Dzień 1 - 2 Przelot do Osaki, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Wieczorny spacer po mieście i pierwsze spotkanie z kuchnią rejonu Kansai. Nocleg w hotelu.
Dzień 3 Zwiedzanie miasta - zamek Osaka-jo oraz miasto z lotu ptaka z platformy widokowej jednego z osakańskich wieżowców. Spacer po barwnej i gwarnej dzielnicy Namba. Dla chętnych pierwsza okazja zanurzenia się w wodach termalnych oraz możliwość doświadczenia rozkoszy podniebienia w wykonaniu osakańskich mistrzów. Nocleg w hotelu w Osace.
Dzień 4 Wycieczka do Nary - pierwszej stałej stolicy Japonii, założonej w 710 roku i porzuconej przez dwór w 784 roku - mekki turystów poszukujących śladów dawnej kultury i odrobiny spokoju. Odwiedzimy między innymi Wielkiego Buddę w największej drewnianej budowli na świecie - świątyni Todaiji (UNESCO) i sfotografujemy stada dziko żyjących w mieście danieli. Świątynia Horyuji (lista UNESCO) przeniesie nas w epokę światłego księcia Shotoku.
Dzień 5 Po pożegnaniu z Osaką przejazd do Fukuoki - największego miasta na wyspie Kiusiu, o burzliwej historii i dużej liczbie mieszkańców. To tutaj odnajdziemy najstarszą zenistyczną świątynię w Japonii, a także gwarne dzielnice handlowe. Uwaga! - dla chętnych możliwość obejrzenia zawodów SUMO ( w miarę dostępności biletów).
Dzień 6 Przejazd do Karatsu i udział w niezwykle kolorowym święcie Karatsu Kunchi - przez 3 dni w roku ta mała miejscowość gromadzi ponad pół miliona widzów.
Dzień 7 Przejazd i zwiedzanie Nagasaki. Położone malowniczo na wzgórzach miasto fascynuje atmosferą wielokulturowości. W programie między innymi park pamięci ofiar bomby atomowej oraz spacer śladami św. Maksymiliana Kolbe, który przed II wojną światową prowadził tu działalność misyjną. Nocleg w hotelu w Nagasaki.
Dzień 8 Z portu Nagasaki wyruszymy zobaczyć od niedawna udostępnione zwiedzającym opuszczone miasto górnicze na maleńskiej wyspie Hashima. Wznoszącym się z morza, na podobieństwo wież japońskiego wojennego okrętu TOSA, betonowym murom i blokom osiedle to zawdzięcza nazwę Gunkanjima - “Wyspa - Okręt Wojenny”. Złoża węgla eksploatowano tu od końca XIX wieku aż do roku 1974, kiedy koncern Mitsubishi zdecydował się zamknąć kopalnię. Pozostały po niej ruiny niegdyś najgęściej na świecie zaludnionego skrawka ziemi i betonu. To tu umiejscowiono kryjówkę schwarzcharakteru z filmu “Skyfall” o przygodach Jamesa Bonda. Nocleg w hotelu w Nagasaki.
Dzień 9 Przejazd do Aso i nocleg w hotelu w stylu japońskim. Możliwość skorzystania z dobrodziejstw onsenu, czyli relaks po japońsku w gorących źródłach. Dla chętnych możliwość zamówienia tradycyjnej kolacji. Nocleg w hotelu.
Dzień 10 Wycieczka na największy czynny wulkan Japonii, Aso, położony w Parku Narodowym Kuju. Przy sprzyjających warunkach można podejść na skraj jego krateru. Dla chętnych możliwość lotu helikopterem ponad siarkowymi oparami. Po południu przejazd do Kagoshimy - historycznej stolicy klanu Shimazu, skąd rozciąga się widok na położony na zatoce wulkan Sakurajima. Nocleg w hotelu.
Dzień 11 Podróż promem na wyspę Yakushima. Popołudniowy spacer lub kąpiel w gorących źródłach i przygotowanie do następnego dnia. Nocleg w pensjonacie w Yakushimie.
Dzień 12 Piesza wyprawa do parku Shiratani Unsuikyo - subtropikalna przyroda wyspy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutejsze cedry, mchy i bujna roślinność stały się inspiracją dla Miyazakiego Hayao - kultowego reżysera filmów animowanych - gdy tworzył scenografie do filmu Mononoke Hime - “Księżniczka Mononoke”. Drugi nocleg w pensjonacie w Yakushimie.
Dzień 13 Powrót promem na Kiusiu i przejazd (m.in. shinkansenem) do Himeji. Wieczorny spacer z widokiem na Zamek Białej Czapli. Nocleg w Himeji.
Dzień 14 Zwiedzanie Zamku Białej Czapli (UNESCO) i przejazd do Kioto. Wieczorny spacer wśród zabytków starej stolicy. Nocleg w Kioto.
Dzień 15 Zabytki starej stolicy - odwiedzimy między innymi Srebrny Pawilon, świątynię Kiyomizudera ze słynnym drewnianym tarasem widokowym, świątynię Heian Jingu upamiętniającą jedenaście wieków cesarskiej stolicy Heian-Kyo, czyli dzisiejszego Kioto. Poznamy historię założyciela dynastii shogunów, Ieyasu Tokugawy, w jego pałacu Nijo-jo. Nocleg w Kioto.
Dzień 16 Tropimy jesień w Kioto - magia bram torii w świątyni Fushimi Inari z pewnością będzie gratką dla fotografów. Dalsze poszukiwanie historii, blasków cesarstwa oraz ideału zielonej herbaty.
Dzień 17 Przejazd shinkansenem do Tokio. Rzut oka na bezkresne miasto z platformy widokowej jednego z tokijskich wieżowców. Spacer do gwarnej, bo otoczonej uliczkami straganów świątyni Sensoji w Asakusa, uznawanej za jeden z najbarwniejszych reliktów przeszłości w dzisiejszej stolicy Japonii. Tutaj możliwość zaopatrzenia się w tradycyjne japońskie suweniry (wachlarze, miecze, yukaty etc.). Nocleg w hotelu w najnowocześniejszej dzielnicy Tokio - Odaiba.
Dzień 18 Poważna i surowa zazwyczaj atmosfera panująca w Meiji Jingu - dostojnym mauzoleum cesarza Meiji oraz jego małżonki - w tym dniu będzie rozjaśniona wielobarwnymi kimonami odświętnie ubranych dzieci - 15 listopada to tradycyjne święto dzieci, tzw.Shichi-go-san. Pomału żegnamy się z Japonią - jeszcze chwila na zakupy oraz wypad w stronę jutra - w najnowsze osiągnięcia technologii architektury. Nocleg w hotelu.
Dzień 19 Powrót z Tokio do Warszawy.