TRASA

Wycieczka : Hawana – Pinar del Rio – Viñales – Dolina Tytoniowa – Cienfuegos – Trynidad – Camaguey – Bayamo – Cobre – Santiago de Cuba – Guantanamo – Baracoa – Cayo Coco – Santa Clara – Hawana

Dostępne terminy

19 dni: 27 lutego – 17 marca 2019 Cena: 6.650 zł + 860 EUR
19 dni: 15 lipca – 2 sierpnia 2019 Cena: 6.650 zł + 860 EUR

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Ale Meksyk! 38 dni: 26 czerwca - 2 sierpnia 2019 Cena wyjazdu łączonego: 5.950 zł + bilet lotniczy + 860 EUR + 1.270 USD (rabat 600 zł do 6 grudnia 2018)

atuty wyjazdu

  • noclegi na prywatnych kwaterach pozwalające na bezpośredni kontakt z mieszkańcami
  • jeden z najpełniejszych programów na polskim rynku obejmujący większość regionów Kuby
  • większość miejsc na wyspie wpisanych na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO
  • harmonijne połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych z interakcją z lokalną ludnością podczas wieczornych wyjść na miasto
  • opieka doświadczonego i obeznanego w warunkach kubańskich pilota

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Wycieczka - Kuba bez cenzury

Moja wyprawa na Kubę to wyjazd nietuzinkowy, podczas którego zobaczymy nie tylko najsłynniejsze miejsca na Kubie, ale także kilka bardzo ciekawych, położonych z dala od szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni poznając jedno z najbardziej fascynujących miast Karaibów – Hawanę. Będziemy podróżować aż do Doliny Tytoniowej, na zachodzie wyspy, aby następnie skierować się w stronę kolonialnych miast: Cienfuegos i miasteczka – skansenu – Trynidad. Odwiedzimy wpisane na listę UNESCO Stare Miasto Camaguey, najważniejsze sanktuarium katolickie Kuby w Cobre oraz pierwszą stolicę wyspy i jedno z najładniejszych kolonialnych miast – Santiago de Cuba. Dotrzemy do miejsca w okolicy Baracoa, w którym najprawdopodobniej na wyspę wysiadł Krzysztof Kolumb. Spróbujemy rzucić okiem na amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary.  A pod koniec podróży odpoczniemy chwilę na przepięknych, kubańskich plażach.
Atrakcją samą w sobie będą noclegi na kwaterach u Kubańczyków. Podczas przejazdów korzystamy z lokalnych środków komunikacji, a także z wynajmowanych taksówek i samochodów. Posiłki jadamy na kwaterach lub też w lokalnych, niewielkich restauracjach, tzw. „paladares”. Dla chętnych organizujemy wieczorne wyjścia na zabawę do klubów, dyskotek, na koncerty lub w inne, ciekawe miejsca, gdzie wieczorami gromadzą się Kubańczycy.

Zapraszam
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo, znany w Ameryce Łacińskiej jako Don Pedro, mieszkał w Meksyku i na Karaibach ponad 7 lat. Zafascynowany historią i kulturą starożytnych cywilizacji Ameryki, przemierzał turystyczne szlaki indywidualnie, a także jako pilot wycieczek. Szefował oddziałowi dużego biura podróży w mieście Meksyk. Pomagał przy produkcji odcinków o Meksyku do programu telewizyjnego „Boso przez świat”. Autor artykułów podróżniczych oraz pierwszego i do tej pory jedynego przewodnika w języku polskim po Hawanie.

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Hawany. Przejazd na kwaterę i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Hawany: spacer po Starym Mieście, Prado, Plac Katedralny, Plaza de Armas, muzeum rumu wraz z degustacją, Park Centralny, Wielki Teatr Hawany, Kapitol. Po drodze wizyta w ulubionych knajpach Ernesta Hemingwaya: Bodegida del Medio i La Floridita. Wypad na drugą stronę zatoki Hawany do dzielnicy La Regla, słynącej z odbywających się tutaj szamańskich rytuałów Santerii. Nocleg.

Dzień 3 Kontynuujemy zwiedzanie Hawany. Rano przejażdżka niecodziennym środkiem transportu: coco-taxi na Plac Rewolucji na którym Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne przemówienia. Potem spacer po pięknym Cmentarzu Kolumba i  dzielnicy Vedado, w której zobaczymy słynną Rambla i lodziarnia Coppelia. Odwiedziny w Muzeum Rewolucji, gdzie znajdują się wyjątkowe pamiątki. Wieczorem dla chętnych wyjazd na występy do najlepszego kabaretu Karaibów: „Tropicana” (koszt ok. 100 EUR od osoby).

Dzień 4 Przejazd do Pinar del Rio: zwiedzanie fabryki cygar i spacer po miasteczku. Następnie przejazd do malowniczego miasteczka ViñalesPo drodze postój na punkcie widokowym na okolice tzw. Doliny Tytoniowej (Valle de Viñales – lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 5 Zwiedzanie Viñales i okolic: kilkugodzinny spacer po wiejskiej okolicy. Poza tym przejażdżka rowerowa w trakcie której odwiedzimy jaskinię Indian „Cueva del Indio” (krótki rejs łodzią wewnątrz jaskini) jak i zobaczymy ogromny obraz wymalowany na skale, tzw. Mural Prehistorii. Nocleg.

