TRASA

Wyprawa: Tel Aviv - Jerozolima - Betlejem - Herodion - Hebron - Ein Karem - Abu Gosh - Latrun - Jaffa - Tel Awiw - Cezarea Nadmorska - Atlit - Góra Karmel - Hajfa - Montfort - Rosh HaNikra - Akhziv - Akka - Bet Szearim - Megiddo - Nazaret - Kana - Seforis - Jechiam - Bar'am - Safed - Jezioro Galilejskie - Kafarnaum - Góra Błogosławieństw - Góra Tabor - Tabgha - Tel Hazor - Hula - Korozain - Arbela - Tyberiada - Wzgórza Golan (Hippos, Gamla, Nimrud) - Banjas (Cezarea Filipowa) - Kursi - Belvoir - Bet Szean - Bet Alfa - Tel Amal - Gan Hashlosha - Jerozolima - Jerycho - Wadi Qelt - Nabi Musa - Gospoda miłosiernego Samarytanina - klasztor św. Martyriusza - klasztor św. Eutymiusza - Qumran - Einod Cukin - Morze Martwe - Engaddi (Ein Gedi) - Nahal Dawid - Nahal Arugot - Masada - Tel Arad - Memszit - Yotvata - Ejlat - Timna - Mizpeh Ramon - Avdat - Ein Avdat - Sziwta - Beer Szewa - Tel Maresha - Bet Guvrin - Aszkelon - Aszdod - Tel Aviv

Dostępne terminy

30 dni: Cena: 3.900 zł + 2.100 USD

atuty wyjazdu

 • zobaczymy niesamowite miejsca poza szlakami pielgrzymek i zwykłych wycieczek
 • unikatowy program umożliwiający rzetelne zwiedzenie Jerozolimy
 • odwiedzimy najpiękniejsze parki narodowe północnego Izraela i Wzgórz Golan: Góra Karmel, Hula i Gamla
 • dokładne zwiedzanie twierdzy Masada
 • kąpiel w Jeziorze Galilejskim i relaks w gorących źródłach
 • wizyta na grobie Abrahama w Hebronie
 • czas na spokojne zwiedzenie Muzeum Izraela i instytutu Yad Vashem

AUTOR PROGRAMU

Krystyna Słoczyńska, Jarosław Poniewiera, Maciej Kołodziejczyk

Wyprawa Izrael i Palestyna - Nie tylko Ziemia Święta

Od setek lat Jerozolima jest świętym miastem Żydów, chrześcijan i muzułmanów, a ziemie Izraela i Palestyny są celem pielgrzymów z całego świata. Trasy pielgrzymek rzadko wykraczają poza miejsca święte, a osoby odwiedzające Izrael zazwyczaj nie mają okazji, żeby poznać przyrodnicze i krajoznawcze atrakcje kraju. Dlatego proponujemy unikalny program dla wszystkich, którzy na serio chcą poznać Ziemię Świętą. Celem naszej wyprawy jest odwiedzenie miejsc świętych, miejsc związanych z historią Izraela i Autonomii Palestyńskiej oraz poznanie wspaniałej przyrody Ziemi Świętej. To nie jest pielgrzymka, choć odwiedzimy wszystkie najważniejsze miejsca dla chrześcijan, a osoby wierzące będą miały czas na modlitwę. Spędzimy pełny tydzień w Jerozolimie i ponad 5 dni w Galilei. Pojedziemy na Wzgórza Golan i w Góry Judzkie. Zobaczymy kopalnie króla Salomona w Timna i starożytne miasta nabatejskie na pustyni Negew. Odwiedzimy 10 rezerwatów przyrody oraz prawie wszystkie obiekty z listy zabytków UNESCO w Izraelu. Będziemy kąpać się w krystalicznie czystych źródłach i strumieniach. W oceanarium w Ejlacie zobaczymy rekiny i wielkie żółwie, zejdziemy też pod wodę aby ujrzeć kolorowy świat rafy koralowej. Na trasie naszej wyprawy znajdzie się wiele innych atrakcji, lecz niestety, nie zobaczymy wszystkiego co ciekawe, bo nawet 30 dni to za krótko na Izrael.

