TRASA

Wycieczka: Tel Aviv - Jerozolima - Jerycho - Wadi Qelt - Nabi Musa - Gospoda miłosiernego Samarytanina - klasztor św. Martyriusza - klasztor św. Eutymiusza - Nabi Musa - Jerozolima - Qumran - Einod Cukin - Morze Martwe – Engaddi (Ein Gedi) - Nahal Dawid - Nahal Arugot - Masada - Tel Arad - Memszit - Yotvata - Ejlat - Timna - Mizpeh Ramon - Avdat - Ein Avdat - Sziwta - Beer Szewa - Tel Maresha - Bet Guvrin - Aszkelon - Aszdod - Tel Aviv

Dostępne terminy

10 dni: Cena: 1.500 zł + 840 USD + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

 • dokładne zwiedzanie twierdzy na Masadzie
 • zwiedzanie miast nabatejskich na pustyni Negew (UNESCO)
 • wizyta przy studni Abrahama w Beer Szewie (UNESCO)
 • wycieczka do kopalń króla Salomona w Timna
 • wędrówka przez niesamowite miejsca na Pustyni Judzkiej: Nahal Dawid i Nahal Arugot
 • wypoczynek nad Morzem Czerwonym i Śródziemnym

AUTOR PROGRAMU

Krystyna Słoczyńska i Jarosław Poniewiera

Wycieczka Pustynie Ziemi Świętej i kopalnie króla Salomona

Wyprawa na pustynię Judzką i na Negew pozwala docenić ich surową i majestatyczną urodę. Niegościnne z pozoru wybrzeże Morza Martwego kryje nie tylko słynne groty Qumran, ale także zielone oazy Einot Tsukim i Ein Gedi a nawet potoki krystalicznej wody i wodospady w dolinach Nahal David i Nahal Arugot. Pejzażu dopełniają  sterczące na wyniosłym zrębie ruiny herodiańskiej twierdzy Masada.

Dalej na południe, pomiędzy Wadi Araba a wybrzeżem morza Śródziemnego rozpościera się Negew. W tym samym kierunku przecina go szlak mirry i kadzidła. Długa linia fortów i miast nabatejczyków i rzymian sięga od Petry w Jordanii do portów w Gazie, Aszdod i Aszkelonie. Szlak ten przecina niespotykane gdzie indziej na świecie doliny, o zaokrąglonym kształcie i urwistych ścianach skalnych nazywane makteszami. Największy z nich Maktesz Ramon ma 40 kilometrów długości! Nieodległy Tel Arad kryje najstarsze żydowskie miejsca kultu, a na Telu Beer Szewa oprócz rogatego ołtarza znajdziemy studnię przymierza Abrahama z Abimelekiem. Niedaleko Eilatu odnajdujemy mityczne kopalnie króla Salomona. Petroglify i hieroglify dokumentują egipskich i semickich górników i hutników którzy w słonecznym skwarze wydobywali z szybów rudę i wytapiali sztaby miedzi.

Płową faunę Negewu tworzą antylopy, oryksy, koziorożce i osły. Te i inne starostestamentowe gatunki zwierząt , jak w arce Noego, zachowały się w parku safari w Yotvata. Faunę rafy koralowej Morza Czerwonego można podziwiać przez szybę w podwodnym obserwatorium, lub przez maskę, w rezerwacie na plaży Coral Beach. 

Trudno w kilku zdaniach opisać piękno tych krain. Każdy kto uważa pustynne krajobrazy za najpiękniejsze powinien to zobaczyć na własne oczy.

Wyjazd stanowi część III wyprawy Izrael i Palestyna - Nie tylko Ziemia Święta i można go połączyć z wyjazdem Wiosna w Galilei i na Wzgórzach Golan.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Tel Awiwu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio. Przejazd do hostelu w Jerozolimie. Krótki odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po Starym Mieście i okolicy Bramy Damasceńskiej. Wieczorem wizyta w Bazylice Grobu Świętego. Nocleg.

Dzień 2 Całodzienna wycieczka lokalnym trasportem na teren Autonomii Palestyńskiej, w okolice miasta Jerycho – stolicy Zachodniego Brzegu Jordanu i zarazem jednego z najstarszych miast świata. Zobaczymy: Wzgórze Królewskie (Tel as-Sultan) na którym archeolodzy wykopali budowle z 7 tys. p.n.e.; pałac kalifa Hishama (VIII w.) oraz ważne miejsca biblijne – Górę Pokuszenia i tzw. sykomorę Zacheusza. Nocleg w Jerozolimie.

Dzień 3 Rano przejazd nad Morze Martwe. Przy drodze z Jerozolimy do Jerycha zobaczymy starożyne budowle: klasztor św. Eutymiusza, klasztor św. Martyriusza oraz Gospodę miłosiernego Samarytanina. Zejdziemy wgłąb doliny Wadi Qelt w rezerwacie En Prat by odwiedzić klasztor Jerzego Koziby. Odwiedzimy także alternatywne miejsce grobu Mojżesza w Nabi Musa (wg tradycji muzułmańskiej)Po południu zwiedzanie słynnego osiedla esseńczyków w Qumran. Podróż skrajem Pustyni Judzkiej na południe. Postój w oazie Einod Cukin spacer w malowniczym gaju tamaryszkowym. Pod wieczór pobyt na dzikiej plaży nad Morzem Martwym i kąpiel w najbardziej zasolonym jeziorze świata. Nocleg w schronisku pod Masadą lub na pustyni Negev.

