TRASA

główne miejsca i obiekty na trasie wycieczki: Moguncja, Saalburg, dolina Renu i skała Lorelei (Rüdesheim, St. Goar, Burg Rheinfels, Boppard, Oberwesel), Koblencja, Andernach, dolina Mozeli (Cochem, Traben-Trarbach, Bernkastel-Kues), zamek Eltz, Trewir, Igel, Nenning, Borg, Luxemburg, Monschau, Akwizgran, Kolonia, Weimar

Dostępne terminy

12 dni: 28 kwietnia - 9 maja 2021 Cena: 1.250 EUR
12 dni: 12 - 23 maja 2021 Cena: 1.250 EUR
12 dni: 4 - 15 sierpnia 2021 Cena: 1.250 EUR
12 dni: 1 - 12 września 2021 Cena: 1.250 EUR

atuty wyjazdu

 • wycieczka samochodami osobowymi w małej grupie 5-9 osób
 • zobaczymy najlepiej zachowane zabytki rzymskie na północ od Alp - Porta Nigra i Aula Palatina w Trewirze
 • wizyta w kaplicy Karola Wielkiego w Akwizgranie – arcydzieła sztuki europejskiej
 • zwiedzimy romańskie i gotyckie katedry w Moguncji i Kolonii, należące do najwspanialszych zabytków Europy
 • zobaczymy piękne witraże Marca Chagalla w Moguncji
 • wizyta w sanktuarium Szaty Jezusa w Trewirze
 • wycieczka do Luxemburga
 • nocleg w bajkowym miasteczku Monschau w górach Eifel i wizyty w Cochem i Traben-Trarbach
 • degustacja win z nad Renu i Mozeli
 • inne spojrzenie na Niemcy – zobaczymy różnorodny i przyjazny kraj gościnnych ludzi

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Zapraszamy w niezwykłą podróż do miejsc, gdzie w starożytności znajdowały się kresy Cesarstwa Rzymskiego, a w średniowieczu centrum Europy. Zobaczymy wspaniałe miasta i zabytki z różnych epok. Zwiedzimy dolinę Renu od Moguncji do Koblencji i dolinę Mozeli od Trewiru do Koblencji. Pojedziemy do stolicy Karola Wielkiego w Akwizgranie, do miasteczka Monschau i do Luxemburga. W Kolonii, gdzie urodziła się cesarzowa Agrypina, zwiedzimy Muzeum Rzymsko-Germańskie oraz słynną katedrę. W Trewirze, który w IV wieku był jedną ze stolic Imperium Romanum, zobaczymy fantastyczną bramę Porta Nigra, freski z pałacu Konstantyna Wielkiego oraz wzniesioną przez cesarza okazałą bazylikę Aula Palatina. W Koblencji odwiedzimy Plac Elektorski zbudowany na miejscu obozu rzymskiego legionu Oktawiana Augusta oraz tzw. Niemiecki Róg, czyli ujście Mozeli do Renu. W tym miejscu Juliusz Cezar spotkał się z wodzami germańskich plemion, a w pobliżu skały Lorelei zbudował most na Renie, który następnie kazał zburzyć. Zobaczymy piękne, „pocztówkowe” miasteczka Cochem i Traben-Trarbach oraz niesamowity zamek Eltz. W Moguncji zwiedzimy Muzeum Gutenberga i katedrę z X wieku.

Celem naszej podróży jest zobaczenie wybranych zabytków rzymskich, średniowiecznych katedr i kościołów oraz niemieckich zamków i miasteczek w prowincji Nadrenia-Palatynat i w górach Eifel. Wyjazd polecamy szczególnie osobom zainteresowanym historią i kulturą Europy. Na naszej trasie znajdą się arcydzieła naszej architektury i sztuki. Ponadto skosztujemy znakomitych niemieckich win i potraw.

Wycieczka trwa jedenaście pełnych 11 dni (nie licząc dnia zbiórki). Zbiórka i pierwszy nocleg we Wrocławiu. Wyjazd jest realizowany w grupie od 5 do 9 osób. Osoby przygotowane do prowadzenia wyjazdu: Jarosław Poniewiera, Janusz Dubiel.

