TRASA

Wyprawa: Singapur - Malakka – Kuala Lumpur – Park Narodowy Taman Negara – Cameron Highlands – Penang – Medan – Bukit Lawang – Park Narodowy Gunung Leuser – Parapat – wyspa Samosir – Medan – Padang - Bukittinggi – Maninjau – Bukittinggi - Pagaruyung - Belimbing – wulkan Merapi – Bukittinggi - Bungus – Padang – Kuala Lumpur

Dostępne terminy

25 dni: Cena: 6.650 zł + 850 USD

atuty wyjazdu

 • trasa biegnie przez najsłynniejsze miejsca Półwyspu Malajskiego i Sumatry
 • na Sumatrze obserwacja wulkanów i jezior wulkanicznych, a dla chętnych nocna wyprawa na wulkan Merapi
 • trekkingi po dziewiczych lasach deszczowych
 • niemal pewne spotkanie z orangutanami
 • zobaczenie ogromnego bogactwa kultur regionu - malajskiej, chińskiej, indyjskiej oraz ludów Sumatry - na niewielkim terenie

AUTOR PROGRAMU

Krzysztof Rąpała

Wyprawa Singapur, Malezja i Indonezja - W miejskich dżunglach i lasach deszczowych

Nigdzie w Azji nie zobaczymy tak krańcowo odmiennych miejsc w tak niewielkiej odległości, jak wokół cieśniny Malakka, oddzielającej Półwysep Malajski od indonezyjskiej wyspy Sumatry. Zaledwie kilka godzin jazdy wystarczy, by z żywiołowo rozwijających się wielkich miast – Singapuru, Kuala Lumpur i Medanu – dotrzeć do wpisanych na listę UNESCO dziewiczych puszcz: Taman Negara, nazywanych "najstarszym lasem równikowym świata" oraz Gunung Leuser, gdzie wciąż na wolności żyją orangutany.

Po obu stronach cieśniny Malakka, którą od zawsze płynęły towary z Dalekiego Wschodu do Indii, na Bliski Wschód i do Europy powstawały kwitnące ośrodki miejskie. Najsłynniejsze z nich to Malakka i Penang, których stare dzielnice zostały wpisane na listę UNESCO. Malakka rozkwitła w średniowieczu dzięki handlowi przyprawami z legendarnych Wysp Korzennych (Moluków). Penang był pierwszą brytyjską placówką na Malajach. W ultranowoczesnych metropoliach Singapuru i Kuala Lumpur obok lśniących wieżowców ciągle możemy znaleźć tętniące życiem stare dzielnice chińskie i indyjskie oraz charakterystyczne dla Azji nocne targi.
Odrobinę ochłody od tropikalnego upału znajdziemy na wyżynach Cameron Highlands, gdzie skosztujemy herbaty prosto z plantacji, a potem ruszymy szukać raflezji, największego kwiatu na świecie. Na Sumatrze nad brzegami wielkiego wulkanicznego jeziora Toba poznamy dzieje ludu Batak, którego członkowie jeszcze w XIX wieku byli kanibalami, a dziś są porządnymi chrześcijanami. Na wyżynach wokół miasta Bukittinggi spotkamy wojowniczych Minangkabau, którym żarliwie wyznawany islam nie przeszkadza w dziedziczeniu w linii żeńskiej. Mocnym akcentem na koniec wyjazdu będzie nocna wyprawa na Merapi, o ile tylko ten jeden z najaktywniejszych wulkanów Indonezji będzie wystarczająco spokojny.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Singapuru. Przejazd do hotelu. Wieczorem wyjazd na taras widokowy na dachu hotelu Marina Bay Sands, skąd z wysokości 191 m roztacza się wspaniały widok na miasto.

Dzień 3-4
Zwiedzanie jednego z najwyżej rozwiniętych miast Azji. Spacer po dawnej brytyjskiej dzielnicy kolonialnej oraz zwiedzanie wspaniałego Muzeum Cywilizacji Azjatyckich. Wizyta w malowniczej chińskiej dzielnicy, gdzie zobaczymy hinduską świątynię Sri Mariamman, świątynię Thian Hock Kong – najstarszy zabytek kultury Hokkien, która wywodzi się z chińskiej prowincji Fuijan i Tajwanu. Ponadto odwiedzimy pełną luksusowych butików i galerii handlowych ulicę Orchard Road.

