TRASA

Bangkok – Park Narodowy Khao Yai – Pimai – Surin – świątynie Phnom Rung, Ta Muang Tham i Ta Muen Thom – Surin – Ubon Ratchatchani – Park Narodowy Pha Taem – Nakhon Phanom – Thakhaek – Park Narodowy Phu Hin Bun i jaskinie Kong Lo – Pakse – Champasak (Wat Phu) – płaskowyż Bolaven – Park Narodowy Si Pan Don (Kraina 4.000 Wysp) – świątynia Preah Vihear – Siem Riep – Angkor Wat i Angkor Thom – Rolous – Bangkok

Dostępne terminy

27 dni: Cena: 6.500 zł + 850 USD

atuty wyjazdu

 • 3 dni w świątyniach Angkoru to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
 • wizyta w fantastycznym Parku Narodowym Khao Yai, gdzie żyją słonie, gibbony, tygrysy i wiele innych zwierząt
 • wizyty w 3 niezwykłych świątyniach dawnego Imperium Angkoru w Tajlandii i Laosie: Pimai, Ta Muen Thom, Wat Phu (lista UNESCO) oraz w słynnej świątyni Preah Vihear w Kambodży (lista UNESCO)
 • podróż łodzią przez jaskinię Tham Kong Lo – cud przyrodniczy Laosu
 • wycieczka do Parku Narodowego Phu Hin Bun i nocleg w laotańskiej wiosce
 • relaks na plażach w Krainie 4000 Wysp (Si Pan Don) na rozlewiskach Mekongu

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wyprawa Laos, Tajlandia i Kambodża poza szlakami

Zapraszamy na wyprawę do Laosu Tajlandii i Kambodży poza szlakami, całkowicie unikalną trasą, która łączy piękne miejsca przyrodnicze oraz najważniejsze zabytki Imperium Angkoru leżące w Kambodży oraz w Laosie i Tajlandii. Półwysep Indochiński obfituje w niesamowite miejsca, które bardzo rzadko znajdują się w programach wyjazdów turystycznych oferowanych przez biura podróży, ponieważ leżą na uboczu głównych szlaków. Do takich miejsc należy środkowy i południowy Laos, Równina Korat w Tajlandii oraz góry Dangrek na jej pograniczu z Kambodżą. Te krainy oraz rejon Angkoru to jest cel naszej wyprawy. Dotrzemy do zagubionego niegdyś w kambodżańskiej dżungli miasta Angkor – niezwykłej stolicy dawnych Khmerów. Zobaczymy słynne rozlewiska Mekongu zwane Krainą 4000 Wysp , Park Narodowy Khao Yai (lista UNESCO) oraz średniowieczne świątynie khmerskie – Preah Vihear i Wat Phou w Champasaku (lista UNESCO). W Laosie odwiedzimy niesamowity, a jeszcze mało znany Park Narodowy Phu Hin Bun, gdzie piękne góry i formacje skalne porośnięte są przez dżunglę. Występują tam jaskinie, z których najsłynniejsza – Tham Kong Lo ma wymiary ok. 100 m szerokości i niemal tyle samo wysokości. Jest to cud natury, ciągle nieodkryty przez masowy ruch turystyczny. Czeka nas nocleg w laotańskiej wiosce, biwak w tajskiej dżungli i krótki relaks na piaszczystych plażach nad Mekongiem. Zapraszamy do udziału w tej wyprawie, której celem jest rzetelne zwiedzenie Angkoru i dotarcie do miejsc poza utartymi szlakami.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam (Chao Praya), świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Keo - najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy; Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy; Wat Arun - wzniesiony w oryginalnym stylu i zwieńczony wysoką wieżą. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Nocleg.

Dzień 4 Rano przejazd do Parku Narodowego Khao Yai (lista UNESCO). Wędrówki po szlakach w poszukiwaniu zamieszkujących dżunglę zwierząt. Po zachodzie słońca safari w poszukiwaniu wędrujących nocą dzikich słoni. Nocleg na terenie parku (bungalowy lub namioty).

Dzień 5 Przed świtem wymarsz na punkt widokowy i obserwacja flory i fauny o wschodzie słońca. Następnie przejście przez dżunglę kolejnym ze szlaków. Po południu wyjazd z parku i podróż do leżącego na Równinie Korat miasteczka Pimai.  Wieczorem dla chętnych wykład o średniowiecznym Imperium Angkoru, którego zabytki nazajutrz zaczniemy poznawać. Nocleg.

Dzień 6 Rano zwiedzanie unikalnego zespołu średniowiecznych świątyń khmerskich w Pimai oraz miejscowego muzeum. Po południu przejazd do miasta Surin. Nocleg.