Dzień 4 Masada (lista UNESCO) to niedostępna twierdza zbudowana przez Heroda Wielkiego na szczycie izolowanego wzgórza niedaleko Morza Martwego. Obrona Masady podczas powstania przeciw Rzymianom w 73 r. n.e. stała się symbolem najwyższego heroizmu narodu żydowskiego. Po kilku latach oblężenia żydowscy obrońcy w obliczu całkowitej klęski, nie chcąc dostać się do niewoli, popełnili zbiorowe samobójstwo. Bohaterstwo obrońców, którzy wolność miłowali bardziej niż życie jest wzorem dla wielu współczesnych Izraelczyków, zaś obrona Masady przeszła do legendy. Dla chętnych piesze wyjście przed świtem na Masadę i obserwacja wschodu słońca. Dla wszystkich poranne zwiedzanie twierdzy (fortyfikacje, pałace i ogrody Heroda). Po śniadaniu czekają nas spacery po dwóch pięknych dolinach: Nahal Dawid i Nahal Arugot (w obu jest możliwość kąpieli w krystalicznie czystej wodzie). Krótka wizyta w kolejnej starożytnej synagodze w Engaddi (Ein Gedi). Przejazd na pustynię Negew i nocleg na farmie wielbłądów.

Dzień 5 Przejazd przez Negew i rów tektoniczny Wadi Al-Araba nad Morze Czerwone. Po drodze zwiedzimy ruiny dwóch starożytnych miast: Tel Arad i Mamszit (lista UNESCO). Zobaczymy żydowskie ołtarze, urządzenia wodne zbudowane przez Nabatejczyków, rzymskie fortyfikacje oraz bazyliki wczesnochrześcijańskie, okazałe wille i domy z czasów bizantyńskich. Ponad to odwiedzimy ZOO - Hai Bar Yotvata, które powstało w celu odtworzenia fauny istniejącej w starożytności na ziemiach Izraela. Przyjazd do Ejlatu i wieczorna kąpiel w Morzu Czerwonym. Nocleg w Ejlacie.

Dzień 6 Pobyt w Ejlacie i relaks na plażach Morza Czerwonego nad Zatoką Akaba. Wizyta w oceanarium i na plaży w parku narodowym z dostępem do rafy koralowej z możliwością snorkelingu. Za dodatkową opłatą można zaaranżować dla chętnych osób nurkowanie z akwalungiem lub pływanie z delfinami. Nocleg.

Dzień 7 Wycieczka do Doliny Timna, w której ponad 3 tys. lat temu znajdowały się słynne kopalnie miedzi króla Salomona. Pustynia w Timnie słynie z pięknych krajobrazów dzięki formacjom skalnym utworzonym z kolorowych piaskowców o fantastycznych kształtach. Czeka nas nie tylko przejażdżka po pustyni, ale także piesze wędrówki po kolorowych skałach i piaskach. Nocleg w Ejlacie.

Dzień 8 Pożegnanie Morza Czerwonego i podróż na północ przez krater Mizpeh Ramon. Na pustyni Negew odwiedzimy kolejne starożytne miasta założone przez Nabatejczyków: Avdat i Sziwta (lista UNESCO), a także piękną dolinę Ein Avdat i grób Dawida Ben Guriona – pierwszego premiera Izraela. Nocleg w okolicy Beer Shevy.

Dzień 9 Rano zwiedzanie Tel Beer Szewa (lista UNESCO) – miasta, gdzie osiedlił się Abraham po przybyciu do Ziemi Obiecanej. Zobaczymy m. in. rogaty ołtarz, studnię Abrahama oraz dawne domostwa, magazyny i cysterny. Przejazd do miejscowości Tel Maresha, w której od starożytności zachowały się podziemne domy, kanały, cysterny i kolombaria, a także grobowce fenickie z fragmentami fresków. Nieopodal zobaczymy starożytną kopalnię kredy w Bet Guvrin. Później odwiedzimy  ruiny w Aszkelonie. Podjedziemy rownież pod pozostałości zamku wielkiego rodu Ibelinów. Późnym popołudniem spacer po nadmorskich wydmach i w zależności od pogody pobyt na plaży. Nocleg.

Dzień 10 Nad ranem przejazd na lotnisko w Tel Awiwie. Przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe:
ubezpieczenie NNW + KL, opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce, składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, podatek VAT.
- koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęty autobus, taksówki, tramwaje itp.); noclegi (hostele, hotele, motele, schroniska młodzieżowe, farma wielbłądów) pokoje 2-4 osobowe; w Jerozolimie 6-8 osobowe); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Izraela; wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD)

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x