TRASA

Lima – Pisco – Wyspy Ballestas – Nazca – Arequipa – kanion Colca – Puno – jezioro Titicaca – La Paz – Potosi – Uyuni – Salar de Uyuni – Tiahuanaco – Cuzco – Urubamba – Machu Picchu – Lima – Chiclayo – Lambayeque – Sipan – Chachapoyas – Kuelap – wodospad Gocta – jaskinia Quiocta – Karajia – Cajamarca – Trujillo – Chan Chan – Chavin de Huantar – Huaraz – PN Huascaran – Lima

Dostępne terminy

40 dni: Cena: 6.500 zł + 2.000 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • zobaczymy wszystkie ważne miejsca przedkolumbijskich kultur w Peru
 • zwiedzanie Chan Chan – największego „glinianego” miasta świata
 • odwiedzimy dawne hiszpańskie miasta z piękną kolonialną architekturą
 • trekking po Andach m. in. w rejonie Huascaranu i w kanionie Colca
 • wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni i nocleg w hostelu z soli
 • wizyta na Machu Picchu z możliwością wejścia na Huayna Picchu
 • święta dolina Inków - Urubamba

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

„Na początku świata, w erze wiecznego mroku, bóg Con Ticci Viracocha wyłonił się z wód jeziora Titicaca i osiadł w Tiahuanaco. W jego murach stworzył Słońce, po czym kazał mu kroczyć po firmamencie drogą, którą wędruje ono po dziś dzień...”

Wyprawa Peru i Boliwia - program łączony

Peru i Boliwia to kraje śniegu i piasku. Na wysokich i zimnych płaskowyżach andyjskich, a także wzdłuż suchego wybrzeża Pacyfiku przez tysiące lat powstawały dawne kultury i rozwijały się najstarsze cywilizacje Ameryki Południowej. Celem wyjazdu jest dotarcie do miast i zabytków Inków oraz ludów zamieszkujących środkowe Andy przed Inkami, a także zobaczenie niepowtarzalnych górskich krajobrazów. Odwiedzimy pustynię Nazca, gdzie dawni czciciele gwiazd stworzyli zagadkowe geoglify – olbrzymie rysunki naziemne. Pojedziemy do doliny Moche, w której Indianie Mochica wznieśli Piramidę Słońca, a lud Chimu wybudował miasto Chan Chan – największą metropolię przedinkaskiego Peru. Historię świetności i upadku państwa Inków poznamy w Cuzco – dawnej stolicy Imperium Słońca. Zwiedzimy okoliczne warownie o cyklopowych murach, dolinę Urubamby oraz Machu Picchu – inkaskie „orle gniazdo”, do którego Hiszpanie nigdy nie dotarli. W Limie, przy grobie zdobywcy Peru Francisca Pizarro, poznamy dzieje hiszpańskiej konkwisty. Na pograniczu Peru i Boliwii dotrzemy na posępny i chłodny płaskowyż Altiplano, otoczony ośnieżonymi graniami Kordylierów, nazywany „Tybetem Nowego Świata”. Na nim leży słynne jezioroTiticaca, a także ruiny najwyżej położonego miasta dawnej Ameryki - Tiahuanaco. Zwiedzimy La Paz – stolicę Boliwii. Zobaczymy dziką przyrodę i piękne krajobrazy: wulkany i lodowce w rejonie szczytu Huascaran; rozległe pustynie i piaszczyste wydmy peruwiańskiego wybrzeża; ptaki i ssaki morskie na Wyspach Ballestas oraz szybujące kondory w kanionie Colca. Dotrzemy nad wyjątkowo piękne i trudno dostępne słone jeziora w rejonie Uyuni. Nasza wyprawa będzie wielką przygodą. Odwiedzimy kraje najbardziej zagadkowych i tajemniczych cywilizacji Ameryki. Poznamy ich dzisiejszych mieszkańców: Indian Keczua i Ajmara.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Limy przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie kolonialnej Limy (lista UNESCO). Zobaczymy m.in. Katedrę z grobem Francisco Pizarro – hiszpańskiego zdobywcy Peru, klasztor św. Franciszka (XVII w.) oraz plac Plaza Mayor. Wizyta w Muzeum Narodowym Archeologii i Antropologii oraz w Muzeum Larco Herrera, znanym jako „,muzeum złota”. Przejazd do Paracas (ok. 4 godz.). Nocleg.

Dzień 4 Rano wycieczka na Wyspy Ballestas – mały archipelag wulkaniczny, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy tzw. „Kandelabr Andów” – prawie dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas. Przejazd do Nazca (ok. 5 godz.). Nocleg.

