TRASA

Siem Reap – Angkor Wat i Angkor Thom – Roluos – jezioro Tonle Sap i wioska Kompong Pluk – Battambang – Phnom Penh – Kep (Morze Południowochińskie) – Park Narodowy Bokor – Kampot – Phnom Penh

Dostępne terminy

16 dni: 16 - 31 października 2021 Cena: 2.750 zł + 500 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • 3 dni w świątyniach Angkoru to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
 • wycieczka do świątyń Preah Vihear i Beng Mealea poza Angkorem
 • wycieczka łodzią do pływającej wioski nad Tonle Sap – największym jeziorem Azji Południowo-Wschodniej
 • zwiedzanie miasta Battambang i przejazd bambusową kolejką
 • 2 dni wypoczynku nad morzem w Kep
 • grupy do 12 osób oraz pokoje 2-3-osobowe z łazienkami i klimatyzacją na całej trasie, bez dopłat dla singli

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Kambodża - Wokół świątyń Angkoru - jesień i zima

„Las potężnych i przerażających ruin pałaców i świątyń o takich rozmiarach
w jakie trudno byłoby mi uwierzyć, gdybym nie widział ich na własne oczy...”

/XVI-wieczny misjonarz portugalski o Angkor Wat/

Malutka Kambodża to kraj najstarszej cywilizacji na Półwyspie Indochińskim. Tajemnicze państwo Khmerów ze stolicą w Angkorze niegdyś, oprócz Kambodży, obejmowało tereny Tajlandii, Laosu i Wietnamu. Potomkowie dawnych Khmerów to dzisiejsi mieszkańcy Kambodży. To tutaj zachowało się najwięcej zabytków dawnego imperium. Wśród nich czołowe miejsce zajmuje słynny Angkor Wat - największa świątynia świata. Właściwą stolicą, w której rezydowali królowie był pobliski Angkor Thom. Na jego terenie znajduje się wiele budowli w unikalnym stylu, zapomnianych na setki lat, odkrytych i wydartych dżungli przez francuskich archeologów. Oprócz wspaniałych zabytków zobaczymy egzotyczną przyrodę Półwyspu Indochińskiego. Przejedziemy przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe i Góry Kardamonowe. Odwiedzimy Park Narodowy Bokor nad Zatoką Syjamską. Odpoczniemy na malowniczych plażach kurortu Kep. Zakosztujemy morskich przysmaków i kąpieli w ciepłym Morzu Południowochińskim. W stolicy Phnom Penh zwiedzimy pałac królewski i popłyniemy na rejs po Mekongu. W mieście Battambang pojedziemy bambusową kolejką i odwiedzimy miejscowy targ. Czeka nas prawdziwa i niezapomniana przygoda w jednym z najciekawszych państw Azji.

Przelot do Kambodży. Aklimatyzacja i jezioro Tonle Sap

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Siem Riep (Siem Reap). Przejazd do hotelu i odpoczynek. Spacer po Centrum miasta. Zobaczymy nabrzeże rzeki Siem Riep i słynną dzielnicę Night Market. Żeby się w pełni zrelaksować po podróży pojedziemy na tradycyjny khmerski masaż stóp. Nocleg.

Dzień 3 Żeby móc nacieszyć się zwiedzaniem świątyń Angkoru musimy być wypoczęci i rozumieć co oglądamy. Dlatego pierwszy dzień w Kambodży przeznaczamy na wizytę w muzeum w Siem Riep, aklimatyzację oraz zapoznanie się z historią i kulturą cywilizacji Angkoru. Pilot-przewodnik Klubu Laurazja szczegółowo opowie o dziejach imperium Angkoru, osiągnięciach dawnych Khmerów, a także o ich życiu codziennym. Po południu czeka nas wycieczka łodzią do jednej z wiosek na palach na wybrzeżu jeziora Tonle Sap. Wieczorem dla chętnych wyjazd na pokaz tańca. Nocleg.

Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic

Dzień 4-6 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon (XIII w.) – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo , Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong

- Beng Mealea (XII w.) – wielka świątynia położona około 40 km od Angkoru, zbudowana w okresie klasycznym przez budowniczego Angkor Watu - króla Suryawarmana II.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów,  zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

Podróż do świątyni Preah Vihear i miasta Battambang

Dzień 7-8 Wycieczka na północ Kambodży do jednej z najsłynniejszych khmerskich świątyń poza Angkorem: Preah Vihear (lista UNESCO). Jest to jeden z najbardziej unikalnych zespołów świątynnych z okresu Imperium Angkoru (X w.), pięknie położony na skraju gór Dangrek. O świątynię toczył się spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze, zakończony przyznaniem jej w 1959 roku Kambodży. Nocleg w jednym z miasteczek w pobliżu Preah Vihear. Przejazd do słynącego z kolonialnej architektury miasta Battambang. Nocleg.

Dzień 9 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambangu. Następnie spacer po Battambangu i jego egzotycznym targu. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh. Nocleg.

Zwiedzanie stolicy Phnom Penh

Dzień 10-11 Zwiedzanie stolicy. Zobaczymy wzgórze Phnom – legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy, a także architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze nad rzeką Tonle Sap. Zwiedzimy Stare Miasto, pałac królewski i Srebrną Pagodę oraz Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej.

Wypoczynek nad morzem w Kep i Park Narodowy Bokor. Powrót do Polski.

Dzień 12 Rano przejażdżka łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Po południu podróż przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe do miasta Kep nad Zatoką Syjamską. Nocleg.

Dzień 13 Całodzienny relaks na piaszczystej plaży. Wypoczynek, pływanie w ciepłym Morzu Południowochińskim i degustacja owoców morza. Dla chętnych plażowanie na Wyspie Króliczej (dodatkowy koszt wycieczki łodzią wynosi ok. 10 USD od osoby).

Dzień 14 Wycieczka do Parku Narodowego Bokor leżącego w górach na wybrzeżu. Będziemy obserwować dziką florę i faunę, wśród której dominują liczne gatunki ptaków. Zobaczymy zabudowania dawnego francuskiego kurortu górskiego, a w rejonie Kampot odwiedzimy słynne pola pieprzu. Nocleg w Kep.

Dzień 15-16 Pożegnanie Kambodży. Przejazd na lotnisko do Phnom Penh. Powrót do Warszawy.

 

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na covid-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy do Kambodży (ok. 30 USD); przelotu Warszawa - Siem Riep i Phnom Penh - Warszawa; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD); wycieczki na Wyspę Króliczą koło Kep (ok. 10 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Wyjazd był bardzo udany – dziękuję. Szczególne słowa uznania dla pilota (Moniki) za świetną znajomość kraju, ludzi i miejscowej kuchni, w tym tej “wyszukanej”. Zwiedzanie głównych świątyń było bardzo inspirujące – żal było jednak mijać te liczne mniejsze świątynie nie zatrzymawszy się przy nich choćby na chwilę – może da się wydłużyć wyjazd o dzień, dwa? Serdecznie pozdrawiam.

Krzysztof, listopad 2017.

Świetny wyjazd, dobra organizacja. Jeden z najmocniejszych punktów wyjazdu – pilotka – Monika Górnisiewicz. Nieustanne dbanie o nasz komfort, niezmordowane odpowiadanie na nasze nie zawsze mądre pytania, spełnianie najmniejszych potrzeb, zanim jeszcze je sobie uświadamialiśmy. Optymizm i energia.

Agata, luty 2017.

Bardzo dobry, urozmaicony, ciekawy program. Świetna pilotka, z bardzo dużą wiedzą, sympatyczna, kontaktowa, sprawna organizacyjnie, z szacunkiem podchodząca do mieszkańców Kambodży. Dla mnie ważny był też termin, jestem nauczycielką i wyjazd idealnie wstrzelił się w moje ferie. Nie wiem, czy to specjalnie, jeśli tak, to dzięki. Bardzo dobre noclegi, byłam zaskoczona, mogłabym nocować skromniej. Jeśli miałabym coś dodać, to jakiś dłuższy, kilkugodzinny, całodniowy trekking.

