TRASA

Wycieczka: Windhoek – Solitaire – Sesriem – Zwrotnik Koziorożca – Welwitschia Drive – Moon Landscape – Swakopmund – Wlotzkas Baken – Wybrzeże Szkieletów, Cape Cross – Spitzkoppe – Erindi – Damaraland – Aba Huab – Twyfelfontain – Warmquelle – Opuwo – Otjitotongwe – Etosza NP – Waterberg – Okahandja – Windhoek. Uwaga! Kolejność miejsc na trasie może ulec zmianie.

Dostępne terminy

18 dni: Cena: 2.600 zł + 1.920 EUR + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • wyjątkowy program umożliwiający doświadczenie różnorodności Namibii
 • obejrzenie różnorodnych obliczy pustyni (Morze Piasku, Krajobraz Księżycowy, Wybrzeże Szkieletów)
 • gwarantowane liczne i bliskie (a nawet bardzo bliskie!) spotkania ze zwierzętami
 • odwiedziny w najbardziej fotogenicznych miejscach o optymalnych porach
 • spotkania z rdzennymi mieszkańcami Namibii i poznanie ich kultury: Himba, Herero, San (Buszmeni), Damara
 • możliwość zakupienia pamiątek w miejscach wspierających lokalnych twórców
 • starannie dobrane noclegi w atrakcyjnych miejscach: 6 w lodżach i hotelach, 9 na campingach

AUTOR PROGRAMU

Anna Olej-Kobus

Wycieczka Namibia - piękno i przygoda

Zapraszamy na unikalną wyprawę do Namibii, kraju uważanego za jeden z najpiękniejszych w Afryce. Zdaniem wielu to idealny cel podróży na „wyprawę życia” gdzie czeka nas piękno, przestrzeń i przygoda. Spotkanie rozpoczniemy od stolicy Windhuk i jej atrakcji, jednak największym skarbem tego kraju są jego mieszkańcy i przyroda. Na powierzchni ponad dwukrotnie większej od Polski mieszkają zaledwie 2 miliony ludzi, a safari tutaj to wciąż niezwykłe przeżycie. Prawdziwym rajem dla fotografów jest Pustynia Namib – zdjęcia tu robione regularnie wygrywają w konkursach, a miejsce to zachwyca zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.  Jak różnorodna jest ta pustynia przekonamy się odwiedzając ogromne wydmy w Dolinie Soussuvlei, księżycowy krajobraz Moon Landscape, surowe piękno Wybrzeża Szkieletów i malownicze góry Spitzkoppe nazywane afrykańskim „Ayers Rock”. Odwiedzimy nadmorski kurort  Swakopmund gdzie odważni mogą spróbować kąpieli w morzu oraz wyruszymy w rejs na spotkanie z pelikanami i delfinami, a potem na odkrywanie krajobrazów Sandwich Harbor. Namibia słynie z bliskich spotkań ze zwierzętami. Najbardziej nieoczekiwanymi są pingwiny i uchatki na Cape Cross, ale z pewnością zobaczymy tu też żyrafy, antylopy, oryksy, zebry i słonie mieszkające na terenie Parku Narodowego Etosza. Mamy tu też okazję do zrobienia sobie zdjęcia z oswojonymi gepardami: drapanie za uchem takiego kiciusia na zawsze zostaje w pamięci. Poznamy też zwyczaje i kulturę rdzennych mieszkańców Namibii: Himba, Herero, ludu San i Damara (będącego jednym z najstarszych w tej części Afryki). Możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą dadzą nam noclegi na biwakach. Siedząc przy ognisku i patrząc w gwiazdy odkryjemy na czym polega prawdziwa magia Afryki. Podarujemy sobie też odrobinę luksusu nocując w lodży z malowniczym widokiem w Opuwo i w domkach w prywatnym parku zwierząt Erindi.

*Uwaga! Termin wyprawy może ulec kilkudniowemu przesunięciu ze względu na dostępność biletów lotniczych.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Namibii. Przejazd do hotelu. Krótki odpoczynek i zwiedzanie stolicy. Luterański kościół przypominający o niemieckiej przeszłości Namibii, Muzeum Niepodległości i parlament (zwany Atramentowym Pałacem). Wieczorem relaks przy szklance piwa lub wina z RPA. Hotel w Windhuk

Namib – najpiękniejsza pustynia świata

Dzień 3 Przejazd malowniczą przełęczą Spreetshoogte. Po drodze postój na zdjęcia i słynną w całym kraju szarlotkę w najmniejszym mieście Solitaire, ozdobionym wrakami starych samochodów. Dojazd do Sesriem i wyprawa w głąb pustyni do najpiękniejszych wydm Namib Sand Sea, wpisanych na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO. Wejście na Dune 45 (niech was nie zmyli jej niewielka wysokość: 170 metrów pokonuje się w piasku o konsystencji mąki!). Wędrówka do niezwykle fotogenicznej Deadvlei, po drodze przy odrobinie szczęścia spotkamy mieszkańców pustyni: strusie, oryksy i antylopy. Zachód słońca na pustyni. Biwak w Sesriem.