Dzień 5 Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt, widoczne tylko z lotu ptaka. Dla chętnych dodatkowo płatny przelot awionetkami nad liniami Nazca (lista UNESCO), wizyta na cmentarzysku w Chauchilla, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Jeśli czas pozwoli zobaczymy również intrygujące akwedukty w Cantalloc. Nocny przejazd do miasta Arequipa (ok. 11 godz.).

Dzień 6 Przyjazd do Arequipy (lista UNESCO), położonej u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.). Odpoczynek i zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, katedra hiszpańska (XVII w.); klasztor św. Katarzyny, gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Andyjskie, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym tzw. mumię Juanity – inkaskiej księżniczki. Nocleg.

Dzień 7 - 8 Wycieczka do uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu Colca (czas przejazdu około 5 godz.), w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. Kilkugodzinny trekking na dno kanionu. Ujrzymy niezwykłe krajobrazy oraz inkaskie tarasy, na których nadal znajdują się pola uprawne. Będzie szansa na zobaczenie lam, wikunii, alpak i guanako.  Noclegi w prostych, indiańskich chatkach.

Dzień 9 Wcześnie rano wyjście w stronę punktu widokowego Cruz del Condor - przy odrobinie szczęścia szansa na zobaczenie kondorów. Przejazd do miasta Chivay i krótki spacer. Przejazd na leżący na wysokości ok. 4000 m n.p.m. płaskowyż Altiplano (ok. 5 godz.). Zakwaterowanie w mieście Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg.

Dzień 10 Przejazd do granicy z Boliwią (ok. 3 godz.) i jej przekroczenie. Zwiedzanie zagadkowego miastaTiahuanaco –  ważnego centrum religijnego między III w. p.n.e. a XI w. n.e. oraz jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych w Boliwii. Zobaczymy stutonowe kamienne bloki, ogromne monolityczne posągi, sławną Bramę Słońca, Bramę Księżyca, a także ruiny pałaców i piramid. Nieznane przyczyny spowodowały, że miasto zostało opuszczone jeszcze w czasach przedkolumbijskich. Przejazd do La Paz. Nocleg.

Dzień 11 Wczesny wyjazd na jeden z najwyżej położonych stoków narciarskich na świecie  - Chacaltaya (5421 m n.p.m.). Zwiedzanie La Paz: Paseo El Prado - głównej arterii miasta, intrygującej uliczki czarownic, gdzie można zaopatrzyć się w tajemnicze mikstury i amulety na wszelkie przypadłości, Plaza Pedro Domingo Murillo, gdzie znajduje się Parlament i Pałac Prezydencki. Wycieczka do Doliny Księżycowej. Nocny przejazd do Potosi.

Dzień 12 Zwiedzanie Potosi. Wizyta w dawnej hiszpańskiej kopalni srebra. Po południu przejazd do Uyuni. Nocleg.

Dzień 13 - 14 Wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni, której krajobrazy należą do najbardziej niezwykłych w Ameryce. Zobaczymy największe solne jeziora świata i okoliczne wulkany. Odwiedzimy Wyspę Kaktusów i cmentarzysko pociągów. Czeka nas prawdziwa przygoda na obszarze dzikim i rzadko odwiedzanym przez turystów. Nocleg w hostelu z soli. Wieczorem drugiego dnia wyjazd nocnym autobusem do La Paz (czas przejazdu ok. 14 godz.).

Dzień 15 Przyjazd do La Paz. Krótki odpoczynek i czas na śniadanie. Przejazd nad jezioro Titicaca, które jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Wycieczka po jeziorze. Rejs na Wyspę Słońca, która uważana jest za kolebkę kultury Inków i miejsce narodzin Wirakoczy; spacer po wyspie. Wieczorem wizyta w jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Boliwii - Bazylice w Copacabana gdzie znajduje się otaczana szczególną czcią figura Matki Boskiej Gromnicznej. Jej twórcą jest potomek królewskiego rodu Inków. Nocleg.

Dzień 16 Powrót z Boliwii do Peru i poranny rejs na unikatowe trzcinowe wyspy Indian Uros – plemienia, którego mężczyźni podobno całe życie spędzają na wodach jeziora. Okazja do zapoznania się z wyjątkowym stylem życia dzisiejszych Indian. Krótka wycieczka na półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie przedinkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. Niedaleko jeziora znajduje się miasto Hatun Colla – stolica państwa. Nocleg w miescie Puno.