Jerozolima i Betlejem. W sercu Ziemi Świętej (część I)

Dzień 1 Początek I części wyprawy. Przelot z Warszawy do Tel Awiwu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Przejazd do hostelu w Jerozolimie. Krótki odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po Starym Mieście i okolicy Bramy Damasceńskiej. Wieczorem krótki wykład o Jerozolimie. Nocleg.

Dzień 2 Stare Miasto i Wzgórze Świątynne. Początek zwiedzania miasta pod Wieżą Dawida. Przejście przez starą Jerozolimę na Wzgórze Świątynne. Wieczorem spacer do Bazyliki Grobu Świętego. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Wzgórze Świątynne – gdzie w starożytności Salomon zbudował świątynię żydowską, a od VIII w. po Chrystusie wznoszą się święte meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale (wstęp do wnętrz meczetów tylko dla muzułmanów)
- Bazylika Grobu Świętego – miejsce śmierci i zmartwychwstania Jezusa oraz Jego grobu – najważniejszy kościół na Bliskim Wschodzie i cel pielgrzymów z całego świata
- Wieża Dawida – cytadela, w której znajduje się muzeum Jerozolimy
- kościół św. Jana – jeden z najstarszych w mieście
- mury obronne starej Jerozolimy
- Brama Damasceńska
- Brama Jafska.

Dzień 3 Zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Starego Miasta oraz Doliny Cedronu i Miasta Dawida. Dla chętnych poranna msza św. w kościele św. Anny. Wizyta w dzielnicy żydowskiej i spacer poza murami starej Jerozolimy, między miastem a Górą Oliwną. Przejście podziemnym tunelem od sadzawki Siloe do Miasta Dawida. Wieczorem czas na indywidualne spacery po mieście. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Ściana Płaczu – mur oporowy świątyni żydowskiej, zburzonej przez Rzymian w 70 r. po Chr. To jedyny ocalały fragment tzw. drugiej świątyni i najświętsze miejsce dla Żydów z całego świata
- synagoga Hurva – najważniejszą bożnicę, wysadzoną w powietrze przez Arabów podczas wojny w 1948 roku, a odbudowaną kilka lat temu
- kompleks 4 zabytkowych synagog sefardyjskich
- tzw. spalony dom – dom żydowskiego kapłana Katrosa, zniszczony przez Rzymian w 70 r. po Chr.
- fragmenty cardo – głównej ulicy z okresu rzymskiego
- Dolina Cedronu ze skalnymi grobowcami Zachariasza i Absaloma
- sadzawka Siloe, w której Jezus uzdrowił niewidomego
- Złota Brama, przez którą Jezus wjechał do Jerozolimy w Niedzielę Palmową.
- Brama św. Szczepana
- Park Archeologiczny Davidsona.

Dzień 4 Mury obronne i Góra Oliwna. Kilkugodzinny spacer po murach obronnych wokół Starego Miasta – jedna z największych atrakcji w Jerozolimie. Wędrówka spod Bramy św. Szczepana na Górę Oliwną. Zobaczymy panoramę Jerozolimy z różnych stron oraz następujące świątynie:
- Bazylika Narodów przy ogrodzie Getsemani
- Bazylika Grobu Maryi
- kościół Dominus Flevit („Pan zapłakał”)
- kościół Pater Noster („Ojcze nasz”)
- kościół Virii Galilei
- cerkiew św. Marii Magdaleny
- Meczet Wniebowstąpienia Jezusa.

Dzień 5 Wycieczka do Betlejem, Hebronu i Herodion. Wizyta na terenie Autonomii Palestyńskiej w ważnych miejscach Żydów, chrześcijan i muzułmanów. W Betlejem odwiedzimy Bazylikę Narodzenia Pańskiego oraz Pole Pasterzy. W Hebronie w meczecie zwanym Grotą Patriarchów staniemy nad grobami Abrahama, Sary i Izaaka. ZwiedzimyHerodion – pałac i twierdzę Heroda Wielkiego i domniemane miejsce jego grobu. Ponad to na obrzeżach Jerozolimy zobaczymy grób Racheli – żony Jakuba.

