TRASA

Wycieczka: Teheran - Sziraz - Pooladkaf – góry Zagros - Moraschane-e Olya - Biszapur - Tang Czogan - Kurangan - Farraszband - Gegarpaz - Bandar-e Aftab - Assaluyeh - wyspa Kisz - Bandar-e Aftab - Bandar-e Pol - wyspa Qeszm - Isfahan - Teheran

Dostępne terminy

na zamówienie dla minimum 7 osób Cena: 4.800 zł + 1.350 EUR

atuty wyjazdu

 • zimowe malownicze krajobrazy w Górach Zagros
 • wczesna wiosna na południu prowincji Fars
 • lato nad Zatoką Perską na wyspach Kisz i Qeszm
 • kąpiel w gorących źródłach Gegarpaz
 • nocleg u nomadów na pustyni
 • przejazd przez Assaluyeh - centrum wydobycia ropy i gazu w Iranie
 • zakupy na tradycyjnych irańskich bazarach oraz w markowych sklepach wolnocłowych na wyspie

AUTOR PROGRAMU

Aleksandra Szymczyk

Wycieczka Iran - perskie cztery pory roku

Śnieg w Teheranie, słońce i tropikalna roślinność nad Zatoką Perską, kąpiel w ciepłym morzu i wypoczynek wśród malowniczych krajobrazów. Zapraszamy na wyprawę o nietypowej porze roku do jednego z najbardziej fascynujących krajów świata. Podczas wyjazdu nie tylko dotrzemy do miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów, doświadczymy irańskiej zmienności pór roku, ale też zobaczymy, jak złożona i zróżnicowana jest rzeczywistość Islamskiej Republiki. Zwiedzimy wielkie aglomeracje – stolicę kraju, Teheran, oraz będący perłą muzułmańskiej architektury IsfahanSziraz – miasto słynące z poezji i ważny ośrodek pielgrzymkowy. Wyjedziemy na głęboką prowincję, gdzie nie tylko będziemy mieli okazję obcować z zapierającą dech w piersiach naturą, ale również zobaczymy, jak wygląda życie irańskich nomadów. Po zwiedzaniu odpoczniemy Kisz i Qeszm, wyspach Zatoki Perskiej. Podczas wyprawy poznamy unikalną kulturę i architekturę szyickiego islamu, ale też cofniemy się w czasie do epoki przedmuzułmańskiej, odwiedzając starożytne miasto Biszapur. Tradycyjne oblicze Iranu zestawimy ze współczesnym wymiarem Islamskiej Republiki.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Iranu przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Przylot do Teheranu (nad ranem) i odpoczynek w hotelu. Po śniadaniu wycieczka do parku Sa’d Abad oraz kompleksu Niyavaran. Zwiedzając pełne przepychu pałace ostatniego szacha, zapoznamy się z najnowszą historią Iranu. Wizyta w muzeum mistrza Mahmouda Farshchiana natomiast stanie się wstępem do zrozumienia zawiłości irańskiej kultury. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Rano wjedziemy na mierzącą 435 m Wieżę Milad, skąd zobaczymy panoramę Teheranu, a następnie udamy się do Muzeum Dywanów i Muzeum Klejnotów. Późnym popołudniem przelot do Szirazu. W drodze na lotnisko zatrzymamy się pod pomnikiem Azadi, symbolem Teheranu, wzniesionym dla upamiętnienia 2500 rocznicy założenia państwa perskiego i będącym przeciwwagą dla Wieży Milad. Nocleg w Szirazie.

Dzień 4 Leżące w sercu prowincji Fars, miasto Sziraz to miejsce pełne unikalnych zabytków, a jednocześnie ważny ośrodek pielgrzymkowy. Łączy w sobie wszystko to, co kojarzone jest Persją: poezję, ogrody różane i piękną architekturę doby islamu. Zobaczymy w nim Fort Karim Chana Zanda, Meczet Vakil oraz starą łaźnię perską. Przejdziemy uliczkami bazaru, odwiedzimy Mauzoleum Szah-e Czeragh, brata 8. imama szyickiego. Wieczorem udamy się do mauzoleów wielkich perskich poetów klasycznych, Hafeza i Sa’diego. Nocleg.

Dzień 5 Rano przejazd do malowniczo położonego resortu narciarskiego Pooladkaf, nieopodal miejscowości Sepidan. Wjazd kolejką na górę mierzącą 3.200 m. n.p.m. Dla chętnych dzień na nartach (możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego). Nocleg.