Dzień 4 Dla chętnych: wschód słońca na pustyni Namib (i przekonanie się, że pustynia nigdy nie jest pusta!). Spacer po świętym kanionie Buszmenów w Sesriem. Biwak na campingu na pustyni Namib.

Swakopmund – nadmorski kurort

Dzień 5 Przejazd do Swakopmund z obowiązkowym postojem na zdjęcia przy Zwrotniku Koziorożca. Spacer, dla chętnych możliwość zakupów, np. odwiedzenia Galerii Kryształu (gdzie jest największy na świecie monolityczny kryształ), Muzeum Miejskiego lub Parku Węży. Nocleg w hotelu w Swakopmund.

Dzień 6 By spłukać kurz pustyni wyprawa Dolphin Cruise na spotkanie z delfinami, pelikanami i kolonią ostryg. Objedzeni owocami morza, po świętowaniu szampanem i piwem wyruszamy land roverami na malowniczy Sandwich Harbor gdzie piasek pustyni wpada do oceanu. Wieczorem spacer po mieście, (w którego kolonialnej architekturze odnajdziemy wiele podobieństw do Sopotu), molo i zachód słońca na plaży. Nocleg w hotelu w Swakopmund.

Od Wybrzeża Szkieletów do gór Spitzkoppe

Dzień 7 Poranek – czas wolny, po czym wyruszamy słynnym i owianym złą sławą wśród żeglarzy Wybrzeżem Szkieletów. Krótki postój i rzut oka na kolorową osadę letniskową Wlotzkasbaken (zamieszkałą na stałe przez 2,5 osoby!). Spotkanie z kolonią uchatek na Cape Cross, zobaczenie repliki obelisku ustawionego w XV w przez portugalskiego żeglarza Diego Cao (który jako pierwszy Europejczyk dotarł do tej części Afryki). Przejazd do malowniczych gór Spitzkoppe, które wznosząc się samotnie na równinie są nazywane afrykańskim „Ayers Rock”. Biwak między pięknymi skałami w Spitzkoppe.

Herero i San – spotkania z mieszkańcami Namibii

Dzień 8 Po porannych zdjęciach w górach jedziemy na spotkanie z rdzennymi mieszkańcami Namibii. Kobiety Herero słyną z noszonych do dziś wiktoriańskich sukni i fantazyjnych kapeluszy, inspirowanych... krowimi rogami. Lud San to legendarni tropiciele i znawcy buszu (stąd ich przydomek: Buszmeni), którzy pokażą nam swe tradycyjne tańce, opowiedzą o zwyczajach i technikach polowania. Spróbujemy też nauczyć się ich języka mlasków. Po południu przejazd do Erindi, największego w Afryce prywatnego rezerwatu przyrody. Mieszka tu ok. 15 000 zwierząt, więc nastaw się na spotkanie: zebr, antylop, hipopotamów, guźców, żyraf... Miejsce to słynie też z jednego z najpiękniejszych oczek wodnych, oświetlonego w nocy. Nocleg tuż obok oczka wodnego, w domkach z klimatyzacją i pełnym wyposażeniem (lodówka, kuchenka) na Erindi Elephant Camp. Nazwa zobowiązuje – spodziewajcie się tu spotkać słonie!

Damarland – kraina ludu San i kolorowych skał

Dzień 9 Czas na wyprawę do Damarland słynącym z kolorowych skał. Spotkanie z ludem Damara, gdzie podczas pokazu zobaczymy tradycyjne tańce i poznamy kulturę jednego z najstarszych plemion żyjących w tej części Afryki. Wyruszymy też na poszukiwanie pustynnych słoni wyschniętym korytem rzeki Aba Huab. Nocleg na campingu.

Dzień 10 Tego dnia zobaczymy naskalne rysunki Buszmenów w Twyfelfontain (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Wśród petroglifów wyrytych ok. 2000 lat temu znajdują się wizerunki... pingwinów! Najsłynniejszym z rysunków jest „Lion Man” – lew z długim ogonem i łapami zakończonymi ludzkimi dłońmi. Nocleg na malowniczym campingu.

Spotkanie z Himba

Dzień 11 Wyruszamy na spotkanie z ludem Himba. Po drodze czeka nas kąpiel w w gorących źródłach Warmquelle i wizyta w miasteczku Opuwo. Odwiedziny w wiosce Himba słynących z oryginalnego rytuału piękności, gdyż kobiety tego ludu do mycia się nie używają wody. Ich toaleta polega na okadzaniu ciała dymem i nacieraniu go mieszanką ochry, ziół i tłuszczu, dzięki czemu ich skóra ma rdzawo-czerwony kolor. Wieczorem relaks i odpoczynek nad basenem. Nocleg stylowych pokojach lodgy na wzgórzu w Opuwo.