Dzień 6 Wycieczka na obrzeża Jerozolimy: Ein Karem, Góra Herzla i Yad Vashem. Tego dnia zobaczymy miasteczko Ein Karem – miejsce Nawiedzenia Elżbiety przez Maryję; a także miejsca należące do najważniejszych w Izraelu:
- instytut Yad Vashem – najważniejsze w świecie muzeum pamięci ofiar holokaustu ze słynną Aleją Sprawiedliwych i licznymi nowoczesnymi ekspozycjami poświęconymi historii Europy w pierwszej połowie XX wieku
- cmentarz na Górze Herzla - najważniejsza nekropola nowożytnego Izraela, gdzie znajdują się m. in. groby żołnierzy izraelskich, polityków oraz mauzoleum Teodora Herzla – założyciela ruchu syjonistycznego, a także groby Żydów służących w Armii Polskiej
- szpital Hadassa na terenie którego znajduje się synagoga ze słynnymi witrażami Marca Chagalla.

Dzień 7 Nowe Miasto, Dolina Krzyża, Kneset i Muzeum Izraela. Zwiedzanie najważniejszych dzielnic Jerozolimy poza Starym Miastem. Spróbujemy wejść do wnętrza Knesetu i spędzimy kilka godzin w Muzeum Izraela. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- ulica Jafska – główną ulicę Jerozolimy (ratusz, liczne hotele, sklepy, bary i restauracje)
- ulica Mamilla – pełną ekskluzywnych sklepów i restauracji
- Wielka Synagoga – główną świątynię żydowską w mieście
- średniowieczny Monastyr św. Krzyża w Dolinie Krzyża
- Kneset – budynek parlamentu Izraela ozdobiony mozaikami Marca Chagalla
- Muzeum Izraela - gdzie zgromadzono wielką ilość unikalnych eksponatów i wspaniałych dzieł sztuki z Ziemi Świętej i całego świata.

Dzień 8 Zwiedzanie dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta i okolic Bramy Damasceńskiej. Możliwość udziału w piątkowej Drodze Krzyżowej trasą Via Dolorosa. Rano spacer po dzielnicy palestyńskiej w rejonie Bramy Damasceńskiej oraz przejście ulicą Mea Shearim zamieszkaną przez jedną z najbardziej ortodoksyjnych społeczności żydowskich w Izraelu. Po południu przejście trasą Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa), a dla zainteresowanych udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej odprawianym w każdy piątek przez franciszkanów. Dla chętnych nocny rejs po pubach Jerozolimy. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- kościół św. Anny – gotycka świątynia z czasów Królestwa Jerozolimskiego (XII w.)
- kościół Ecce Homo – miejsce, w którym wg tradycji Piłat skazał na śmierć Jezusa
- 12 stacji Drogi Krzyżowej – w tym tzw. polskie stacje Drogi Krzyżowej – stacje numer 4 i 5
- Grób Ogrodowy – skalny grobowiec z początków naszej ery – dla wielu protestantów alternatywne miejsce grobu Jezusa
- katedra etiopska

Dzień 9 Zwiedzanie dzielnicy ormiańskiej Starego Miasta i góry Syjon. Rano zobaczymy Muzeum Rockefellera. Po południu wizyta w kolejnych kościołach Starego Miasta i na Syjonie. Na cmentarzu pod Syjonem złożymy hołd polskim żołnierzom z armii W. Andersa oraz Oscarowi Schindlerowi. Ostatniego dnia zobaczymy miejsca i obiekty:
- Muzeum Rockeffellera z ekspozycją archeologiczną z przedwojennej Palestyny
- katedra św. Jakuba – najważniejsza ormiańska świątynia w mieście
- jakobicki kościół św. Marka
- Wieczernik – miejsce ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami i miejsce zesłania Ducha Świętego
- kościół zaśnięcia Matki Boskiej na Syjonie
- kościół św. Piotra „kur zapiał”
- Brama Syjońska
- Brama Gnojna

Dzień 10 Koniec I części wyprawy. Około 2.00 nad ranem przejazd osób wracających do Polski na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Uwaga! Osoby zostające na II część wyprawy mają dzień wolny.

 Wiosna w Galilei i na Wzgórzach Golan (część II)

Dzień 10 Początek I części wyprawy. Przelot z Warszawy do Tel Awiwu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Przejazd do hostelu w Jerozolimie. Krótki odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po Starym Mieście i okolicy Bramy Damasceńskiej. Wieczorem krótki wykład o Palestynie i Izraelu. Nocleg.

