TRASA

Wycieczka: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Kingman – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – Sunset Crater – Wupatki – Flagstaff – PN Wielki Kanion Kolorado – Page – Kanion Antylopy – Pomnikowa Dolina – Naturalne Mosty – Moab – PN Skalnych Łuków – PN Canyonlands – PN Capitol Reef – PN Kanionu Bryce – Cedar Breaks – PN Zion – Las Vegas – Zapora Hoovera – Dolina Śmierci – PN Sekwoi – PN Kanionu Królewskiego – PN Yosemite – Monterey – San Franisco

Dostępne terminy

22 dni: 23 maja - 13 czerwca Cena: 7.250 zł + 1.800 USD

atuty wyjazdu

  • kameralne grupy od 5 osób
  • malownicze przejazdy widokowymi drogami stanowymi poza autostradami
  • przemyślane przejazdy, mamy czas na zwiedzanie
  • cały dzień w Wielkim Kanionie i Arches, 2 dni w Yosemite, 3 dni na Route 66
  • ponad 20 parków i pomników narodowych stanowych i plemiennych na trasie
  • optymalne warunki pogodowe - kwitnąca pustynia i szumiące wodospady

AUTOR PROGRAMU

Janusz Dubiel

Wycieczka Parki Narodowe Arizony, Kalifornii, Nevady i Utah, Route 66

Stany Zjednoczone to kraj cudów natury. Szczególnie wiele pięknych miejsc leży na południowym zachodzie, na terytorium Kalifornii, Arizony, Nevady i Utah,  pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku a Wyżyną Kolorado. Nigdzie w Ameryce Północnej przyroda nie jest bardziej różnorodna. Na stokach gór Sierra Nevada znajdują się trzy niezwykłe Parki Narodowe: YosemiteKings Canyon i  Sequoia. Zobaczymy tam majestatyczne doliny polodowcowe oraz najpotężniejsze drzewa na Ziemi - sekwoje. Dalej na wschód, na terytorium Arizony i Utah, znajdują się kolejne cztery parki narodowe, należące do najważniejszych w Ameryce Północnej: Wielki Kanion, Arches, Bryce Canyon i Zion. Odwiedzimy też cztery parki mniej znane, a równie ciekawe: Joshua Tree, Petrified ForestCanyonlands i Capitol Reef. Ponadto na naszej trasie znajdą się amerykańskie Pomniki Narodowe: Natural Bridges,  dolina Cedar Breaks iMonument Valley. Dzieje kultur przedkolumbijskich i współczesnych Indian poznamy w pueblo Wupatki oraz rezerwatach plemion Hopi i Nawaho. Zobaczymy pustynie w Dolinie Śmierci i płaskowyże wulkaniczne. Poznamy różnorodne zjawiska przyrodnicze. Dotrzemy do najgorętszych i najsuchszych miejsc Ameryki Północnej. Zakosztujemy rozrywek w jaskiniach hazardu Las Vegas. Ponadto czeka nas zwiedzanie kalifornijskich metropolii, Los AngelesSan Francisco.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles i wizyta w chińskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Wieczorny spacer po Hollywood – możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz prawdziwe Góry Jałowcowe do rezerwatu  Indian Hualapai. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 do miasteczka Seligman dalej w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Nocleg w motelu na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest). Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg we Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Zakup pamiątek indiańskich w ostatniej na Dzikim Zachodzie faktorii handlującej z Indianami. Nocleg w Page.

Dzień 7 Spacer do słynnego zakola Kolorado w kształcie podkowy - Horseshoe Bend wizyta przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. Opcjonalnie zwiedzanie wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu indian. Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg.

Dzień 8 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w Moab lub Green River.

Dzień 9 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki. Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie miasteczka Torrey.

Dzień 10 Zwiedzanie Parku Narodowego Capitol Reef – obejmującego obszar o bardzo ciekawej budowie geologicznej. Tworzy go górzysty fałd o długości 160 km ze szczytami w kształcie skalnych kominów i kopuł. Park należy do najciekawszych w USA. Nocleg w rejonie Torrey.

Dzień 11 Przejazd widokowymi trasami Grand Staircase Escalante, wizyta w pueblo indian Anasazi, przejazd drogą mormońskich pionierów Hole in the Rock do ogrodów diabła Devils Garden.

Dzień 12 Przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Jego wyjątkowy krajobraz, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Pionowe zbocza skalnych amfiteatrów wycięte w bajecznie kolorowych wapieniach formacji Claron usiane są fantastycznymi ostańcami i iglicami. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Możliwy jest przelot Cessną nad parkiem lub zwiedzanie Cedar Breaks i zdobycie Brian Head (3446 m.n.p.m.). Nocleg w motelu.

Dzień 13 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Nocleg.

Dzień 14 Przejazd przez Park Stanowy Płonącej Doliny nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera. Przejazd do Las Vegas. Jest możliwy udział w wieczornym przedstawieniu np. Cirque du Soleil i wieczorne zwiedzanie miasta: najsłynniejsze kasyna i hotele, pełne stołów, automatów do gry, sklepów, barów i restauracji. nocne atrakcje dla turystów. Nocleg.

