TRASA

Kuala Lumpur - Kuching - PN Gunung Geding - Wind Cave - Fairy Cave - Semenggoh - Benuk - PN Bako - Kuching - PN Niah - Miri - PN Gunung Mulu - Miri - Bandar Seri Begawan - Kota Kinabalu - Kinabalu - Kudat - Kota Kinabalu - Kuala Lumpur

Dostępne terminy

24 dni: Cena: 9.450 zł + 840 USD

atuty wyjazdu

 • dwa wspaniałe widokowo trekkingi na Pinnacles i Kinabalu
 • 3-dniowy pobyt w słynącym z bogactwa dzikiej przygody Parku Narodowym Gunung Mulu
 • zwiedzimy największe jaskinie Borneo z wyjątkową szatą naciekową
 • wędrówki w poszukiwaniu orangutanów, nosaczy oraz kwitnących raflezji
 • odwiedziny w słynnym sułtanacie Brunei
 • noclegi w parkach narodowych oraz w „długim domu” rdzennych mieszkańców Borneo

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Wyprawa Malezja i Brunei - trekking na dach Borneo

Niewiele nazw geograficznych pobudza tak wyobraźnię jak Borneo. Trzecia co do wielkości wyspa na świecie. Odległy, egzotyczny ląd z powieści Conrada, dziewicza, nieprzebyta puszcza równikowa, zamieszkana przez dzikie plemiona łowców głów… Rzeczywistość niewiele odbiega od tych wyobrażeń. Liczne parki narodowe chronią wspaniałe pasma górskie, dziewicze lasy, śmiałe formy skalne, oraz jaskinie, oszałamiające rozmiarami i bogactwem szaty naciekowej. Przy odrobinie szczęścia na wyciągnięcie ręki zobaczymy orangutany, nosacze i niezliczone gatunki ptaków z tukanami na czele. Borneo to również wielka różnorodność grup etnicznych - od wielonarodowych metropolii z dużymi społecznościami chińskim, poprzez nadmorskie kampungi Malajów, aż po ukryte w głębi lasu nad rzekami wsie rdzennych mieszkańców Borneo, żyjących z polowania, rybołówstwa i zbierania jaskółczych gniazd.

 

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Kuala Lumpur przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Odpoczynek po podróży. Spacer po Chinatown oraz dzielnicy kolonialnej. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Kuala Lumpur. Rano wyjazd na Pudu - największy targ w mieście. Następnie spacer po rozległym kompleksie Lake Gardens, w którym zwiedzimy park egzotycznych ptaków oraz ogród motyli. Zobaczymy także meczet Negara - jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej oraz Muzeum Sztuki Islamskiej. Wieczorem pojedziemy do nowoczesnej dzielnicy Golden Triangle, gdzie będziemy podziwiać futurystyczną architekturę i wspaniale podświetlone fontanny pod Petronas Towers - do 2004 roku najwyższym budynkiem świata. Nocleg.

Dzień 4 Przelot z Kuala Lumpur na Borneo. Lądowanie w mieście Kuching - stolicy stanu Sarawak. Zwiedzanie "Kociego Miasta". Zobaczymy dawny pałac "białych radżów" z rodu Brooke oraz Fort Margarita, niegdyś strzegący Kuchingu przed piratami, z którego dziś roztacza się widok na miasto. Zwiedzimy Muzeum Sarawaku, uważane za jedno z najlepszych w Azji, ze świetnymi zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi. Poszukamy zagubionych w bocznych ulicach chińskich i hinduskich świątyń. Nocleg.

Dzień 5 Wycieczka do Parku Narodowego Gunung Geding, gdzie przy odrobinie szczęścia można zobaczyć (i powąchać) raflezję - roślinę słynącą z największego kwiatu na świecie i odrażającego zapachu zgniłego mięsa. Uwaga! Wycieczka odbędzie się tylko wtedy, jeśli biuro parku potwierdzi, że można zobaczyć tę krótko i nieregularnie kwitnącą roślinę. W drodze powrotnej zwiedzimy dwa kompleksy jaskiń: Wind Cave z siecią podziemnych strumieni, gdzie jeszcze w latach 30. szukano złota, oraz Fairy Cave, której formacjom naciekowym miejscowi Chińczycy składają ofiary. Nocleg w Kuchingu.