Dzień 7 Całodzienna wycieczka do okazałych, khmerskich średniowiecznych świątyń Phnom Rung i Ta Muang Tham, a także do bardzo rzadko odwiedzanego Prasat Ta Muean (Ta Muen Thom) w górach Dangrek na granicy Tajlandii i Kambodży. Nocleg w Surin.

Dzień 8 Przejazd przez Równinę Korat do miasta Ubon Ratchathani. Spacer po Centrum i nabrzeżu rzeki Mun. Nocleg.

Dzień 9 Rano wycieczka do Parku Narodowego Pha Taem na granicy Tajlandii i Laosu. Park chroni unikalny  krajobraz nad doliną Mekongu. Zobaczymy tam malownicze klify skalne i prehistoryczne malowidła naskalne, a także miejsce, gdzie kręcono sceny do filmu pt. „Alexander” (reż. O. Stone, 2004 r.). Następnie przejazd do miasta Nakhon Phanom i nocleg.

Dzień 10 Rano przekroczenie granicy laotańskiej i zakwaterowanie w hotelu w mieście Thakhaek, które jest dobą bazą wypadową do Parku Narodowego Phu Hin Bun (Phou Hin Poun). Spacer po mieście, podczas którego zobaczymy ciekawą architekturę kolonialną z czasów francuskich. Po południu czas na relaks w restauracjach i salonach masażu nad Mekongiem lub w okolicy.

Dzień 11-13 Wycieczki po Parku Narodowym Phu Hin Bun (Phou Hin Poun). Popłyniemy do ogromnych jaskiń  Tham Kong Lo. Zobaczymy wapienne góry i formacje skalne o niezwykłych kształtach. Powędrujemy przez lasy deszczowe. Czeka nas nocleg w pięknie położonej laotańskiej wiosce. Powrót do Thakhaek i nocleg.

Dzień 14 Przejazd autobusem z Thakhaek do miasta Pakse (ok. 6-7 godz.). Zakwaterowanie w hotelu i spacer nad brzegiem Mekongu. Nocleg.

Dzień 15 Wycieczka do miasta Champasak – jednej z dawnych stolic Laosu, gdzie zobaczymy architekturę z czasów kolonialnych i ciekawe świątynie buddyjskie. Następnie przeprawa promem przez Mekong i zwiedzanie unikalnego kompleksu świątynnego Wat Phu (lista UNESCO) – zbudowanego przez Khmerów w okresie świetności Angkoru. Wat Phu jest jednym z najważniejszych zabytków na Półwyspie Indochińskim. Nocleg w Pakse.

Dzień 16 Całodzienna wycieczka na wulkaniczny płaskowyż Bolaven. Zobaczymy najpiękniejsze wodospady w Laosie oraz uprawy kawy i herbaty. Nocleg w Pakse.

Dzień 17-19 Wycieczka do Krainy 4.000 wysp (Park Narodowy Si Pan Don) na południu Laosu. Czeka nas nie tylko relaks na plażach, ale dla chętnych aktywny wypoczynek: wycieczki rowerami po wyspach, pływanie kajakami po Mekongu, obserwacje życia miejscowej ludności i delfinów słodkowodnych w Mekongu. Największe wrażenie na przyjezdnych robią jednak wielkie wodospady Khone Phapheng i Khone Somphamit na Mekongu. Noclegi na jednej w wysp.

Dzień 20-21 Pożegnanie Laosu i podróż do miasta  Siem Riep w Kambodży. Po drodze zwiedzanie słynnej khmerskiej świątyni Preah Vihear (lista UNESCO). Jest to jeden z najbardziej unikalnych zespołów świątynnych z okresu Imperium Angkoru (X w.), pięknie położony na skraju gór Dangrek. O świątynię toczył się spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, zakończony przyznaniem jej w 1959 roku Kambodży. Po drodze nocleg w jednym z miasteczek w pobliżu Preah Vihear.

Dzień 22-24 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo , Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów,  zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

- jezioro Tonle Sap – największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej. Zanim wypłyniemy na jezioro zobaczymy wioskę rybacką Kompong Pluk.

Dzień 25 Powrót z Kambodży do Tajlandii. Wyjazd z Siem Riep wcześnie rano i podróż do Bangkoku. Nocleg.

Dzień 26 Pożegnalny dzień w Bangkoku. Przed południem czas na indywidualne spacery i zakupy pamiątek. Przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Dzień 27
Powrót do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa – Bangkok – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele – pokoje 2-3 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wiz do Kambodży i Laosu (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Naprawdę wakacje na najwyższym poziomie!!!

Krzysztof, listopad 2018.

Wyprawa z Laurazja to moja podróż życia i spełnienie marzeń. 4 tygodnie upłynęły niezwykle pozytywnie a wrażenia się nieprawdopodobnie zaskakujące i cudowne. Grupa okazała się idealna a pilot pokazał się z jak najlepszej strony.

Paulina, listopad 2018.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x