TRASA

Wycieczka : Hawana – Pinar del Rio – Viñales – Dolina Tytoniowa – Cienfuegos – Trynidad – Camaguey – Bayamo – Cobre – Santiago de Cuba – Guantanamo – Baracoa – Cayo Coco – Santa Clara – Hawana

Dostępne terminy

20 dni: Cena: 6.850 zł + 810 EUR

atuty wyjazdu

 • noclegi na prywatnych kwaterach pozwalające na bezpośredni kontakt z mieszkańcami
 • jeden z najpełniejszych programów na polskim rynku obejmujący większość regionów Kuby
 • większość miejsc na wyspie wpisanych na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO
 • harmonijne połączenie zwiedzania atrakcji turystycznych z interakcją z lokalną ludnością podczas wieczornych wyjść na miasto
 • opieka doświadczonego i obeznanego w warunkach kubańskich pilota

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Wycieczka - Kuba bez cenzury

Moja wyprawa na Kubę to wyjazd nietuzinkowy, podczas którego zobaczymy nie tylko najsłynniejsze miejsca na Kubie, ale także kilka bardzo ciekawych, położonych z dala od szlaków turystycznych. Spędzimy kilka dni poznając jedno z najbardziej fascynujących miast Karaibów – Hawanę. Będziemy podróżować aż do Doliny Tytoniowej, na zachodzie wyspy, aby następnie skierować się w stronę kolonialnych miast: Cienfuegos i miasteczka – skansenu – Trynidad. Odwiedzimy wpisane na listę UNESCO Stare Miasto Camaguey, najważniejsze sanktuarium katolickie Kuby w Cobre oraz pierwszą stolicę wyspy i jedno z najładniejszych kolonialnych miast – Santiago de Cuba. Dotrzemy do miejsca w okolicy Baracoa, w którym najprawdopodobniej na wyspę wysiadł Krzysztof Kolumb. Spróbujemy rzucić okiem na amerykańską bazę wojskową w Guantanamo. W Santa Clara odwiedzimy mauzoleum Che Guevary.  A pod koniec podróży odpoczniemy chwilę na przepięknych, kubańskich plażach.
Atrakcją samą w sobie będą noclegi na kwaterach u Kubańczyków. Podczas przejazdów korzystamy z lokalnych środków komunikacji, a także z wynajmowanych taksówek i samochodów. Posiłki jadamy na kwaterach lub też w lokalnych, niewielkich restauracjach, tzw. „paladares”. Dla chętnych organizujemy wieczorne wyjścia na zabawę do klubów, dyskotek, na koncerty lub w inne, ciekawe miejsca, gdzie wieczorami gromadzą się Kubańczycy.

Zapraszam
Piotr Orechwo

Piotr Orechwo, znany w Ameryce Łacińskiej jako Don Pedro, mieszkał w Meksyku i na Karaibach ponad 7 lat. Zafascynowany historią i kulturą starożytnych cywilizacji Ameryki, przemierzał turystyczne szlaki indywidualnie, a także jako pilot wycieczek. Szefował oddziałowi dużego biura podróży w mieście Meksyk. Pomagał przy produkcji odcinków o Meksyku do programu telewizyjnego „Boso przez świat”. Autor artykułów podróżniczych oraz pierwszego i do tej pory jedynego przewodnika w języku polskim po Hawanie.

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Hawany, przez jeden z portów lotniczych Europy lub Ameryki. Przejazd na kwaterę i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie Hawany: spacer po Starym Mieście, Prado, Plac Katedralny, Plaza de Armas, muzeum rumu wraz z degustacją, Park Centralny, Wielki Teatr Hawany, Kapitol. Po drodze wizyta w ulubionych knajpach Ernesta Hemingwaya: Bodegida del Medio i La Floridita. Wypad na drugą stronę zatoki Hawany do dzielnicy La Regla, słynącej z odbywających się tutaj szamańskich rytuałów Santerii. Nocleg.

