TRASA

Konya – Güzelyurt – Ihlara – Aksaray – Tuz Gölü – Göreme – Uçhisar – Derinkuyu – Hacıbektaş – Ürgüp – Ortahisar – Çavuşin – Zelve – Soğanlı – Kültepe – Sultanhanı – Kayseri

Dostępne terminy

12 dni: 3-14 września 2020 Cena: 3.200 zł + 620 EUR

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Turcja - Wokół Morza Marmara 20 dni: 3 - 22 września 2020 Cena wyjazdu łączonego: 4.400 zł + 850 EUR

atuty wyjazdu

  • wygodny bus, hotele *** ze śniadaniami
  • fantastycznie wyerodowane w tufach wulkanicznych doliny i ostańce
  • wielkie słone jezioro Tuz Gölü
  • liczne bizantyjskie kościoły murowane i skalne
  • klasztory i siedziby patriarchów kościoła greckiego
  • meczety i karawanseraje seldżuckie
  • ottomańskie twierdze, podziemne miasta i zabytki hetyckie

AUTOR PROGRAMU

Maria Kowalska Karataylı

Wycieczka Kapadocja - kraina mnichów, derwiszów i wulkanów

Leżąca w sercu Wyżyny Anatolijskiej Kapadocja to kraina iście baśniowa. Zbudowana jest głównie z tufów i law wulkanicznych. Jednak swoją magię zawdzięcza nie wulkanom, a erozji, rzeźbiącej w miękkich tufach fantastyczne ostańcowe kominy i grzyby oraz labirynty dolin, które dały schronienie licznym kościołom i klasztorom skalnym wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kapadocja to kraina zamieszkana od epoki kamiennej. Pokaże nam swoje asyryjskie i hetyckie dziedzictwo w Kanesz i Mazaki - Kayseri. Ślady Frygów, Lidyjczyków oraz z okresu perskich Achemenidów i późniejszych kultur znajdziemy w podziemnych miastach Kaymakli i Derinkuyu. Pozostałości helleńskich i rzymskich poszukamy w Nora u stóp wulkanu Hasan Dağı. Zdobędziemy skalne twierdze Uçhisar i Ortahisar. Ślady kultury bizantyjskiej odnajdziemy w dawnej stolicy prowincji Cezarei - Kayseri, oraz w biskupich siedzibach Güzelyurt i Mokissos, a także we wspaniale zdobionych kościołachGöreme, w dolinach Zelve, Soğanlı i Ihlary. Zwiedzimy Konyę - dawną stolicę sułtanatu seldżuckiego Ar-Rumu, odwiedzimy siedziby sufich i tańczących derwiszów przy mauzoleum Mevlany i w Hacıbektaş. Zatrzymamy się też na jedwabnym szlaku w sułtańskim karawanseraju Sultanhanı. Podróż przez wieki zakończymy pod ołowianym meczetem zbudowanym prawdopodobnie przez Mimara Sinana w czasach osmańskich. Zobaczymy także dolinę najdłuższej w Turcji rzeki Halys - Kızılırmak i wielkie słone jezioro Tuz Gölü, o zasoleniu większym od Morza Martwego. Wespniemy się na zbocza liczącego 3916 m n.p.m wygasłego wulkanu Erciyes Dağı.

Dzień 1 Przelot do Ankary i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Ankary. Wizyta w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich oraz w Mauzoleum Ataturka, przejazd szybkim pociągiem do Konya. Nocleg w hotelu.

Dzień 3 Zwiedzanie Konyi (dawnego Ikonium) rozpoczniemy od Muzeum i grobowca Mevlany Calaleddina Rumiego - XIII-wiecznego poety i twórcy bractwa religijnego wirujących derwiszów, zobaczymy też Meczet Selimiye. Następnie udamy się w stronę stanowiącego centrum miasta wzgórza z Meczetem Alladyna i grobowcami dynastii Seldżuków Rumijskich. Dalsze zwiedzanie muzeów licznych medres i innych zabytków w pobliżu Wzgórza Alladyna. Wieczorem wizyta w meczecie i grobowcu Shams-e Tebriziego. Nocleg w hotelu w Konya.

Dzień 4 Po śniadaniu wyruszymy w stronę Kapadocji. Pierwszym punktem programu będzie największe neolityczne stanowisko archeologiczne w Azji Mniejszej - Çatal Höyük (Lista UNESCO). Zwiedzimy również jeden z najsłynniejszych karawanserajów Anatolii - Sultanhanı (niedaleko Aksaray). Drugą połowę dnia spędzimy nad słonym jeziorem Tuz Gölü. Nocleg w okolicach Güzelyurt.

