TRASA

Casablanca* – Al-Dżadida – Essaouira – Marrakesz – góry Atlas – Ait Benhaddou – Warzazat – wąwóz Dades – wąwóz Todra – Merzouga – Erg Chebbi (Sahara) – Ifrane – Fez – Meknes – Szafszawan – Tetuan – Rabat – Casablanca

Dostępne terminy

16 dni: 4 - 19 września 2021 Cena: 1.900 zł + 650 EUR + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • odwiedzimy najpiękniejsze miejsca przyrodnicze Maroka
 • zobaczymy wszystkie zabytki UNESCO w Maroku (wg stanu na 15 października 2020)
 • podróż przez doliny Dades i Todra
 • nocleg w miejscowości Ait Benhaddou
 • wycieczka na Saharę na słynny Erg Chebbi i nocleg na pustyni
 • odwiedzimy 3 różne regiony Maroka – na południu pustynie i rdzawoczerwone doliny z zielonymi gajami palmowymi, nadmorskie plaże Atlantyku oraz góry Rifu na północy (Szafszawan)

AUTOR PROGRAMU

Katarzyna Kowalska i Marek Bytom

Wycieczka do najpiękniejszych miejsc Maroka

Podczas wyprawy krajoznawczej "Jedno oko na Maroko" udamy się do kraju, który zachwyca swoim pięknem, atmosferą i kolorytem. Poznamy różnorodność krajobrazu Maroka - zobaczymy góry, zawitamy na pustynie, jak i na nadmorskie plaże Atlantyku. Zobaczymy wioskę Berberów, a w miastach wspaniałe zabytki kultury islamu, a także zetkniemy się z tradycyjnym rzemiosłem i handlem. Zakosztujemy marokańskich potraw. Nie zabraknie przejażdżki na wielbłądach, wizyty w wąwozach Todra  i Dades, wieczoru na placu Dżema el-Fna w Marrakeszu, gdzie można kupić dzieła sztuki islamskiej i wyroby rzemiosła. Zobaczymy wszystkie zabytki wpisane na Listę UNESCO (na dzień 10.01.2020). Autorami i przewodnikami wyjazdów do Maroka są Katarzyna Kowalska i Marek Bytom z Klubu Podróżników Namaste w Katowicach.

Dzień 1 - 2 Przelot w Warszawy do Casablanki przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer aklimatyzacyjny i nocleg.

Dzień 3 Casablanca Rano zwiedzanie Casablanki: wizyta w Meczecie Hassana II – marmurowej świątyni z najwyższym minaretem świata (wys. 200 m), jednej z niewielu dostępnych w Maroku dla niemuzułmanów; spacer przez Stare Miasto (tzw. Medinę) na Plac Mohammeda V. Po południu przejazd do miasta Al-Dżadida (ok. 90 km). Nocleg.

Dzień 4 Al-Dżadida (El – Jadida), dawniej Mazagan (lista UNESCO). Zwiedzanie miasta zbudowanego w XVI w. nad Atlantykiem przez Portugalczyków jako port w drodze do Indii. Zobaczymy między innymi: opuszczony Kościół Wniebowzięcia, podziemną cysternę znaną z filmu „Otello” Orsona Wellsa, budynki wzniesione w stylu gotyku manuelińskiego, a także mury obronne i falochron (pirs) portowy. Po południu przejazd do miasta Essaouira. Nocleg.

Dzień 5 Essaouira, dawniej Mogador (lista UNESCO). Pobyt w niezwykle urokliwym miasteczku nad Atlantykiem. Podczas spaceru zobaczymy fortyfikacje z czasów portugalskich - wały i bastion obronny – port i targ rybny, liczne warsztaty i sklepiki z pamiątkami (miejscową specjalnością są wyroby z drewna cyprysów oraz olej arganiowy). Będzie też okazja do kąpieli w Atlantyku, wypoczynku na piaszczystej plaży lub w kawiarenkach i zakosztowanie ryb i owoców morza. Wieczorem przejazd do Marrakeszu i nocleg.