Dzień 6 Wcześnie rano wyjazd do rezerwatu Semenggoh, gdzie orangutany są przyuczane do życia na wolności. Następnie przejazd do Benuk. Zobaczymy tam tradycyjny długi dom ludu Bedayuh. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd i podróż łodzią do Parku Narodowego Bako, słynącego z wyjątkowego bogactwa przyrody. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 8 Wędrówka po nadmorskim półwyspie, gdzie sąsiadują z sobą: lasy namorzynowe, typowe lasy deszczowe, unikatowa sucholubna formacja kerangas i nagie skały piaskowcowego płaskowyżu. Będziemy wypatrywać nosaczy i makaków, i podziwiać bogactwo storczyków i dzbaneczników. Po południu powrót do Kuchingu i nocleg.

Dzień 9 Całodniowa podróż autobusem z Kuchingu do Parku Narodowego Niah, słynącego ze wspaniałych jaskiń. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 10 Zwiedzanie jaskiń Niah. Kilka godzin spędzimy w gigantycznej Great Cave. Wejście do niej ma 250 m szerokości i 60 m wysokości, korytarze zajmują w sumie 10 ha, a strop sięga miejscami 75 m wysokości. Do dziś w jaskini mieszkańcy okolicznych wsi zbierają "jaskółcze gniazda" - kosztowny rarytas kuchni chińskiej. W pobliskiej Painted Cave zobaczymy prehistoryczne freski i ślady pochówków sprzed 40 tysięcy lat, uważane za najstarsze dowody obecności Homo sapiens w Azji Południowo-Wschodniej. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 11 Przejazd do Miri i dalej przelot do Parku Narodowego Gunung Mulu (lista UNESCO), słynącego ze wspaniałych jaskiń, formacji krasowych i wyjątkowego bogactwa przyrody. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 12 Po śniadaniu wyruszymy łodzią do jaskiń Wind Cave i Clearwater Cave. Słyną one ze wspaniałej szaty nacieków i tworzą największy pod względem kubatury system jaskiniowy na świecie (ponad 30 mln m3), a ósmy co do długości korytarzy (około 207 km). Następnie popłyniemy do przystani Kuala Berar, skąd ruszymy na 9-kilometrowy trekking przez dziewiczy las deszczowy. Nocleg w obozie Camp 5.

Dzień 13 Po śniadaniu czeka nas kilkugodzinne podejście na stok Gunung Api - najwyższego wapiennego szczytu w parku. Nagrodą za trud będzie niesamowity widok na Pinnacles - las ostrych wapiennych skał sięgających 45 m wysokości. Nocleg w obozie Camp 5.

Dzień 14 Pieszy powrót do Kuala Berar i podróż łodzią do dyrekcji parku. Po południu wycieczka do jaskiń Deer Cave i Lang Cave, zamieszkanych przez dwa miliony nietoperzy. Widok wylatujących o zmroku na żer ogromnych stad na długo zapada w pamięci. Nocleg w bungalowach na terenie parku.

Dzień 15 Przelot z Gunung Mulu do Miri, następnie przekroczenie autobusem granicy Brunei i podróż do Bandar Seri Begawan - stolicy sułtanatu. Nocleg.

Dzień 16 Zwiedzanie stolicy Brunei. Zobaczymy Muzeum Regaliów, dwa wspaniałe meczety: oszałamiający rozmiarami meczet sułtana Hassanila Bolkiah oraz przepiękny meczet sułtana Omara Alego Saifuddina, a także słynącą z drewnianej zabudowy na palach dzielnicę Kampong Ayer, uważaną za największą na świecie miejscowość zbudowaną na wodzie. Dzień zakończy rejs łodzią z widokiem na pałac sułtański. Nocleg.

Dzień 17 Pożegnanie Brunei i przejazd z Bandar Seri Begawan do Kota Kinabalu - stolicy malezyjskiego stanu Sabah. Wieczór spędzimy na targu nocnym, gdzie uliczne kuchnie podają świeże ryby i owoce morza. Nocleg.