W krainie zwierząt

Dzień 12 Przejazd na farmę gepardów, gdzie zobaczymy karmienie tych zwierząt a nawet możemy podrapać je za uszkiem. Potem wyruszymy na safari na pace auta, skąd będziemy podziwiać piękno gepardów. Nocleg na campingu (odwiedzanym przez wiele ciekawych ptaków!) nieopodal gepardów.

Dzień 13 Wyruszamy do Parku Narodowego Etosza. Safari po parku będącego prawdziwym rajem zwierząt, gdzie mieszka ponad 140 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków i 110 gatunków gadów. Dzięki znajdującym się na terenie parku oczkom wodnym można tu zobaczyć lwy, gepardy, lamparty, słonie, żyrafy, zebry, hieny, nosorożce i stada antylop. Dużą atrakcją są podświetlone oczka wodne przy campingach, które w nocy staje się istnym teatrem natury. Obserwując je nigdy nie możemy być pewni, co się tu zdarzy za chwilę! Nocleg na campingu na terenie parku.

Dzień 14 Safari po PN Etosza. Oglądanie drzew moringa przypominających baobaby i ogromnego słonego jeziora Etosza Pan, które zwykle jest wyschnięte i od którego pochodzi nazwa parku. W środku dnia relaks nad basenem, po południu kolejne safari. Nocleg na campingu na terenie parku.

Waterberg – płaskowyż z historią

Dzień 15 Po porannym safari przejazd do płaskowyżu Waterberg, którego strome ściany wznoszą się 400 metrów nad okolicą. Szacuje się, że najstarsze skały mają 850 milionów lat, znaleziono tu też ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat. Współczesną pamiątką jest tabliczka, uwieczniająca przejazd tędy Kazimierza Nowaka. Dla chętnych możliwość wejścia na płaskowyż. Nocleg na campingu (spodziewajcie się wielu zwierząt wokół!).

Dzień 16 Po niespiesznym poranku opuszczamy Waterberg. Przejazd przez najsłynniejszy targ z rękodziełem w Okahandja. Zakupy pamiątek i dojazd do Windhuk. Pożegnalna kolacja. Nocleg w hotelu w Windhuk.

Dzień 17 Pożegnanie z Afryką, wylot do Polski.

Dzień 18 Przylot do Polski (przez jeden z portów lotniczych Europy).

Cena obejmuje:

- koszty złotówkowe - ubezpieczenie NNW + KL; opieka  doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT

- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy wynajętym samochodem; obsługa biwaków, która rozłoży namioty, łóżka i przygotuje posiłki; 9 noclegów na biwakach; 6 noclegów w hotelach i lodżach turystycznych; wyżywienie (śniadania,  lekki lunch - zwykle w postaci kanapek - i kolacje) oprócz 4 kolacji w Swakopmund i Windhuk; wszystkie wycieczki objęte programem i wizyty w wioskach 3 plemion (Himba, Damara i Buszmenów); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena wycieczki i opłaty walutowe nie obejmują: przelotu Warszawa – Windhuk – Warszawa (ok. 3.500-4.500 zł), obowiązkowych napiwków dla obsługi biwaków (ok. 70 EUR od osoby); czterech kolacji w Swakopmund i Windhuk (ok. 100 EUR od osoby), napojów alkoholowych i dodatkowych napojów podczas posiłków; zwyczajowych opłat za zdjęcia robione mieszkańcom Namibii poza wioskami kulturowymi (ok. 100 EUR); wizy (ok. 80 EUR). Uwaga! Cena wyjazdu obejmie bilet lotniczy po jego zakupieniu.

* Uwaga! Termin wyprawy może ulec kilkudniowemu przesunięciu ze względu na dostępność biletów lotniczych.

** Uwaga! Porządek trasy może ulec zmianie.

Wizy: Wizy uzyskujemy w procedurze VOA (Visa On Arrival) po przylocie, na lotniasku  w Windhuku.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

To była niesamowita przygoda. Poznałam nową kulturę i fantastycznych ludzi. Ania jest najlepszym przewodnikiem i fantastyczną osobą, która kocha Namibię:)) a ja po tej wyprawie rozumiem dlaczego:))

Klaudia, październik 2016

Po pierwsze grupa była skonsolidowana, choć było kilka indywidualności. Trasa była znana i taką zaakceptowałem. Przewodniczka to entuzjastka zwiedzania, o wiedzy dla mnie wystarczającej, zintegrowała się z grupą, po prostu równa babka. Z wyjazdu jestem bardzo zadowolony i polecam innym świrusom szukającym przygody gdy tyłek swędzi.

Krzychu, październik 2016

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x