Dzień 15 Przejazd  przez Dolinę Śmierci i góry Sierra Nevada (2200 m n.p.m.) w stronę Sekwoja National Park. Dolina Śmierci – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave uchodzi za najgorętsze miejsce na świecie, gdzie w roku 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C (134 °F). Jest to światowy rekord temperatury powietrza. Najniżej położony punkt znajduje się w Bad Water, 86 m poniżej poziomu morza, stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej. Nocleg.

Dzień 16 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP.) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canion NP.). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowce olbrzymie Sequoia dendron). W tzw. Lesie Olbrzymów zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Shermann, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości – największy organizm na Ziemi. Powędrujemy w stronę ciekawych pomników przyrody: granitowych monolitów Moro Rock; wodospadów Tokopah i Kryształowej Jaskini (Cristal Cave). Nad PN Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) – najwyższy szczyt USA poza Alaską. Największy las mamutowców znajduje się w PN Królewskiego Kanionu, w którym ujrzymy także las cedrowy i jeden z najgłębszych kanionów Ameryki. Przejazd do kolejnego parku narodowego w paśmie Sierra Nevada – Yosemite (Yosemite NP.). Nocleg biwakowy w Yosemite.

Dzień 17 Na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych – El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy polodowcową Dolinę Yosemite w sercu parku, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Kapitan, Half Dome, strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie oraz będziemy wypatrywać niedźwiedzia baribala. Nocleg biwakowy w Yosemite.

Dzień 18   Przejazd przez intensywnie uprawianą rolniczo dolinę Kalifornijską w stronę Monterey, gdzie powstała jedna z pierwszych osad białego człowieka na wybrzeżu Kalifornii. Możliwość odwiedzenia świetnego Bay Aquarium. Następnie przejazd słynną 17 mile drive i dalej przytuloną do oceanu Highway 1. przez Big Sur – opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Nocleg.

Dzień 19 Przejazd do San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Zwiedzanie rozpoczniemy od wzgórz Twin Peaks i wizyty na moście Golden Gate. Wizyty w tęczowej dzielnicy Castro i  hippisowskiej Haight Ashbury. Dla chętnych zwiedzanie miasta nocą. Nocleg.

Dzień 20 Kontynuujemy zwiedzanie San Francisco. Zobaczymy Coit Tower – wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czeka nas przejazd  najbardziej zakręconą ulicą świata - Lombard i przejażdżka słynną kolejką linowo-szynową. Wizyta na nabrzeżu gdzie spotkamy kolonię fok i w chińskiej dzielnicy. Nocleg.

Dzień 21
Pakowanie i wylot do Polski.

Dzień 22
Przylot do Polski.

Uwaga! Miejsca i kolejność noclegów mogą ulec zmianie.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Los Angeles , San Francisco – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki); noclegi (motele, pokoje 2 os.; brezentowe domki 4-5 os. w Yosemite NP); wstępy na teren Parków Narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: elektronicznej autoryzacji ESTA i/lub wizy do USA (14 lub 160 USD), wyżywienia (ok. 30 USD na dzień), wstępów do obiektów poza parkami narodowymi - Lot helikopterem nad Wielkim Kanionem (od 200 USD), Kanion Antylopy (ok. 60 USD), przedstawienie w Las Vegas (od 80 USD) inne (do 50 USD).

Uwaga! Wyjazd do zrealizowania również na zamówienie.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Michał Wróblewski

Michał Wróblewski (ur. 1987) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, abiturient Turystyki Międzynarodowej i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podróżuje od zawsze, w poszukiwaniu końca świata, który niejednokrotnie odnalazł. Miłośnik bezmiernych otwartych przestrzeni i tłocznych azjatyckich miast. Mieszkał przez dłuższy czas na Filipinach w których zakochał się po uszy. Uwielbia jednak wracać do norweskiej krainy fiordów, […] Czytaj więcej...

Katarzyna Ogińska-Siedlak

Katarzyna Ogińska-Siedlak (ur.1991). Absolwentka chorzowskiego “Słowaka”, Politechniki Opolskiej oraz Śląskiej. Z wykształcenia architekt, z powołania podróżnik. Sezonowo żeglarz i wspinacz. Uczestniczka i organizatorka wielu wypraw krajoznawczych w najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi. Zafascynowana ludźmi, architekturą i przyrodą całego świata. Osiemnaste urodziny świętowała na przełęczy Khardung La w Himalajach. Od tego czasu stanęła już na czterech […] Czytaj więcej...

Czerwiec 2016

Bardzo ciekawy program, często modyfikowany przez pilotów pełnych inwencji. Dostosowanie do możliwości grupy. Przez cały czas czuć było obecność i opiekę pilota. Za to wszystko dziękujemy.

Marek

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x