TRASA

Wyprawa: Teheran – Isfahan – Sziraz – Persepolis – Pasargade – Jazd – Czak Czak – Kaszan – Qum – Teheran – Masuleh – Hamadan – Ekbatana – Kermanszah – Taq-e Bustan – Teheran

Dostępne terminy

24 dni: Cena: 5.550 zł + 900 EUR*

atuty wyjazdu

AUTOR PROGRAMU

Aleksandra Szymczyk

Wyprawa Iran - W kraju tarofów i minaretów 24 dni

Zapraszamy na wyprawę do Iranu, jednego z najbardziej fascynujących krajów świata. Piękne krajobrazy, unikalne zabytki, niepowtarzalna kultura oraz gościnność mieszkańców zaskakuje przybyszów z Europy i sprawia, że wizyta w Iranie pozostawia niezatarte wrażenia. Podczas wyjazdu odwiedzimy m. in.: Teheran - stolicę kraju; Isfahan - dawną, bajkową stolicę tureckiej dynastii Safawidów; miasto Sziraz, słynące z zabytków średniowiecza i starożytności. Wszędzie będziemy podziwiać kunsztownie zdobione meczety, madrasy i inne pomniki cywilizacji islamu. Dzieje dawnego imperium perskiego przybliży nam wizyta w Persepolis i Pasargade - słynnych miastach Achemenidów. Odwiedzimy także świątynię ognia w Czak Czak oraz miasto Jazd, centrum irańskiego zoroastryzmu położone u stóp gór Zagros. Poznamy unikalną kulturę szyicką, zakosztujemy wschodnich potraw, ujrzymy tętniące życiem orientalne bazary.

Dzień 1 Wylot z Warszawy do Iranu przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot nad ranem do Teheranu i odpoczynek w hotelu. Wycieczka do parku Sa’d Abad, gdzie znajdują się pełne przepychu pałace ostatniego szacha. Wieczorem spacer do Parku Daneszdżu i pod pomnik Azadi, wzniesiony dla upamiętnienia 2500. rocznicy założenia państwa perskiego. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie pałaców dynastii Kadżarów - Golestan i wizyta w Muzeum klejnotów. Wieczorem spacer do rezydencji Ahmadije i pod bogato zdobiony meczet i madrasę Sepahsalar. Nocleg.

Dzień 4 Wcześnie rano przejazd do Isfahanu, dawnej stolicy tureckiej dynastii Safawidów, należącej do najciekawszych miast w Azji. Zwiedzanie miasta: Pałace Czterdziestu Kolumn (Chehel Sotun) i Ośmiu Rajów (Hasht Behesht). Wieczorem spacer na Plac Imama. Nocleg.

Dzień 5 Kontynuujemy zwiedzanie Isfahanu. Wizyta w Meczecie Piątkowym (XI w.) - jednym z najstarszych w Iranie. Spacer krętymi uliczkami Starego Miasta na Plac Imama, wokół którego zwiedzimy piękne budowle: Meczet Imama i Pałac Ali Qapu (XVII w.), Meczet Szejka Lotfallaha, będący kwintesencją architektury perskiej; a także słynny bazar. Nocleg.

Dzień 6 Wycieczka na przedmieścia Isfahanu do zoroastryjskiej świątyni ognia z okresu Sasanidów. Po drodze wizyta w mauzoleum Manar-e Dżamban, słynącego z trzęsących się minaretów. Następnie spacer wzdłuż rzeki Zajande i oglądanie mostów Si-o-se Pol, Shahrestan i Khaju. Skręcimy też do ormiańskiej Dżulfy, by odwiedzić katedrę Vank (XVII w.), a także polskie groby na cmentarzu ormiańskim. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd autobusem do Szirazu. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Sziraz to miasto pełne unikalnych zabytków oraz ważny ośrodek pielgrzymkowy. Zobaczymy w nim: mauzoleum brata Imama Rezy, zwanego Shah-e Cheragh, grobowiec szyickiego świętego Emamzade-ye Ali Ebn Hamze, Fort Karim Chana oraz mauzolea Hafeza i Sa’diego, perskich poetów narodowych. Nocleg.

Dzień 9 Przejazd przez Wyżynę Irańską. Zwiedzimy Persepolis i Pasargade, dawne stolice Persji. Zobaczymy słynne pałace i haremy Dariusza i Kserksesa oraz reliefy gwardii królewskiej. Stojąc przy grobowcach Achemenidów w Naqsz-e Rostam poznamy losy dynastii, która zbudowała imperium rozciągające się od Indii po Morze Egejskie. Kres ich panowaniu położył dopiero najazd Aleksandra Wielkiego. Ponadto w miejscowości Abarqu, obejrzymy wieżę lodową Gonbad Ali i najstarszy cyprys w Iranie. Nocleg w hotelu w mieście Jazd.

Dzień 10 Zwiedzanie Jazdu, centrum irańskiego zoroastryzmu, leżącego w pobliżu gór Zagros: Stare Miasto, Meczet Piątkowy z charakterystycznym wysokim portalem, więzienie Aleksandra Wielkiego oraz Grobowiec Dwunastu Imamów (XI w.). Nocleg.

