TRASA

Jerozolima - Betlejem - Herodion - Hebron - Ein Karem - Jerozolima

Dostępne terminy

11 dni: 30 lipca - 10 sierpnia 2021 Cena: 1.500 zł + 450 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • unikalny program pozwalający rzetelnie zwiedzić Starą i Nową Jerozolimę
 • wędrówka podziemnymi korytarzami pod Ścianą Płaczu i Miastem Dawida
 • wycieczka po dachach i murach Starej Jerozolimy
 • wschód słońca na Górze Oliwnej
 • czas na spokojne zwiedzenie Muzeum Izraela i instytutu Yad Vashem
 • wizyta na grobach Abrahama i Jakuba w Hebronie
 • wycieczka do Betlejem i twierdzy Heroda Wielkiego w Herodion

AUTOR PROGRAMU

Krystyna Słoczyńska

Dzień 1 Przelot do Izraela bezpośrednio lub przez jeden z portów lotniczych Europy.

Dzień 2 Stare Miasto i Wzgórze Świątynne. Nad ranem lądowanie w Tel Avivie. Przejazd do hostelu w Jerozolimie i krótki odpoczynek po podróży. Początek zwiedzania miasta pod Wieżą Dawida. Przejście przez starą Jerozolimę na Wzgórze Świątynne. Wieczorem spacer do Bazyliki Grobu Świętego. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Wzgórze Świątynne – gdzie w starożytności Salomon zbudował świątynię żydowską, a od VIII w. po Chrystusie wznoszą się święte meczety Al-Aksa i Kopuła na Skale (wstęp do wnętrz meczetów tylko dla muzułmanów)
- Bazylika Grobu Świętego – miejsce śmierci i zmartwychwstania Jezusa oraz Jego grobu – najważniejszy kościół na Bliskim Wschodzie i cel pielgrzymów z całego świata
- Wieża Dawida – cytadela, w której znajduje się muzeum Jerozolimy
- kościół św. Jana – jeden z najstarszych w mieście
- mury obronne starej Jerozolimy
- Brama Damasceńska
- Brama Jafska.

Dzień 3 Zwiedzanie dzielnicy żydowskiej Starego Miasta oraz Doliny Cedronu i Miasta Dawida. Dla chętnych poranna msza św. w kościele św. Anny. Wizyta w dzielnicy żydowskiej i spacer poza murami starej Jerozolimy, między miastem a Górą Oliwną. Przejście podziemnym tunelem od sadzawki Siloe do Miasta Dawida. Wieczorem czas na indywidualne spacery po mieście. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Ściana Płaczu – mur oporowy świątyni żydowskiej, zburzonej przez Rzymian w 70 r. po Chr. To jedyny ocalały fragment tzw. drugiej świątyni i najświętsze miejsce dla Żydów z całego świata
- synagoga Hurva – najważniejszą bożnicę, wysadzoną w powietrze przez Arabów podczas wojny w 1948 roku, a odbudowaną kilka lat temu
- kompleks 4 zabytkowych synagog sefardyjskich
- tzw. spalony dom – dom żydowskiego kapłana Katrosa, zniszczony przez Rzymian w 70 r. po Chr.
- fragmenty cardo – głównej ulicy z okresu rzymskiego
- Dolina Cedronu ze skalnymi grobowcami Zachariasza i Absaloma
- sadzawka Siloe, w której Jezus uzdrowił niewidomego
- Złota Brama, przez którą Jezus wjechał do Jerozolimy w Niedzielę Palmową.
- Brama św. Szczepana
- Park Archeologiczny Davidsona.

Dzień 4 Mury obronne i Góra Oliwna. Kilkugodzinny spacer po murach obronnych wokół Starego Miasta – jedna z największych atrakcji w Jerozolimie. Wędrówka spod Bramy św. Szczepana na Górę Oliwną. Zobaczymy panoramę Jerozolimy z różnych stron oraz następujące świątynie:
- Bazylika Narodów przy ogrodzie Getsemani
- Bazylika Grobu Maryi
- kościół Dominus Flevit („Pan zapłakał”)
- kościół Pater Noster („Ojcze nasz”)
- kościół Virii Galilei
- cerkiew św. Marii Magdaleny
- Meczet Wniebowstąpienia Jezusa.

Dzień 5 Wycieczka do Betlejem, Hebronu i Herodion. Wizyta na terenie Autonomii Palestyńskiej w ważnych miejscach Żydów, chrześcijan i muzułmanów. W Betlejem odwiedzimy Bazylikę Narodzenia Pańskiego oraz Pole Pasterzy. W Hebronie w meczecie zwanym Grotą Patriarchów staniemy nad grobami Abrahama, Sary i Izaaka. Zwiedzimy Herodion – pałac i twierdzę Heroda Wielkiego i domniemane miejsce jego grobu. Ponad to na obrzeżach Jerozolimy zobaczymy grób Racheli – żony Jakuba.

Dzień 6 Wycieczka na obrzeża Jerozolimy: Ein Karem, Góra Herzla i Yad Vashem. Tego dnia zobaczymy miasteczko Ein Karem – miejsce Nawiedzenia Elżbiety przez Maryję; a także miejsca należące do najważniejszych w Izraelu:
- instytut Yad Vashem – najważniejsze w świecie muzeum pamięci ofiar holokaustu ze słynną Aleją Sprawiedliwych i licznymi nowoczesnymi ekspozycjami poświęconymi historii Europy w pierwszej połowie XX wieku
- cmentarz na Górze Herzla - najważniejsza nekropola nowożytnego Izraela, gdzie znajdują się m. in. groby żołnierzy izraelskich, polityków oraz mauzoleum Teodora Herzla – założyciela ruchu syjonistycznego, a także groby Żydów służących w Armii Polskiej
- szpital Hadassa na terenie którego znajduje się synagoga ze słynnymi witrażami Marca Chagalla.