Dzień 6 Zwiedzanie Marrakeszu (lista UNESCO), założonego w XI wieku przez władców z dynastii Almorawidów. Zobaczymy: pałac El Bahia – znany z pięknych ogrodów i ziedzińców, pałac El Badi, bramę Bab Agnou, grobowce Sadytów, medresę Ben Youssefa, oraz kubbę El Ba'Adyinn (rodzaj grobowca i miejsce ablucji). Możliwość zakupów na słynnych sukach i ulicznych targowiskach. Tego dnia zobaczymy też dwa oblicza placu Plac Dżemaa el-Fna – poranne i wieczorne. Po zmroku plac ożywa straganami z potrawami i przekąskami, w oparach serwowanego jedzenia i w świetle wieczornych lamp kwitnie życie pełne handlarzy, muzyków, zaklinaczy węży i akrobatów. Jeśli czas na to pozwoli, to wizyta w Muzeum Marrakeszu. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd Marrakesz - Ait Benhaddou Rano wyjazd z Marrakeszu i podróż przez Atlas Wysoki na przełęcz Tizi Tischka (wys. ok. 2.260 m n.p.m.). Zjazd z przełęczy do miejscowości Telouet, by zobaczyć leżącą na starym szlaku karawan kazbę – dawną siedzibę rodu Glawich. Stamtąd przejazd do osady Ait Benhaddou (lista UNESCO), która jest jednym z symboli Maroka i scenerią dla wielu filmów (m.in. „Gladiator”, „Aleksander”, „Indiana Jones”, „Jezus z Nazaretu”, „Mumia”). Spacerując wąskimi uliczkami pośród domostw wejdziemy na szczyt wzgórza, by podziwiać panoramę okolicy i spojrzeć na osadę z góry. Po zejściu ze wzgórza kolacja i nocleg.

Dzień 8 Przejazd Warzazat (Ouarzazate) – Dades. Warzazat i okolice to przestrzeń filmowców. W samym Warzazat od 1983 roku działa ogromne studio filmowe: Atlas Film Corporation Studios. Jeśli nie są nagrywane zdjęcia do kolejnych filmów można zwiedzać scenografię realizowanych tu produkcji, m.in. świątynia tybetańska z „Kunduna”, pałac Kleopatry i świątynie z filmów o Asteriksie i Obelixie. Mieści się tu również Muzeum Filmu, gromadzące rekwizyty i mniejsze fragmenty scenografii. Z Warzazat przejazd doliną rzeki Dades. Nocleg jednej z miejscowości w pobliżu słynnego wąwozu Dades. Dla chętnych trekking do wnętrza lokalnego, skalnego wąwozu (czas przejścia ok. 2-3 godzin).

Dzień 9 Przejazd Dades – Erg Chebbi. Rano wizyta w wąwozie Todra, w którym na gigantycznych skalnych ścianach znajdują się popularne trasy wspinaczkowe. Dnem wąwozu płynie rzeka Todra, nad którą ciągną się zielone gaje palmowe. Następnie przejazd przez miejscowość Merzouga na najsłynniejsze w Maroku wydmy Erg Chebbi na Saharze przy granicy z Algierią. Ich wysokość dochodzi do 150 m, ciągną się na długości 28 km, w najszerszym miejscu mają 7 km. Późnym popołudniem wyruszamy w głąb wydm (pieszo lub na wielbłądach). Będziemy podziwiać zachód słońca nad Saharą, a noc spędzimy na pustyni w berberyjskich namiotach.

Dzień 10 Pożegnanie Sahary i podróż do Fezu. Dla chętnych obserwacja wschodu słońca nad Saharą. Powrót do miasteczka Merzouga i całodniowa podróż piękną doliną rzeki Ziz, która tworzy malownicze przełomy w górach Atlasu Średniego. W rejonie miejscowości Ifrane zobaczymy góry porośnięte lasami cedrowymi, pośród których żyją małpy makaki i magotki. Wieczorem przyjazd do miasta Fez i nocleg.

Dzień 11 Fez. Fez to jedno z największych miast w Maroku – ważny ośrodek kultury i nauki, centrum gospodarcze i religijne, a także najstarsza z królewskich stolic. W Fezie znajduje się najstarszy uniwersytet na świecie (Al- Karawijjin), a Stare Miasto (lista UNESCO) należy do najbardziej niezwykłych w krajach arabskich. Najwięcej czasu spędzimy w Starym Fezie El Bali. Spacerując w labiryncie wąskich uliczek dotrzemy do pięknych medres (Bou Inania, Attarine), meczetu Al-Karawijjin, zegara wodnego, grobowca Mulaja Idrisa II, a także tradycyjnych farbiarni i garbarni, sklepów zielarskich i warsztatów rzemiosła. Pod wieczór udajemy się na wzgórze na którym znajdują się grobowce Merynidów i rozpościera się panorama miasta. Czas wolny na kolację. Nocleg.