Magdalena, luty 2017.

Wszystko ok to co tu pisać…….

Krzysztof, luty 2017.

Krótko, ale treściwie – same plusy, brak słabych punktów.

Jarosław, styczeń 2017.

Wyprawa ciekawa, umożliwiająca poznanie skarbów pozostałych po epoce ekspansji Khmerów, ukazująca nędzę i skorumpowanie kraju, otwierająca możliwości poznania zwyczajów kulturowych czy żywieniowych mieszkańców. Trasa dostosowana zapewne do infrastruktury kraju i jego zróżnicowanej atrakcyjności turystycznej. Osobiście nadal, pomimo 3 dni w Angkorze, mam zdecydowany niedosyt jego zabytków a przy tym pewien mętlik spowodowany mnogością widzianych obiektów (wiem, można tam pojechać samodzielnie na tydzień), stolica niezwykle ciekawa, z przyjemnością spędzilibyśmy tam jeszcze kolejny dzień, Batambang skrajnie podupadły, z niekonserwowanymi śladami dawnej świetności, walczący o zainteresowanie turystów, ale bez pomysłu, kurort nadmorski – dramatyczny choć nie pozbawiony swoistej egzotyki. Uważamy natomiast zgodnie ze wycieczka lodżia celem zobaczenia warunków życia mieszkańców na terenach zalewowych jeziora Tonle Sap była całkowicie niepotrzebna, a przy tym czasochłonna, gdyż kolejnego dnia, podczas transportu łodzią do Batambangu mieliśmy okazję oglądać ten sam pejzaż, dokładnie i długotrwale.

Zuzanna, styczeń 2017.

Świetnie zorganizowana odskocznia od zimy. Pilotka Monika pokazała nam różnorodne smaki khmerskie. Pełen profesjonalizm. Wspaniali ludzie i atmosfera na wyprawie! Dziękuję i gorąco polecam!

Beata, styczeń 2017.

To czego chciałem, czego się spodziewałem – wyjazd zdecydowanie mi dostarczył. Trudno znaleźć minusy, pozytywnych wrażeń było tyle że właściwie trudno je wymieniać. Każdy dzień przynosił coś ciekawego (przyroda, warunki życia, budowle stojące, zniszczone, jedzenie, transport lokalny…) to coś co fascynuje podróżującego kolejny raz po Azji. Pilotka Monika – nie mam zastrzeżeń, bardzo pomocna, przyjazna, krótko mówiąc godna polecenia.

Rafał, styczeń 2017.

Dobrze przygotowana wyprawa do dość egzotycznego kraju, który dopiero otwiera się na turystykę masową.

Piotr, styczeń 2017.

Kambodża,to kraj wspaniałych ludzi, cudownych świątyń i niecodziennego jedzenia (amok khmer, szczur i robaki były pycha 🙂 Trasa bardzo dobrze wybrana,dołujące Pola Śmierci i S-21,ale to trzeba zobaczyć,a i nieprawdopodobne pływające wioski!!! Monika super pilotka, czasem pozytywnie zakręcona jak część grupy 😉 . Moniczko i reszto zakręconej ekipy, pozdrawiam. Polecam ten wyjazd!!!

Przemysław, styczeń 2017.

Wyprawa do Kambodży była dla mnie wielką, atrakcją i przygodą. Mała, bardzo zgrana grupa pod dobrą i spełniającą wszystkie oczekiwania opieką Krzysztofa. Juz planuję kolejny wyjazd z Laurazją, tym razem do Maroko lub Iranu. Trasy bardzo fajne a oprócz tego miejsca ponad planowane też się zdarzyły, co bardzo podniosło jakość wyprawy.

Mariola, styczeń 2016.

Jestem w 100% zadowolony i właśnie tak sobie wyobraziłem ten wyjazd. Już dziś myślę o kolejnym wyjeździe zimą 2017.

Jarosław, styczeń 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x