TRASA

Buenos Aires – Półwysep Valdez – El Calafate – PN Los Glaciares (lodowiec Perito Moreno, Cerro Torre, Fitz Roy) – Puerto Natales – PN Torres del Paine – Punta Arenas – Cieśnina Magellana – Ziemia Ognista (Ushuaia, PN Tierra del Fuego) – Montevideo – Colonia de Sacramento – Buenos Aires

Dostępne terminy

24 dni: 11 listopada - 4 grudnia 2021 Cena: 3.500 zł + 2.480 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • wiosna w Patagonii to najlepszy czas na obserwacje zwierząt
 • rejs na obserwację wielorybów na wodach półwyspu Valdez (lista UNESCO)
 • rejs do kolonii pingwinów na Wyspie Magdalena, liczącej ok. 200 tysięcy ptaków
 • obserwacja ptaków i ssaków morskich na wodach Cieśniny Magellana i Ziemi Ognistej
 • wędróki łatwymi szlakami górskimi pod szczyty Cerro Torre i Mt. Fitz Roy
 • wizyta w słynnym Parku Narodowym Torres del Paine
 • wycieczka pod lodowiec Perito Moreno
 • fantastyczny rejs katamaranem pod lodowce i dryfujace góry lodowe na jeziorze Argentino
 • wizyta w Urugwaju i relaks na piaszczystych plażach Montevideo

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wyprawa Patagonia i Ziemia Ognista w Chile i Argentynie oraz Urugwaj - na koniec świata

Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wyprawę do wysuniętego najbardziej na południe skrawka Ameryki. Patagonia i Ziemia Ognista to jeden z najdzikszych i najtrudniej dostępnych obszarów kuli ziemskiej. Nasz wyjazd przeznaczony jest dla osób zainteresowanych przyrodą, górskimi wędrówkami oraz dla wszystkich spragnionych prawdziwych przygód. Odwiedzimy jedne z najpiękniejszych Parków Narodowych świata – Torres del Paine, Los Glaciares i Tierra del Fuego. Zobaczymy strzeliste szczyty górskie, ogromne lodowce, dziewicze lasy i wodospady. Powędrujemy po Andach i przeprawimy się przez Cieśninę Magellana. Na Półwyspie Valdez odwiedzimy kolonie słoni morskich, uchatek patagońskich i pingwinów. Będziemy obserwować kondory, strusie nandu i guanako. Zabierzemy Cię w legendarne miejsca i krainy, do enklawy dzikiej przyrody i różnorodnych krajobrazów. Oprócz atrakcji przyrodniczych zwiedzimy stolicę Argentyny Buenos Aires. Centrum miasta zaskakuje piękną architekturą i przemyślanym układem przestrzennym. Na jego obrzeżach znajdują się parki i pełne zieleni skwery oraz słynne dzielnice San Telmo, La Boca lub Recoleta. Buenos Aires jest miastem, do którego chce się wracać, a wizyty w nim nie da się szybko zapomnieć. Ponadto odwiedzimy Urugwaj, w którym zobaczymy stolicę Montevideo i miasteczko Colonia de Sacramento (lista UNESCO).

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Buenos Aires. Przejazd do hostelu, spacer po Centrum i nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie Centrum stolicy: pałac prezydencki Casa Rosada i Muzeum Starego Fortu z katakumbami (XVIII w.), Katedra Metropolitana i grób gen. J. de San Martina – bohatera narodowego Argentyny, Teatro Colon – jeden z największych teatrów operowych świata oraz kościół św. Ignacego (XVIII w.). Przejazd do eleganckiej dzielnicy Recoleta, gdzie odwiedzimy kościół de Nuestra Seniora de Pilar i grób Evity Peron. Poznamy historię Argentyny. Wieczorem dla chętnych wyjście na pokaz tanga.

Dzień 4 Przelot z Buenos Aires do miasta Trelew w północnej Patagonii. Następnie przejazd przez miasto Puerto Madryn (czas przejazdu ok. 2 godzin) na Półwysep Valdez. Zakwaterowanie w hostelu i spacer po okolicy miasteczka Puerto Piramides. Pierwsze obserwacje zwierząt: wikunie, mary patagońskie, liczne ptaki. Nocleg w skromnym hostelu pozwoli w pełni korzystać z możliwości obserwacji dzikich zwierząt we wczesnych godzinach rannych i wieczornych. Uwaga! W razie braku miejsc w hostelu w Puerto Piramides nocleg w Puerto Madryn i przyjazd na Valdez nazajutrz wcześnie rano.

Dzień 5 Całodzienna wycieczka po półwyspie Valdez. Rano piesza wycieczka do kolonii uchatek patagońskich. Przed południem popłyniemy na rejs statkiem po Zatoce Nuevo w poszukiwaniu wielorybów (koniec listopada jest bardzo dobrym czasem do ich obserwacji). Po południu pojedziemy do kolonii pingwinów i ssaków morskich. Wieczorem wędrówka po klifach i wydmach nad Atlantykiem.