Dzień 12 Meknes i Volubilis. Rano wizyta na placu pod bramą Pałacu Królewskiego, którą ogląda się tylko z zewnątrz. Przejazd do miasta Meknes (lista UNESCO). Nazwa miasta wywodzi się od plemienia berberyjskiego Mekanassa, które zdominowało wschodnie Maroko. Za panowania Mulaya Ismaila z dynastii Alawitów Meknes było stolicą Maroka. Zobaczymy Bab Mansour – najokazalszą z miejskich bram Maroka, mauzoleum Mulaya Ismaila (jeśli zakończą się prace konserwatorskie trwające od kilku lat), El Khiaytin - więzienie chrześcijańskich niewolników, zabytkowe spichlerze, zbiornik wodny Agdal i Stare Miasto. Po południu wizyta w starożytnym Volubilis (lista UNESCO) leżącego 32 km od Meknes. Zwiedzanie okazałego kompleksu ruin miasta wzniesionego na płaskowyżu u podnóży masywu Dżebel Zerhoun w III w. p.n.e.. Spacer pośród pozostałości rzymskiego miasta z zachowanymi fragmentami świątyń, domów z mozaikami i okazałą bramą. Przejazd na północ do Szafszawanu. Nocleg.

Dzień 13 Szafszawan (Chefchaouen) i góry Rif. Dzień relaksu i odpoczynku w miasteczku Szafszawan w górach Rif, którego historia sięga XV wieku. Jest ono znane z tkactwa, ciekawej zabudowy i uliczek o charakterystycznej niebieskiej barwie. Nocleg w Szafszawanie.

Dzień 14 Przejazd Szafszawan – Tetuan – Rabat. Przejazd do miasta Tetuan (lista UNESCO) – dawnej stolicy hiszpańskiego protektoratu w Maroku. Wyjście na wzgórze Dżabal Dersa z ciekawą kazbą i panoramą miasta. Zobaczymy też Plac Hasana II i Aleję Mohameda V, dawną dzielnicę żydowską, cmentarz muzułmański i wybrzeże Morza Śródziemnego w miejscowości Martil. Przejazd do Rabatu i nocleg.

Dzień 15 Rabat. Zwiedzanie stolicy Maroka, w której zobaczymy najważniejsze miejsca i obiekty: plac z wieżą Hassana i mauzoleum Mohammeda V, osada Chellah – najstarszy fragment miasta z ruinami rzymskimi i nekropolą Merynidów, Ogród Andaluzyjski kazba Udaja, z platformą widokową na Ocean Atlantycki oraz muzeum w dawnym królewskim pałacu. Odpoczynek przed powrotem do Polski. W nocy przejazd na lotnisko w Casablance.

Dzień 16 Powrót do Warszawy.

 

*UWAGA! Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany portu lotniczego, w którym rozpocznie się wycieczka po Maroku: zamiast Casablanki może być to Marrakesz. Wówczas program wycieczki zostanie zrealizowany w innej kolejności. Poniższy program został rozpisany z uwzględnieniem Casablanki jako miejsca startu wycieczki.

**UWAGA! Informujemy, że w Maroku zabytki podlegają pracom konserwatorskim i renowacyjnym i może zdarzyć się, że niektóre z wymienionych w programie obiektów będzie można zobaczyć tylko z zewnątrz z powodu takich prac, a także oficjalnych państwowych wizyt lub uroczystości. Nie ma wtedy możliwości zwiedzenia takich obiektów i organizator nie ma na to wpływu.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na covid-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy wynajętym busem lub innymi środkami transportu (taksówki, kursowe autobusy i minibusy lub pociągi), noclegi w hotelach lub hostelach klasy turystycznej (pokoje 2 - 3 osobowe); wycieczka na Saharę z noclegiem na pustyni (namioty lub biwak pod gołym niebem); pozostałe wycieczki objęte programem (w tym kolację i śniadanie w Ait Benhaddou, kolację i śniadanie w Dades oraz kolację i śniadanie w obozie na pustyni).

Umowa nie obejmuje: przelotu Warszawa – Casablanca – Warszawa lub Warszawa – Marrakesz - Warszawa; wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 90 EUR).

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x