Dzień 5 Dzień zaczniemy od spaceru przez miasto Güzelyurt z zabytkową grecką zabudową, zobaczymy kościół św. Grzegorza z Nazjanzu z IV w.n.e., Klasztor Wniebowstąpienia nad jeziorem, malowniczą “Dolinę Klasztorów” i Czerwony Kościół z V w.n.e. Podczas spaceru doliną Ihlary zwiedzimy liczne wykute w skałach kościoły bizantyjskie, odwiedzimy Belisirimę i Yaprakhisar. Spacer zakończymy pod wspaniałą skalną katedrą w Selime. w okolicach Güzelyurt.

Dzień 6 Rano wyruszymy na południowe krańce Kapadocji - w okolice miasta Niğde. Zwiedzimy rzadko odwiedzany skalny klasztor z bardzo dobrze zachowanymi freskami - Gümüş. Cały czas towarzyszyć nam będzie widok na jeden z największych wulkanów Kapadocji - Hasan Dağı. Odwiedzimy również dolinę Soğanlı (lista UNESCO) - pełną przepięknych skalnych kościołów. Po południu eksploracja podziemnego miasta Derinkuyu 
(lub Kaymaklı) z listy UNESCO. Nocleg.

Dzień 7 Dla osób chętnych poranny lot balonem (nie ujęty w cenie wyjazdu). Rano wspinaczka na twierdzę Uçhisar i spacer Doliną Gołębi do Göreme. Zwiedzanie Muzeum pod otwartym niebem w Göreme - najsłynniejszych bizantyjskich kościołów skalnych z listy UNESCO. Wędrówka przez Dolinę Melendir (Domów) do Çavuşin - zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie XV-wiecznego meczetu i muzeum sufickiego bractwa Bektaszytów w Hacıbektaş, wizyta w bizantyjskich kościołach Ürgüp oraz degustacja kapadockich win. Wejście na twierdzę Ortahisar. Zwiedzanie miasteczka Mustafapaşa z kościołem św. Konstantyna i Heleny. Przejście jedną z dolin w okolicach Göreme. Nocleg.

Dzień 9 Spacer przez Çavuşin do miejsca nazywanego Polami Paszy lub Doliną Mnichów z kościołem św. Szymona Słupnika. Dotrzemy również do niesamowitej Doliny Zelve - zwiedzanie kościołów, refektarzy i zwykłych domów. Po południu spacer Doliną Miłości z najsłynniejszymi kapadockimi tworami skalnymi. Wizyta w słynnym z ceramiki Avanos. Nocleg.

Dzień 10 Przejazd i zwiedzanie wspaniale odrestaurowanego seldżuckiego karawanseraju z XIII wieku Sultanhanı (niedaleko Kayseri). W drodze powrotnej postój w Kültepe na asyryjsko - hetyckim stanowisku archeologicznym Kanesz. Przejazd do Kayseri i zakwaterowanie w hotelu. Spacer po centrum miasta: cytadela Ic Kale, zabytkowy bazar, medresa Sahib Ata; meczet i medresa Huat Hatun z XII w. Nocleg w Kayseri.

Dzień 11 Rano kontynuujemy zwiedzanie Kayseri - zobaczymy muzeum archeologiczne (z ekspozycją poświęconą m.in. stanowisku Kultepe) oraz Muzeum Cywilizacji Seldżuków (działa w budynku XIII - wiecznego szpitala). Czas wolny na zakupy na bazarze. Po południu przejazd autobusem rejsowym do Ankary. Nocleg.

Dzień 12 Przejazd na lotnisko i powrót do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot na trasie Warszawa - Ankara - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wycieczki (minibus, autobusy, pociągi, tramwaje itp.); noclegi (hotele klasy *** lub podobne, pokoje 2 - 3 os. z łazienkami i śniadaniem); koszty organizacyjne podczas wyprawy

Umowa nie obejmuje: wizy tureckiej (ok. 35 EUR); wyżywienia (10-15 EUR na dzień); biletów wstępu (ok. 100 EUR); lotu balonem (ok. 130 EUR).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Turcji bez dodatkowych opłat.

Uwaga - cena walutowa jest aktualnie aktualizowana

 

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x