Dzień 6 Przejazd na lotnisko do Trelew i przelot samolotem do miasteczka El Calafate, leżącego na styku Andów i Wyżyny Patagońskiej u wrót Parku Narodowego Los Glaciares. Spacer nad brzeg jeziora Argentino gdzie żyją liczne ptaki: gęsi patagońskie, flamingi, ibisy, czajki, jastrzębie i inne. Nocleg.

Dzień 7-11 Pobyt w Parku Los Glaciares, który znajduje się pomiędzy andyjskimi masywami Fitz Roy (3.441 m. n.p.m.) a Cerro Cristal (1.286 m. n.p.m.). Zobaczymy tam: ogromne lodowce Upsala i Moreno, górskie jeziora z których wypływa Santa Cruz - największa rzeka Patagonii. Pojedziemy do miasteczka El Chalten, skąd wyruszymy pod legendarne szczyty Fitz Roy i Cerro Torre (3.128 m. n.p.m.), przyciągające śmiałków z całego świata (będą to dwie jednodniowe piesze wycieczki górskie).

Dzień 12
Przejazd autobusem do Puerto Natales w Chile (ok. 5 godz.). Po drodze obserwacja krajobrazów Patagonii. Zobaczymy strusie nandu i stada guanako. Zwiedzanie miasteczka i obserwacja ptaków nad morzem: gęsi patagońskie, kormorany, łabędzie czarnoszyje. Przygotowanie do trekkingu. Nocleg.

Dzień 13 Całodzienna wycieczka do Parku Narodowego Torres del Paine uznawanego za jeden z najpiękniejszych w świecie. Ujrzymy dziewiczą przyrodę - lasy bukowe, turkusowe jeziora, błękitne lodowce i wodospady. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy strusie nandu i stada dzikich guanako. Jeśli pogoda dopisze, to ujrzymy andyjskie szczyty Paine Grande (3.050 m. n.p.m.), Torres del Paine (2.800 m. n.p.m.) i masyw Los Cuernos (2.200-2.600 m. n.p.m.). Nocleg w Puerto Natales.

Dzień 14 Przejazd do miasta Punta Arenas nad Cieśniną Magellana. Nocleg.

Dzień 15 Wycieczka na wody Cieśniny Magellana do wielkiej kolonii pingwinów na Wyspie Magdalena oraz do kolonii uchatek patagońskich na Wyspie Marta. Ponadto drogą wzdłuż Cieśniny Magellana do pionierskiej osady Fuerte Bulnes. Uwaga! Jeżeli pogoda uniemożliwi żeglugę po wodach Cieśniny Magellana, bo będzie sztorm, to zamiast wycieczki łodzią na Wyspy Magdaleny i Marty pojedziemy do leżącej na lądzie kolonii pingwinów Seno Otway. Nocleg w Punta Arenas.

Dzień 16 Pożegnanie Chile i przejazd na argentyńską część Ziemi Ognistej do Ushuaia – najbardziej na południe wysuniętego miasta świata. Po drodze przeprawa promem przez Cieśninę Magellana. Nocleg.

Dzień 17-18 Zwiedzanie miasta Ushuaia, położonego nad Kanałem Beagle u podnóży Andów Patagońskich oraz jego malowniczych okolic. Popłyniemy na wycieczkę po Kanale Beagle i pojedziemy do Parku Narodowego Ziemi Ognistej. Noclegi w Ushuaia.

Dzień 19-21 Przelot do Montevideo. Zwiedzanie stolicy Urugwaju oraz zabytkowego miasteczka Colonia de Sacramento nad jasnobrązową Rio La Plata. Odpoczynek na plaży nad Atlantykiem.

Dzień 22 Powrót do Buenos Aires. Popołudnie spędzimy w dzielnicy artystów latynoskich San Telmo, gdzie siedząc w kawiarenkach można słuchać muzyki popijając wino, kawę lub mate lub w dzielnicy La Boca.

Dzień 23-24 Powrót samolotem z Buenos Aires do Warszawy.

Uwaga! Na życzenie uczestnika wyjazd można skrócić do 21 dni i pominąć pobyt w Urugwaju.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT; .
- koszty walutowe - trzy loty wewnętrzne po Argentynie: 1- Buenos Aires – Trelew; 2- Trelew – El Calafate; 3- Ushuaia – Montevideo; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele i pensjonaty); 6 wycieczek objętych programem (1- Półwysep Valdez; 2- Perito Moreno; 3- lodowce Upsala i Spegazzini na jeziorze Argentino; 4- Park Narodowy Torres del Paine; 5- Seno Otway lub wyspy na Cieśninie Magellana; 6- Kanał Beagle); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: biletu lotniczego na trasie Warszawa - Buenos Aires - Warszawa (ok. 4.200 zł); wyżywienia (ok. 15-20 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 130 USD).

UWAGA! Cena biletu lotniczego z Polski do Buenos Aires dotychczas wynosiła ok. 4,5 tys. zł. Ze względu na epidemię COVID-19 zakup biletów lotniczych nastąpi tuż przed wyjazdem, kiedy sytuacja będzie przewidywalna. Pozwoli to nam uniknąć kłopotów związanych z ewentualnym odwołaniem lotu.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x