TRASA

Wyprawa: Meksyk – Tula – Ixmiquilpan - kanion Tolantongo - Peña de Bernal – Queretaro - San Miguel de Allende – Guanajuato - San Luis Potosi – Zacatecas – Aguascalientes – Guadalajara – Tequila – Paracho – Uruapan – wulkan Paricutin – Patzcuaro – Morelia – Toluca – Teotihuacan – Meksyk

Dostępne terminy

19 dni: wyjazd na zamówienie dla minimum 7 osób Cena: 2.200 zł + 1.250 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • wyjątkowa wyprawa do ważnych miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi
 • odwiedzimy aż 10 miejsc z zabytkami UNESCO
 • trekkingi na wulkany: Paricutin i Nevado de Toluca
 • atrakcje kulinarne: kosztowanie larw mrówek, smażonych koników polnych i napoju pulque
 • wizyta w wytwórniach słynnych alkoholi: tequili w miasteczku Tequila oraz mezcalu

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Meksyk - wyprawa śladami księdza Hidalgo

Zapraszamy na wyprawę do Meksyku inną niż wszystkie. Niniejszy program jest doskonałym uzupełnieniem popularnych tras obejmujących Meksyk środkowy i południowo-wschodni. Najpierw odwiedzimy region Bajio, który dzięki czynnym kiedyś kopalniom srebra, jest bogaty w przepiękną kolonialną architekturę oraz lokalne tradycje kulinarne. Postaramy się skosztować larw mrówek, smażonych koników polnych, napoju pulque, a także odwiedzimy wytwórnię Mezcalu – lokalnego bimbru. Znajdziemy tam też wiele miejsc związanych z powstającą w XIX w. meksykańską tożsamością narodową i walkami o niepodległość. Po podróży z Polski czeka nas relaks w gorących źródłach w imponującym kanionie w Tolantongo. Dalej udamy się  do „magicznego miasteczka” Peña de Bernal, aby zobaczyć trzeci co do wielkości monolit na świecie. Następnie odwiedzimy “srebrne miasta” pełne kolonialnej architektury: Queretaro, San Miguel de Allende, Guanajuato, Zacatecas. Po drodze zobaczymy Dolores Hidalgo – miasteczko nazywane “kolebką meksykańskiej niepodległości”. W Guanajuato zajrzymy do muzeum mumii – miejsca tylko dla ludzi o mocnych nerwach.  Aż w końcu dotrzemy do bardzo ciekawego stanu Jalisco, gdzie w miasteczku Tequila prześledzimy proces produkcji najpopularniejszego trunku z Meksyku. W mieście Guadalajara poszukamy muzyków mariachi, którzy stąd się wywodzą. W bardzo ciekawym kulturowo stanie Michoacan, odwiedzimy producentów doskonałych gitar w wiosce Paracho, a także będziemy zdobywać najmłodszy wulkan świata – Paricutin, do którego podjedziemy konno. Zamieszkamy na kwaterach u Indian Purepecha, skąd udamy się do również pełnego Indian miasta Patzcuaro. Popłyniemy łodzią na wyspę Jainitzio, aby przez kolonialną Morelię dotrzeć do Toluca. Tutaj skorzystamy z wyjątkowej okazji, aby podjechać samochodem na wysokość ponad 4000 m n.p.m. i urządzić krótki trekking do krateru wulkanu Nevado de Toluca. Na zakończenie odwiedzimy najważniejsze sanktuarium Maryjne w obu Amerykach: Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe i słynne piramidy w Teotihuacan.
Proponowany przez nas wyjazd skierowany jest przede wszystkim do osób zainteresowanych historią, przyrodą i przygodą. Duża ilość miejsc objętych patronatem UNESCO jak i wyjątkowe, górskie krajobrazy są gwarantem doskonałej wyprawy dla koneserów.

Dzień 1 - 2 Przelot z Warszawy do miasta Meksyk przez jeden z europejskich portów lotniczych. Przejazd do hotelu i noceg.

Dzień 3 Przejazd do Tula, zwiedzanie dawnej stolicy wojowniczych Tolteków. Kontynuacja podróży do Ixmiquilpan– spacer po głównym placu miasta i obiad na lokalnym targu. Po południu przejazd w rejon kanionu Tolantongo. Nocleg.

Dzień 4 Wypoczynek i kąpiel w gorących źródłach kanionu Tolantongu, wśród przepięknej przyrody otaczającej to cudowne miejsce. Kąpiele w grotach, basenach i rzece. Nocleg.

Dzień 5 Przejazd do pueblo magico – „magicznego miasteczka” Peña de Bernal (lista UNESCO), leżącego u stóp trzeciego co do wielkości monolitu na świecie. Spacer po miasteczku. Przejazd do Queretaro – dawnej stolicy Meksyku związanej z najważniejszymi wydarzeniami w historii kraju. Zwiedzanie Starego Miasta (lista UNESCO): Plac Niepodległości, Plac Corregidory, Klasztor Św. Krzyża, punkt widokowy. Nocleg.

Dzień 6 Przejazd „szlakiem niepodległości” do San Miguel de Allende (lista UNESCO) – miejsca narodzin ważnego bohatera walki o niepodległość oraz pierwszego niepodległego miasta Meksyku. Podczas spaceru po Starym Mieście zobaczymy: neobarokowy kościół Michała Anioła i Plac Juareza. Potem wizyta w sanktuarium Jezusa z NazaretuAtotonilco (lista UNESCO) i przejazd do Dolores Hidalgo – miejsca gdzie ksiądz Hidalgo wezwał naród do walki o niepodległość. Nocleg w Guanajuato.