Dzień 11 Wycieczka na pustynię do zoroastryjskiej świątyni ognia we wsi Czak Czak. Obejrzymy też opuszczone miasto Kharanagh i twierdzę z VI w n.e w Meybad. W drodze powrotnej odwiedzimy wieże milczenia - zoroastryjskie miejsca pochówku. Nocleg.

Dzień 12 Zwiedzamy kompleks Amir Czaqhmaqh, zoroastryjską świątynię ognia oraz Baq-e Doulat Abad - rezydencję Karim Khana (XVII w.) z najwyższą wieżą wiatrów. Wyjazd pociągiem do Kaszanu.

Dzień 13 Przyjazd w nocy do Kaszanu i zakwaterowanie w hotelu. Rano spacer po Starym Mieście. Wizyta w tradycyjnych rezydencjach kadżarskich (XIX w.), m.in. Chane-je Borudżerdi i Chane-je Abbasin oraz zabytkowej łaźni miejskiej. Zobaczymy również mury Starego Miasta i dom lodowy. Po południu obejrzymy Ogrody Fin, kompleks wybudowany w XVI w. przez Szaha Abbasa I jako odzwierciedlenie raju na ziemi. Nocleg.

Dzień 14 Wcześnie rano przejazd do Qom. Wizyta w jednym z najbardziej konserwatywnych miast Iranu i centrum kształcenia teologów muzułmańskich. Zwiedzimy dom przywódcy Islamskiej Rewolucji, ajatollaha Chomeiniego oraz jedno z najświętszych mauzoleów szyickich – grobowiec Fatimy, siostry ósmego Imama. Nocleg w hotelu.

Dzień 15 Rano powrót do Teheranu. Wizyta w Muzeum Narodowym i Muzeum Islamu, czas na zakupy. Nocleg.

Dzień 16
Przejazd z Teheranu do Masuleh, urokliwej miejscowości położonej u stóp gór Alborz, znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po miasteczku, nocleg w tradycyjnym domu perskim.

Dzień 17 Masuleh, czas wolny (możliwość trekkingu). Nocleg w tradycyjnym domu perskim.

Dzień 18 Rano przejazd do Hamadanu, jednej z dawnych stolic Persji. Wieczorny spacer po mieście. Nocleg w hotelu.

Dzień 19 Wizyta w Ekbatanie, starej stolicy Medów (VII w.  p.n.e.) Następnie zwiedzanie mauzoleum Awicenny (Ibn Sina), słynnego filozofa i astrologa średniowiecza, a także grobowca Estery (XII w.). Po południu wycieczka do Gandżname, gdzie obejrzymy inskrypcje naskalne z okresu achemenidzkiego. Możliwość wjazdu kolejką na górę, z której rozpościera się widok na Hamadan, i na której w okresie letnim zatrzymują się nomadzi. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 20 Rano wycieczka do Ali Sadr - największego kompleksu jaskiń w tej części świata, a następnie przejazd do Kermanszah i wycieczka do Taq-e Bustan, gdzie ujrzymy płaskorzeźby z okresu Sasanidów. Nocleg.

Dzień 21 Po wizycie w najpiękniejszym teatrze Iranu - Takkieh Mo'aven ol-Molk udamy się na spacer po lokalnym bazarze. Następnie odbędziemy wycieczkę do Behistunu - miejsca, w którym Dariusz Achemenida w 480 r. p.n.e. ogłosił się władcą z woli Boga i udokumentował to inskrypcją naskalną. Nocleg.

Dzień 22 Przejazd do Teheranu.

Dzień 23 Pożegnalny dzień w stolicy. Dla chętnych wizyta na chrześcijańskim cmentarzu w Doulab, na którym pochowano kilka tysięcy Polaków, którzy opuścili ZSRR z armią gen. Władysława Andersa, wjazd na wieżę Milad, z której można obejrzeć panoramę Teheranu lub wizyta w Mauzoleum Imama Chomeiniego. W nocy wylot do Polski.

Dzień 24 Przylot do Warszawy. Zakończenie wyprawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Teheran - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-5 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy irańskiej i kosztów wizowania (ok. 400 zł); wyżywienia (ok. 15 euro na dzień); biletów wstępu (ok. 250 euro)

*Uwaga: kwota walutowa będzie aktualizowana (możliwy wzrost ceny)

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Iranu. Opis procedury wizowej Iranu.

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra Szymczyk (ur. 1981) iranistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Tłumaczka i aktywistka. Jest licencjonowaną pilotką wycieczek biegle władającą językiem perskim i angielskim. Czytaj więcej...

Program bogaty i adekwatny do ceny. Przewodniczka pokazała nam Iran od strony zwykłych ludzi a nie tylko to co jest pokazywane turystom. Pani Aleksandra posiada bardzo bogatą wiedzę o kulturze irańskiej jak również o innych krajach z tamtego rejonu świata. Polecam wszystkim podróż do kraju o którym mówi się że jest niebezpieczny co jest KŁAMSTWEM.

Marek, lipiec 2017

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x