Przejazd do Niemiec. Zwiedzanie Moguncji i fortu w Saalburgu

Dzień 1 Zbiórka w hotelu we Wrocławiu od godz. 20.00. Wieczorek zapoznawczy i nocleg.

Dzień 2 Wyjazd z Wrocławia rano około godz. 4.30 i przejazd do Niemiec. Zwiedzanie znakomicie zrekonstruowanego fortu rzymskiego w miejscowości Saalburg. Czeka nas opowieść o tym, jak i kiedy Rzymianie dotarli na ziemie zamieszkane przez plemiona germańskie. Nocleg w Moguncji.

Dzień 3 Całodniowe zwiedzanie Moguncji (Mainz) – założonej przez Rzymian ok. 38 roku przed Chr. jako Magontiacum. Zobaczymy katedrę romańską (X-XII w.); pomnik Jana Gutenberga i Muzeum Historii Drukarstwa; fantastyczne witraże Marca Chagalla w kościele św. Stefana; starożytny teatr rzymski i Muzeum Żeglarstwa Starożytnego, w którym znajdują się wraki rzymskich statków, które pływały po Renie. Czeka nas spacer pod fontannę karnawałową, ulicą Augustiańską, a wieczorem relaks nad Renem przy kuflu wyśmienitego piwa. Nocleg.

Przełom Renu przez Reńskie Góry Łupkowe i skała Lorilei (lista INESCO)

Dzień 4 Poniżej Moguncji Ren przepływa przez Reńskie Góry Łupkowe, tworząc jeden z najbardziej malowniczych przełomów rzecznych w Europie. Nad rzeką rozpostarły się malownicze miasteczka, a liczne zamki, które niegdyś  strzegły rzeki górują nad jej nurtem. Cały odcinek Renu wzdłuż przełomu jest wpisany na listę UNESCO. Tego dnia zobaczymy:
- Rüdesheim – słynne miasteczko z malowniczymi uliczkami, zamkiem Bromserburg i wieżą Adlerturm
- wzgórze Niderwald z pomnikiem Germanii i fantastyczną panoramą doliny Renu
- biały zamek Pfalz na wyspie na Renie – jeden z symboli Nadrenii
- skałę Lorelei – z której czarodziejka wabiła śpiewem żeglarzy
- kościół mariacki w Oberwesel z niesamowitym tryptykiem i ołtarzem św. Mikołaja
- Boppard – miasteczko z rzymskimi i średniowiecznymi murami obronnymi oraz kościołem św. Sewera, w którym znajdują się piękne rzeźby i stare malowidła.
Ponad to czeka nas przeprawa promem przez Ren w miasteczku St. Goar i zwiedzanie zamku Burg Rheinfels. Nocleg w okolicy Koblencji.

Zwiedzanie Andernach, Koblencji i zamku Eltz

Dzień 5 Rano spacer po miasteczku Andernach nad Renem, podczas którego zobaczymy bardzo dobrze zachowane mury miejskie na rzymskich fundamentach z imponującą wieżą Pulverturm, ratusz, zamek miejski, bramę Rheintor z ulami i pszczołami oraz fasadę domu rodziny Von der Layen. Następnie zwiedzanie Koblencji (Koblenz) – jednego z najpiękniejszych miast Niemiec, leżącego u zbiegu Renu i Mozeli w tzw. Niemieckim Rogu. Przejście ulicami Lohrstrasse i Markstrasse z zabytkowymi kamienicami, Plac Plan ze starym Ratuszem, Plac Münzplatz z domem urodzenia Klemensa von Metternicha, kościół mariacki (Lieberfrauenkirsche) i najpiękniejszy w mieście kościół św. Kastora oraz stary zamek Alte Burg. Nad Renem zobaczymy pomniki cesarza Wilhelma i cesarzowej Augusty, Pałac Elektorski, a po drugiej stronie rzeki pruską twierdzę Festung. Po południu wizyta w słynnym zamku Eltz – zbudowanym na niedostępnej skale, znakomicie zachowanym, ponieważ ominęły go wojenne zawieruchy.

