TRASA

Wycieczka: Kuala Lumpur (Malezja) – wyspa Bali (Kuta, Tanah Lot, jezioro Bratan, Munduk, Singaraja - Sangsit, Kubutambahan, Kintamani, Tirta Empul, Ubud, Pura Besakih, Semarapura, Uluwatu) – Sumba (Waingapu, Prailiu, Prainatang, Umabara, Praiyawang, Kabonduk, Laitarung, Waikabubak, Waitabar, Tarung, Praigoli, Tambolaka) – Lombok (Senggigi, wulkan Rinjani) - wyspy Gili - Kuala Lumpur

Dostępne terminy

21 dni: Cena: 6.800 zł + 960 USD

atuty wyjazdu

 • pobyt na rzadko odwiedzanej przez turystów Sumbie
 • trzy dni spektakularnego trekkingu na wulkan Rinjani
 • zwiedzanie Bali poza szczytem sezonu – unikniemy tłoku
 • wypoczynek na pocztówkowych plażach Gili
 • odwiedziny w Kuala Lumpur – stolicy Malezji

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Indonezja - Wycieczka na Małe Wyspy Sundajskie

Było to państwo-teatr, w którym królowie i książęta pełnili funkcję impresariów, kapłani-reżyserów, a spośród wieśniaków rekrutowała się obsada, obsługa sceny i widownia. Olśniewające akty kremacji, spiłowywania zębów, poświęcania świątyń, pielgrzymek i krwawych ofiar, które mobilizowały setki, a nawet tysiące ludzi, i angażowały wielkie bogactwa, nie służyły realizacji celów politycznych: były celami samymi w sobie (…). Jeśli kiedykolwiek istniała cieplarnia, gdzie hodowano pojedynczą cywilizację, był nią właśnie ten kameralny amfiteatr.
/Clifford Geertz, Negara. Państwo-teatr na Bali w XIX wieku/

Małe Wyspy Sundajskie to pod wieloma względami najciekawsza część Indonezji. Zobaczymy niewiele zmienione od stuleci wioski na Sumbie, która leży całkowicie poza szlakami masowej turystyki. Na Lomboku powędrujemy na 3-dniowy trekking na wulkan Rinjani, z którego ujrzymy zapierające dech w piersiach krajobrazy. Poznamy unikalną kulturę hinduistycznej wyspy Bali, która niesłusznie kojarzy się głównie z plażami i kurortami. Na koniec odpoczniemy na urokliwych plażach Gili. Każda z tych wysp ma całkowicie odmienny charakter. To wyjątkowo różnorodny i barwny zakątek Azji.

Bali to ostatnia ostoja hinduizmu w najludniejszym islamskim kraju świata. Zobaczymy najważniejsze i najpiękniejsze świątynie wyspy oraz jej piękne wulkaniczne krajobrazy. Przekonamy się, dlaczego balijski taniec jest połączeniem wszystkich sztuk. Jeśli będziemy mieć szczęście, to uda nam się ujrzeć urządzane z iście operowym przepychem pogrzeby. Na sąsiedniej wyspie Lombok czeka nas oszałamiający wschód słońca z wulkanu Rinjani, a potem oddamy się błogiemu lenistwu na bajkowych plażach. Jednak największą atrakcją naszej wyprawy będzie Sumba. Dzikie wnętrze tej wyspy, porośnięte sawanną i suchymi eukaliptusowymi lasami, przypomina Australię lub Afrykę. Wioski wyglądają jakby czas stanął w miejscu kilkaset lat temu. Zbudowane są na szczytach wzgórz, skąd można było wypatrzeć najazd łowców niewolników. Domy nadal buduje się z bambusa i kryje strzechą, zmarłych chowa w okazałych grobowcach pośrodku wsi, a kult przodków marapu wciąż jest żywy pomimo formalnego nawrócenia na chrześcijaństwo.

KUALA LUMPUR – stolica Malezji

Dzień 1-2 Przelot w Warszawy do Kuala Lumpur. Zakwaterowanie w hotelu i spacer po dzielnicy chińskiej. Nocleg.

Dzień 3 Rano wyjazd na Pudu – największy w mieście targ. Spacer po rozległym kompleksie Lake Gardens, w którym zwiedzimy park egzotycznych ptaków oraz ogród motyli. Zobaczymy także meczet Negara – jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej oraz wspaniałe Muzeum Sztuki Islamskiej. Wieczorem wizyta w dzielnicy Golden Triangle, gdzie będziemy podziwiać futurystyczną architekturę na czele z Petronas Towers – do 2004 roku najwyższym budynkiem świata. Nocleg.

