TRASA

Wycieczka: Los Angeles – PN Drzew Jozuego – Route 66 – Kingman – PN Skamieniałego Lasu – Kanion de Chelly – Sunset Crater – Wupatki – Flagstaff – PN Wielki Kanion Kolorado – Page – Kanion Antylopy – Pomnikowa Dolina – Naturalne Mosty – Moab – PN Skalnych Łuków – PN Canyonlands – PN Capitol Reef – PN Kanionu Bryce – Cedar Breaks – PN Zion – Las Vegas – Zapora Hoovera – Dolina Śmierci – PN Sekwoi – PN Kanionu Królewskiego – PN Yosemite – Monterey – San Franisco

Dostępne terminy

22 dni: Cena: 7.250 zł + 1.800 USD

atuty wyjazdu

 • kameralne grupy od 5 osób
 • malownicze przejazdy widokowymi drogami stanowymi poza autostradami
 • przemyślane przejazdy, mamy czas na zwiedzanie
 • cały dzień w Wielkim Kanionie i Arches, 2 dni w Yosemite, 3 dni na Route 66
 • ponad 20 parków i pomników narodowych stanowych i plemiennych na trasie
 • optymalne warunki pogodowe - kwitnąca pustynia i szumiące wodospady

AUTOR PROGRAMU

Janusz Dubiel

Wycieczka Parki Narodowe Arizony, Kalifornii, Nevady i Utah, Route 66

Stany Zjednoczone to kraj cudów natury. Szczególnie wiele pięknych miejsc leży na południowym zachodzie, na terytorium Kalifornii, Arizony, Nevady i Utah,  pomiędzy wybrzeżem Pacyfiku a Wyżyną Kolorado. Nigdzie w Ameryce Północnej przyroda nie jest bardziej różnorodna. Na stokach gór Sierra Nevada znajdują się trzy niezwykłe Parki Narodowe: YosemiteKings Canyon i  Sequoia. Zobaczymy tam majestatyczne doliny polodowcowe oraz najpotężniejsze drzewa na Ziemi - sekwoje. Dalej na wschód, na terytorium Arizony i Utah, znajdują się kolejne cztery parki narodowe, należące do najważniejszych w Ameryce Północnej: Wielki Kanion, Arches, Bryce Canyon i Zion. Odwiedzimy też cztery parki mniej znane, a równie ciekawe: Joshua Tree, Petrified ForestCanyonlands i Capitol Reef. Ponadto na naszej trasie znajdą się amerykańskie Pomniki Narodowe: Natural Bridges,  dolina Cedar Breaks iMonument Valley. Dzieje kultur przedkolumbijskich i współczesnych Indian poznamy w pueblo Wupatki oraz rezerwatach plemion Hopi i Nawaho. Zobaczymy pustynie w Dolinie Śmierci i płaskowyże wulkaniczne. Poznamy różnorodne zjawiska przyrodnicze. Dotrzemy do najgorętszych i najsuchszych miejsc Ameryki Północnej. Zakosztujemy rozrywek w jaskiniach hazardu Las Vegas. Ponadto czeka nas zwiedzanie kalifornijskich metropolii, Los AngelesSan Francisco.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Los Angeles przez jeden z portów lotniczych Europy. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Centrum Los Angeles i wizyta w chińskiej dzielnicy. Po południu wycieczka do stolicy światowej kinematografii w Hollywood. Przejdziemy aleją Sunset Boulevard, gdzie znajdują się odciski dłoni wielu gwiazd amerykańskiego kina. Zobaczymy gmach Kodak Theatre, w którym co roku odbywa się ceremonia przyznawania Oscarów. Wieczorny spacer po molo w Santa Monica – możliwość zakupu atrakcyjnych pamiątek. Nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Parku Narodowego Drzew Jozuego (Joshua Tree NP) położonego na pograniczu dwóch pustyń: Mojave i Sonora. Park słynie z endemicznej odmiany juki, nazwanej przez mormonów drzewami Jozuego, a także z ciekawych formacji skalnych i geologicznych. Kilkugodzinny pobyt w parku i podróż kultową drogą 66 przez opuszczone miasteczka górnicze. Nocleg w okolicach Kingman na Route 66.