Dzień 3 Kontynuujemy zwiedzanie Hawany. Rano przejażdżka niecodziennym środkiem transportu: coco-taxi na Plac Rewolucji na którym Fidel Castro wygłaszał swoje wielogodzinne przemówienia. Potem spacer po pięknym Cmentarzu Kolumba i  dzielnicy Vedado, w której zobaczymy słynną Rambla i lodziarnia Coppelia. Odwiedziny w Muzeum Rewolucji, gdzie znajdują się wyjątkowe pamiątki. Wieczorem dla chętnych wyjazd na występy do najlepszego kabaretu Karaibów: „Tropicana” (koszt ok. 100 EUR od osoby).

Dzień 4 Przejazd do Pinar del Rio: zwiedzanie fabryki cygar i spacer po miasteczku. Następnie przejazd do malowniczego miasteczka ViñalesPo drodze postój na punkcie widokowym na okolice tzw. Doliny Tytoniowej (Valle de Viñales – lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 5 Zwiedzanie Viñales i okolic: kilkugodzinny spacer po wiejskiej okolicy. Poza tym przejażdżka rowerowa w trakcie której odwiedzimy jaskinię Indian „Cueva del Indio” (krótki rejs łodzią wewnątrz jaskini) jak i zobaczymy ogromny obraz wymalowany na skale, tzw. Mural Prehistorii. Nocleg.

Dzień 6 Całodniowy przejazd do Cienfuegos zwanego „Perłą Południa”. Wieczorny spacer po okolicy i nocleg.

Dzień 7 Zwiedzanie Cienfuegos (lista UNESCO): Plac Jose Marti, gdzie znajdują się najważniejsze i najładniejsze budynki miasta, nadmorska promenada, eklektyczny Pałac del Valle, Przejazd do „skansenu pod gołym niebem” jakim jest miasteczkoTrynidadPo drodze wizyta w niezwykle ciekawym Ogrodzie Botanicznym, jednym z najstarszych tego typu na wyspie. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie Trynidadu: spacer po Plaza Mayor, wizyta w rezydencji dawnej arystokracji (obecnie muzeum), w kościele Św. Franciszka, z którego rozpościerają się piękne widoki na okolicę, a także w słynnej knajpie Canchancharra. Wieczorem udział w tańcach na schodach (tzw. escalinata). Nocleg.

Dzień 9 Przejazd z Trynidadu do Camaguey (ok. 4.5 godz.). Po drodze postój przy plantacji trzciny cukrowej i wieży Iznaga, skąd można podziwiać całą okolicę. Zwiedzanie kolonialnego Starego Miasta (lista UNESCO): Park Agramonte, Katedra, Plaza Trabajadores, kościół Nuestra Senora de la Merced, Plaza del Carmen, galeria Marthy Jimenez, Plaza San Juan de Dios. Nocleg.

Dzień 10 Wcześnie rano przejazd z Camaguey do Santiago de Cuba (ok. 7 godz.). Po drodze krótki postój w historycznym mieście Bayamo oraz w El Cobre, gdzie znajduje się bazylika z patronką Kuby – Matką Boską z El Cobre. Nocleg w Santiago de Cuba.

Dzień 11 Wcześnie rano wyjazd w góry Cordillera de Gran Piedra. Wizyta na jednej z historycznych plantacji kawy (UNESCO), wspinaczka na imponującą skałę „Gran Piedra”, skąd przy dobrej pogodzie rozpościera się piękny widok na całą okolicę. Powrót do Santiago de Cuba, gdzie zobaczymy historyczne koszary Moncada, siedzibę pierwszego gubernatora Kuby Diego Velazqueza, Katedrę, cmentarz Santa Ifigenia, gdzie pochowany został Fidel Castro oraz fortecę San Pedro de la Roca (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 12 Wcześnie rano wyjazd z Santiago de Cuba. Przejazd na daleki wschód wyspy. Krótki postój przy punkcie widokowym na amerykańską bazę w Guantanamo. Wycieczka po malowniczej okolicy Baracoa min. wizyta na plantacji kakao, krótki rejs łodzią po pobliskiej rzece, punkty widokowe, nocleg w Baracoa.