BALI

Dzień 4 Przelot z Malezji na wyspę Bali w Indonezji. Przejazd do Kuty – turystycznej stolicy wyspy. Odpoczynek po podróży. Po południu wyjazd na zachód słońca do świątyni Tanah Lot. Nocleg.

Dzień 5 Rano wyjazd w góry centralnego Bali. Podziwianie wulkanicznych krajobrazów wokół jeziora Bratan, zwiedzanie świątyń Pura Ulun Daru Bratan, ogrodu botanicznego i kolonialnych budynków w miasteczku Munduk. Przejazd do Singaraja, stolicy kolonialnego Bali. Nocleg.

Dzień 6 Rano zwiedzanie świątyń w Sangsit i Kubutambaham. Potem przejazd do Kintamani na krawędź kaldery wulkanu Batur, z której roztaczają się wspaniałe widoki na wulkan i jezioro w kraterze. Przejazd do świątyni Tirta Empul i rzut oka na willę Sukarno – pierwszego prezydenta niepodległej Indonezji. Przejazd do miasta Ubud i nocleg.

Dzień 7 Ubud jest uważana za artystyczną stolicę Bali. Odwiedzimy muzea sztuki balijskiej: Puri Lukisan i Neka. Spacer przez Małpi Las ze świątynią Pura Dalem Agung. Czas wolny na zwiedzanie galerii. Nocleg.

Dzień 8 Poranna wizyta w najważniejszej hinduistycznej świątyni na wyspie – Pura Besakih. Następnie zwiedzanie pozostałości pałacu ostatnich królów Bali w Semarapurze. Po południu przejazd do świątyni Ulu Watu na pokaz tańca kecak i zachód słońca. Powrót do Kuty i nocleg.

SUMBA

Dzień 9 Przelot z Bali do Waingapu na Sumbie. Po południu zwiedzanie Prailiu, gdzie do dziś produkuje się tradycyjnymi metodami ikat – ręcznie barwione i tkane materiały z bawełny oraz wieś Prainatang, uchodzącą za najstarszą na całej wyspie.

Dzień 10 Rano wyjazd do wsi Umabara i Praiyawang, które niegdyś były siedzibą najważniejszych "dynastii" wodzów wschodniej Sumby i dlatego do dziś są ośrodkami tradycyjnego kultu marapu. Po południu wyjazd do Waikabubak – głównego miasteczka zachodniej Sumby. Po drodze wizyta w Kabonduk, gdzie znajduje się największy grobowiec na wyspie (płyta nagrobna waży aż 3,5 tony!), oraz Laitarung – opuszczoną wieś na szczycie wzgórza, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę. Nocleg w Waikabubak.

Dzień 11 Wycieczka po okolicy: targ w Waikabubak oraz tradycyjne wioski Waitabar i Tarung, należące do najlepiej zachowanych na całej wyspie, a także Praigoli, gdzie zobaczymy unikatowy nagrobek przypominający kwiat lilii. Z krętej drogi roztaczają się wspaniałe widoki na Ocean Indyjski i góry zachodniej Sumby. Nocleg w Waikabubak.

Dzień 12 Przejazd na lotnisko w Tambolace i lot na Bali. Przejazd do Padangbai, przeprawa promowa na Lombok. Nocleg w miasteczku Senggigi.

LOMBOK

Dzień 13 Wypoczynek na plażach Senggigi i przygotowanie do trekkingu. Nocleg.

Dzień 14-16 Trekking na wulkan Rinjani (wys. 3.726 m n.p.m.) – jeden z najwyższych szczytów Indonezji. Na sam szczyt wyruszymy nad ranem, by podziwiać wspaniałą grę świateł i kolorów oraz gigantyczny cień rzucany przez Rinjani na sąsiednią wyspę Bali. Dwie noce spędzimy w namiotach na szlaku, a trzeci w Senggigi.

GILI MENO

Dzień 17-18 Odpoczynek po trekkingu na wyspie Gili Meno. Zobaczymy park egzotycznych ptaków, słone jezioro, z którego wciąż odparowuje się tradycyjnymi metodami sól, oraz wylęgarnię żółwi morskich. Relaks na wspaniałych piaszczystych plażach.

Dzień 19 Przeprawa promowa z Gili na Lombok i przejazd na lotnisko. Przelot do Kuala Lumpur. Ostatnie zakupy i pożegnanie z Azją. Nocleg.

Dzień 20-21 Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Azji lub Europy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Kuala Lumpur – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
koszty walutowe - 4 przeloty na terenie Malezji i Indonezji; wszystkie przejazdy i wycieczki objęte programem; noclegi (hotele – pokoje 2-3-osobowe w lokalnych hotelach i hostelach, podczas trekkingu dwa noclegi w namiotach); koszty organizacyjne w Indonezji.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 13 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x