TRASA

Kraków - Tokaj - Kras Węgierski - Eger - Egerszalók - Góry Bukowe (Bélapátfalva, Szilvásvárad i dolina Szalajki, Lillafüred) - góry Matra (Sirok, Kekes, Sasto) - Gödöllő - Hollókő - Budapeszt - Kraków

Dostępne terminy

10 dni: 13 - 22 sierpnia 2021 Cena: 950 EUR
10 dni: 1 - 10 października 2021 Cena: 950 EUR

atuty wyjazdu

 • wycieczka w małej grupie 6-9 osób
 • wędrówka przez przepiękne i mało u nas znane zakątki Gór Bukowych i Matry
 • zobaczymy perełki architektury od średniowiecza po czasy monarchii austro-węgierskiej
 • odwiedzimy jaskinie Krasu Węgierskiego z wyjątkowo bogatą szatą naciekową
 • dwudniowe zwiedzanie Budapesztu
 • po zwiedzaniu wypoczynek w termalnych kąpieliskach
 • degustacje win oraz potraw kuchni węgierskiej

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Kraj bratanków kojarzy nam się z bezkresną, płaską jak deska do krojenia salami pusztą. A tymczasem tuż przy granicy słowackiej czają się szczyty o zawrotnych czterocyfrowych wysokościach!
Naszą podróż rozpoczniemy w Tokaju, gdzie na stokach wygasłego wulkanu powstaje najsłynniejsze węgierskie wino. Zobaczymy przepiękne jaskinie Krasu Węgierskiego: Baradla i Rakoczego, pełen zabytków Eger, bajkowe uzdrowisko Lillafüred, dawne opactwo cystersów Bélapátfalva, zamki Diósgyőr i Sirok. Powędrujemy pięknymi szlakami Gór Bukowych i Matry (zdobywcy Korony Europy będą mogli dopisać do listy Kekes, najwyższy szczyt Węgier, wys. 1.015 m n.p.m.). Przejedziemy się wąskotorową kolejką przez dolinę Szalajki. Ponadto spędzimy dwa pełne dni w Budapeszcie, a w drodze powrotnej zobaczymy skansen Hollókő. I nie zapominajmy, że nic tak nie pomaga na zmęczone nogi, jak kąpiel w ciepłych źródłach, których na północnym wschodzie Węgier nie brakuje. A potem pozostaje tylko sprawdzić, co najlepszego produkują okoliczne winnice. Egészségedre!

Dzień 1
Spotkanie grupy w Krakowie. Około południa wyjazd przez Słowację do Tokaju (około 7-8 h). Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po miasteczku. Nocleg.

Dzień 2
Zwiedzanie Muzeum Tokaju i Muzeum Wina zapozna nas z historią miasta i najsłynniejszego węgierskiego wina. Ze szczytu wygasłego wulkanu Kopasz-hegy (512 m) będziemy podziwiać widoki na winnice i rozległą Wielką Nizinę Węgierską, zajrzymy też nad jezioro kraterowe Tarcali. Po południu wycieczka do Sárospatak, gdzie zobaczymy zamek Rakoczych i bazylikę, ośrodek kultu św. Elżbiety, oraz na zamek Regéc, skąd roztacza się rozległy widok na Góry Zempleńskie. Nocleg w Tokaju.

Dzień 3
Poranne zwiedzanie malowniczo położonego na skalnym grzbiecie zamku Boldogkő. Następnie czekają nas dwie wizyty w Baradla, najdłuższej i słynącej z przepięknej szaty naciekowej jaskini Krasu Węgierskiego – wejdziemy do niej z Jósvafő i Aggtelek. Przejazd do Egeru i nocleg.

Dzień 4
Rano zwiedzanie pełnego zabytków Egeru: zobaczymy archikatedrę, pałac biskupi, gmach dawnego Liceum (dziś siedzibę miejscowego uniwersytetu), ratusz, kościoły franciszkanów i minorytów, zamek, minaret – pozostałość tureckiego panowania, i serbską cerkiew z pięknym ikonostasem. Po południu wycieczka do Noszvaj, gdzie jeszcze w latach międzywojennych zamieszkiwano groty drążone w miękkim tufie. Dzień zakończy wizyta w basenach termalnych w Egerszalók, obok których zobaczymy malownicze wapienne formacje zwane węgierskim Pamukkale. Nocleg w Egerze.

Dzień 5
Całodzienna wycieczka malowniczymi drogami Gór Bukowych. Na naszej trasie znajdzie się dawne opactwo cystersow w Bélapátfalva, miasteczko Szilvásvárad, skąd wyruszymy w podróż leśną kolejką doliną Szalajki, i Lillafüred, niegdyś najmodniejszy kurort międzywojennych Węgier. Na koniec zrelaksujemy się w autentycznej łaźni tureckiej w Egerze. Nocleg.

Dzień 6
Całodzienna wycieczka w najwyższe na Węgrzech góry Matra. Będziemy podziwiać rozległe widoki z zamku Sirok, a potem zdobędziemy „dach Węgier”, szczyt Kekes (1014 m). Przejazd do Budapesztu i nocleg.

Dzień 7
Rano wyjazd do pałacu w Gödöllő, gdzie poznamy historię cesarzowej Elżbiety, znanej pod zdrobnieniem Sissi, małżonki Franciszka Józefa uważanej przez wielu za matkę chrzestną Austro-Węgier. Następnie przejazd do „żywego skansenu” Hollókő, gdzie zobaczymy znakomicie zachowaną zabudowę wsi węgierskiej przełomu XIX i XX w. Przejazd do Budapesztu i nocleg.

Dzień 8 i 9
Dwudniowe zwiedzanie Budapesztu. Pierwszego dnia skupimy się na prawobrzeżnej dzielnicy Buda (Góra Zamkowa, Baszta Rybacka, Kościół Macieja, Góra Gellerta i Kościół w Skale, Wyspa Małgorzaty), drugiego na lewobrzeżnym Peszcie (Parlament, plac Wolności, katedra św. Stefana, Wielka Synagoga, Hala Targowa, plac Vorosmartego, Wielka Synagoga, ulica Andrassyego z zabytkową linią metra, Lasek Miejski i łaźnie Széchenyiego).

Dzień 10
Przejazd z Budapesztu do Krakowa (około 7 h). Zakończenie wycieczki w Krakowie około godziny 17-18.

Umowa obejmuje:
-
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; 9 noclegów w pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych lub apartamentach; przejazdy samochodami osobowymi oraz komunikacją miejską po Budapeszcie; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz do kąpielisk termalnych (ok. 200 EUR); opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce i podczas wyprawy; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 euro na dzień) oraz degustacji win w winiarniach (w zależności od zamówienia).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x