TRASA

Wycieczka: Lima – Pisco – Wyspy Ballestas – Nazca – Arequipa – kanion Colca – Puno – jezioro Titicaca – La Paz – Potosi – Uyuni – Salar de Uyuni – Tiahuanaco – Cuzco – Urubamba – Machu Picchu – Lima

Dostępne terminy

- Cena:

atuty wyjazdu

 • dwudniowy trekking w kanionie Colca
 • wyjazd na Chacaltaya (5.421 m n.p.m.), dawniej jeden z najwyżej położonych stoków narciarskich na świecie
 • wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni i nocleg w hostelu z soli
 • pół dnia w Machu Picchu z możliwością wejścia na szczyt Huayna Picchu
 • święta dolina Inków - Urubamba

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Wycieczka Peru i Boliwia - W krainie czcicieli Słońca i Księżyca

„Na początku świata, w erze wiecznego mroku, bóg Con Ticci Viracocha wyłonił się z wód jeziora Titicaca i osiadł w Tiahuanaco. W jego murach stworzył Słońce, po czym kazał mu kroczyć po firmamencie drogą, którą wędruje ono po dziś dzień...”

Peru i Boliwia to kraje śniegu i piasku. Na wysokich i zimnych płaskowyżach andyjskich, a także wzdłuż suchego wybrzeża Pacyfiku przez tysiące lat powstawały dawne kultury i rozwijały się najstarsze cywilizacje Ameryki Południowej. Celem wyjazdu jest dotarcie do miast i zabytków Inków oraz ludów zamieszkujących środkowe Andy przed Inkami, a także zobaczenie niepowtarzalnych górskich krajobrazów. Odwiedzimy pustynię Nazca, gdzie dawni czciciele gwiazd stworzyli zagadkowe geoglify – olbrzymie rysunki naziemne. Historię świetności i upadku państwa Inków poznamy w Cuzco – dawnej stolicy Imperium Słońca. Zwiedzimy okoliczne warownie o cyklopowych murach, dolinę Urubamby oraz Machu Picchu – inkaskie „orle gniazdo”, do którego Hiszpanie nigdy nie dotarli. W Limie, przy grobie zdobywcy Peru Francisca Pizarro, poznamy dzieje hiszpańskiej konkwisty. Na pograniczu Peru i Boliwii dotrzemy na posępny i chłodny płaskowyż Altiplano, otoczony ośnieżonymi graniami Kordylierów, nazywany „Tybetem Nowego Świata”. Na nim leży słynne jezioro Titicaca, a także ruiny najwyżej położonego miasta dawnej Ameryki - Tiahuanaco. Zwiedzimy La Paz – stolicę Boliwii. Zobaczymy rozległe pustynie i piaszczyste wydmy peruwiańskiego wybrzeża; ptaki i ssaki morskie na Wyspach Ballestas oraz szybujące kondory w kanionie Colca. Dotrzemy nad wyjątkowo piękne i trudno dostępne słone jeziora w rejonie Uyuni. Nasza wyprawa będzie wielką przygodą. Odwiedzimy kraje najbardziej zagadkowych i tajemniczych cywilizacji Ameryki. Poznamy ich dzisiejszych mieszkańców: Indian Keczua i Ajmara.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Limy przez jeden z portów lotniczych Europy. Przejazd do hotelu i spacer aklimatyzacyjny po mieście. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie kolonialnej Limy (lista UNESCO). Zobaczymy m.in. Katedrę z grobem Francisco Pizarro – hiszpańskiego zdobywcy Peru, klasztor św. Franciszka (XVII w.) oraz plac Plaza Mayor. Wizyta w Muzeum Narodowym Archeologii i Antropologii oraz w Muzeum Złota i Broni. Przejazd do Paracas (ok. 4 godz.). Nocleg.

Dzień 4 Rano wycieczka na Wyspy Ballestas – nieduży archipelag wulkaniczny, nazywany „małym Galapagos”, na którym można obserwować ssaki morskie i liczne gatunki ptaków. Po drodze zobaczymy tzw. „Kandelabr Andów” – przeszło dwustumetrowy, prekolumbijski rysunek naskalny, a także czerwone piaski pokrywające wybrzeże półwyspu Paracas. Przejazd do Nazca (ok. 5 godz.). Po drodze wizyta w wytwórni słynnego, narodowego trunku „pisco”. Nocleg.

