wyspie w Orczha (Orchha) (XVI - XVII w.). Nocleg.

Dzień 9 Rano wizyta w kościele z relikwiami św. Judy Tadeusza. Podróż z Dżhansi do Sańczi. Nocleg.

Dzień 10 Rano zwiedzanie Wielkiej Stupy w Sańczi (Sanchi) z czasów cesarza Aśioki (III w. p.n.e.), należącej do najważniejszych miejsc buddyjskich w Indiach (zabytek UNESCO). Potem wycieczka do Udaigiri, gdzie w skalnych grotach zobaczymy hinduistyczne i dżinijskie świątynie (IV-VII w. n.e.). Nocleg.

Dzień 11 Wcześnie rano przejazd do miasta Bhopal przez wiejskie tereny stanu Madhya Pradesh. Zakwaterowanie w hotelu i wycieczka do skalnego schroniska Bhimbetka (zabytek UNESCO), zamieszkanego przez ludzi w czasach prehistorycznych. Nocleg w Bhopalu.

Dzień 12 Wcześnie rano wyjazd do miasta Dżalgaon (Jalgaon). Przesiadka na autobus i przejazd do Adżanty (ok. 2,5 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów wyżyny Dekan. Nocleg.

Dzień 13 W pobliżu Adżanty (Ajanta) w dolinie rzeki Wagory znajduje się kilkadziesiąt jaskiń, w których od II wieku p.n.e. przez 800 lat istniał buddyjski ośrodek monastyczny. Mnisi stworzyli tam fantastyczne świątynie, a piękne freski na ścianach jaskiń przyciągają miłośników sztuki z całego świata. Zapomniane na setki lat jaskinie zostały odkryte przypadkowo w XIX wieku przez Anglików podczas polowania. Późnym popołudniem przejazd autobusem do Aurangabadu. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 Wycieczka do Elury (Ellora), gdzie pomiędzy VII a XI wiekiem powstały unikalne świątynie skalne trzech indyjskich religii: buddyzmu, dżinizmu i hinduizmu. Najokazalsza z nich to Kajlasanatha, fantastyczna budowla wykuta w skalnym zboczu. Ponadto odwiedzimy grób cesarza Aurangzeba oraz fort w Daulatabadzie. Nocleg w Aurangabadzie.

Dzień 15 Zobaczymy Bibika Maqbara, mauzoleum żony cesarza Aurangzeba. Wieczorem wyjazd pociągiem do Hajderabadu. Nocleg w wagonach sypialnych drugiej klasy (czas podróży ok. 14 godz.).

Dzień 16 Przyjazd do Hajderabadu (Hyderabad), obecnej stolicy stanu Andhra Pradesh, dawnej stolicy bogatego Królestwa Golkondy. Zakwaterowanie w hotelu i zwiedzanie wielkiego fortu, w którym rezydowali muzułmańscy władcy Golkondy. Zobaczymy okazałe pałace, meczety i grobowce królewskie. Nocleg.

Dzień 17 Kontynuujemy zwiedzanie miasta: przejażdżka łodzią wokół wielkiego pomnika Buddy na jeziorze Hussaina, wizyta w Meczecie Mekka, pałacu Chowmahalla i pod wieżą Charminar. Spacer po bazarze Laad, doskonałym miejscu na zakupy egzotycznych towarów i pamiątek. Wieczorem wyjazd do Bidżapuru. Nocleg w pociągu lub autobusie (czas przejazdu ok. 10 godz.).

Dzień 18 Rano przyjazd do Bidżapuru (Bijapur). Przejazd do hotelu i krótki odpoczynek. Zwiedzanie Bidżapuru, który od XV do XVII w. był stolicą bogatego królestwa i kwitnącym ośrodkiem muzułmańskiej kultury i sztuki. Budowle Bidżapuru należą do najciekawszych obiektów architektury islamskiej w Indiach. Zobaczymy dwa spektakularne mauzolea: Golgumbaz i Ibrahim Rouza (obydwa z XVII w.) oraz Cytadelę i Meczet Piatkowy. Nocleg.

Dzień 19 Całodzienny przejazd z Bidżapuru do Bombaju (ok. 12 godz.). Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorny spacer po dzielnicy Colaba i nocleg.

Dzień 20-21 Pobyt w Bombaju, największym indyjskim mieście. Zobaczymy reprezentacyjne budowle w rejonie placu Oval Maidan - Gmach Sądowy i Uniwersytet, a także Ratusz, Bramę Indii, Muzeum Księcia Walii, synagogę i katedrę św. Tomasza i dworzec Victoria Terminus (zabytek UNESCO). Pojedziemy w rejon Wzgórza Malabarskiego, gdzie odwiedzimy świątynie hinduistyczne i dżinijskie, muzeum Gandhiego Mani Bhavan oraz rzucimy okiem na teren, na którym stoją Wieże Milczenia parsów. Popłyniemy łodzią na wyspę Elephanta, gdzie znajduje się słynna świątynia boga Śiwy.

Dzień 22 Dla zainteresowanych wycieczka fakultatywna do Parku Narodowego im. Sandżaja Gandhiego, gdzie żyją lwy i tygrysy. Park słynie także z licznych gatunków ptaków. Dla osób pragnących wypocząć przed podróżą dzień wolny w Bombaju – czas na indywidualne spacery po mieście oraz zakupy pamiątek. Wieczorem przejazd na lotnisko.

Dzień 23 Powrót do Polski.

Umowa obejmuje:
koszty złotówkowe
: przelot Warszawa - Delhi - Warszawa lub powrotny z Bombaju; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT
koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej - pokoje 2-4 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: wizy indyjskiej (ok. 80 USD); wyżywienia (ok. 12 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 90 USD); wycieczki do Parku Narodowego im. S. Gandhiego (ok. 15 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Rysiu Kurak

Rysiu „Ricky” Kurak (ur. 1972), absolwent chorzowskiego „Słowaka”, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i kilku szkół australijskich. Korpo-szczur do 2009 roku. Stara się odwiedzać miejsca, którymi większość ludzi nie jest zainteresowana. Zwiedzając nowe miasta najpierw idzie standardowym szlakiem turystycznym, a potem z premedytacją gubi się w zaułkach. Tylko tam widać prawdziwe życie. Czytaj więcej...

SUPER!

Przemysław, styczeń 2016.

Trudno narzekać, wszystko było tak, jak tego oczekiwałam, przy określonych z góry warunkach podróżowania, zwiedzania. Było wspaniale.

Gabriela, styczeń 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x