Dzień 5 Rano wyjazd autobusem do Malezji. Przekroczenie granicy i przejazd do Malakki, która w XV i XVI wieku była światowym centrum handlu przyprawami, a dziś szczyci się wspaniałymi zabytkami wznoszonymi przez Malajów, Portugalczyków, Holendrów, Chińczyków i Brytyjczyków. Zobaczymy Stadthus – dawny holenderski ratusz (obecnie muzeum); kościoły Świętego Pawła (XVI w.) i Chrystusa (XVIII w.); portugalski fort Porta de Santiago oraz zrekonstruowany pałac sułtański, a także najstarszą chińską dzielnicę w Malezji, gdzie przez stulecia wytworzyła się oryginalna społeczność zwana Peranakan albo Baba-Nyonya. Po południu przejazd do Kuala Lumpur i nocleg.

Dzień 6 Zwiedzanie Kuala Lumpur, które będziemy podziwiać z dwóch perspektyw: z góry – z tarasu wieży telewizyjnej KL Tower (276 m - wyżej niż punkt widokowy na Petronas Tower, do 2004 roku najwyższym budynku świata) i z dołu – spacerując ulicami miasta. Zobaczymy dawne centrum kolonialne wokół Placu Merdeka, zabytkowy dworzec kolejowy, meczet Negara – jeden z największych w Azji Południowo-Wschodniej, a także jaskinie Batu – ważne miejsce kultu hinduskich bogów. Do jaskiń prowadzą 272 schody, u stóp których stoi na warcie 43-metrowy posąg boga Murgana. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd do Parku Narodowego Taman Negara, który utworzono w celu ochrony unikalnych lasów równikowych, uważanych za jedne z najstarszych na świecie. Ostatni odcinek trasy dojazdowej pokonamy motorową łodzią. Nocleg u wrót parku w Kuala Tahan.

Dzień 8-9 Wędrówki z lokalnym przewodnikiem po wiecznie zielonych lasach Taman Negara. Czekają nas przejścia po trasach z linowych mostów, zawieszonych nawet 25 m nad ziemią. Nocą będziemy wsłuchiwać się w odgłosy lasu. Jeden nocleg spędzimy w lesie, a drugi u wrót parku.

Dzień 10 Przejazd do położonych na wysokości ponad 1300 m plantacji herbaty w Cameron Highlands. Nocleg.

Dzień 11 Wędrówka po okolicznych plantacjach herbaty, pamiętających czasy kolonialne. Przy odrobinie szczęścia powinniśmy zobaczyć największy kwiat świata – raflezję lub bukietnicę (Rafflesia Arnoldii). Degustacja lokalnych herbat. Nocleg.

Dzień 12-13 Przejazd na wyspę Penang. Zwiedzanie tętniącego życiem i słynącego z najlepszego jedzenia w kraju tygla pięciu kultur: hinduskiej, chińskiej, malajskiej, postkolonialnej i współczesnej. Chlubą Penangu jest historyczne centrum, wpisane na listę UNESCO, gdzie wspaniałe zabytki architektury kolonialnej sąsiadują z najlepiej zachowanym Chinatown w całej Azji Południowo-Wschodniej. Nocleg.

Dzień 14 Pożegnanie Malezji i przelot do największego miasta Sumatry, Medanu. Zobaczymy pałac sułtański Istana Maimoon oraz okazały meczet Mesjid Raya. Po południu przejazd do Bukit Lawang u wrót Parku Narodowego Gunung Leuser, w którym żyją na wolności orangutany. Nocleg w Bukit Lawang.

Dzień 15 Całodzienna wyprawa z lokalnym przewodnikiem do lasu równikowego. Rano zobaczymy nieczynny już ośrodek rehabilitacji orangutanów, w którym przyuczano je do życia na wolności, i w okolicy którego nadal można je łatwo zaobserwować. Potem ruszymy w głąb parku narodowego, by podziwiać jego unikalną florę i faunę. Drogę powrotną odbędziemy spływając na dętkach rzeką Bohorok. Nocleg w Bukit Lawang.