Dzień 5 Suchy płaskowyż Nazca jest jednym z najbardziej zagadkowych miejsc w Ameryce. Mieszkający tu lud Nazca wykreślił na pustyni olbrzymich rozmiarów figury i rysunki zwierząt, widoczne tylko z lotu ptaka. Dla chętnych dodatkowo płatny przelot awionetkami nad liniami Nazca (lista UNESCO), wizyta na cmentarzysku w Chauchilla, gdzie zachowało się wiele oryginalnych mumii. Jeśli czas pozwoli zobaczymy również intrygujące akwedukty w Cantalloc. Nocny przejazd do miasta Arequipa (ok. 11 godz.).

Dzień 6 Przyjazd do Arequipy (lista UNESCO), położonej u stóp wulkanu Misti (5.842 m n.p.m.). Odpoczynek i zwiedzanie miasta: Plaza de Armas, katedra hiszpańska (XVII w.); klasztor św. Katarzyny, gdzie mieszkały mniszki pochodzące z najbogatszych hiszpańskich rodów; Muzeum Sanktuariów Andyjskich, w którym zgromadzono mumie i przedmioty z grobów odnalezionych na zboczach wulkanu Ampato, w tym tzw. mumię Juanity – inkaskiej księżniczki. Nocleg.

Dzień 7-8 Dwudniowa wycieczka do uznawanego za najgłębszy na świecie kanionu Colca (czas przejazdu około 4 godz.), w rejonie którego siedem szczytów wulkanicznych wznosi się powyżej 6.000 m n.p.m. Po drodze postój przy punkcie widokowym Cruz del Condor - przy odrobinie szczęścia szansa na zobaczenie kondorów. Kilkugodzinny trekking na dno kanionu. Ujrzymy niezwykłe krajobrazy oraz inkaskie tarasy, na których nadal znajdują się pola uprawne. Trekking wzdłuż kanionu. Noclegi w prostych, indiańskich chatkach.

Dzień 9 Wcześnie rano wyjście z kanionu. Dla osób o słabszej kondycji możliwość wynajęcia za dodatkową opłatą mułów na których można wyjechać z kanionu. Przejazd do miasta Chivay i krótki spacer. Przejazd na leżący na wysokości ok. 4000 m n.p.m. płaskowyż Altiplano (ok. 5 godz.). Zakwaterowanie w mieście Puno nad jeziorem Titicaca. Nocleg.

Dzień 10 Przejazd do granicy z Boliwią (ok. 3 godz.) i jej przekroczenie. Zwiedzanie zagadkowego miasta Tiahuanaco – ważnego centrum religijnego między III w. p.n.e. a XI w. n.e. oraz jednego z najważniejszych miejsc archeologicznych w Boliwii. Zobaczymy stutonowe kamienne bloki, ogromne monolityczne posągi, sławną Bramę Słońca, ruiny pałaców i piramid. Nieznane przyczyny spowodowały, że miasto zostało opuszczone jeszcze w czasach prekolumbijskich. Przejazd do La Paz. Nocleg.

Dzień 11 Wczesny wyjazd na jeden z najwyżej położonych stoków narciarskich na świecie - Chacaltaya (5.421 m n.p.m.). Zwiedzanie La Paz: Paseo El Prado - głównej arterii miasta, intrygującej uliczki czarownic, gdzie można zaopatrzyć się w tajemnicze mikstury i amulety na wszelkie przypadłości, Plaza Pedro Domingo Murillo, gdzie znajduje się Parlament i Pałac Prezydencki. Wycieczka do Doliny Księżycowej. Nocny przejazd do Potosi.

Dzień 12 Wizyta w jednej z kopalni srebra, podczas której osobiści będzie można się przekonać w jak ciężkich warunkach pracowano kiedyś i dziś. Spacer po zabytkowym centrum Potosi. Po południu przejazd do Uyuni. Nocleg.