Dzień 13 Wyprawa na szczyt słynnego El Yunque (575 m n.p.m.). Kilkugodzinny trekking (ok. 2 godziny tam i 2 godz. z powrotem) przez bujną selwę, szansa na podziwianie lokalnej, endemicznej flory i fauny. W drodze powrotnej dla chętnych kąpiel w rzece pod wodospadem. (W razie niesprzyjającej pogody, relaks w Baracoa).

Dzień 14 Przejazd malowniczą drogą w stronę Holguin (ok. 7 godz.) Po drodze wizyta w niezwykłym domu rodzinnym Fidela Castro. Nocleg w okolicy Holguin.

Dzień 15 Wizyta w miejscu gdzie najprawdopodobniej Krzysztof Kolumb por raz pierwszy postawił stopę na ziemii kubańskiej. Przystanek na urokliwej plaży. Przejazd w okolice Moron (ok. 7 godz), nocleg.

Dzień 16 Dzień spędzimy na plażach uważanych za jedne z najpiękniejszych na Kubie. Zasłużony relaks, nocleg.

Dzień 17 Przejazd do miasta Santa Clara (ok. 3.5 godz.); wizyta w mauzoleum Che Guevary oraz krótki postój przy jego pomniku. Następnie powrót do Hawany (ok. 3.5 godz) i nocleg.

Dzień 18 Zwiedzanie Hawany i okolic śladami Hemingwaya: Finca Vigia (rezydencja gdzie mieszkał pisarz), Cojimar (wioska z której wypływał na ryby). Postój przy fortecy El Morro (lista UNESCO), skąd rozpościera się doskonały widok na Hawanę. Nocleg.

Dzień 19 Pożegnanie Hawany. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 20 Przylot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Ameryki.

Uwaga! Kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc w programie może ulec zmianie, szczególnie jeśli nastąpią zmiany w rozkładach jazdy lokalnej komunikacji.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa - Hawana - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki, wynajęte środki transportu itp.); noclegi w tzw. casas particulares (prywatne kwatery - pokoje 2-3 os.); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy (ok. 120 zł): wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień); biletów wstępu (ok. 80 EUR); wycieczek fakultatywnych (kabaret "Tropicana" ok. 100 EUR).

 Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu karty wjazdu na Kubę "Tarjeta turistica" bez dodatkowych opłat.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki “siesty i fiesty”, czyli prawdziwego życia Latynosów.  Czytaj więcej...

Przygoda życia, fajna grupa, super pilot. Fantastyczny kraj choć bardzo kontrastowy.

Małgorzata, październik 2018.

Ogólnie było fajnie, jak zwykle męczące są długie przejazdy ale w fajnej grupie czas szybko mija. Poziom zakwaterowania różny ale to Kuba. Przewodnik dbał o nas i starał się spełniać nasze oczekiwania. 

Agnieszka, październik 2018.

Wycieczka bardzo fajna.

Jarosław, marzec 2018.

Wyprawa bardzo ciekawa. dała poczuć ducha Kuby i jej mieszkańców, a przewodnik P. Maciej Falkowski oprócz ogromnej wiedzy o kraju pokazał nam Kubę inną niż na folderach, za co ja jestem bardzo mu wdzięczna.

Barbara, listopad 2017.

O Kubie trudno pisać, bo ciągle można używać tych samych przymiotników – niezwykła, niesamowita, cudowna, klimatyczna, pełna uroku, piękna, słoneczna… Tu należy po prostu przyjechać i na własne oczy zobaczyć to co udało się nam zwiedzić. Dlatego każdy z naszej grupy zapytany po powrocie, co się najbardziej nam podobało odpowiada: WSZYSTKO! Trudno wybrać jedną rzecz, jedno miasto czy budynek.
Udanych wypraw życzy grupa z marca 2017!

Katarzyna, marzec 2017.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x