Dzień 6 Całodniowy przejazd do Cienfuegos zwanego „Perłą Południa”. Wieczorny spacer po Starym Mieście (lista UNESCO) i nocleg.

Dzień 7 Zwiedzanie Cienfuegos: Plac Jose Marti, gdzie znajdują się najważniejsze i najładniejsze budynki miasta, nadmorska promenada, eklektyczny Pałac del Valle, Przejazd do „skansenu pod gołym niebem” jakim jest miasteczkoTrynidadPo drodze wizyta w niezwykle ciekawym Ogrodzie Botanicznym, jednym z najstarszych tego typu na wyspie. Dla chętnych dyskoteka w jaskini. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie Trynidadu: spacer po Plaza Mayor, wizyta w rezydencji dawnej arystokracji (obecnie muzeum), w kościele Św. Franciszka, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę, a także w słynnej knajpie Canchancharra. Wieczorem udział w tańcach na schodach (tzw. escalinata). Nocleg.

Dzień 9 Przejazd z Trynidadu do Camaguey (ok. 4.5 godz.). Po drodze postój przy plantacji trzciny cukrowej i wieży Iznaga, skąd można podziwiać całą okolicę. Zwiedzanie kolonialnego Starego Miasta (lista UNESCO): Park Agramonte, Katedra, Plaza Trabajadores, kościół Nuestra Senora de la Merced, Plaza del Carmen, galeria Marthy Jimenez, Plaza San Juan de Dios. Nocleg.

Dzień 10 Wcześnie rano przejazd z Camaguey do Santiago de Cuba (ok. 5 godz.). Po drodze krótki postój w historycznym mieście Bayamo oraz w Cobre, gdzie znajduje się bazylika z patronką Kuby – Matką Boską z Cobre.Wieczorem spacer po Santiago de Cuba. Nocleg.

Dzień 11 Wcześnie rano wyjazd w góry Cordillera de Gran Piedra. Wizyta na jednej z historycznych plantacji kawy (UNESCO), wspinaczka na imponującą skałę „Gran Piedra”, skąd przy dobrej pogodzie rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Powrót do Santiago de Cuba, gdzie zobaczymy historyczne koszary Moncada, siedzibę pierwszego gubernatora Kuby Diego Velazqueza, Katedrę, cmentarz Santa Ifigenia, gdzie pochowany został Fidel Castro oraz fortecę San Pedro de la Roca (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 12 Przejazd przez miasteczko Guantanamo do najstarszego miasta na wyspie – Baracoa (ok. 5.5 godz.). Po drodze postój na punkcie widokowym z którego widać amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. Przejazd przez „La Farola”, malowniczą drogę uważaną za jeden z 7 cudów kubańskiej inżynierii. Nocleg.

Dzień 13 Zwiedzanie Baracoa i okolic. Kilkugodzinna wycieczka po malowniczej okolicy min. wizyta na plantacji kakao, krótki rejs łodzią po pobliskiej rzece, punkty widokowe, chwila relaksu na plaży. Spacer po Baracoa: Park Niepodległości, Katedra, pomnik Krzysztofa Kolumba. Nocleg.

Dzień 14 - 15  Przejazd w okolice Moron (ok. 10 godz) i zasłużony odpoczynek na jednej z pięknych plaż.

Dzień 16 Przejazd do miasta Santa Clara (ok. 3.5 godz.); wizyta w mauzoleum Che Guevary oraz krótki postój przy jego pomniku. Następnie powrót do Hawany (ok. 3.5 godz) i nocleg.

Dzień 17 Zwiedzanie Hawany i okolic śladami Hemingwaya:  Finca Vigia (rezydencja gdzie mieszkał pisarz), Cojimar (wioska z której wypływał na ryby). Postój przy fortecy El Morro (lista UNESCO), skąd rozpościera się doskonały widok na Hawanę. Nocleg.

Dzień 18 Pożegnanie Hawany. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 19 Przylot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc w programie może ulec zmianie, szczególnie jeśli nastąpią zmiany w rozkładach jazdy lokalnej komunikacji.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa - Hawana - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte środki transportu itp.); noclegi w tzw. casas particulares (prywatne kwatery - pokoje 2-3 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy (ok. 120 zł): wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu (ok. 80 EUR); wycieczek fakultatywnych (kabaret "Tropicana" ok. 100 EUR).

 Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu karty wjazdu na Kubę "Tarjeta turistica" bez dodatkowych opłat.

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki “siesty i fiesty”, czyli prawdziwego życia Latynosów.  Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Wyprawa bardzo ciekawa. dała poczuć ducha Kuby i jej mieszkańców, a przewodnik P. Maciej Falkowski oprócz ogromnej wiedzy o kraju pokazał nam Kubę inną niż na folderach, za co ja jestem bardzo mu wdzięczna.

Barbara, listopad 2017.

O Kubie trudno pisać, bo ciągle można używać tych samych przymiotników – niezwykła, niesamowita, cudowna, klimatyczna, pełna uroku, piękna, słoneczna… Tu należy po prostu przyjechać i na własne oczy zobaczyć to co udało się nam zwiedzić. Dlatego każdy z naszej grupy zapytany po powrocie, co się najbardziej nam podobało odpowiada: WSZYSTKO! Trudno wybrać jedną rzecz, jedno miasto czy budynek.
Udanych wypraw życzy grupa z marca 2017!

Katarzyna, marzec 2017.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x