Dzień 6 Przejazd przez góry Zagros do dystryktu Soma. Po drodze zatrzymamy się w wiosce Moraschane-e Olya, skąd wyruszymy na krótką wędrówkę do starożytnego grobowca medyjskiego, wykutego na górze Anny i prawdopodobnie będącego pierwowzorem grobowców achemenidzkich (VI – IV w. p.n.e.). Następnie odwiedzimy Biszapur, stolicę sasanidzkiego władcy Szapura I i jedno z najważniejszych miast okresu bezpośrednio poprzedzającego najazd arabski. Zwidzimy Pałac Szapura i Świątynię bogini Anahity. Zobaczymy też płaskorzeźby sasanidzkie oraz ogromną rzeźbę przedstawiającą Szapura I, wzniesioną na jego cześć w pobliskim Tang Czogan. Nocleg w wiosce Kurangan.

Dzień 7 Rano przejedziemy do Farraszband, udamy się do gorących źródeł Gegarpaz, a następnie spędzimy popołudnie w gościnie u nomadów. Nocleg u nomadów.

Dzień 8 Po śniadaniu udamy się do Bandar-e Aftab, skąd wyprawimy się promem na wyspę Kisz. Po drodze przejedziemy przez rejon Assaluyeh, irańskie centrum wydobycia ropy i gazu. Zobaczymy kominy płonące przez całą dobę oraz surowy industrialny krajobraz wśród zielonych terenów wybrzeża Zatoki Perskiej. Nocleg na wyspie Kisz.

Dzień 9
W 2010 r. New York Times uznał Kisz za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Poza niewątpliwym urokiem krajobrazów, miejsce to również szczyci się mianem raju konsumenta. Piaszczyste plaże i przejrzyste, szmaragdowe wody Zatoki Perskiej sprzyjają relaksowi w środku polskiej zimy, a sklepy wolnocłowe pozwalają na zakupowe szaleństwo. Odpoczynek na wyspie. Nocleg w hotelu.

Dzień 10 Drugiego dnia na wyspie Kisz zwiedzimy wrak greckiego statku i liczące ponad 1000 lat podziemne miasto. Dla chętnych wizyta w Parku Delfinów lub Ogrodzie Ptaków, w którym żyje 57 gatunków zwierząt. Nocleg na wyspie.

Dzień 11 Rano przepłyniemy promem do Bandar-e Aftab, skąd przejedziemy do Bandar-e Pol, a następnie udamy się na Qeszm, największą z wysp w Zatoce Perskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 Wyspa Qeszm, będąca od czasów starożytnych ważnym punktem na mapie Iranu, służyła jako jeden z portów na szlaku handlowym; z jej portów wypływały statki do Chin, Indii i Afryki. Obecnie słynie z surowego krajobrazu, rozległych wąwozów i bujnych lasów namorzynowych. Dzień na wyspie Qeszm. Możliwość kąpieli na jednej z dzikich plaż. Nocleg w hotelu.

Dzień 13 Drugiego dnia udamy się w głąb wyspy, do Geoparku Qeszm, obejrzymy lasy namorzynowe i zwiedzimy portugalską twierdzę z XVII wieku. Możliwość rejsu motorówką w kierunku wyspy Hengam, wokół której żyją delfiny. Nocleg w hotelu.

Dzień 14 Poranek na wyspie. Przelot do Isfahanu, baśniowej stolicy dynastii Safawidów, uznawanej za perłę irańskiej architektury. Po zameldowaniu w hotelu zwiedzimy pałac Czehel Sotun (Czterdziestu Kolumn) i Pałac Haszt Beheszt (Ośmiu Rajów), a następnie wybierzemy się na wieczorny spacer po słynnym Placu Imama, będący drugim co do wielkości placem Azji (po Tien’anmen w Pekinie). Czas na zakupy.

Dzień 15
Kontynuujemy zwiedzanie Isfahanu. Rano obejrzymy zabytki skoncentrowane wokół Placu Imama: słynny Meczet Imama, Meczet Szejha Lotfallaha oraz Pałac Królewski Ali Kapu. Po południu czas na ostatnie zakupy. Wczesnym wieczorem wyjazd autobusem na lotnisko w Teheranie.

Dzień 16
Nad ranem wylot z Teheranu i powrót do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
 przelot Warszawa – Teheran – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na fundusz gwarancyjny dla uczestników wyjazdów turystycznych obowiązującą od 2017 r.; podatek VAT.
koszty walutowe: wszystkie przeloty wewnętrzne i przejazdy podczas wyprawy (transport turystycznym klimatyzowanym minibusem lub wynajętymi samochodami); noclegi w irańskich hotelach 2-3-gwiazdkowych; bilety wstępów do zwiedzanych obiektów; przewodnik irański; dwa posiłki dziennie - śniadanie i lunch lub obiadokolacja; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wizy irańskiej i kosztów wizowania (ok. 400 zł od osoby); pozostałych posiłków i zimnych napojów (ok. 10-15 EUR na dzień od osoby).

Wizy: Klub Laurazja pomaga w uzyskaniu wizy do Iranu. Opis procedury wizowej Iranu.

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra Szymczyk (ur. 1981) iranistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Tłumaczka i aktywistka. Jest licencjonowaną pilotką wycieczek biegle władającą językiem perskim i angielskim. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x