Dzień 13 - 14 Wyprawa na słoną pustynię Salar de Uyuni, której krajobrazy należą do najbardziej niezwykłych w Ameryce. Zobaczymy największe solne jeziora świata i okoliczne wulkany. Odwiedzimy Wyspę Kaktusów i cmentarzysko pociągów. Czeka nas prawdziwa przygoda na obszarze dzikim i niegdyś rzadko odwiedzanym przez turystów. Nocleg w hostelu z soli. Wieczorem drugiego dnia wyjazd nocnym autobusem do La Paz (czas przejazdu ok. 11 godz.).

Dzień 15 Przyjazd do La Paz. Krótki odpoczynek i czas na śniadanie. Przejazd nad jezioro Titicaca, które jest najwyżej położonym żeglownym jeziorem świata. Wycieczka po jeziorze. Rejs na Wyspę Słońca, która uważana jest za kolebkę kultury Inków i miejsce narodzin Wirakoczy; spacer po wyspie. Wieczorem wizyta w jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Boliwii - Bazylice w Copacabana gdzie znajduje się otaczana szczególną czcią figura Matki Boskiej Gromnicznej. Jej twórcą jest potomek królewskiego rodu Inków. Nocleg.

Dzień 16 Powrót z Boliwii do Peru i poranny rejs na wyjątkowe pływające wyspy Indian Uros. Okazja do zapoznania się z wyjątkowym stylem życia dzisiejszych Indian. Krótka wycieczka na półwysep Sillustani nad jeziorem Umayo. Znajdują się tam wieże grobowe i świątynia Słońca, wzniesione przez Indian Ajmara w okresie prainkaskiego państwa Colla: Wielka Wieża Jaszczurki i Krąg Słoneczny. Nocleg w mieście Puno.

Dzień 17 Całodzienny przejazd z Puno do Cuzco jedną z najbardziej malowniczych tras przez Andy. Po drodze obiad oraz wizyta w miasteczku i dawnej twierdzy inkaskiej Pucara, dawnej świątyni boga Wiracocha Raqchi i kościółku Andahuaylillas nazywanym „peruwiańską Kaplicą Sykstyńską”. Nocleg w Cuzco.

Dzień 18 Wycieczka do świętej doliny Inków – Urubamby. Po drodze odwiedzimy dawną, potężną fortecę inkaską Sacsayhuaman. Wizyta w ruinach inkaskich zamków i miast w Pisac oraz Ollantaytambo. Warownie zostały zbudowane z zadziwiająco dokładnie dopasowanych wielkich bloków kamiennych. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg w hostelu u stóp góry Machu Picchu.

Dzień 19 Zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miejsc na ziemi: Machu Picchu (lista UNESCO), gdzie na wysokości ok. 2500 m n.p.m. leżą ruiny legendarnego miasta Inków, odnalezionego dopiero w 1911 roku. Miasto przetrwało niemal w całości. Zobaczymy jego wielkie kamienne budowle: Świątynię Trzech Okien, Pałac „Dziewic Słońca”, wiszące tarasy, akwedukt i Torreon – naturalną jaskinię połączoną z wieżą, prawdopodobnie cmentarzysko władców. Dla chętnych możliwość wejścia na Huayna Picchu (Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Chęć wejścia należy zgłosić co najmniej 3 miesiące przed wyjazdem. Dodatkowy koszt ok. 15 USD). Po południu przejazd do Ollantaytambo, nocleg w przepięknym, inkaskim miasteczku.