Dzień 17 Całodzienny przejazd z Puno do Cuzco, jedną z najbardziej malowniczych tras przez Andy. Po drodze obiad oraz wizyta w inkaskiej twierdzy Pucara, w Raqchi i miasteczku Andahuaylillas. Nocleg w Cuzco.

Dzień 18 Wycieczka do świętej doliny Inków – Urubamby, w której odwiedzimy pięknie położone ruiny inkaskich zamków w Pisac oraz Ollantaytambo. Warownie zostały zbudowane z zadziwiająco dokładnie dopasowanych wielkich bloków kamiennych. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg w hostelu u stóp góry Machu Picchu.

Dzień 19 Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odnalezionego dopiero w 1911 roku. Miasto przetrwało niemal w całości. Zobaczymy jego wielkie kamienne budowle: Świątynię Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon – naturalną jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Dla chętnych możliwość wejścia na Huayna Picchu (Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Chęć wejścia należy zgłosić przy zapisie na wyjazd. Dodatkowy koszt ok. 15 USD).

Dzień 20 Wcześnie rano wyjazd pociągiem do Cuzco (podróż bezpośrednio lub z przesiadką na autobus w Ollantaytambo). Cuzco to dawna stolica imperium Inków. Tu znajdował się pałac władcy oraz Świątynia Słońca Coricancha – najważniejsze sanktuarium, w którym spoczywały zmumifikowane zwłoki dawnych władców. Jej dach był w całości wykonany ze złotych dachówek, a w pobliżu znajdował się Złoty Ogród – największy dziw indiańskiej metropolii. Zobaczymy wybudowany przez Hiszpanów na miejscu Coricanchy klasztor Santo Domingo z partiami oryginalnych murów inkaskich, a także wiele dobrze zachowanych zabytków: katedra (XVII w.); kościół jezuitów (XVII w.); kościół El Triunfo; pałac arcybiskupi – wzniesiony na fundamentach pałacu Inca Roca; inkaskie twierdze Puca Pucara i Sacsayhuaman; świątynia boga Viracochy w Qenco oraz basen rytualny Tambo Machay. Nocleg.

Dzień 21 Czas wolny na samodzielne spacery lub zakupy w Cuzco. Przelot do Limy i nocleg.

Dzień 22-23 Dni wolne w stolicy Peru. Nocleg.

Dzień 24 Wizyta w nowoczesnej dzielnicy Miraflores. Wieczorem wyjazd autobusem do Chiclayo (nocleg w autobusie - czas przejazdu ok. 11 godz.).

Dzień 25 Zakwaterowanie w hostelu w Chiclayo i krótki odpoczynek. Wycieczka do Lambayeque gdzie znajdują się jedne z najciekawszych muzeów Peru: Museo Bruening - prezentujące m.in. wspaniałe wyroby ze złota oraz Muzeum Grobowców Królewskich (Museo Tumbas Reales de Sipan) w którym znajdują się znaleziska z grobowca Władcy z Sipan. Jeśli czas pozwoli – wizyta w strefie archeologicznej kultury Mochica w Tucume oraz w muzeum założonym przez Thore Heyerdahla. Nocleg w Chiclayo.

Dzień 26 Wizyta w Sipan, gdzie dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych XX w. – odkrycia grobowca Władcy z Sipan. Spacer po terenie wykopalisk obejmujący pozostałości grobowców oraz dwóch piramid. Powrót do Chiclayo i wizyta na egzotycznych targowiskach Mercado Modelo oraz Marcado de Hierbas – targu zielarskim, na którym można spotkać tajemniczych curanderos – szamanów przepowiadających przyszłość. Wieczorem wyjazd do Chachapoyas (nocleg w autobusie).

Dzień 27 Wizyta w Kuelap – jednym z najciekawszych ośrodków kultury prekolumbijskiej w północnym Peru, porównywanym z Machu Picchu. Nocleg.

Dzień 28 Wyprawa pod wodospad Gocta – trzeci pod względem wysokości wodospad świata. Dotrzemy tam pieszo lub na grzbietach osiołków (ok. 3 godz. w jedną stronę). Nocleg.

Dzień 29 Całodniowa wycieczka do jaskini Quiocta oraz krótki trekking do niezwykłych sarkofagów Karajia. W jaskini zobaczymy ciekawą szatą naciekową oraz pozostałości dawnych grobów. Nocleg w Chachapoyas.

Dzień 30 Całodzienny przejazd malowniczą trasą pośród pięknych andyjskich widoków do miasta Cajamarca. Nocleg.

