TRASA

Delhi – Dźajpur – Mandawa – Bikaner – Dźajsalmer – Dźodhpur – Osijan – Góra Abu – Udaipur – Chittorgarh – Bundi – Adźmer – Puszkar – Delhi

Dostępne terminy

22 dni: Cena: 5.200 zł + 500 USD

atuty wyjazdu

  • wizyty w Mandawie, Bundi i wielu miejscach poza głównymi szlakami turystycznymi
  • safari na wielbłądach i nocleg na pustyni Thar koło Dźajsalmeru
  • zwiedzanie słynnych świątyń Dilwara na Górze Abu
  • wizyta w świątyni szczurów w Deśnok

AUTOR PROGRAMU

Piotr Orechwo

Wycieczka do Indii: Radźasthan - Barwna kraina fortów, dromaderów i maharadżów

Zapraszamy do udziału w unikatowej wyprawie do Radźasthanu - jednej z najbardziej tajemniczych krain Indii. Stan ten leży przy granicy z Pakistanem, a jego powierzchnia dorównuje niemal wielkości Polski. Radźasthan, pełen starych pałaców i fortów, zamieszkany przez Radźputów, dumnych mieszkańców dawnych księstw, jest szczególnie ciekawy dla osób lubiących pustynną przyrodę, oryginalne zabytki i barwne opowieści. Na tle złotawych kolorów pustyń i miast szczególnie pięknie prezentują się przesycone jaskrawymi kolorami przepiękne sari kobiet i imponujące turbany mężczyzn.
Podczas naszej wyprawy po Radźasthanie dotrzemy nie tylko do najpopularniejszych miejsc tego stanu – Dźajpuru (Jaipur), Dźodhpuru (Jodhpur) i Puszkaru (Pushkar). Odwiedzimy wiele bardzo interesujących miejsc poza znanymi szlakami i popularnymi miastami. Należy do nich region Śekhawati (Shekhawati), gdzie znajdują się przepięknehaveli – bogato zdobione domy kupców, oraz gdzie można poczuć typową, senną i relaksującą atmosferę tych okolic. W Deśnok (Deshnoke) odwiedzimy zaskakującą świątynię szczurów, a w położonym pośrodku pustyni Dźajsalmerze (Jaisalmer), zamieszkamy na terenie historycznego fortu. Poznamy jedne z najpiękniejszych na świecie świątyń dźinistów na Górze Abu i w Ranakpur. Zwiedzimy imponujące forty w miejscowościach Dźodhpur (Jodhpur), Kumbalgarh i Ćittorgarh (Chittorgarh). Od pustynnych skwarów będzie można odpocząć w "mieście ogrodów" – Udajpurze. A dla koneserów prawdziwych i tajemniczych Indii, wielką gratką będzie pobyt w pomijanym jeszcze przez większość turystów miasteczku Bundi, nad którym (a jakże!) wznosi się zamieszkany przez małpy fort. Na zakończenie podróży odwiedzimy jedno z najważniejszych hinduskich miejsc pielgrzymkowych, jakim jest Puszkar (Pushkar).

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Delhi przez jeden z portów lotniczych Europy. Nad ranem przejazd do hotelu. Odpoczynek i spacer aklimatyzacyjny po dzielnicy Pahar Gandź (Paharganj) i Nowym Delhi. Wizyta w obserwatorium astronomicznym Dźantar Mantar (XVIII w.) Nocleg.

Dzień 3 Przejazd do Dźajpuru (Jaipur) – stolicy Radźasthanu, zwanej "różowym miastem". Zakwaterowanie w hotelu. Spacer pod imponującą fasadę Pałacu Wiatrów (Hava Mahal) - jednego z najpiękniejszych zabytków miasta. Wizyta w Forcie Tygrysa. Nocleg.

Dzień 4 Rano wycieczka do fortu Amber. Wjazd do fortu na słoniach (jeśli będą dostępne), zwiedzanie pałacu oraz górującego nad okolicą Fortu Dźajgarh (Jaigarh). Po południu zwiedzanie królewskich grobowców Gaitor, Pałacu Miejskiego (City Palace) oraz obserwatorium astronomicznego Dźantar Mantar (XVIII w.). Jeśli czas pozwoli i siły dopiszą, wizyta w świątyni boga Słońca w Galta. Nocleg w Dźajpurze.

Dzień 5 Przejazd do urokliwego miasteczka Mandawa (ok. 4 godz), leżącego w sercu regionu Śekhawati (Shekhawati). Spacer po miasteczku połączony z podziwianiem haveli - dawnych domów kupców, ozdobionych charakterystycznymi dla tego regionu freskami. Nocleg.

Dzień 6 Przejazd do miasta Bikaner położonego na pustyni Thar. Spacer i nocleg.

Dzień 7 Zwiedzanie będącego niemym świadkiem fascynującej historii Radźputów fortu Dźunagarh (Junagarh). Przejazd do słynnej świątyni szczurów w Deśnok (Deshnoke) - unikalnego miejsca, gdzie wierni oddają cześć zwierzętom, które upodobał sobie bóg Ganeśa jako swoje wierzchowce. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem lub pociągiem do miasta Dźajsalmer (Jaisalmer, czas przejazdu ok. 7 godz. – nocny przejazd).

