TRASA

Wycieczka: Bejrut – Byblos – Groty Dżeitta – Tyr – Sydon – Bejt ed-Din – Dolina Bika – Baalbek – Andżar – rezerwat cedrów Bszari - Trypolis

Dostępne terminy

9 dni: archiwalny Cena: ostatnio 2.650 zł + 350 USD

atuty wyjazdu

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Liban - W krainie cedrów

Góry Libanu tworzą wysokie i malownicze pasmo oddzielające Syrię od Morza Śródziemnego. Ich naturalnym bogactwem przez wieki były lasy cedrowe. Po drewno tych szlachetnych drzew wyprawiali się starożytni kupcy z Egiptu i Mezopotamii, a król Salomon sprowadzał je do budowy Świątyni w Jerozolimie. Stare cedry przetrwały do dziś w górskich rezerwatach. Prowadzą do nich drogi dojazdowe, które serpentynami biegną przez wsie i miasteczka leżące na zboczach gór. Zamieszkujący je górale to głównie druzowie i maronici. I choć złośliwi twierdzą, że mając szybki samochód malutki Liban można zobaczyć w jeden dzień, to oprócz pięknych krajobrazów kraj ten ma wiele ciekawego do zaoferowania. Wybrzeże Libanu to dawna Fenicja – ojczyzna świetnych kupców i najwybitniejszych żeglarzy starożytności. Znajdujące się tam miasta portowe: Bejrut, Trypolis, Tyr i Sydon od tysięcy lat prowadzą handel z miastami Afryki i Europy. Ich mieszkańcy tworzą mozaikę różnych narodów, kultur i wyznań. Dzięki temu Liban stał się bardzo otwartym krajem, o wyjątkowej atmosferze. Jest to jedyne państwo arabskie, w którym chrześcijanie stanowią aż ok. 40%. Właśnie arabska kultura chrześcijańska decyduje w dużej mierze o unikalności Libanu.

Podczas wyjazdu zwiedzimy rezerwat cedrów Bszari i popłyniemy łódkami do wnętrza głębokich jaskiń Dżeitta. Pojedziemy do słynnych miast handlowych: Tyru, Sydonu, Byblos i Trypolisu. Zobaczymy zamki krzyżowców, odkryjemy ślady po Fenicjanach, Persach i Grekach. W Baalbeku ujrzymy imponujące pozostałości rzymskich świątyń Zeusa i Bachusa. Przejedziemy przez żyzną Dolinę Bika, która słynie z upraw winorośli oraz poznamy nocne życie Bejrutu.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Damaszku. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy Syrii: wizyta w meczecie Umajjadów z grobem św. Jana Chrzciciela, który w roku 2000 odwiedził Jan Paweł II; Pałacu Al-Azem; meczecie Roqai – prawnuczki Mahometa oraz Mauzoleum Saladyna. W dzielnicy chrześcijańskiej odwiedzimy miejsca związane z nawróceniem świętego Pawła – Dom Ananiasza oraz kościół zwany „Oknem świętego Pawła”. Nocleg.

Dzień 3 Przejazd z Damaszku do Bejrutu. Zakwaterowanie w hostelu, który będzie naszą bazą wypadową podczas całego pobytu w Libanie. Spacer do Centrum, gdzie zobaczymy: Plac Męczenników; katedrę maronicką i kościół św. Jerzego; Wielki Meczet – dawny kościół św. Jana Chrzciciela z epoki wypraw krzyżowych; meczet Wielki Seraj (XVI w.); a także budynek Parlamentu w reprezentacyjnej dzielnicy w rejonie Placu Gwiazdy. Nocleg.

Dzień 4 Wycieczka do Tyru i Sydonu. Zobaczymy dawne zabytki i ślady ostatniej wojny z sierpnia 2006 roku. W Sydonie znajdują się dwa zamki wybudowane przez krzyżowców: Zamek Morski i Zamek św. Ludwika; Wielki Meczet a także bardzo oryginalne Stare Miasto i fabryka mydła. W Tyrze ujrzymy liczne budowle z epoki rzymskiej i pójdziemy na spacer po porcie.

Dzień 5 Wycieczka na północ od Bejrutu do starożytnego miasta Byblos, w którym znajdują się ślady różnych kultur i cywilizacji: ruiny pałacu fenickiego, fortu perskiego i budowle okresu hellenistycznego. Nad całym kompleksem góruje zamek krzyżowców. Ponadto odwiedzimy słynne Groty Dżeitta w Górach Libanu. Jest to kilkupoziomowy system wielkich jaskiń. Czeka nas spacer po ogromnych podziemnych korytarzach i komnatach, wypełnionych szatą naciekową tworzącą się przez miliony lat. Na najniższym poziomie popłyniemy łodziami po podziemnej rzece. W drodze powrotnej wizyta w Deir el-Kamal – dawnej stolicy emirów Libanu i zwiedzanie pałacu Bejt ed-Din. Nocleg w Bejrucie.

Dzień 6 Wycieczka do Doliny Bika, leżącej w malowniczym miejscu, pomiędzy pasmami górskimi Libanu i Antylibanu oraz Wzgórzami Golan. Dolina słynie ze znakomitych winnic, a znajdujący się tam kompleks świątynny w Baalbeku to najbardziej imponujący rzymski zabytek na Bliskim Wschodzie. Zobaczymy monumentalne kolumny świątyni Zeusa, znakomicie zachowaną świątynię Bachusa oraz resztki świątyni Wenus. Ponadto odwiedzimy Andżar – pałac arabski i miasto z okresu Umajjadów (VIII w.). Nocleg w Bejrucie.

Dzień 7 Całodzienna wycieczka do rezerwatu cedrów w Bszari i do Trypolisu. W starożytności lasy cedrowe gęsto porastały góry Libanu. Intensywna eksploatacja spowodowała ich wyginięcie. Bszari jest jednym z niewielu miejsc, gdzie można podziwiać tysiącletnie cedry. W pobliżu odwiedzimy grób znanego poety Khalila Gibrana. W drodze powrotnej zobaczymy Trypolis – drugie po Bejrucie najważniejsze miasto Libanu – a w nim: wieżę lwów (XIV w.) w dzielnicy portowej; meczet Tajlana (XIV w.); katedrę chrześcijańską zamienioną na meczet, zamek krzyżowców Sandżil na Górze Pielgrzymiej i wiele innych starych budowli arabskich na Starym Mieście. Nocleg w Bejrucie.

Dzień 8 Ostatniego dnia w stolicy Libanu wizyta w Muzeum Narodowym i spacer promenadą wzdłuż brzegu Morza Śródziemnego do malowniczych Gołębich Skał. Odpoczynek przed podróżą. Dla chętnych kąpiel w morzu. Po południu powrót autobusem do Damaszku i przejazd na lotnisko. W nocy wylot do Polski.

Dzień 9 Powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:
koszty złotówkowe
- przelot Warszawa – Damaszek – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele w Bejrucie – pokoje 2-6 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wiz do Syrii i Libanu oraz opłat wyjazdowych (ok. 40 euro + 80 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 70 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x