TRASA

Wycieczka: Windhuk – Solitaire – Sesriem – Zwrotnik Koziorożca – Swakopmund – Walvis Bay – Wybrzeże Szkieletów – Cape Cross – Spitzkoppe – Damaraland – Twyfelfontain – Opuwo – Otjitotongwe – Etosza NP – Erindi

Dostępne terminy

- Cena: cena ostatnio: 6 700 zł 1 550 EUR

atuty wyjazdu

 • wyjątkowy program umożliwiający doświadczenie różnorodności Namibii
 • obejrzenie różnorodnych obliczy pustyni (Morze Piasku, Wybrzeże Szkieletów)
 • gwarantowane liczne i bliskie (a nawet bardzo bliskie!) spotkania ze zwierzętami
 • odwiedziny w najbardziej fotogenicznych miejscach o optymalnych porach
 • Himba, Herero, Damara: spotkania z rdzennymi mieszkańcami Namibii i poznanie ich kultury
 • możliwość kupienia pamiątek w miejscach wspierających lokalnych twórców

AUTOR PROGRAMU

Anna Olej-Kobus

Wycieczka Namibia – Kwiat pustyni

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Namibii, kraju uważanego za jeden z najpiękniejszych w Afryce. Zdaniem wielu to idealny cel podróży na „wyprawę życia” gdzie czeka nas piękno, przestrzeń i przygoda. Proponujemy wyjazd naszą wiosną, która w Namibii jest... jesienią! Po porze deszczowej możemy spodziewać się niebywałych, zielonych krajobrazów i zobaczenia pustyni pełnej życia. Spotkanie rozpoczniemy od stolicy Windhuk i jej atrakcji, jednak największym skarbem tego kraju są jego mieszkańcy i przyroda. Na powierzchni dwukrotnie większej od Polski mieszkają zaledwie 2 miliony ludzi, a safari tutaj to wciąż niezwykłe przeżycie. Prawdziwym rajem dla fotografów jest Pustynia Namib – zdjęcia tu robione regularnie wygrywają w konkursach, a miejsce to zachwyca zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca. Jak różnorodna jest pustynia przekonamy się odwiedzając ogromne wydmy w Dolinie Soussuvlei, surowe piękno Wybrzeża Szkieletów i malownicze góry Spitzkoppe nazywane afrykańskim „Ayers Rock”. Odwiedzimy nadmorski kurort  Swakopmund gdzie odważni mogą spróbować kąpieli w morzu oraz wyruszymy w rejs na spotkanie z delfinami, a potem na jazdę po niebotycznych wydmach specjalnymi samochodami w okolicy Sandwich Harbor. Namibia słynie z bliskich spotkań ze zwierzętami. Najbardziej nieoczekiwanymi są uchatki na Cape Cross, natomiast na terenie Parku Narodowego Etosza żyją lwy gepardy, gnu, żyrafy, antylopy, oryksy, zebry i słonie. Podczas wyjazdu będzie okazja do zrobienia sobie zdjęcia z oswojonymi gepardami: drapanie za uchem takiego kiciusia na zawsze zostaje w pamięci. Poznamy też zwyczaje i kulturę rdzennych mieszkańców Namibii: Himba, Herero i Damara. Możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą dadzą nam noclegi na biwakach. Siedząc przy ognisku i patrząc w gwiazdy odkryjemy na czym polega prawdziwa magia Afryki. Z uroków luksusu skorzystamy nocując w lodży z malowniczym widokiem w Opuwo i w domkach w prywatnym parku zwierząt Erindi.

Dzień 1 Wylot z Polski.

Dzień 2 Przylot do Namibii. Zwiedzanie stolicy: Muzeum Niepodległości, Parlament (zwany Atramentowym Pałacem), luterański kościół przypominający o niemieckiej przeszłości Namibii, wieczorem relaks przy szklance piwa lub wina z RPA. Nocleg w hotelu z basenem

Namib – najpiękniejsza pustynia świata

Dzień 3 Przejazd malowniczymi krajobrazami w kierunku pustyni Namib. Po drodze postój na zdjęcia i słynną w całym kraju szarlotkę w najmniejszym mieście Solitaire, ozdobionym wrakami starych samochodów. Dojazd do Sesriem i zachód słońca na pustyni. Biwak w Sesriem.