Dzień 4 Podróż przez rejony filmowej miejscowości Chłodnica Górska oraz prawdziwe Góry Jałowcowe do rezerwatu  Indian Hualapai. Przejazd najpiękniejszym odcinkiem Route 66 do miasteczka Seligman dalej w rejonie krateru wulkanicznego Sunset zobaczymy Wupatki - wielkie pueblo ludu Sinagua. Nocleg w motelu na historycznej drodze nr 66.

Dzień 5 Wycieczka drogą nr 66 do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu (Petrified Forest). Zobaczymy w nim tysiące skamieniałych drzew, których pnie uległy fosylizacji w odległych epokach geologicznych oraz Malowaną Pustynię. Przejazd na teren rezerwatu Indian Nawaho i zwiedzanie ruin osiedli ludu Anasazi w Kanionie de Chelly. Nocleg w rejonie Flagstaff.

Dzień 6 Wyjazd do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu Kolorado – jednego z najbardziej malowniczych miejsc Ameryki. Jego strome i kolorowe zbocza urzekają swym ogromem. Czeka nas całodzienny pobyt na terenie parku, spacery na punkty widokowe usytuowane nad krawędzią kanionu, a dla chętnych wędrówka szlakiem w dół doliny. Możliwość lotu helikopterem na Kanionem. W okolicy Wielkiego Kanionu zobaczymy największy rezerwat indiański plemion Hopi i Nawaho. Zakup pamiątek indiańskich w ostatniej na Dzikim Zachodzie faktorii handlującej z Indianami. Nocleg w Page.

Dzień 7 Spacer do słynnego zakola Kolorado w kształcie podkowy - Horseshoe Bend wizyta przy wielkiej tamie i elektrowni wodnej. Opcjonalnie zwiedzanie wspaniałego Kanionu Antylopy na terenie rezerwatu indian. Przejazd przez kraj Indian do Pomnikowej Doliny (Monument Valley), znanej z wielu westernów. Słynie ona z wysokich skalnych ostańców, które tworzą unikalny krajobraz. Przekroczenie granicy stanu Utah i wizyta na terenie parku Naturalnych Mostów (Natural Bridges NM). Zobaczymy trzy mosty skalne: Sipapu, Kachina i Owachomo. Nocleg.

Dzień 8 Wycieczka do Parku Narodowego Skalnych Łuków (Arches NP). Na jego pustynnym obszarze znajduje się ponad 1700 naturalnych łuków oraz wiele innych ciekawych form skalnych, które powstały w skutek erozji wiatru i opadów deszczu. Czekają nas przejazdy głównymi trasami widokowymi i piesze wędrówki. Nocleg w rejonie Green River.

Dzień 9 Przejazd do Parku Narodowego Krainy Kanionów (Canyonlands NP) w centralnej części Wyżyny Kolorado. Skaliste płaskowyże na terenie parku zostały głęboko rozcięte przez płynące rzeki. Odwiedzimy płaskowyż Island in the Sky, położony ponad 1.800 m n.p.m., z którego roztaczają się widoki na doliny rzeczne Kolorado i Green. Piesza wędrówka po okolicy. Nocleg w rejonie miasteczka Torrey.

Dzień 10 Zwiedzanie Parku Narodowego Capitol Reef – obejmującego obszar o bardzo ciekawej budowie geologicznej. Tworzy go górzysty fałd o długości 160 km ze szczytami w kształcie skalnych kominów i kopuł. Park należy do najciekawszych w USA. Nocleg w rejonie Torrey.

Dzień 11 Przejazd widokowymi trasami Grand Staircase Escalante, wizyta w pueblo indian Anasazi, przejazd drogą mormońskich pionierów Hole in the Rock do ogrodów diabła Devils Garden. Nocleg w motelu.