Dzień 16 Wycieczka po okolicach Bukit Lawang. Zwiedzimy miejscowy targ, pełen egzotycznych owoców i warzyw, przespacerujemy się przez pola ryżowe, zobaczymy plantacje palm olejowych, kauczuku i kakaowca, a potem zapuścimy się w korytarze Jaskini Nietoperzowej. Nocleg.

Dzień 17 Przejazd z Bukit Lawang do miasteczka Parapat, leżącego nad wulkanicznym jeziorem Toba największym i jednym z najbardziej spektakularnych jezior Azji Południowo-Wschodniej (100 km długości i 30 km szerokości). Rejs promem na wyspę Samosir. Odpoczynek po podróży i nocleg.

Dzień 18 Wycieczka po wyspie. Poznamy historię i kulturę ludu Bataków. Zobaczymy grobowce królewskie oraz "stoły ludożerców", czyli miejsce obrad tradycyjnego sądu w Ambarita. Jeszcze w XIX wieku skazanych na karę główną na miejscu tracono… i podawano po przyrządzeniu. Podziwianie wspaniałych widoków i relaks. Nocleg.

Dzień 19 Powrót promem do Parapat i przejazd na lotnisko w Medanie. Przelot do Padangu, następnie przejazd do miejscowości Bukittinggi, która szczyci się wspaniałym widokiem na trzy wulkany: Merapi, Singgalang i Sago. Nocleg w Bukittinggi.

Dzień 20 Zwiedzanie malowniczych wyżyn wokół Bukittinggi. Poznamy dzieje i kulturę ludu Minangkabau. Będziemy podziwiać krajobrazy pól ryżowych i plantacji z dominującym w tle wulkanem Merapi. Zobaczymy replikę dawnego pałacu królewskiego w Pagaruyung i tradycyjne drewniane budownictwo w Belimbing. Spróbujemy miejscowej kawy prosto z plantacji. Wieczorem dla chętnych wymarsz na kilkugodzinną nocną wędrówkę na Merapi – "Górę ognia" (2891 m n.p.m.), jeden z najaktywniejszych wulkanów Indonezji (uwaga! w razie nadmiernej aktywności wulkanu lub ograniczonej widoczności - a zdarza się to dosyć często - wycieczka nie odbędzie się). Dla pozostałych osób - nocleg w Bukittinggi.

Dzień 21 Podziwianie wschodu słońca z wulkanicznych zboczy. Następnie zejście do Bukittinggi i przejazd na plażę w Bungus. Nocleg.

Dzień 22 Całodzienny wypoczynek na plaży nad Oceanem Indyjskim. Dla chętnych możliwość nurkowania na pobliskiej wyspie Panggang. Nocleg.

Dzień 23 Pożegnanie Indonezji. Przejazd na lotnisko do Padang i przelot do Kuala Lumpur. Nocleg.

Dzień 24 Ostatni dzień pobytu w Malezji przeznaczymy na indywidualne spacery po mieście i zakupowe szaleństwo - w małych sklepikach Chinatown i supernowoczesnych centrach handlowych. Wieczorem wylot do Warszawy.

Dzień 25 Powrót do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - 
przelot Warszawa – Singapur i Kuala Lumpur - Warszawa; trzy przeloty wewnętrzne po Malezji i Sumatrze, ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, łodzie, komunikacja miejska, taksówki); noclegi (hostele – pokoje 2-4 os.); dwie wycieczki z wyżywieniem do parków narodowych Taman Nagara i Gunung Leuser; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); wycieczki na wulkan Merapi (ok. 35 USD) i wyspę Panggang (ok. 25 USD); biletów wstępu (ok. 60 USD).

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Trasa trudna ale dająca dużo wrażeń, niezapomnianych obrazów i osobistej satysfakcji.

Grażyna, sierpień 2017.

Trasa bardzo dobrze zaplanowana i zorganizowana, dużo dni przyrodniczych, moje oczekiwania pod względem trampingowym i trekkingowym pod każdym względem spełnione. Pilot wyjazdu tak jak zaznaczyłem zasługuje absolutnie na najwyższą ocenę biorąc pod uwagę powyższe kryteria oceny.

Adam, lipiec 2016.

Bardzo udana wyprawa: atrakcyjna trasa i niezawodny pilot.

Joanna, lipiec 2016.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x