TRASA

Wycieczka: Casablanca - Al-Dżadida - Essaouira - Marrakesz - góry Atlas - Ait Benhaddou (Warzazat) - wąwóz Dades - wąwóz Todra - Merzouga - Erg Chebbi (Sahara) - Ifrane - Fez - Meknes – Szafszawan - Tetuan - Rabat - Casablanca

Dostępne terminy

15 dni: 6 - 20 września 2020 Cena: 3.800 zł + 630 EUR

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Maroko - Trekking na Dżabal Toubkal 22 dni: 6 - 27 września Cena wyjazdu łączonego: 5.200 zł + 1.050 EUR

atuty wyjazdu

  • odwiedzimy najpiękniejsze miejsca przyrodnicze Maroka
  • zobaczymy wszystkie zabytki UNESCO w Maroku (wg stanu na 10.10.2018)
  • podróż przez doliny Dades i Todra
  • wycieczka na Saharę na Erg Chebbi z noclegiem na pustyni
  • odwiedzimy 3 różne regiony Maroka – pustynie na południu kraju, rdzawoczerwone doliny z zielonymi gajami palmowymi, nadmorskie plaże Atlantyku oraz góry Rifu na północy (Szafszawan)

AUTOR PROGRAMU

Katarzyna Kowalska i Marek Bytom

Wycieczka do najpiękniejszych miejsc Maroka

Podczas wyprawy krajoznawczej "Jedno oko na Maroko" udamy się do kraju, który zachwyca swoim pięknem, atmosferą i kolorytem. Poznamy różnorodność krajobrazu Maroka - zobaczymy góry, zawitamy na pustynie, jak i na nadmorskie plaże Atlantyku. Zobaczymy wioskę Berberów, a w miastach wspaniałe zabytki kultury islamu, a także zetkniemy się z tradycyjnym rzemiosłem i handlem. Zakosztujemy marokańskich potraw. Nie zabraknie przejażdżki na wielbłądach, wizyty w wąwozach Todra  i Dades, wieczoru na placu Dżema el-Fna w Marrakeszu, gdzie można kupić dzieła sztuki islamskiej i różnorodne pamiątki. Odwiedzimy i zwiedzimy wszystkie zabytki wpisane na Listę UNESCO (na dzień 10.10.2018). Autorami i przewodnikami wyjazdów do Maroka są Katarzyna Kowalska i Marek Bytom z Klubu Podróżników Namaste w Katowicach.

Dzień 1 Przelot w Warszawy do Casablanki przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu. Spacer aklimatyzacyjny i nocleg.

Dzień 2 Casablanca

Rano zwiedzanie Casablanki: wizyta w Meczecie Hassana II – marmurowej świątyni z najwyższym minaretem świata (wys. 200 m), jednej z niewielu dostępnych w Maroku dla niemuzułmanów; spacer przez Stare Miasto (tzw. Medinę) na Plac Mohammeda V. Po południu przejazd do miasta Al-Dżadida (ok. 90 km). Nocleg.

Dzień 3 Al-Dżadida (El – Jadida)

Zwiedzanie miasta Mazagan (lista UNESCO) zbudowanego w XVI wieku nad Atlantykiem przez Portugalczyków jako port w drodze do Indii. Zobaczymy między innymi: opuszczony Kościół Wniebowzięcia, podziemną cysternę znaną z filmu „Otello” Orsona Wellsa, budynki wzniesione w stylu gotyku manuelińskiego, a także mury obronne i falochron (pirs) portowy.Po południu przejazd do miasta Essaouira. Nocleg.

Dzień 4 Essaouira

Essaouira, znana wcześniej jako Mogador, położona nad Oceanem Atlantyckim (medyna wpisana na listę UNESCO), organizowane są tu festiwale muzyczne, od 1998 roku najbardziej znany festiwal muzyki gnaoua / gnawa. Wyruszymy na spacer po mieście (medyna z targiem rybnymi warsztatami rzemieślników, wały i bastion obronny, port). Będzie też czas na dalsze spacery: po plaży , po uliczkach w poszukiwaniu pamiątek (miejscową specjalnością są wyroby z drewna cyprysów oraz olej arganiowy) , a także na odpoczynek w kawiarni czy zakosztowanie ryb i owoców morza. Dla pasjonatów sportów wodnych możliwość windsurfingu lub kitesurfingu z instruktorem. Wieczorem przejazd do Marrakeszu.