Dzień 12 Przejazd do Parku Narodowego Kanionu Bryce. Jego wyjątkowy krajobraz, powstał na skutek erozyjnej działalności wody i wiatru. Pionowe zbocza skalnych amfiteatrów wycięte w bajecznie kolorowych wapieniach formacji Claron usiane są fantastycznymi ostańcami i iglicami. Powędrujemy na punkty widokowe na krawędzi kanionu, a także zejdziemy szlakiem w głąb jego wnętrza. Możliwy jest przelot Cessną nad parkiem lub zwiedzanie Cedar Breaks i zdobycie Brian Head (3446 m.n.p.m.). Nocleg w motelu.

Dzień 13 Zwiedzanie Parku Narodowego Zion w dzikiej dolinie rzeki Virgin. Park zaskakuje różnorodnością środowiska, obfitością gatunków flory i fauny oraz zachwyca pięknymi krajobrazami. Majestatyczne ściany skalne wznoszą się na wysokość 900 m nad dnem doliny. Nocleg w rejonie St George.

Dzień 14 Przejazd przez Park Stanowy Płonącej Doliny nad Lake Mead – zwiedzanie Tamy Hoovera. Przejazd do Las Vegas. Jest możliwy udział w wieczornym przedstawieniu np. Cirque du Soleil i wieczorne zwiedzanie miasta: najsłynniejsze kasyna i hotele, pełne stołów, automatów do gry, sklepów, barów i restauracji. nocne atrakcje dla turystów. Nocleg.

Dzień 15 Przejazd  przez Dolinę Śmierci i góry Sierra Nevada (2200 m n.p.m.) w stronę Sekwoja National Park. Dolina Śmierci – obszar bezodpływowej depresji na pustyni Mojave uchodzi za najgorętsze miejsce na świecie, gdzie w roku 1913 roku temperatura osiągnęła 56,7 °C (134 °F). Jest to światowy rekord temperatury powietrza. Najniżej położony punkt znajduje się w Bad Water, 86 m poniżej poziomu morza, stanowiąc największą depresję w Ameryce Północnej. Nocleg.

Dzień 16 Zwiedzanie bliźniaczych parków narodowych: Parku Narodowego Sekwoi (Sequoia NP.) oraz Parku Narodowego Królewskiego Kanionu (Kings Canion NP.). Obydwa parki leżą na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada i chronią gaje gigantycznych Sekwoi (mamutowce olbrzymie Sequoia dendron). W tzw. Lesie Olbrzymów zobaczymy największe drzewa świata, a wśród nich drzewo Generał Shermann, liczące około 2800 lat i mierzące 84 m wysokości – największy organizm na Ziemi. Powędrujemy w stronę ciekawych pomników przyrody: granitowych monolitów Moro Rock; wodospadów Tokopah i Kryształowej Jaskini (Cristal Cave). Nad PN Sekwoi góruje Mount Whitney (wys. 4.418 m n.p.m.) – najwyższy szczyt USA poza Alaską. Największy las mamutowców znajduje się w PN Królewskiego Kanionu, w którym ujrzymy także las cedrowy i jeden z najgłębszych kanionów Ameryki. Przejazd do kolejnego parku narodowego w paśmie Sierra Nevada – Yosemite (Yosemite NP.). Nocleg  w brezentowych domkach w Yosemite.

Dzień 17 Na terenie Parku Narodowego Yosemite znajdują się trzy spośród dziesięciu najwyższych wodospadów gór Sierra Nevada i jedna z największych w świecie skał monolitycznych – El Capitan. Krajobrazy Yosemite należą do najbardziej spektakularnych w całych amerykańskich Kordylierach. Czeka nas objazd parku samochodami, a także kilkugodzinne piesze wędrówki. Odwiedzimy polodowcową Dolinę Yosemite w sercu parku, przez którą płynie rzeka Merced. Dolinę otaczają granitowe kopuły i skały. Zobaczymy: słynną górę El Kapitan, Half Dome, strzeliste Iglice (Spires); urwiste szczyty Skał Katedralnych (Cathedral Rocks) oraz piękne wodospady Bridalveil (wys. 190 m) i Yosemite (wys. 739 m). W parku ujrzymy ponadto jeziora i łąki górskie oraz będziemy wypatrywać niedźwiedzia baribala. Nocleg  w brezentowych domkach w Yosemite.