Dolina Mozeli, Trewir i Luxemburg

Dzień 6-8 W ciągu trzech dni zobaczymy najważniejsze rzymskie zabytki na północ od Alp, miasteczka-pocztówki nad Mozelą i stolicę Luxemburga. Na naszej trasie znajdą się:
- Trewir (Trier) (lista UNESCO) – dawna stolica Konstantyna Wielkiego z licznymi zabytkami z okresu rzymskiego. Zobaczymy bramę Porta Nigra, cesarską salę koronacyjną Aula Palatina, ogromne rzymskie łaźnie i most do dziś używany, katedrę i sanktuarium Szaty Jezusa, Muzeum Katedralne z freskami z pałacu cesarskiego, kościół mariacki, główny plac miasta i ulicę św. Symeona, dziedziniec klasztoru św. Symeona, pałac książąt elektorów i Muzeum Rzymsko-Germańskie.
- rzymska wieża grobowa w Igel (lista UNESCO) – niezwykły pomnik grobowy o wysokości ok. 23 m ufundowany przez kupców Sekundiniuszów z Trewiru prawdopodobnie w III w. po Chr.
- rzymska mozaika z Nenning – niezwykłe dzieło sztuki przedstawiające sceny z życia gladiatorów na podłodze bogatej willi
- rzymska willa w Borg – zrekonstruowana rezydencja bogatych Rzymian z typowym układem pomieszczeń dla posiadłości tego typu na terenach na północ od Alp
- Cochem – malownicze miasto nad Mozelą z pięknym układem urbanistycznym i starą architekturą
- Bernkastel-Kues – kolejne piękne miasteczko nad Mozelą, gdzie czeka nas degustacja wina w vinotece
- Traben-Trarbach – miasteczko między dwoma zamkami, z średniowieczną wieżą obronną, mostem nad Mozelą, kościołami należącymi do różnych wyznań i dobrymi restauracjami
- Luxemburg – stolica księstwa i jedno z najbogatszych miast Europy. Zwiedzimy Stare Miasto: Plac Konstytucji, katedra mariacka, kościół św. Michała, mury obronne i zabytkowe mosty. Dla chętnych wizyta w Muzeum Narodowym. Noclegi w okolicy Trewiru.

Akwizgran, Kolonia i góry Eifel

Dzień 9-10 Zwiedzanie Akwizgranu, Kolonii i miasteczka Monschau. Po porannej kawie pod katedrą w Akwizgranie (Aachen) ujrzymy arcydzieło europejskiej sztuki – kaplicę Karola Wielkiego  z pięknymi mozaikami oraz zabytkowy Ratusz, w którym przyznawana jest co roku nagroda im. Karola Wielkiego. W skarbcu w Muzeum Katedralnym zobaczymy jego relikwie i dowiemy się, dlaczego cesarz uważany za patrona Europy, nie jest świętym uznawanym przez Watykan. A potem skosztujemy pysznych pierników, z których słynie Akwizgran i wód mineralnych w miejscowych łazienkach. W Kolonii odwiedzimy najsłynniejszą katedrę w Niemczech i wejdziemy na jej wieżę. Czeka nas spacer nad Renem, a dla chętnych wieczór w restauracjach i piwiarniach Starego Miasta. Zwiedzimy też Muzeum Rzymskie z wieloma cennymi eksponatami po Rzymianach, którzy założyli miasto. Ponad to pojedziemy do wyglądającego jak z bajki miasteczka Monschau w górach Eifel.

Dzień 11-12 Powrót do Wrocławia. Po drodze spacer po Weimarze i nocleg tym mieście lub jego okolicy. Zakończenie wycieczki ok. godz. 17.00 we Wrocławiu.

cena obejmuje: ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; 11 noclegów w hotelach, pensjonatach lub apartamentach; przejazdy samochodami osobowymi na całej trasie; opiekę doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne; opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT; trzy niespodzianki.

Cena nie obejmuje biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 80 EUR) i wyżywienia (ok. 25 EUR na dzień).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x