Dzień 5 Marrakesz

Zwiedzanie Marrakeszu, zwanego „czerwonym miastem” (lista UNESCO), zbudowanego w XI wieku przez władców z dynastii Almorawidów. Zobaczymy: pałac El Bahia – znany z pięknych ogrodów i dziedzińców, pałac El Badi , bramę Bab Agnou, grobowce Sadytów, a także medresę Ben Youssefa , Muzeum Marrakeszu oraz kubbę El Ba'Adyinn (rodzaj grobowca i miejsce ablucji). Możliwość zakupów na słynnych sukach i ulicznych targowiskach. W ciągu tego dnia zobaczymy też obydwa oblicza placu Plac Dżemaa el-Fna ( Jemaa el-Fna ), trzeba go zobaczyć rano i wieczorem, kiedy zmienia się . Po zmroku plac ożywa straganami z potrawami i przekąsami, w oparach serwowanego jedzenia i w świetle wieczornych lamp kwitnie życie pełne handlarzy, oferujących swoje produkty, usługi i atrakcje dla turystów i wszystkich odwiedzających plac. Nocleg.

Dzień 6 Marrakesz - Ait Benhaddou

Do przebycia mamy prawie 200 km i góry Atlasu Wysokiego do przekroczenia. Wyruszamy z Marrakeszu ( 456 m n.p.m.), trasa wiedzie przez wysoko położoną przełęcz Tizi n'Ticka ( 2260 m n.p.m.), po jej osiągnięciu wkraczamy w odmienne krajobrazy południowych stoków Atlasu Wysokiego i południowego Maroka. Zatrzymamy się w miejscowości Telouet, by zobaczyć leżącą na starym szlaku karawan kazbę, dawną siedzibę rodu Glawich, w której zachowały się fragmenty minionej świetności. Kontynuując przejazd dotrzemy do Ait Benhaddou. Wpisana na listę UNESCO osada na wzgórzu stała się jednym z symboli Maroka i scenerią dla wielu filmów ( m.in. Gladiator, Aleksander, Indiana Jones, Jezus z Nazaretu, Mumia ). Spacerując wąskimi uliczkami pośród domostw wejdziemy na szczyt wzgórza, by podziwiać panoramę okolicy i spojrzeć na osadę z góry. Po zejściu ze wzgórza kolacja i nocleg.

Dzień 7 Warzazat ( Ouarzazate) - Dades

Warzazat i okolice to przestrzeń filmowców. W samym Warzazat od 1983 roku działa ogromne studio filmowe: Atlas Film Corporation Studios. Jeśli nie są nagrywane zdjęcia do kolejnych filmów można zwiedzać scenografię realizowanych tu produkcji, m.in. świątynia tybetańska z „Kunduna”, pałac Kleopatry i świątynie z filmów o Asteriksie i Obelixie. Mieści się tu również Muzeum Filmu , gromadzące rekwizyty i mniejsze fragmenty scenografii. Z Warzazat wyruszamy w kierunku wąwozu Dades, podążając doliną rzeki Dades. W miejscowości w pobliżu wąwozu zostajemy na nocleg. Możliwość wyjścia w lokalny, skalny wąwóz i pieszego przejścia jego ścieżkami (około 2h).

Dzień 8 Dades – pustynia Sahara ( karawana na wielbłądach , nocleg na pustyni )

Kontynuujemy przejazd w kierunku Sahary. Krótki przystanek na podziwianie gigantycznych skalnych ścian wąwozu Todra, bardzo popularnego terenu wspinaczkowego. Dnem wąwozu płynie rzeka Todra, nad którą ciągną się zielone gaje palmowe. My jedziemy dalej , by po przejeździe przez Merzougę dotrzeć na wydmy Erg Chebbi ( pasm wydm przy granicy z Algierią, ich wysokość dochodzi do 150 m, ciągną się 28 km, w najszerszym miejscu mają 7 km). Późnym popołudniem wyruszamy w głąb wydm (pieszo lub na wielbłądach). Będziemy podziwiać zachód słońca, a na noc pozostaniemy na pustyni w berberyjskich namiotach.

Dzień 9 Powrót z pustyni

Dzień rozpoczniemy podziwianiem wschodu słońca na pustyni. Powrót do miasteczka Merzouga i całodzienna podróż piękną doliną rzeki Ziz, która tworzy malownicze przełomy w górach Średniego Atlasu. W rejonie miejscowości Ifrane przejedziemy przez góry porośnięte długowiecznymi lasami cedrowymi, pośród których żyją małpy makaki i magotki. Wieczorem przyjazd do miasta Fez i nocleg.