Dzień 11 Przed południem wyjazd z Jerozolimy do Abu Gosh i Latrun – miejscowości identyfikowanych z biblijnym Emaus. Zobaczymy tam piękny kościół gotycki i ruiny bazyliki bizantyńskiej. Następnie przejazd do aglomeracji Tel Awiw-Jaffa. Spacer ulicami historycznego portu Jaffa, z którego roztacza się piękna panorama na Tel Awiw i wybrzeże śródziemnomorskie. Zobaczymy kościół św. Piotra i Skały Andromedy, a w centrum dzielnicę Białe Miasto z oryginalną architekturą w stylu Bauhaus (lista UNESCO). Nocleg w Tel Awiwie. Dla chętnych wieczorny spacer po mieście.

Dzień 12 Spacer po Tel Avivie, na przedmieściu zobaczymy przyklejony do morza zamek Arsuf, na któego przedpolu rozegrała się wielka bitwa pomiędzy Ryszardem Lwie Serce i Salladynem.  Przejazd do Cezarei Nadmorskiej – głównego portu Palestyny w czasach rzymskich. Zwiedzanie budowli z czasów Heroda Wielkiego oraz miasta krzyżowców otoczonego murami Ludwika Świętego. Po południu wizyta pod zamkiem krzyżowców Castellum Peregrinorum w Atlit. Wnętrze zamku to teren wojskowy. Nocleg na obrzeżach Hajfy.

Dzień 13 Hajfa to ważny port i ośrodek przemysłowy Izraela. Miasto leży u stóp góry Karmel, na szczycie której znajduje się klasztor karmelitów Stella Maris. Rano odwiedzimy słynne sanktuarium. Potem zejdziemy zboczem góry Karmel do Perskich Ogrodów, wśród których wznosi się świątynia z relikwiami proroka Bahaullaha (lista UNESCO) – założyciela religii bahaistów, która powstała w XIX wieku w Iranie i ma ok. 4 mln wyznawców na całym świecie. Następnie przejazd na północ Izraela i zwiedzanie zamku krzyżackiego Montfort oraz dwóch ciekawych miejsc na wybrzeżu – Rosh HaNikra – rezerwatu geologicznego na granicy z Libanem i Akhziv – dawnego portu fenickiego i znakomitego miejsca na kąpiel w Morzu Śródziemnym. Przejazd do Akki i nocleg.

Dzień 14 Całodzienna wycieczka po północnej Galilei i równinie Ezdrelon. W mieście Nazaret odwiedzimy miejsca związane z życiem świętej rodziny: Bazylikę Zwiastowania, kościół św. Józefa i kościół archanioła Gabriela przy źródle Maryi. Następnie wizyta w kościele franciszkanów w pobliskiej Kanie, gdzie Jezus przemienił wodę w wino. Ponad to zobaczymy: starożytne miasto Seforis (Zippori), w którym mieszkała św. Anna; groby katakumbowe z II wieku w Bet Szearim oraz Megiddo (lista UNESCO) – jedno z najstarszych miast świata, utożsamiane z biblijnym Armagedonem. Nocleg w Akce.

Dzień 15 Zwiedzanie Akki (lista UNESCO) – malowniczego miasta portowego, które pod koniec XII w. zostało stolicą Królestwa Jerozolimskiego. Zobaczymy: ufortyfikowany port, mury obronne, podziemne miasto krzyżowców, meczet Al-Dżazzara (XVIII w.) i liczne budowle z czasów tureckich. Następnie przejazd w góry północnej Galilei. Zwiedzanie zamku krzyżowców w Jechiam oraz starożytnej synagogi w Bar’am. Nocleg w rejonie Tyberiady.

