TRASA

Tokio - Hiroshima - Himeji - Kioto - Nara - Osaka - Nikko - Tokio - Fuji

Dostępne terminy

16 dni: Cena: 7.300 zł + 1.850 USD

atuty wyjazdu

 • Nasze pilotki to doświadczone w turystyce japonistki
 • Termin dobrany tak, by móc wspiąć się na najwyższy szczyt – sławną górę Fuji
 • Relaks w gorących źródłach i nocleg w tradycyjnym zajeździe japońskim – ryokanie
 • Zabytki z listy UNESCO – Kyoto, Nara, Hiroshima, Nikko
 • Połączenie ultranowoczesności – nowoczesne dzielnice Tokio i Osaki – z historią: świątynia Sensōji, mauzolea Nikkō Tōshōgū i Meiji Jingū

AUTOR PROGRAMU

Aleksandra Szczechla

Letnia wycieczka do Kraju Wschodzącego Słońca pozwoli nam zobaczyć jego mieszkańców, kojarzonych zazwyczaj z długimi godzinami pracy,  podczas ich wakacyjnych wędrówek. Zwiedzimy najpiękniejsze i najważniejsze zabytki historycznych stolic Kioto, Nary i Kamakury, poznamy też życie tętniących metropolii - Osaki i Tokio. Ale przede wszystkim jedziemy w krótkim sezonie, kiedy można zdobywać szczyt najwyższej góry Japonii - Fuji, w 2013 roku wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z jej szczytu, przy sprzyjającej pogodzie, chcemy zobaczyć wschodzące słońce.

Dzień 1 i 2 przylot, zakwaterowanie w hotelu i wizyta w najstarszej buddyjskiej świątyni  Tokio – Asakusa Sensōji. Kolacja i wieczorny spacer. Nocleg w Tokio.

Dzień 3 Tokio to stolica nowoczesnego cesarstwa – w drugiej połowie XIX wieku zmieniono ustrój Japonii i przeniesiono siedzibę cesarza ze starożytnego Kioto do miasta Edo, dotychczasowej siedziby siogunów. Wtedy także oficjalnie zmieniono nazwę miasta na Tokio, czyli Wschodnią Stolicę. Zwiedzimy monumentalne mauzoleum władającego wówczas Japonią cesarza Meiji, czyli Meiji Jingū. Później dla kontrastu zerkniemy na najsłynniejsze skrzyżowanie świata – czyli Shibuya. Po drodze jeszcze parę innych atrakcji.  Nocleg w Tokio.

Dzień 4 Kolejnego dnia lokalnym pociągiem przeniesiemy się w czasy pierwszego w Japonii siogunatu z XII wieku – do Kamakury. Zobaczymy buddyjskie świątynie: dawne centrum zen – klasztor Kenchōji i Wielkiego Buddę, który niegdyś stał pod dachem, lecz po potężnej tsunami kilka wieków temu, z obiektu kultu sam stał się świątynią. Po drodze zobaczymy świątynię boga wojny Tsurugaoka Hachimangū. Zakupimy pamiątki i zjemy coś pysznego gdzieś na malowniczej, handlowej uliczce w pobliżu stacji kolejowej. Nocleg w Tokio.

Dzień 5 Pierwsze spotkanie z japońskimi shinkansenami. Pierwszy nasz przystanek to Himeji (UNESCO) – gdzie zwiedzimy oryginalny i przepięknie odrestaurowany zamek samurajski, ze względu na urodę zwany również zamkiem Białej Czapli. Skosztujemy zielonej herbaty w pobliskim ogrodzie krajobrazowym. Po południu drugi przejazd shinkansenem - do Hiroshimy. Na kolację spróbujemy lokalnego przysmaku – okonomiyaki, czyli „każdemu wedle gustu”. Nocleg w Hiroshimie.

Dzień 6 Tramwajem i promem po bajeczne wrażenia. Święta wyspa Miyajima skrywa wiele atrakcji. Najpierw przywitanie z danielami – i spacer oraz zwiedzanie świątyni Itsukushima (UNESCO). Przed stojącą na palach na wodzie świątynią stoi w morzu czerwona brama torii, która od wieków wita przybywających łodziami pielgrzymów. Jest to jeden z symboli Japonii. Na wyspie można zagubić się w małych uliczkach i odnaleźć wiele skarbów zarówno dla podniebienia jak i dla duszy – restauracje, sklepy z pamiątkami, muzea i świątynie sinto oraz buddyjskie. Dla miłośników gór i krajobrazów polecamy opcjonalną popołudniową wycieczkę na szczyt góry Misen. Wjedziemy kolejką na górną stację, skąd około półtoragodzinny szlak poprowadzi nas na szczyt, z którego rozciągają się niezapomniane widoki na morze wewnętrzne. Przy dobrej pogodzie z góry widać Hirosimę. Nocleg w Hirosimie.

Dzień 7 Hirosima jako jedno z dwóch miast, na które podczas drugiej wojny światowej zrzucono bomby atomowe to miejsce zadumy i aktywnej działalności na rzecz pokoju na świecie. Zatrzymamy się w Muzeum i Parku Pokoju (UNESCO), gdzie poznamy tło historyczne i szczegóły techniczne wyścigu zbrojeń oraz obraz miasta przed i po katastrofie. Zobaczymy przedmioty jakie odnaleziono w gruzach zmiecionego z powierzchni ziemi miasta. Dowiemy się, jaka tradycja łączy się z senbazuru – składanymi z papieru żurawiami.

