Wycieczka zaczyna się w piątek wieczorem w Krakowie, żeby każdy mógł spokojnie dojechać. Zbiórka od godz. 20.00 – można przyjechać o dowolnej porze. Osoby, które nie są zainteresowane zwiedzaniem Wawelu mogą dojechać do Krakowa dopiero w sobotę. W sobotę od 9.00 do 15.30 zwiedzamy Wawel. Zakończenie wycieczki w Krakowie w sobotę przed południem. Ze względu na COVID-19 informujemy, że poniższy program wycieczki może ulec zmianie.
Dzień 1 (piątek) Zbiórka w Krakowie od godz. 20.00. Wspólny wieczór i nocleg.
Dzień 2 (sobota) Zwiedzanie Zamku Królewskiego oraz Katedry na Wawelu: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz Prywatne Apartamenty, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Katedra wraz z Dzwonem Zygmunta oraz grobami królów i bohaterów narodowych. Ponadto wejdziemy do Baszty Sandomierskiej i Smoczej Jamy, a podczas wycieczki w sezonie wiosennym i letnim do Ogrodów Królewskich. Planowany czas zwiedzania to ok. 6 godz. O godz. 17.00 spotkanie z osobami, które dojeżdżają w sobotę. Spacer po Krakowie, wspólny wieczór na ulicy Brackiej i nocleg.
Dzień 3 (niedziela) Zwiedzanie Rynku Gł. i Starego Miasta, Skałki i Kopca Kościuszki. Odwiedzimy Skałkę i Kopiec Kościuszki, przejdziemy Drogą Królewską od Placu Matejki do Wzgórza Wawelskiego. Czeka nas wizyta w podziemiach Rynku, Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach i najważniejszych kościołach Krakowa. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Kopiec Kościuszki – usypany w XIX w. przez ludność Krakowa, otoczony murami twierdzy austriackiej. Z jego szczytu roztacza się kapitalna panorama Krakowa i okolic.
- Kościół św. Michała na Skałce i Krypta Zasłużonych – niezwykłe miejsce nad Wisłą, gdzie według tradycji w XI w. król Bolesław Szczodry zamordował biskupa Stanisława ze Szczepanowa – pierwszego polskiego świętego i patrona Polski. Wzniesiony w tym miejscu kościół św. Michała Archanioła należy do najważniejszych w Krakowie. W jego krypcie znajduje się nekropola, w której zostało pochowanych kilkunastu wybitnych Polaków, m. in.: Stanisław Wyspiański, Karol Szymanowski, Józef Ignacy Kraszewski, Jacek Malczewski, Adam Asnyk, Henryk Siemiradzki i Czesław Miłosz.
- Rynek Główny ze słynnymi krakowskimi budowlami (Sukiennice, Wieża Ratuszowa, kościół Mariacki i ołtarz Wita Stwosza, kościół św. Wojciecha, pomnik A. Mickiewicza)
- Mały Rynek i Plac Mariacki z kościołem św. Barbary i Fontanną z Żakiem
- Pałac Biskupi i „okno papieskie” – miejsce spotkań Jana Pawła II z krakowianami
- kościół św. Trójcy i klasztor Dominikanów (XIII w.) z ciekawymi kaplicami i grobami św. Jacka Odrowąża i Leszka Czarnego
- kościół i klasztor Franciszkanów (XIII w.) z pięknymi witrażami S. Wyspiańskiego
- kościół świętych apostołów Piotra i Pawła (XVII w.) – arcydzieło polskiego baroku z grobem księdza Piotra Skargi
- kościół św. Andrzeja (XI w.) - najważniejsza romańska budowla Krakowa
- Plac Matejki z kościołem św. Floriana i Pomnikiem Grunwaldzkim
- Barbakan i Brama Floriańska wraz z jedynym zachowanym fragmentem murów obronnych
- gmach teatru im. J. Słowackiego
- kawiarnia Jama Michalika przy ulicy Floriańskiej
- Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach – gdzie ujrzymy słynne obrazy: „Hołd pruski”, „Wernyhora” i „Kościuszko pod Racławicami” Jana Matejki; „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego”; „Pochodnie Nerona” Henryka Siemiradzkiego; „Śmierć Ellenai” Jacka Malczewskiego; „Czwórka” Józefa Chełmońskiego oraz dzieła Aleksandra Gierymskiego, Artura Grottgera, Piusa Welońskiego i innych.