Dzień 4 Wschód słońca na pustyni Namib (i przekonanie się, że pustynia nigdy nie jest pusta!). Wyprawa do najpiękniejszych wydm Namib Sand Sea, wpisanych na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO. Wejście na Dune 45 (niech was nie zmyli jej niewielka wysokość: 170 metrów pokonuje się w piasku o konsystencji mąki!). Wędrówka do niezwykle fotogenicznej Dead Valley, po drodze przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkańców pustyni: strusie, oryksy i antylopy. Nocleg na pustyni Namib.

Dzień 5 Po idyllicznym poranku na pustyni i spotkaniu z surykatkami przejazd do Swakopmund z obowiązkowym postojem na zdjęcia przy Zwrotniku Koziorożca. Zobaczymy też niezwykłe drzewa kołczanowe, które botanicznie są aloesem oraz księżycowe krajobrazy pustyni. Po południu spacer po Swakopmund (w którego kolonialnej architekturze odnajdziemy podobieństwo do Sopotu). Nocleg w hotelu Swakopmund.

Swakopmund – nadmorski kurort

Dzień 6 By spłukać kurz pustyni rankiem płyniemy w rejs Dolphin Cruise na spotkanie z delfinami, pelikanami i uchatkami. Objedzeni owocami morza, po świętowaniu szampanem i piwem wyruszamy land roverami na szaloną jazdę po niebotycznych wydmach Sandwich Harbor, gdzie piasek pustyni wpada do oceanu. Rzut oka na Walvis Bay (rozsławione szantą „Cztery piwka”). Wieczorem spacer po molo i zachód słońca na plaży. Nocleg w hotelu Swakopmund.

Od Wybrzeża Szkieletów do gór Spitzkoppe

Dzień 7 Poranne zakupy pamiątek i dla chętnych zwiedzanie: Muzeum Miejskie, Park Węży, odwiedziny w Crystal Gallery, gdzie jest największy na świecie monolityczny kryształ, po czym wyruszamy słynnym i owianym złą sławą wśród żeglarzy Wybrzeżem Szkieletów. Krótki postój przy kolorowej osadzie letniskowej Wlotzkasbaken (zamieszkałej na stałe przez 2,5 osoby!). Spotkanie z kolonią uchatek na Cape Cross, zobaczenie repliki obelisku ustawionego w XV w przez portugalskiego żeglarza Diego Cao (który jako pierwszy Europejczyk dotarł do tej części Afryki). Przejazd do malowniczych gór Spitzkoppe, które wznosząc się samotnie na równinie są nazywane afrykańskim „Ayers Rock”. Biwak w Spitzkoppe (brak prądu!).

Damarland – kraina kolorowych skał i wspaniałych ludzi

Dzień 8 Po porannych zdjęciach w górach jedziemy na spotkanie z rdzennymi mieszkańcami Namibii. Kobiety Herero słyną z noszonych do dziś wiktoriańskich sukni i fantazyjnych kapeluszy, inspirowanych... krowimi rogami. Kobiety Himba są znane ze smarowania ciała ochrą i oryginalnych fryzur. Spotkanie z ludem Damara, gdzie podczas pokazu zobaczymy tradycyjne tańce i poznamy kulturę jednego z najstarszych plemion żyjących w tej części Afryki. Odwiedziny w Twyfelfontein (jedyne miejsce w Namibii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO). Wśród petroglifów wyrytych ok. 2000 lat temu znajdują się wizerunki... pingwinów! Najsłynniejszym jest „Lion Man” – lew z długim ogonem i łapami zakończonymi ludzkimi dłońmi przedstawiający czarownika w transie. Biwak na campingu (może być problem z dostępem do prądu).