Dzień 31 Zwiedzanie Cajamarki, gdzie Pizzaro pojmał a następnie kazał stracić władcę Inków – Atahualpę. Zobaczymy m.in. Plaza de Armas, Katedrę, kościół św. Franciszka oraz najstarszy budynek w mieście tzw. Cuarto del Rescate - „komnataę okupu”. Wieczorem relaks w gorących źródłach. Nocleg.

Dzień 32 Przejazd do Trujillo (ok. 7 godz.) – stolicy departamentu La Libertad. Spacer po placu Plaza de Armas i do kościoła La Merced. Nocleg.

Dzień 33 Wycieczka po okolicy miasta Trujillo, którego początki sięgają ponad 1200 lat p.n.e.. Poznamy zabytki przedinkaskich kultur Mochica i Chimu. Indianie Mochica (I-VIII w. n.e.) byli arcymistrzami garncarstwa i słynęli z obróbki metali. Koło Trujillo zbudowali największą piramidę Nowego Świata – Piramidę Słońca – oraz Piramidę Księżyca. Po południu spacer nadmorską promenadą w Huanchaco, gdzie przy odrobinie szczęścia można dostrzec rybaków pływających na łodziach nazywanych „konikami z trzciny (totora)” - Caballitos de Totora. Nocleg.

Dzień 34 Wizyta w Świątyni Szmaragdowej (Huaca La Esmeralda) oraz w imponującej Świątyni Tęczy (Huaca del Dragon). Zwiedzanie dawnej stolicy ludu Chimu - Chan Chan, uznawanego za największe w świecie gliniane miasto. Zobaczymy w nim Świątynię Smoka, pozostałości dwóch wielkich pałaców, gmachy publiczne i budynki mieszkalne. W XV w. wieku Inkowie zniszczyli państwo Chimu i zagrabili złoto Chan Chan. Wieczorem wyjazd autobusem nocnym doHuaraz (nocleg w autobusie).

Dzień 35 Relaks w górskim kurorcie u podnóży Huascaranu - najwyższej góry Peru (wys. 6.768 m n.p.m.). Dla chętnych krótki trekking (3-4 godz.) po malowniczej okolicy, w trakcie którego można zobaczyć pozostałości świątyni kultury Wari oraz zażyć relaksujących kąpieli w basenach termalnych. Nocleg w Huaraz.

Dzień 36 Jednodniowa wycieczka do pozostałości intrygującego miasta Chavin de Huantar (lista UNESCO), uważanego za najstarsze kamienne miasto w Peru - jego początki sięgają ponad 1200 lat p.n.e. Spacer po strefie archeologicznej, w której zobaczymy m.in.: tzw. El Castillo, Wczesną Świątynię, Dużą Lancę. Nocleg w Huaraz.

Dzień 37 Wycieczka pod jeszcze niedawno imponujący, a obecnie powoli topniejący lodowiec Pastoruri, uważany za najpiękniejszy w Peru (ok.3 godz.). Po drodze szansa na spotkanie „Królowej Andów”. Ostatni odcinek pod lodowiec można pokonać pieszo lub na grzbiecie konia. Nocleg w Huaraz.

Dzień 38 Przejazd do Limy (7-8 godz.). Spacer po Starym Mieście i nocleg.

Dzień 39-40 Pożegnalne spacery po Limie. Przelot do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
lot wewnętrzny Cuzco – Lima, bilet na Machu Picchu, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszt biletu lotniczego - na trasie Warszawa - Lima - Warszawa.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele lub schroniska, pokoje 2-4 osobowe lub sale wieloosobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy; 5 wycieczek objętych programem: 1 - na wyspy Islas Ballestas, 2 - po jeziorze Titicaca na Wyspę Słońca (ok. 50 USD), 3 - do salarów Uyuni (2 dni z wyżywieniem; ok. 120 USD), 4 - do kanionu Colca (2 noclegi z wyżywieniem; ok. 80 USD); 5 - do Świętej Doliny Inków (ok. 70 USD).

Umowa nie obejmuje: lotu nad liniami Nazca (ok. 120 USD); wejścia na Huayna Picchu (ok. 15 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 260 USD).

UWAGA! Cena biletu lotniczego jest bardzo zróżnicowana w zależności od czasu wykupu. Koszt biletu wynosi ok. 5,5-6 tys. zł, a miesiąc przed wyjazdem może osiągnąć cenę 6,5 tys. zł. Dlatego osoby zainteresowane prosimy o szybki kontakt. Wraz ze wzrostem cen biletów koszt wycieczki ulegnie podwyższeniu.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x