- Muzeum w Rynku Podziemnym – otworzone w 2010 r. dzięki najnowszym badaniom archeologów
Dzień 4 (poniedziałek) Dzielnice Kazimierz i Podgórze oraz Krzemionki, czyli Kraków poza głównymi szlakami. Rano zwiedzanie Kazimierza i najważniejszych miejsc związanych z historią krakowskich Żydów. Po południu ok. 4-godzinna wędrówka po miejscach, do których dociera bardzo niewielu turystów: dzielnica Podgórze, Kopiec Krakusa i Krzemionki (ok. 3-godzinna wędrówka po ścieżkach i drogach gruntowych – koniecznie w wygodnym obuwiu). Tego dnia zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- ulica Szeroka – najsłynniejsza ulica krakowskiego Kazimierza
- synagoga Remuh – jedyna czynna synagoga krakowska – wejdziemy do jej wnętrza
- synagoga Izaaka oraz synagoga reformowana przy ul. Miodowej
- cmentarz żydowski
- Kościół Bożego Ciała z najpiękniejszymi stallami w Krakowie
- Plac Wolnica z zabytkowym ratuszem
- Kopiec Krakusa
- Krzemionki i Pomnik Złamanych Serc
Dzień 5 (wtorek) Muzea Krakowa i Nowa Huta. Zwiedzanie Muzeum Czartoryskich, najważniejszych budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wycieczka po Nowej Hucie. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Muzeum Czartoryskich – z najważniejszymi obrazami w Krakowie – „Damą z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobrazu z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta
- Collegium Maius – najstarszy istniejący budynek Akademii Krakowskiej z pięknym dziedzińcem i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Collegium Novum i pomnik Mikołaja Kopernika – główny budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pomnik najsłynniejszego absolwenta Akademii Krakowskiej
- kościół św. Anny - kolegiata uniwersytecka, najokazalsza barokowa świątynia miasta
- Plac Szczepański – przy którym znajdują się Teatr Stary, Pałac Sztuki i kamienica Szołayskich
- Nowa Huta – Plac Centralny i architektura miasta, brama Huty im. T. Sendzimira, kościół Arka, Kopiec Wandy i opactwo cystersów w Mogile
Dzień 6-8 (środa-piątek) Trzydniowa wycieczka po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i szlaku Orlich Gniazd Podróżując samochodami osobowymi zobaczymy piękne krajobrazy, lasy i zamki, z których słynie region oraz jedyną w Polsce Pustynię Błędowską. Na naszej trasie znajdą się następujące miejsca:
- Ojcowski Park Narodowy – w dolinie Prądnika zobaczymy Maczugę Herkulesa, Igłę, Bramę Krakowską i inne unikatowe formacje skalne, a także zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale oraz jedną z jaskiń (w zimie i wczesną wiosną Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna są zamknięte dla ruchu turystycznego ze względu na ochronę nietoperzy).
- Pustynia Błędowska – jedyna śródlądowa pustynia w środkowej Europie o powierzchni ok. 30 km kwadratowych
- Dolina Będkowska – najsłynniejsza z dolinek podkrakowskich ze ogromną ścianą skalną i Dupą Słonia
- Jasna Góra w Częstochowie – najważniejsze sanktuarium pielgrzymkowe w Polsce
- góra Birów – ze zrekonstruowanym, drewnianym grodem średniowiecznym
- zamek w Ogrodzieńcu
- zamek w Olsztynie
- zamek w Smoleniu
- zamek w Bobolicach
- zamek w Mirowie
- zamek w Rabsztynie
- sanktuarium w św. Annie (XVII w.) – z uznawaną za cudowną, późnogotycką figurą św. Anny
- cmentarz żydowski w Pilicy
Powrót do Krakowa. Dla chętnych nocna impreza w legendarnych pubach krakowskiego Kazimierza: Alchemii i Singerze.
Dzień 9 (sobota) Zakończenie wycieczki. Dla chętnych wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce (lista UNESCO).