Dzień 8 Przyjazd do pustynnego miasta-fortu Dźajsalmer (Jaisalmer), zakwaterowanie wewnątrz fortu. Spacer i zwiedzanie fortu. Po południu wyjazd na pustynię Thar na safari na wielbłądach. Nocleg na wydmach.

Dzień 9 Przed południem powrót do Dźajsalmeru. Zwiedzanie przepięknie zdobionych haveli położonych poza fortem. Nocleg.

Dzień 10-11 Przejazd autobusem do miasta Dźodhpur (Jodhpur, ok. 6 godz.). Wizyta w górującym nad miastem forcie Meherangarh, pałacu maharadży i wycieczka do świątyń w miejscowości Osijan. Czas na spacery i zakupy po słynnym targu przypraw. Noclegi w Dźodhpurze.

Dzień 12 Całodzienny przejazd na południową granicę Radźasthanu pod słynną Górę Abu. Po drodze obserwacja pustynnych i stepowych krajobrazów. Nocleg w indyjskim kurorcie turystycznym Góra Abu.

Dzień 13 Góra Abu słynie z świątyń dźinijskich uchodzących za najpiękniejsze w Indiach. Zobaczymy ozdobione setkami niezwykłych rzeźb i detali imponujące świątynie z białego marmuru: Dilwara oraz Tejpal. Ponad to odwiedzimy pięknie położone punkty widokowe w górach Arawali, świątynie hinduistyczne i ośrodki medytacji. Nocleg.

Dzień 14 Przejazd autobusem do "miasta ogrodów" Udajpuru (ok.7 godz.). Spacer i czas wolny na zakup pamiątek. Nocleg.

Dzień 15 Całodzienna wycieczka po okolicy Udajpuru. Wizyta w imponującym forcie Kumbalgarh – położonym pośród licznych gór. Następnie zwiedzanie świątyni dźinijskiej w Ranakpur, ważnej ostoi tej intrygującej religii, która także słynie z wspaniałych rzeźb. Nocleg w Udajpurze.

Dzień 16 Zwiedzanie Udajpuru: rejs po jeziorze, spacery po ogrodach, wizyta w Pałacu Miejskim, świątyni Dźagdish (Jagdish) - poświęconej Wisznu jako Władcy Świata. Wyjazd do Monsunowego Pałacu, skąd przy dobrej pogodzie rozpościerają się imponujące widoki na okolicę. Nocleg.

Dzień 17 Poranny wyjazd z Udajpuru do miasta Ćittorgargh (Chittaurgargh), gdzie odwiedzimy najciekawsze miejsca w kolejnym dawnym imponującym forcie. Kontynuacja podróży do Bundi i nocleg.

Dzień 18 Spacery i zwiedzanie Bundi – niewielkiego miasteczka, które swoją tajemniczością przywodzi na myśl powieści Kiplinga. Tym bardziej, że odwiedzimy część pałacową fortu Taragarh oraz wespniemy się do jego opuszczonej części, zamieszkanej obecnie przez setki małp. Nocleg.

Dzień 19 Przejazd z Bundi do miasta Adźmer (Ajmer). Wizyta w Dargah – ważnym miejscu pielgrzymkowym muzułmanów – oraz w Forcie Taragarh. Nocleg.

Dzień 20 Przejazd do mistycznego Puszkaru (Pushkar), malowniczo położonego miasteczka nad świętym jeziorem. Zobaczymy tam liczne, acz niewielkie świątynie, odwiedzimy rytualne ghaty i odetchniemy od zgiełku wielkich miast. Nocleg.

Dzień 21-22 Przejazd z Puszkaru do Delhi. Ostatni spacer po stolicy i odpoczynek przed podróżą do Polski. Przejazd na lotnisko i przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa – Delhi – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-4 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy indyjskiej (ok. 80 USD); wyżywienia (ok. 10 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 120 USD) i opłat za fotografowanie (ok. 50 USD).

Wizy: Klub Laurazja pomaga uczestnikom wyprawy w uzyskaniu wizy do Indii bez dodatkowych opłat.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Piotr Orechwo

Piotr Orechwo alias Pedro (ur. 1976), absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Od najmłodszych lat zafascynowany przygodą w podróży. Po wojażach za jeden uśmiech autostopem po Europie, od 1992 r. regularnie odwiedza subkontynent indyjski. Efektem było wstąpienie w grono studentów kulturoznawstwa ze specjalizacją indologiczną na Uniwersytecie Warszawskim. Poza nauką sanskrytu i tamilskiego, studiował język hindi w Agrze na […] Czytaj więcej...

Rysiu Kurak

Rysiu „Ricky” Kurak (ur. 1972), absolwent chorzowskiego „Słowaka”, Politechniki Śląskiej w Gliwicach i kilku szkół australijskich. Korpo-szczur do 2009 roku. Stara się odwiedzać miejsca, którymi większość ludzi nie jest zainteresowana. Zwiedzając nowe miasta najpierw idzie standardowym szlakiem turystycznym, a potem z premedytacją gubi się w zaułkach. Tylko tam widać prawdziwe życie. Czytaj więcej...

Fascynująca wyprawa, choć niełatwa i oczywiście najlepszy na świecie pilot!

Luiza, sierpień 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x