Dzień 9  Odwiedziny w wiosce Himba, ludu słynącego z oryginalnego rytuału piękności, gdyż kobiety do mycia się nie używają wody. Ich toaleta polega na okadzaniu ciała dymem i nacieraniu go mieszanką ochry, ziół i tłuszczu, dzięki czemu ich skóra ma rdzawo-czerwony kolor. Zobaczymy też największe miasto regionu: Opuwo, gdzie w sklepie spotkamy Himba i Herero na zakupach a od kobiet Djembe możemy kupić oryginalne bransoletki z ozdobionych rur PCV. Wieczorem relaks i odpoczynek nad basenem. Nocleg w lodży w Opuwo 

Dzień 10 Przejazd na farmę gepardów, gdzie zobaczymy karmienie tych zwierząt i zdjęcia z oswojonymi gepardami (można nawet je pogłaskać!) po czym wyruszymy na bardzo nietypowe safari: na pace auta terenowego wjedziemy między gepardy. Nocleg na campingu (może być problem z dostępem do prądu).

Etosza i Erindi – raj dla zwierząt

Dzień 11 Wyruszamy do PN Etosza. Safari po parku będącego prawdziwym rajem zwierząt, gdzie mieszka ponad 140 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Dzięki znajdującym się na terenie parku oczkom wodnym można tu zobaczyć lwy, gepardy, lamparty, słonie, żyrafy, zebry, hieny, nosorożce i antylopy. Dużą atrakcją są podświetlone oczka wodne przy campingach, które w nocy staje się istnym teatrem natury. Siedząc z szklanką piwa w dłoni nigdy nie możemy być pewni, co się tu zdarzy! Nocleg na campingu na terenie PN Etosza.

Dzień 12 Safari po PN Etosza. Oglądanie drzew moringa przypominających baobaby i ogromnego słonego jeziora Etosza Pan, które zwykle jest wyschnięte i od którego pochodzi nazwa parku. Przerwą w oglądaniu zwierząt będzie relaks nad basenem w południe. Nocleg na campingu na terenie PN Etosza.

Dzień 13 Przejazd od największego prywatnego parku Erindi. Mieszka tu ok. 20 000 zwierząt, a miejsce to rozsławiła wizyta tu Angeliny Jolie z dziećmi. W Erindi na Camp Elephant jest jedno z najpiękniej położonych oczek wodnych w Namibii, w którym mieszkają hipopotamy i krokodyle, bardzo często jest też odwiedzane przez słonie i guźce. Nocleg w domkach Erindi Elephant Camp.

Dzień 14 Przejazd na lotnisko w Windhuk, po drodze postój na targu w Okahandja i możliwość zakupu rękodzieła. Wylot z Namibii.

Dzień 15 Przylot do Polski (przez jeden z portów lotniczych Europy lub Bliskiego Wschodu).

Cena obejmuje:

koszty złotówkowe: przelot Warszawa – Windhuk – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka pilota; koszty organizacyjne w Polsce

koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęty samochód z kierowcą); obsługa z dodatkowym samochodem, która rozłoży namioty, łóżka i przygotuje posiłki), noclegi (domki, lodge, biwaki, obsługa na biwakach – rozstawianie namiotów); wyżywienie (śniadania, kolacje i lekki lunch, woda niegazowana), wizyty w wioskach (Himba, Damara),  wszystkie wycieczki objęte programem (parki narodowe, atrakcje z programu); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wizy do Namibii (50 Euro), 2 kolacji w Swakopmund, 1 kolacji w Windhuk, dodatkowych napojów (ok 40 Euro), opłat za zdjęcia dla ludzi (poza wioskami kulturowymi), napiwków (ok. 50 Euro)

*Uwaga! Termin wyprawy może ulec kilkudniowemu przesunięciu ze względu na dostępność biletów lotniczych.

Uwaga! Porządek trasy może ulec zmianie.

Wizy: Biuro pośredniczy w uzyskaniu wizy do Namibii.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x