Miasto jest znane nie tylko z okonomiyaki, ale także pysznych sushi. Obiad w Hirosimie, po południu ruszymy do Kioto. Po zakwaterowaniu wieczorny spacer do świątyni Yasaka Jinja, w której tradycyjnie o pomyślność modliły się gejsze, niegdyś licznie zamieszkujące okoliczną dzielnicę Gion. Zjemy kolację w jednej z klimatycznych, tradycyjnych restauracji nad rzeką Kamo. Nocleg w Kioto.

Dzień 8 Zwiedzamy Heian, stolicę starożytnej Japonii zbudowaną na wzór stolicy Tangów Changanu (dzisiejszy Xi`an w Chinach). Dawna Stolica Pokoju to obecne Kioto (UNESCO). Z niezwykle licznych atrakcji ponad tysiącletniego miasta wybierzemy przede wszystkim zenistyczny ogród świątyni Ryoanji oraz pełen blasku Kinkakuji, czyli Złoty Pawilon. (Może ktoś zechce przed wyjazdem zaczytać się w powieści Yukio Mishimy „Złota pagoda” wznowionej niedawno przez PIW?). Zjemy coś pysznego w handlowym pasażu Nishiki (ktoś chętny na przykład na nadziewane przepiórczymi jajkami małe ośmiorniczki?) , odwiedzimy też sioguna w jego zamku przy drugiej alei – Nijōjō. Nocleg w Kioto.

Dzień 9. Starsza siostra Heian i pierwsza japońska stała stolica, również wzorowana na Changanie to Nara. Tutaj ponownie okazja do bliskich spotkań z płową zwierzyną – tutejsze daniele są zdecydowanie lepiej wychowane niż ich bracia z Miyajimy, ponieważ potrafią ukłonem poprosić o krakersy. Robią to wdzięcznie i skutecznie. Odwiedzimy przede wszystkim zabytki buddyjskie - Wielkiego Buddę z brązu w świątyni Tōdaiji (UNESCO), przejdziemy też spacerem do liczącej ponad dwanaście wieków sintoistycznej świątyni rodu Fujiwara – Kasuga Taisha. Obiad gdzieś po drodze, będzie także okazja do zakupów pamiątek. Powrót pociągiem i nocleg w Kioto.

Dzień 10 Tego dnia wypad do tętniącej wielkomiejskim życiem Osaki – zwiedzimy przede wszystkim zamek drugiego ze zjednoczycieli Japonii po okresie wojen domowych – wielkiego wodza i władcy kraju pod koniec  XVI wieku – Toyotomiego Hideyoshiego. Po południu wizyta w dzielnicy handlowo-rozrywkowej Namba. Późny powrót i nocleg w Kioto.

Dzień 11 O świcie – dla chętnych wizyta w świątyni Kiyomizu – malowniczo położonej na wschodnich wzgórzach, skąd oczy cieszy widok na Kioto. Później poranna wizyta w świątyni Srebrnego Pawilonu Ginkakuji i przejazd z przesiadkami shinkansenami i lokalnymi pociągami (razem około 7 godzin) do Nikkō. Relaks w gorących źródłach. Nocleg w Nikko.

Dzień 12 Na początku XVII wieku do władzy doszedł Ieyasu Tokugawa – pierwszy siogun z rodu, władającego  Japonią przez prawie trzy stulecia. Zwiedzimy jego imponujące mauzoleum – sintoistyczną świątynię Nikkō Tōshōgū (UNESCO).  W odróżnieniu od ascetycznych zabytków zenistycznych tutaj zachwyci nas siedemnastowieczna architektura o iście barokowym charakterze i szpaler kryptomerii w górskiej scenerii. Po południu odbieramy bagaże z hotelu, przejazd i zakwaterowanie w hotelu w Tokio.

Dzień 13 i 14 Dwudniowa wycieczka na szczyt Fuji 3776 m n.p.m. Przejazd autokarem do piątej stacji, skąd po południu rozpoczniemy kilkugodzinną wspinaczkę na szczyt, który wraz z tysiącami innych amatorów nocnych wędrówek zdobędziemy przed wschodem słońca. Fuji – ta niegdyś święta góra, obecnie wpisana na listę dziedzictwa UNESCO i w sezonie odwiedzana przez tysiące turystów, jest od wieków symbolem Japonii. Świt na szczycie, zejście i powrót autokarem do Tokio.

Dla tych co nie idą na górę dni wolne (warte grzechu tokijskie muzea, jeszcze ogrody albo szaleństwo zakupów, ewentualnie wycieczka na własną rękę do Hakone lub Kawagoe).

Dzień 15 Pożegnanie z miastem – spojrzenie z lotu ptaka z 450 metrów z platformy najwyższej w Japonii wieży widokowej Sky Tree, jeszcze zakupy, a wieczorem wycieczka do nowoczesnej dzielnicy Odaiba. Stąd pożegnalny widok na miasto i zatokę nocą…

Dzień 16

Lot powrotny do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot Warszawa - Tokyo - Warszawa, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; przejazdy koleją na terenie Japonii; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy grupowe na terenie Japonii (autobusy, promy); noclegi (hotele klasy turystycznej i wyższej – pokoje 2 - 3 osobowe); opłaty za wstępy, oprócz wycieczek fakultatywnych; koszty organizacyjne w Japonii.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 30 USD na dzień); wycieczek fakultatywnych: wyjazdu kolejką na górę Misen (ok. 20 USD) .

Aleksandra Szczechla

Aleksandra Szczechla (ur. 1972). Absolwentka chorzowskiego “Słowaka”. Japonistka z zamiłowania i zawodu – od 1996 roku pracuje w Zakładzie Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 roku obroniła doktorat z literatury japońskiej. Uczy języka, tłumaczeń, prowadzi wykłady z literatury i kultury Japonii. Spędziła w Japonii w sumie około trzech lat – studiując, pracując i podróżując. […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x