Dzień 18 Zwiedzanie Kota Kinabalu: Muzeum Sabah, skansen Mari Mari, gdzie można zobaczyć tradycyjne budownictwo różnych ludów Sabahu i obejrzeć odtwarzane codzienne czynności. Zobaczymy także symbol miasta - wieżę zegarową - jedyną budowlę, jaka przetrwała bombardowania II wojny światowej. O zachodzie słońca będziemy podziwiać widok na miasto i wyspy Morza Południowochińskiego ze wzgórza Signal Hill. Nocleg.

Dzień 19 Przejazd pod Kinabalu - najwyższy szczyt Azji Południowo-Wschodniej (wys. 4.095 m n.p.m.). Podejście przez górski las, z dębami, mirtami, wawrzynami i rododendronami do schroniska Laban Rata (wys. 3.272 m n.p.m., około 5 godzin). Odpoczynek i nocleg.

Dzień 20 Około 2:30 nad ranem wyruszymy, by podziwiać wschód słońca, unikatowy krajobraz granitowej kopuły i rozległą panoramę ze szczytu Kinabalu (czas podejścia około 3 godz.). Nie ma wyższej góry pomiędzy Himalajami a Nową Gwineą! Przy dobrej widoczności zobaczymy światła Kota Kinabalu, a nawet Filipiny. Następnie zejście (około 7 godzin), powrót do Kota Kinabalu i przejazd do Kudat. Nocleg.

Dzień 21 Całodzienny wypoczynek na pięknych plażach w okolicy Kudat.

Dzień 22 Powrót z Kudat do Kota Kinabalu i przelot do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 23-24 Ostatnie zakupy i pożegnalne spacery w Kuala Lumpur. Przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy.


W programie znajdują się wejścia na Pinnacles w Parku Narodowym Gunung Mulu i na Kinabalu.
Podkreślamy, że prowadzą tam szlaki turystyczne, na których nie są wymagane umiejętności wspinaczkowe, a jedynie doświadczenie w turystyce górskiej. Liny na szlakach służą tylko do przytrzymania, podobnie jak łańcuchy w Tatrach. Na podejściu na Pinnacles, które jest porównywalne z najtrudniejszymi miejscami Orlej Perci, znajdziemy także drabinki. Wyjście na Kinabalu jest dużo łatwiejsze, trudności techniczne są porównywalne do wejścia na Babią Górę, natomiast problemem może być wysokość i spora miejscami ekspozycja. Uwaga! Osoby, którym stan zdrowia lub kondycja nie pozwoli na udział w trekkingach mogą w tym czasie wybrać się na łatwiejsze szlaki w bezpośredniej okolicy dyrekcji parku (w przypadku Kinabalu) lub obozu (w przypadku Pinnacles).

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot Warszawa – Kuala Lumpur – Warszawa; 4 przeloty po Malezji i Brunei; trekking na Kinabalu; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy na terenie Malezji i Brunei (autobusy, łodzie, taksówki, komunikacja miejska); wejście na Pinnacles; noclegi (w miastach w hotelach – pokoje 2-3-osobowe, na terenie parków narodowych w bungalowach 4-6-osobowych, w obozie Camp 5 i w schronisku pod Kinabalu w sali zbiorowej); koszty organizacyjne w Malezji i Brunei.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Bardzo fajny i zróżnicowany program, w tym trochę chodzenia po górach. Pilot z poczuciem humoru, bardzo dobrze prowadził i miał wiedzę o kraju i jego historii.

Marek, listopad 2017

OK i jeszcze lepiej

Krystyna, listopad 2017

Wyprawa spełniła moje oczekiwania, dużo zobaczyłam i przeżyłam fajne przygody, a widok nosaczy w naturze-bezcenny! Do zobaczenia na szlaku w przyszłym roku znowu z Krzyśkiem. Pozdrawiam i dziękuję, a przede wszystkim polecam wyjazdy z Laurazją, są niezapomniane.

Beata, listopad 2017

Wycieczka super zorganizowana, super pilot.

Mirosław, listopad 2017

Wyjazd na Borneo spełnił moje oczekiwania. Zależało mi na wejściu na Kinabalu i dotarłam dzięki Krzysiowi, towarzyszył mi na sam szczyt . Jest bardzo opiekuńczym pilotem z ogromną wiedzą. Świetna grupa – czułam się lepiej w rodzinie. Wszyscy pomocni, otwarci i z poczuciem humoru. Wyprawa rewelacyjna – brawo!

Janina, listopad 2017

 

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x