Dzień 16-19 Pobyt w rejonie Jeziora Galilejskiego. Odwiedzimy miejsca związane z działalnością Jezusa: KafarnaumGórę Błogosławieństw, Tabgha i Bazylikę Przemienienia na górze Tabor. Zwiedzimy starożytne miasta Kananejczyków i Żydów: Tel Hazor(Chasor – lista UNESCO) i Korozain (Korazim) oraz miasto kabalistów Safed – z zabytkowymi synagogami i dzielnicami współczesnych żydowskich artystów. Zobaczymy pole bitwy pod Hittinem. Ponad to czeka nas spacer po rezerwacie ptaków w dolinie Hula, zwiedzanie Tyberiady, kąpiel w Jeziorze Galilejskim, moczenie nóg w Jordanie i obserwacja zachodu słońca z góry Arbela. Podczas całodziennej wycieczki na Wzgórza Golan zobaczymy piękne doliny rzeczne i wodospady (Gamla i Banias). Zwiedzimy bizantyński kościół i klasztor w Kursi, helleńsko rzymskie miasto Hippos, leżący u stóp góry Hermon (2.814 m n.p.m.) średniowieczny zamekNimrud, a także starożytne sanktuarium boga Pana i pałac Heroda II Agryppy w Cezarei Filipowej. Wzgórza Golan należą do najciekawszych obszarów w zachodniej Azji. Od 1967 roku stanowią terytorium sporne między Izraelem a Syrią. W związku z konfliktem zobaczymy czołgi izraelskie, wyludnione wsie arabskie i liczne ślady działań zbrojnych. Poznamy genezę konfliktu arabsko-izraelskiego. Noclegi w rejonie Tyberiady.

Dzień 20 Zwiedzanie doliny Jordanu. Rano przejazd do zamku Belvior, w którym po bitwie pod Hittinem rycerze zakonu św. Jana przez 18 miesięcy stawiali opór wojskom Saladyna. Potem wizyta w Bet Szean, gdzie znajdują się ruiny Scythopolis – najlepiej zachowanego miasta z epoki rzymskiej w Izraelu. Następnie zobaczymy starożytną synagogę w Bet Alfa (mozaika z VI w.), historyczny kibuc z wieżą obronną w Tel Amal i popływamy w krystalicznie czystych wodach źródeł Gan Hashlosha. Po południu powrót do Jerozolimy i pożegnalny spacer po mieście. Odpoczynek w hostelu przed podróżą do Polski.

Dzień 21 Koniec II części wyprawy. Około 2.00 nad ranem przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Warszawy bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy. Uwaga! Osoby zostające na III część wyprawy mają dzień wolny.

 

Pustynie Ziemi Świętej i kopalnie króla Salomona (część III)

Dzień 21 Początek III części wyprawy. Przelot z Warszawy do Tel Awiwu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Przejazd do hostelu w Jerozolimie. Krótki odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po Starym Mieście i okolicy Bramy Damasceńskiej. Wieczorem wizyta w Bazylice Grobu Świętego. Nocleg.

Dzień 22 Rano przejazd do klasztoru i groty św. Eliasza w Wadi Qelt. Następnie wjedziemy do Autonomii Palestyńskiej i zwiedzimy Jerycho – stolicę Zachodniego Brzegu Jordanu i zarazem jedno z najstarszych miast świata. Zobaczymy: Wzgórze Królewskie (Tel as-Sultan) na którym archeolodzy wykopali budowle z 7 tys. p.n.e.; pałac kalifa Hishama (VIII w.) oraz ważne miejsca biblijne – Górę Pokuszenia i tzw. sykomorę Zacheusza. Po południu zobaczymy miejsce grobu Mojżesza w Nabi Musa (wg tradycji muzułmańskiej) oraz starożytne budowle chrześcijańskie przy drodze z Jerozolimy do Jerycha: klasztor św. Eutymiusza, klasztor św. Martyriusza oraz Gospodę miłosiernego Samarytanina. Nocleg w Jerozolimie.

Dzień 23 Rano przejazd nad Morze Martwe i zwiedzanie słynnego osiedla esseńczyków w Qumran. Podróż skrajemPustyni Judzkiej na południe. Postój w oazie Einod Cukin i kapiel w strumieniu w malowniczym gaju tamaryszkowym. Po południu pobyt na plaży nad Morzem Martwym i kąpiel w najbardziej zasolonym jeziorze świata. Nocleg w schronisku pod Masadą.