Dzień 20 Przejazd do przepięknie położonych solanek Salinas de Maras, gdzie od najdawniejszych czasów wytwarzana jest sól pochodząca z podziemnych źródeł. Rzut oka na niezwykłe, jedyne w swoim rodzaju okrągłe pola tarasowe w Moray, pochodzące z czasów inkaskich. Wizyta w indiańskiej wiosce Chinchero, gdzie miejscowy kościółek swoimi zdobieniami konkuruje o miano najpiękniejszego w całej okolicy. Przejazd do Cuzco - dawnej stolicy imperium Inków. Tu znajdował się pałac władcy oraz Świątynia Słońca Coricancha – najważniejsze sanktuarium, w którym spoczywały zmumifikowane zwłoki dawnych władców. Jej dach był w całości wykonany ze złotych dachówek, a w pobliżu znajdował się Złoty Ogród – największy dziw indiańskiej metropolii. Zobaczymy główny plac Plaza de Armas, wybudowany przez Hiszpanów na miejscu Coricanchy klasztor Santo Domingo z partiami oryginalnych murów inkaskich, a także wiele dobrze zachowanych zabytków m.in.: katedrę (XVII w.); kościół jezuitów (XVII w.). Nocleg w Cuzco.

Dzień 21 Czas wolny na samodzielne spacery lub zakupy w Cuzco. Przelot do Limy i nocleg.

Dzień 22-23 Pożegnalne spacery po Limie. Przelot do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Umowa obejmuje:

- koszty złotówkowe - lot wewnętrzny Cuzco – Lima, bilet na Machu Picchu, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT., 
- koszt biletu lotniczego - na trasie Warszawa - Lima - Warszawa.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele lub schroniska, w większości przypadków schludne pokoje 2 osobowe w wyjątkowych sytuacjach sale wieloosobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy; 5 wycieczek objętych programem – 1- na wyspy Islas Ballestas, 2- po jeziorze Titicaca na Wyspę Słońca, 3- do salarów Uyuni (2 dni z wyżywieniem), 4- do kanionu Colca (2 noclegi z wyżywieniem), 5- do Świętej Doliny Inków.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 150 USD); lotu nad liniami Nazca (ok. 120 USD); wejścia na Huayna Picchu (ok. 15 USD).

UWAGA! Cena biletu lotniczego jest bardzo zróżnicowana w zależności od czasu wykupu. Koszt biletu wynosi ok. 5,5-6 tys. zł, a miesiąc przed wyjazdem może osiągnąć cenę 6,5 tys. zł. Dlatego osoby zainteresowane prosimy o szybki kontakt. Wraz ze wzrostem cen biletów koszt wycieczki ulegnie podwyższeniu.

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Paweł Wiśniewski

(ur. 1982) alias Polaco. W 1991 roku wyjechał do Meksyku. Nie miał wyboru, ale do dzisiaj jest wdzięczny rodzicom. Przygodę z nauką zakończył broniąc pracy licencjackiej pod tytułem „Tequila i jej zastosowanie w gastronomi meksykańskiej”. Szeroki świat ciągnął go bardziej niż uczelniane ławy. Podróże ma w genach, mając 18 lat wystartował z plecakiem do Nowego Jorku, […] Czytaj więcej...

Wyprawa zaprojektowana na maksymalne wykorzystanie czasu z doskonałym skutkiem, wchłoneliśmy rozmaite aspekty Peru i Boliwii wszelkimi zmysłami.

Małgorzata, lipiec 2018.

Wyprawa genialna, trasa bardzo atrakcyjna, pilot rewelacyjny (jak zwykle 🙂

Joanna, lipiec 2018.

Świetna trasa, doskonałe Towarzystwo, wspaniały Pilot, rewelacyjna pogoda, przeloty bez problemów, zdrowie na medal. Po prostu All inclusive. Tak trzymać!

Krzysztof , lipiec 2018.

Kolejna moja podróż życia.

Rafał, lipiec 2018.

Wyprawa bardzo ciekawa. Dowiedzieliśmy się i zobaczyliśmy sporo rzeczy nowych i pięknych.Opieka pilota była świetna. Można by powiedzieć, że pilot Paweł Wiśniewski miał ksywę “nie ma problemu”; z jakąkolwiek sprawą do niego się zwracaliśmy pomagał, załatwiał, wyjaśniał, a co najważniejsze dzielił swój czas na poszczególnych członków grupy sprawiedliwie i pomagał wszystkim, czy byli mili czy dawali mu w kość. Chętnie pojechalibyśmy jeszcze z nim na jakąś wyprawę. Może się kiedyś uda…

Jolanta, lipiec 2017.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x