Dzień 7 Zwiedzanie studenckiego miasta Guanajuato (lista UNESCO): wzgórze i pomnik Pipila; Stare Miasto; uniwersytet; najwęższa uliczka Meksyku - Uliczka Pocałunku oraz mrożące krew w żyłach  muzeum mumii. Wieczorem dla chętnych nietuzinkowa atrakcja: callejoneada – wieczorny spacer z bracią studencką, muzyką na żywo i winem po zabytkowych uliczkach miasta. Nocleg.

Dzień 8 Przejazd  do San Luis Potosi. Spacer po Starym Mieście: Plaza de Fundadores, Alameda, Katedra. Wizyta w wytwórni tradycyjnego napoju alkoholowego Mezcalu. Przejazd do miasta Zacatecas i nocleg.

Dzień 9 Zwiedzanie Zacatecas (lista UNESCO) - miasta „srebrnych baronów”. Zobaczymy: plac Plaza de Armas, bazylikę, akwedukt, Hotel Quinta Real oraz Muzeum Rafaela Coronela, w którym zgromadzono jedne z największych w świecie zbiorów masek rytualnych z Meksyku i świata prekolumbijskiego oraz współczesnego. Wjazd kolejką linową na punkt widokowy na wzgórzu Cerro de la Buffa. Wizyta w dawnej kopalni srebra El Eden. Nocleg.

Dzień 10 Przejazd dawną trasą Szlaku Królewskiego (Camino Real – lista UNESCO) do Aguascalientes. Zwiedzanie Starego Miasta: plac Plaza de Armas, Palacio de Gobierno, Teatro Morelos, bazylika. Przejazd do kolebki muzyków mariachi - miasta Guadalajara. Dla chętnych wieczorne wyjście na miasto w poszukiwaniu grających muzyków mariachi. Nocleg

Dzień 11
Zwiedzanie fabryki tequili w miasteczku Tequila (lista UNESCO) oraz pamiątkowe zdjęcia na polu kaktusów niebieskiej agawy. Wizyta w jednym z miasteczek słynących z rękodzieła: Tonina lub Tlaquepaque. Spacer po Guadalajara m.in.: katedra, Plaza de Armas, Plaza de la Liberacion, Teatro Degollado, Hospicio Cabañas (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 12 Przejazd do wioski Paracho słynącej na cały Meksyk i świat z wyrobu doskonałych gitar, a następnie do „meksykańskiej stolicy awokado” - Uruapan. Spacer po mieście i wyjątkowym, bo leżącym w centrum miasta Parku Narodowym Cupatizio. Przejazd w okolice najmłodszego wulkanu na świecie – Paricutin. Nocleg na kwaterach u Indian Purepecha.

Dzień 13 Całodniowa wycieczka po wulkanie Paricutin. Przejażdżka konno do zalanego lawą miasta pod wulkanem. Spacer po zastygłej lawie do ruin kościółka. Dla chętnych trekking pieszo na szczyt (ok. 5-6 godz.). Powrót na kwatery i nocleg.

Dzień 14 Przejazd do Patzcuaro – przepięknego miasteczka kolonialnego, z którego swe prace misyjne prowadził „Papa Vasco”. Wizyta w Bazylice Matki Bożej Uzdrowicielki i spacer po Starym Mieście. Rejs po jeziorze otoczonym górami na wyspę Jainitzio. Wspinaczka do ręki pomnika Morelosa. Wizyta w pełnych lokalnych tradycji wioskachTzintzuntzan i Quirogua. Nocleg w Patzcuaro.

Dzień 15 Przejazd do Morelii – miasta z którego pochodził jeden z bohaterów walki o niepodległość Meksyku. Spacer po kolonialnej części miasta min. katedra, uniwersytet, targ słodkości. Po południu przejazd do miasta Toluca. Nocleg.

Dzień 16 Wjazd widokową trasą do Parku Narodowego w okolice szczytu wulkanu Nevado de Toluca – czwartego co do wysokości szczytu Meksyku. Krótki trekking przez kalderę do dwóch jeziorek znajdujących się w kraterze. Po drodze przy dobrej widoczności, szansa na piękne widoki na okolicę. Powrót do miasta Meksyk. Spacer na główny plac Zocalo (lista UNESCO). Nocleg.

Dzień 17
Wizyta w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe – najważniejszym miejscu pielgrzymkowym obu Ameryk. Następnie przejazd do Teotihuacan (lista UNESCO) – centrum rytualno-administracyjnego dawnej, prekolumbijskiej kultury. Wspinaczka na piramidy Słońca i Księżyca. Wizyta w pracowni artystycznej obsydianu, gdzie będzie można poznać tajemnice obróbki tego minerału wulkanicznego oraz skosztować tradycyjnego pulque i tequili. Powrót do miasta Meksyk. Nocleg.

Dzień 18 Ostatnie chwile w mieście Meksyk. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 19 Powrót do Warszawy

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe
- ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszt biletu lotniczego - na trasie Warszawa - Meksyk - Warszawa.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-5 os. lub bungalowy); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD).

UWAGA! Cena biletu lotniczego jest zróżnicowana w zależności od czasu wykupu. Koszt biletu wynosi ok. 4,5 tys. zł, a dwa miesiące przed wyjazdem może osiągnąć cenę nawet 6,5 tys. zł. Dlatego osoby zainteresowane prosimy o szybki kontakt. Wraz ze wzrostem cen biletów koszt wycieczki ulegnie podwyższeniu.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x