Dzień 24 Masada (lista UNESCO) to niedostępna twierdza zbudowana przez Heroda Wielkiego na szczycie izolowanego wzgórza niedaleko Morza Martwego. Obrona Masady podczas powstania przeciw Rzymianom w 73 r. n.e. stała się symbolem najwyższego heroizmu narodu żydowskiego. Po kilku latach oblężenia żydowscy obrońcy w obliczu całkowitej klęski, nie chcąc dostać się do niewoli, popełnili zbiorowe samobójstwo. Bohaterstwo obrońców, którzy wolność miłowali bardziej niż życie jest wzorem dla wielu współczesnych Izraelczyków, zaś obrona Masady przeszła do legendy. Dla chętnych piesze wyjście przed świtem na Masadę i obserwacja wschodu słońca. Dla wszystkich poranne zwiedzanie twierdzy (fortyfikacje, pałace i ogrody Heroda). Po śniadaniu czekają nas spacery po dwóch pięknych dolinach: Nahal Dawid i Nahal Arugot (w obu jest możliwość kąpieli w krystalicznie czystej wodzie). Krótka wizyta w kolejnej starożytnej synagodze w Engaddi (Ein Gedi). Przejazd na pustynię Negew i nocleg na farmie wielbłądów.

Dzień 25 Przejazd przez Negew i rów tektoniczny Wadi Al-Araba nad Morze Czerwone. Po drodze zwiedzimy ruiny dwóch starożytnych miast: Tel Arad i Mamszit (lista UNESCO). W obu zobaczymy urządzenia wodne zbudowane przez Nabatejczyków oraz bazyliki wczesnochrześcijańskie, okazałe wille i domy z czasów bizantyńskich. Ponad to odwiedzimy ZOO Yotvata, które powstało w celu odtworzenia fauny istniejącej w starożytności na ziemiach Izraela. Przyjazd do Ejlatu i wieczorna kąpiel w Morzu Czerwonym. Nocleg.

Dzień 26 Pobyt w Ejlacie i relaks na plażach Morza Czerwonego nad Zatoką Akaba. Wizyta w oceanarium i delfinarium. Dla chętnych za dodatkową opłatą nurkowanie razem z delfinami lub z akwalungiem na rafie koralowej. Nocleg.

Dzień 27 Wycieczka do Doliny Timna, w której ponad 3 tys. lat temu znajdowały się słynne kopalnie miedzi króla Salomona. Pustynia w Timnie słynie z pięknych krajobrazów dzięki formacjom skalnym utworzonym z kolorowych piaskowców o fantastycznych kształtach. Czeka nas nie tylko przejażdżka po pustyni, ale także piesze wędrówki po kolorowych skałach i piaskach. Nocleg w Ejlacie.

Dzień 28 Pożegnanie Morza Czerwonego i podróż na północ przez krater Mizpeh Ramon. Na pustyni Negew odwiedzimy kolejne starożytne miasta założone przez Nabatejczyków: Avdat i Sziwta (lista UNESCO), a także piękną dolinę Ein Avdat i grób Dawida Ben Guriona – pierwszego premiera Izraela. Nocleg w Beer Szewie lub jej okolicy.

Dzień 29 Rano zwiedzanie Tel Beer Szewa (lista UNESCO) – miasta, gdzie osiedlił się Abraham po przybyciu do Ziemi Obiecanej. Zobaczymy m. in. rogaty ołtarz, studnię Abrahama oraz dawne domostwa, magazyny i cysterny. Przejazd do miejscowości Tel Maresha, w której od starożytności zachowały się podziemne domy, kanały, cysterny i kolombaria, a także grobowce fenickie z fragmentami fresków. Nieopodal zobaczymy starożytną kopalnię kredy w Bet Guvrin. Później odwiedzimy  ruiny w Aszkelonie. Podjedziemy rownież pod pozostałości zamku wielkiego rodu Ibelinów. Późnym popołudniem spacer po nadmorskich wydmach i w zależności od pogody pobyt na plaży. Nocleg.

Dzień 30 Koniec III części wyprawy.  Nad ranem przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe:
 przelot Warszawa – Tel Awiw – Warszawa, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota, koszty organizacyjne w Polsce, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT.
koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęty autobus, taksówki, tramwaje itp.); noclegi (hostele, motele i kibuce – pokoje 4-6 osobowe, w Jerozolimie pokoje 6-8 osobowe z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 180 USD). Uwaga! Istnieje możliwość podniesienia standardu noclegów w Jerozolimie za dopłatą. Osoby tym zainteresowane muszą to zgłosić w chwili zapisywania się na wyjazd.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x