Dzień 10 Fez

Fez to rozległe, duże miasto, należące do największych w Maroku ( obok Rabatu, Casablanki i Marrakeszu). Ośrodek naukowy, kulturalny, gospodarczy, centrum religijne, najstarsza z królewskich stolic, z najstarszym uniwersytetem na świecie ( Al- Karawijjin). Poznając Fez skupimy się na najsłynniejszej dzielnicy miasta jaką jest stary Fez El Bali, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wyruszymy w plątaninę wąskich uliczek medyny, w tym labiryncie dotrzemy do najważniejszych miejsc (m.in. tradycyjne farbiarnie i garbarnie , medresa Bou Inania, zegar wodny, medresa Attarine, meczet Al – Karawijjin, grobowiec Mulaja Idrisa II, zaułki rzemieślników, sklep zielarski). W miarę czasu możliwość zwiedzenia muzeum Dar Batha, znajdujące się w pałacu nieopodal bramy Bab Boujeloud. Pod wieczór udajemy się na wzgórze na którym znajdują się grobowce Merynidów i rozpościera się panorama miasta. Czas wolny na kolację. Zostajemy na nocleg w Fezie.

Dzień 11 Meknes i Volubilis

Po śniadaniu wyruszamy zobaczyć bramy pałacu królewskiego w Fezie (ogląda się tylko z zewnątrz) , a następnie przejeżdżamy do Meknes – ze starym miastem wpisanym na listę obiektów UNESCO. Nazwa miasta wywodzi się od plemienia berberyjskiego Mekanassa , które zdominowało wschodnie Maroko. Miasto swój okres świetności przeżywało za panowania Mulaya Ismaila, władcy z dynastii Alawitów. Oglądamy Bab Mansour – najokazalszą z miejskich bram Maroka, mauzoleum Mulaya Ismaila , El Khiaytin - więzienie chrześcijańskich niewolników, zabytkowe spichlerze, zbiornik wodny Agdal i medynę. Przejazd do Volubilis (lista UNESCO), oddalonego od Meknes o 32 km. Zwiedzanie kompleksu ruin starożytnego miasta położonego na płaskowyżu u podnóży masywu Jebel Zerhoun. Spacer pośród pozostałości archeologicznych rzymskiej osady z zachowanymi fragmentami mozaik. Historia Volubilis sięga III w p.n.e., kiedy powstało na miejscu wcześniejszych osad. Przejazd na północ do Szafszawanu. Nocleg.

Dzień 12 Szafszawan (Chefchaouen)

Szafszawan to miejscowość, której historia sięga XV wieku, położona pośród gór Rifu. Znana z tradycji rzemieślniczych ( zwłaszcza tkactwo), klimatycznej zabudowy i uliczek o charakterystycznej niebieskiej barwie. Okolice Szafszawanu oferują wiele możliwości pieszych wycieczek. Wybierzemy się na taką pieszą wycieczkę do Parku Narodowego Talassemtane , chronionego i przyrodniczo cennego obszaru. Na nocleg zostajemy w Szafszawan.

Dzień 13 Szafszawan - Tetuan

Podziwiamy panoramę miasteczka ze wzgórza z ruinami hiszpańskiego meczetu , spacer po mieście i przejazd do Tetuanu. Obecne miasto powstało w XV wieku, w miejscu dwóch wcześniejszych. Zwiedzamy zabytkową medynę wpisaną na listę zabytków UNESCO, zobaczymy dzielnicę andaluzyjską, dzielnicę żydowską , muzeum etnograficzne oraz rozległy cmentarz muzułmański. Nocleg w Tetuanie.

Dzień 14 Rabat

Przejazd do Rabatu – od 1912 roku stolica protektoratu francuskiego, od 1954 roku stolica niepodległego Maroka. Miejsca , które odwiedzimy : okolice wieży Hassana II i mauzoleum Mohammeda V, Chellah – najstarszy fragment Rabatu, kompleks starożytnych ruin rzymskich i średniowieczna nekropolia Merynidów , kazba Udaja - z widokiem na Ocean Atlantycki, niegdyś forteca i niezależna osada, mieszcząca rezydencję sułtana, obecnie kilka uliczek charakterystycznej niebiesko-białej barwy, w pobliżu Ogród Andaluzyjski oraz muzeum w dawnym królewskim pałacu. W zależności od lotów powrotnych – nocleg w Rabacie i następnego dnia przejazd do Casablanki lub jeszcze tego samego dnia przejazd do Casablanki ( odległość 116 km, około 2 h jazdy ).

 Dzień 15 Powrót do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot Warszawa – Casablanca – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy wynajętym busem na całej trasie; wycieczki objęte programem w tym kolację i śniadanie w Ait Benhaddou, kolację i śniadanie w Dades oraz kolację i śniadanie na pustyni; noclegi (hotele klasy turystycznej lub hostele); wycieczka na Saharę z noclegiem na pustyni (namioty lub biwak pod gołym niebem); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień), biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 50 EUR).

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x