Dzień 18   Przejazd przez intensywnie uprawianą rolniczo dolinę Kalifornijską w stronę Monterey, gdzie powstała jedna z pierwszych osad białego człowieka na wybrzeżu Kalifornii. Możliwość odwiedzenia świetnego Bay Aquarium. Następnie przejazd słynną 17 mile drive i dalej przytuloną do oceanu Highway 1. przez Big Sur – opisywanej jako najbardziej romantyczne i relaksujące miejsce na Ziemi. Nocleg.

Dzień 19 Przejazd do San Francisco. Miasto znajduje się nad Zatoką San Francisco na końcu półwyspu o tej samej nazwie. W jego obrębie leży 40 wzgórz. Położenie oraz konfiguracja terenu czyni je jednym z najbardziej magicznych miast USA. Zwiedzanie rozpoczniemy od wzgórz Twin Peaks i wizyty na moście Golden Gate. Wizyty w tęczowej dzielnicy Castro i  hippisowskiej Haight Ashbury. Dla chętnych zwiedzanie miasta nocą. Nocleg.

Dzień 20 Kontynuujemy zwiedzanie San Francisco. Zobaczymy Coit Tower – wieżę widokową z 1954 roku i strome uliczki Centrum (Downtown). Czeka nas przejazd  najbardziej zakręconą ulicą świata - Lombard i przejażdżka słynną kolejką linowo-szynową. Wizyta na nabrzeżu gdzie spotkamy kolonię fok i w chińskiej dzielnicy. Nocleg.

Dzień 21
Pakowanie i wylot do Polski.

Dzień 22
Przylot do Polski.

Uwaga! Układ noclegów i kolejność odwiedzanych miejsc może ulec zmianie.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
przelot Warszawa – Los Angeles , San Francisco – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki); noclegi (motele, pokoje 2 os.; brezentowe domki 4-5 os. w Yosemite NP); wstępy na teren Parków Narodowych; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: elektronicznej autoryzacji ESTA i/lub wizy do USA (14 lub 160 USD), wyżywienia (ok. 30 USD na dzień), wstępów do obiektów poza parkami narodowymi - Lot helikopterem nad Wielkim Kanionem (od 220 USD), Kanion Antylopy (ok. 70 USD), przedstawienie w Las Vegas (od 80 USD) inne (do 50 USD).

Uwaga! Wyjazd do zrealizowania również na zamówienie.

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Michał Wróblewski

Michał Wróblewski (ur. 1987) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, abiturient Turystyki Międzynarodowej i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Podróżuje od zawsze, w poszukiwaniu końca świata, który niejednokrotnie odnalazł. Miłośnik bezmiernych otwartych przestrzeni i tłocznych azjatyckich miast. Mieszkał przez dłuższy czas na Filipinach w których zakochał się po uszy. Uwielbia jednak wracać do norweskiej krainy fiordów, […] Czytaj więcej...

Katarzyna Ogińska-Siedlak

Katarzyna Ogińska-Siedlak (ur.1991). Absolwentka chorzowskiego “Słowaka”, Politechniki Opolskiej oraz Śląskiej. Z wykształcenia architekt, z powołania podróżnik. Sezonowo żeglarz i wspinacz. Uczestniczka i organizatorka wielu wypraw krajoznawczych w najbardziej egzotyczne miejsca na Ziemi. Zafascynowana ludźmi, architekturą i przyrodą całego świata. Osiemnaste urodziny świętowała na przełęczy Khardung La w Himalajach. Od tego czasu stanęła już na czterech […] Czytaj więcej...

Czerwiec 2016

Bardzo ciekawy program, często modyfikowany przez pilotów pełnych inwencji. Dostosowanie do możliwości grupy. Przez cały czas czuć było obecność i opiekę pilota. Za to wszystko dziękujemy.

Marek

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x