Dzień 7 Nowe Miasto, Dolina Krzyża, Kneset i Muzeum Izraela. Zwiedzanie najważniejszych dzielnic Jerozolimy poza Starym Miastem. Spróbujemy wejść do wnętrza Knesetu i spędzimy kilka godzin w Muzeum Izraela. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- ulica Jafska – główną ulicę Jerozolimy (ratusz, liczne hotele, sklepy, bary i restauracje)
- ulica Mamilla – pełną ekskluzywnych sklepów i restauracji
- Wielka Synagoga – główną świątynię żydowską w mieście
- średniowieczny Monastyr św. Krzyża w Dolinie Krzyża
- Kneset – budynek parlamentu Izraela ozdobiony mozaikami Marca Chagalla
- Muzeum Izraela - gdzie zgromadzono wielką ilość unikalnych eksponatów i wspaniałych dzieł sztuki z Ziemi Świętej i całego świata.

Dzień 8 Zwiedzanie dzielnicy chrześcijańskiej Starego Miasta i okolic Bramy Damasceńskiej. Możliwość udziału w piątkowej Drodze Krzyżowej trasą Via Dolorosa. Rano spacer po dzielnicy palestyńskiej w rejonie Bramy Damasceńskiej oraz przejście ulicą Mea Shearim zamieszkaną przez jedną z najbardziej ortodoksyjnych społeczności żydowskich w Izraelu. Po południu przejście trasą Drogi Krzyżowej (Via Dolorosa), a dla zainteresowanych udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej odprawianym w każdy piątek przez franciszkanów. Dla chętnych nocny rejs po pubach Jerozolimy. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- kościół św. Anny – gotycka świątynia z czasów Królestwa Jerozolimskiego (XII w.)
- kościół Ecce Homo – miejsce, w którym wg tradycji Piłat skazał na śmierć Jezusa
- 12 stacji Drogi Krzyżowej – w tym tzw. polskie stacje Drogi Krzyżowej – stacje numer 4 i 5
- Grób Ogrodowy – skalny grobowiec z początków naszej ery – dla wielu protestantów alternatywne miejsce grobu Jezusa
- katedra etiopska

Dzień 9 Zwiedzanie dzielnicy ormiańskiej Starego Miasta i góry Syjon. Rano zobaczymy Muzeum Rockefellera. Po południu wizyta w kolejnych kościołach Starego Miasta i na Syjonie. Na cmentarzu pod Syjonem złożymy hołd polskim żołnierzom z armii W. Andersa oraz Oscarowi Schindlerowi. Ostatniego dnia zobaczymy miejsca i obiekty:
- Muzeum Rockeffellera z ekspozycją archeologiczną z przedwojennej Palestyny
- katedra św. Jakuba – najważniejsza ormiańska świątynia w mieście
- jakobicki kościół św. Marka
- Wieczernik – miejsce ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami i miejsce zesłania Ducha Świętego
- kościół zaśnięcia Matki Boskiej na Syjonie
- kościół św. Piotra „kur zapiał”
- Brama Syjońska
- Brama Gnojna

Dzień 10 W nocy przejazd na lotnisko w Tel Awiwie i przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy. Uwaga! Osoby zostające na kolejną część wyprawy "Wiosna w Galilei i na Wzgórzach Golan" mają dzień wolny.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe
- ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na covid-19 lub inną chorobę, ubezpieczenie NNW + KL, opieka doświadczonego pilota, koszty organizacyjne w Polsce, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT.
koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wycieczki (autobusy, taksówki, tramwaje itp.); noclegi ze śniadaniami (hostel na Starym Mieście – pokoje 6-8 os. z łazienkami); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: przelotu do Izraela; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD). Uwaga! Istnieje możliwość podwyższenia standardu noclegów za dopłatą i mieszkania w pokojach 2-osobowych. Osoby tym zainteresowane muszą to zgłosić w chwili zapisywania się na wyjazd.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Wyprawa do Izraela i Palestyny, była moją drugą wyprawą z Laurazją i nie miałam żadnych wątpliwości z kim chcę jechać. Pierwsza część: Jerozolima, bardzo intensywna, ale dobrze zaplanowana dla uczestników w różnym wieku, długie wędrówki po mieście były przeplatane z czasem na odpoczynek i delektowanie się miejscowymi przysmakami. Spontaniczne propozycje zobaczenia czegoś poza programem, wzbogacały program, duża wiedza prowadzącego i sposób jej przekazania były trafnie dostosowane dla uczestników o różnym stopniu zainteresowania i wiedzy, danego miejsca. Klimat między uczestnikami, przyjacielski, bez napięć. Druga część: Galilea, również intensywna, ale już w drodze wynajętym samochodem, pilot super kierowca i w super kondycji, czasem trzeba było go hamować, bo nie nadążaliśmy, chodząca encyklopedia o Izraelu, i super kompan na długie wieczory. Do zobaczenia na następnej wyprawie.

Jolanta, kwiecień 2016

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x