TRASA

Cancun - Riwiera Maya - Tulum - Sanktuarium Mówiącego Krzyża - laguna Bacalar - Rezerwat Biosfery Calakmul i miasto Calakmul - Palenque - Yaxchilan - Selwa Lakandońska - Campeche - Kabah - Uxmal - dawna hacjenda - Merida - Izamal - Valladolid - cenoty - Chichen Itza - Riwiera Maya - Cancun

Dostępne terminy

13 dni: 15-27 maja 2021 Cena: 2.450 zł + 800 USD lub 940 USD (przy grupie 6-7 osób)

atuty wyjazdu

 • własny, prywatny transport podczas objazdu półwyspu Jukatan i okolic
 • zwiedzanie najciekawszych, dawnych miast Majów - zobaczymy 7 stref archeologicznych i zapoznamy się z kilkoma typami dawnej architektury Majów
 • odwiedzimy 5 miejsc z listy UNESCO: Calakmul, Palenque, Uxmal, Campeche, Chichen Itza
 • kąpiele w cenotach – słynnych studniach krasowych Jukatanu o imponujących rozmiarach i krystalicznie czystej wodzie
 • nocleg u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich „prawdziwych Indian z selwy”
 • bliskie spotkania z lasem tropikalnym podczas trekkingów w towarzystwie miejscowych Indian
 • czas na degustację różnych lokalnych potraw, także poza hotelami i miejscami turystycznymi

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do Meksyku w głąb świata Majów, podczas której będziemy przemierzać stany Jukatan, Chiapas i Campeche. Odwiedzimy najciekawsze strefy archeologiczne obejmujące dawne miasta Majów, w których poznamy ich kulturę i prześledzimy historię ich powstania i upadku. Skonfrontujemy to z dzisiejszymi Majami, podczas odwiedzin w ich wioskach i współczesnych miejscach kultu, a nawet mieszkając wśród nich samych. Będziemy przedzierać się przez dziewicze lasy tropikalne Selva Lacandona. Popłyniemy świętą rzeką Majów – Usumacinta. W Rezerwacie Biosfery Calakmul, podczas zwiedzania jednego z najważniejszych i największych z historycznych miast Majów, będziemy wypatrywać dzikich zwierząt. Od upału i słońca odetchniemy zanurzając się w chłodnych i krystalicznie czystych wodach kilku studni krasowych – cenot, z których słynie Jukatan, bądź kąpiąc się w lagunie lub pod wodospadami. Poznamy najciekawsze, niezwykle barwne kolonialne miasta i miasteczka, gdzie przyjrzymy się historii tego regionu z czasów kolonialnych. Dowiemy się, jak wyglądała i czym zajmowano się w typowej, meksykańskiej hacjendzie. 

                Na początku wyprawy i na końcu, będzie okazja do nabrania sił i wypoczynku na przepięknych plażach Morza Karaibskiego. Nie zapomnimy o smakoszach, podczas posiłków oferując wyśmienite, często bardzo egzotyczne, lokalne potrawy i napoje. A cały objazd odbędzie się w wygodnym, prywatnym busie, pod przewodnictwem doskonale orientującego się w miejscowych realiach i kulturze Majów pilota.

Dzień 1-2 Przelot z Polski do miasta Cancun przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie na Riwiera Maya. Odpoczynek po podróży i nabranie sił na intensywne zwiedzanie. Dla chętnych mały wykład na temat Majów dawniej i dziś: ich historii, kultury, architektury i kuchni. Dla pozostałych czas wolny na spacery po okolicy i plażowanie. 

Dzień 3 Wizyta w Tulum - dawnym mieście Majów, jedynym leżącym bezpośrednio nad Morzem Karaibskim. W dalszej drodze wizyta w Sanktuarium Mówiącego Krzyża, gdzie dowiemy się o ogromnej roli jaką odegrał on w niedawnej historii Majów. Przejazd do Bacalar (ok. 2.5 godz.) i rejs po rajskiej lagunie, nazywanej często „Laguną siedmiu kolorów”. Dla chętnych kąpiel. Przejazd (ok. 1.5 godz.) i nocleg w okolicach Xpujil.   

Dzień 4 Wcześnie rano przejazd (ok.1 godz.) do Rezerwatu Biosfery Calakmul (lista UNESCO). To jeden z najważniejszych rezerwatów tej części kontynentu, zamieszkany przez m.in. jaguary, oceloty, tapiry, aguti, tukany, liczne gatunki małp. Spacer po bardzo ciekawym a rzadko odwiedzanym mieście Calakmul (lista UNESCO) - kiedyś jednym z największych i najpotężniejszych miast Majów. Dla odważnych będzie wyjątkowa szansa, aby wspiąć się na wysokie piramidy i spojrzeć na selwę z góry.  Przejazd (ok. 5 godz.) i nocleg w Palenque.

Dzień 5 W VII wieku  w Palenque (lista UNESCO) znajdowało się wielkie i ludne miasto Majów, którego budowle stanowią dziś jeden z najładniejszych zabytków prekolumbijskiej Ameryki. Zwiedzimy kompleks architektoniczny w skład którego wchodzą m.in: słynna Piramida Inskrypcji i grobowiec króla Pakala Wielkiego, Pałac, świątynia Czerwonej Królowej, tzw. grupa świątyń krzyża. Po południu przejazd (ok. 3 godz.) do selwy, po drodze możliwy postój i kąpiel w wodospadach. Nocleg w skromnych chatkach, w  obozie u Indian Lakandonów – jednych z ostatnich zamieszkujących te tereny.

