TRASA

Tbilisi - Kutaisi - Beczo - Mestia - Żabeszi - Adiszi - Iprali - Uszguli - Ambrolauri - Kutaisi lub Tbilisi

Dostępne terminy

9 dni: Cena: 1.200 zł + 400 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • kilkudniowa wędrówka przez rzadko odwiedzane tereny Swanetii (kraina z listy UNESCO)
 • trekking do lodowca pod szczytem Szkhara (wys. 5.068 m n.p.m.) - najwyższej góry w Gruzji
 • zapierające dech w piersiach widoki w pasmie Kaukazu Wysokiego
 • wizyta w rzadko odwiedzanym regionie Racza
 • noclegi w gruzińskich wioskach leżących z daleka od popularnych tras turystycznych

AUTOR PROGRAMU

Maria Kowalska

Kaukaz - Trekking w Swanetii i Leczchumi

Zapraszamy na trekking przez góry Kaukazu w Swanetii, zwanej Krainą Tysiąca Wież. Powędrujemy przez najpiękniejsze, dzikie i rzadko odwiedzane zakątki Gruzji. Zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy, dziewiczą przyrodę i ciekawe pomniki średniowiecznej architektury: ufortyfikowane wioski-twierdze, zamki i wieże obronne. Trasa została przygotowana dla osób lubiących wędrówki po górach typu alpejskiego. W górach będziemy prowadzeni przez lokalnego przewodnika. Trzeba być przygotowanym na skromne warunki pobytowe, ponieważ czekają nas noclegi we wioskach gruzińskich na prywatnych kwaterach i przejazdy lokalnymi środkami transportu. Program może ulec zmianie w razie niekorzystnych warunków pogodowych.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Gruzji zgodnie z wyborem uczestnika: do Tbilisi lub Kutaisi*. Przejazd do Mestii. Po drodze zatrzymamy się by wymienić pieniądze i zjeść śniadanie. Malownicza droga ciągnąca się wzdłuż rzeki Inguri zaprowadzi nas do Swanetii - Krainy Tysiąca Wież, wpisanej na listę UNESCO.

Dzień 3-5 Trekking przez pasmo Wielkiego Kaukazu z Mestii do wioski Iprali. Podczas naszej  wędrówki zobaczymy odizolowane od świata kamienne wioski, które swój obronny charakter utrzymały od średniowiecza. Towarzyszyć nam będą widoki na najsłynniejsze szczyty Swanetii: rogatą Uszbę (4.710 m n.p.m.) i piramidę Tetnuldi (4.858 m n.p.m.) oraz doliny rzek Inguri, Tsaneri i Adishchala. Codziennie będziemy wędrować od  6 do 9 godzin. Noclegi we wioskach na kwaterach prywatnych w pokojach kilkuosobowych ze wspólną łazienką.

Dzień 6 Trekking do lodowca pod najwyższym szczytem Gruzji - Szkharą (5.068 m n.p.m.). U jej stóp rozłożyła się najwyżej położona wioska w Gruzji (2.200 m. n.p.m.) - Uszguli. Wśród lasu kamiennych wież życie toczy się jak przed wiekami. Uszguli wygląda jak wyjęte z średniowiecznej baśni. Spędzimy noc w tej wiosce.

Dzień 7 Całodzienny przejazd z Uszguli przez przełęcz Zagari do Dolnej Swanetii i Leczchumi. Zatrzymamy się w Khvanczkarze, gdzie spróbujemy jednego z najbardziej znanych gruzińskich win o tej samej nazwie. Nocleg w stolicy regionu - Ambrolauri.

Dzień 8 Rano wędrówka w okolicach jeziora Szaori. Zobaczymy jedną z wielu jaskiń, z których słynie region Racza - Leczchumi oraz imponującą cerkiew Nikorcminda (XI w.) z monumentalnymi freskami z XVII w. i pięknymi ornamentami. Pożegnanie gór i przejazd do hostelu w Kutaisi lub Tbilisi – zgodnie z miejscem wylotu uczestnika*. Nocleg.

Dzień 9 Wcześnie rano przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

UWAGA! Osoby, które połączą wyjazd "Gruzja - Od Kaukazu do Morza Czarnego" z trekkingiem po Swanetii i Leczchumi, podczas pierwszej wizyty w Swanetii będą mieć inny trekking zamiast wycieczki do Uszguli. W dniach między wyjazdami mają czas wolny na wypoczynek przed trekkingiem.

 

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszt biletu lotniczego - na trasie Warszawa - Tbilisi – Warszawa.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu itp.); noclegi (hostele, pensjonaty, kwatery prywatne na trekkingu - pokoje 2-4 os.); koszty gruzińskiego przewodnika górskiego, koszty organizacyjne podczas wyprawy; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 20 USD na dzień).

* Informujemy, że organizujemy wyjazd w oparciu o bezpośredni lot z Warszawy do Tbilisi Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Osoby pragnące polecieć tanią linią lotniczą proszone są o kontakt.

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x