Dzień 6 Wyprawa do Yaxchilan – zagubionego w tropikalnym lesie tajemniczego miasta, położonego nad świętą rzeką Majów Usumacinta. Rejs po rzece pełnej krokodyli i zwiedzanie obiektów i budowli słynących z ciekawych zdobień: Labirynt, główny plac, Pałac Gubernatora oraz  tzw. Małe Akropolis. Po południu trekking po Selwie Lakandońskiej, w towarzystwie miejscowego przewodnika i odświeżająca kąpiel w pięknych wodospadach. Powrót do Palenque. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd malowniczą trasą wzdłuż wybrzeża Zatoki Meksykańskiej do Campeche (lista UNESCO, czas przejazdu ok. 5 godz.). Po drodze postój na pyszne owoce morza, dla chętnych kąpiel w zatoce. W Campeche spacer po urokliwym, kolonialnym Starym Mieście otoczonej świetnie zachowanymi murami obronnymi.

Dzień 8 Przejazd (ok. 2.5 godz.) i wizyta na niedużej strefie archeologicznej w Kabah, słynącej z pięknych rzeźb boga deszczu „chaac”. Po drodze postój przy wyjątkowym cmentarzu, gdzie poznamy niecodzienną formę współczesnego pochówku. Zwiedzanie Uxmal (lista UNESCO), w którym znajdują się budowle z VI i VII wieku: Piramida Czarnoksiężnika, Czworokąt Mniszek, Pałac Gubernatora, Wielka Piramida, Dom Żółwi i inne. Wizyta w jednej z dawnych hacjend sizalowych, gdzie dowiemy się o roli jaką kiedyś odgrywały i o tym, jak powstawały słynne wyroby z sizalu. Przejazd do Meridy. Nocleg.

Dzień 9 Spacer po kolonialnym Starym Mieście Meridy. Następnie przejazd (ok. 1 godz.) do „magicznego miasteczka” Izamal, słynnego z żółtych fasad, kościoła i klasztoru Franciszkanów oraz wizyty papieża Jana Pawła II. Przejazd (ok. 2 godz.) do kolonialnego miasta Valladolid, które odegrało ważną rolę w tzw. wojnie kast. Spacer po Starym Mieście, gdzie zobaczymy m.in.: Kościół św. Gerwazego, urząd miasta z galerią obrazów i targ miejski pełen pyszności. Kąpiel w podziemnej jaskini - cenocie, czyli naturalnej studni krasowej, z jakich słynie Jukatan.

Dzień 10 Wcześnie rano wyjazd do Chichen Itza (lista UNESCO) – jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów. Zobaczymy w nim m.in.: Piramidę boga Kukulkana, Świątynię Wojowników, boisko do gry w pelota, aneks do Świątyni Jaguarów, platformę czaszek, obserwatorium astronomiczne i cenote – rytualną świętą studnię. Po zwiedzaniu dla chętnych, obiad połączony z kąpielą w przepięknej cenocie, innego typu niż dnia wcześniejszego.  Przejazd na Riwiera Maya (ok. 3 godz.). Nocleg.

Dzień 11 Wypoczynek na karaibskich plażach, dla chętnych możliwość zorganizowania lokalnych wycieczek, lub nurkowania.

Dzień 12-13 Ostatnie chwile wypoczynku. Przejazd na lotnisko w Cancun i powrót do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Uwaga! Ze względu na COVID-19 informujemy, że poniższy program wycieczki oraz jej trasa w każdym momencie mogą ulec zmianie. Przy podpisywaniu umowy prosimy każdego z uczestników o zgodę na wprowadzanie zmian. Bez udzielenia takiej zgody przez uczestników wycieczki jej organizacja w czasach pandemii COVID-19 nie jest możliwa.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - przejazdy z lotniska taxówkami oraz prywatny transport klimatyzowanym busem na trasie wycieczki; rejsy wymienione w programie; noclegi (hotele klasy turystycznej - pokoje 2-3 os. z łazienkami i klimatyzacją, bungalowy bez klimatyzacji w obozie Indian Lakandonów oraz podczas noclegu w okolicy Xpujil); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: kosztów biletu lotniczego do miasta Cancun w Meksyku; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 95 USD); kosztów ewentualnych obowiązkowych testów na COVID-19.

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Cancun powinna wynieść ok. 3 tys. zł. Ze względu na epidemię COVID-19 zakup biletów lotniczych nastąpi na około miesiąc przed wyjazdem, kiedy sytuacja będzie przewidywalna. Pozwoli to uniknąć kłopotów związanych z ewentualnym odwołaniem lotu.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Maciej Falkowski

Maciej Falkowski absolwent wydziału turystyki i rekreacji, licencjonowany przewodnik po Ameryce Łacińskiej. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu grup po regionie. Na trasie turystycznej od najmłodszych lat. Mieszka od lat w Meksyku, gdzie odkrywa uroki “siesty i fiesty”, czyli prawdziwego życia Latynosów.  Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x