Wycieczka zaczyna się w poniedziałek wieczorem w Chorzowie. Zbiórka od godz. 20.00 – można przyjechać o dowolnej porze. Zakończenie wycieczki w Katowicach w niedzielę ok. godz. 14.00. Ze względu na COVID-19 informujemy, że poniższy program wycieczki może ulec zmianie.
Dzień 1 (poniedziałek) Zbiórka w Chorzowie od godz. 20.00. Wspólny wieczór i nocleg.
Dzień 2 (wtorek) Zwiedzanie Tarnowskich Gór i okolic. Dowiemy się, jak zaczęło się górnictwo i przemysł na Górnym Śląsku. Zobaczymy Zabytkową Kopalnię (lista UNESCO) oraz popłyniemy łodziami przez Sztolnię Czarnego Pstrąga. W Rynku w Tarnowskich Górach zjemy obiad w restauracji Sedlaczek, w której ucztował król Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń. Odwiedzimy także pałac w Starych Tarnowicach oraz park w Świerklańcu, gdzie znajduje się Pałac Kawalera, będący pozostałością pięknej rezydencji Donnersmarcków, zniszczonej i wysadzonej w powietrze w czasach PRL-u. Wspólny wieczór w Wielkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.
Dzień 3 (środa) Zwiedzanie Katowic i wieczór w Klubie Namaste. Ten dzień przeznaczymy na poznanie stolicy Górnego Śląska, będącego jednym z najciekawszych młodych miast w Polsce. Dowiemy się dlaczego właśnie Katowice stały się głównym miastem regionu i pewnie zdziwimy się, jak wielu jego mieszkańców zasłużyło się dla rozwoju kultury Polski i Śląska. Poznamy życie Wojciecha Korfantego oraz powody, dla których postacią mniej popularną na Górnym Śląsku jest marszałek Józef Piłsudski. A wieczorem wychylimy kufelek pysznego piwa w Klubie Namaste. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Rynek i ulicę 3-go Maja – z pięknymi, wielkimi kamienicami z przełomu wieków XIX i XX
- Pomnik Powstańców Śląskich i słynny Spodek
- Pomnik Harcerzy – obrońców Śląska w 1939 roku – o ich udziale w walkach nie wolno było mówić w czasach PRL-u
- Katedra Chrystusa Króla – zbudowana w latach 1927-55, której projekt architektoniczny został zmieniony na wniosek komunistycznych władz Katowic – budowla została oszpecona przez pozbawienie jej bębna pod kopułą
- Gmach Urzędu Wojewódzkiego – zabytkowy budynek z okresu międzywojennego, w którym znajduje się Sala Sejmu Śląskiego – pierwowzór obecnego Sejmu RP w Warszawie,
- Kopalnia Wujek i muzeum wydarzeń z grudnia 1981 r. – usłyszymy tam relacje naocznych świadków wydarzeń z
- Wieża spadochronowa – stalowa budowla (wys. ok. 35 m) związana z obroną Katowic we wrześniu 1939 r.
- Muzeum Śląskie – nowoczesny obiekt, w którym zapoznamy się z wystawą poświęconą historii Górnego Śląska oraz zobaczymy galerię sztuki z obrazami i rzeźbami słynnych polskich artystów, m. in. dzieła: „Żydówka z cytrynami” lub „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego, „Pożegnanie z pracownią” Jacka Malczewskiego, „Portret dwóch dziewczynek” Olgi Boznańskiej oraz obrazy Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Henryka Rodakowskiego i innych.
Dzień 4 (czwartek) Zwiedzanie sztolni Królowa Luiza w Zabrzu oraz Chorzowa, czyli Górny Śląsk poza głównymi szlakami. Ten dzień przeznaczymy na zwiedzanie miasta, w którym pod koniec XVIII w. rozpoczęła się rewolucja przemysłowa na kontynencie europejskim. Tutaj minister króla pruskiego Fryderyk Wilhelm hrabia von Reden oraz szkocki inżynier John Baildon zbudowali Królewską Hutę – pierwszą i najnowocześniejszą w Europie poza Wyspami Brytyjskimi. Jeszcze sto lat temu Królewska Huta – dzisiejszy Chorzów – była jednym z głównych miast regionu. Na przykładzie tego ciekawego miasta opowiemy Wam o wzlocie i upadku Górnego Śląska i jego transformacji, a także o problemach narodu Górnoślązaków, którego istnienia wielu ludzi ciągle nie chce przyjąć do wiadomości. Odwiedzimy nie tylko Centrum, ale także biedne dzielnice Chorzowa. Ponad to popłyniemy łodziami przez sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu – unikatowego zabytku techniki w skali Europy i świata. Zobaczymy także następujące miejsca i obiekty:
- Stadion Śląski – miejsce wielu słynnych imprez sportowych oraz koncertów (The Rolling Stones, U2, Metallica, Genesis i inni)
- Plac Jana i kościół Bożogrobców – najstarsza część Chorzowa z domami z połowy XIX w.
- ulica Wolności – główną ulicę miasta z zabytkową architekturą oraz najpyszniejszymi lodziarniami na Górnym Śląsku. W domów przy tej ulicy urodził się i mieszkał przed drugą wojną światową chorzowianin Kurt Adler – noblista w dziedzinie chemii.
- dzielnica Chorzów II i dom urodzenia Theodora Kalidego – wybitnego rzeźbiarza Górnośląskiego. Jedna z jego rzeźb „Chłopiec z łabędziem” znajduje się obecnie przy Planu J. Matejki
- Park Śląski – znany także jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka – jeden z największych parków miejskich w Europie, w którym pojedziemy kolejką linową „Elka” - tylko podczas wycieczek od maja do września kiedy kolejka jest czynna. Widać z niej cały park z dawnym Wesołym Miasteczkiem (obecnie „Legendia”), ZOO i Planetarium Śląskim (zamknięte do połowy 2021 r. z powodu prac remontowych).
Dzień 5 (piątek) Zwiedzanie Gliwic i pałacu w Pławniowicach. Rano spacer ulicą Zwycięstwa w Gliwicach – jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Górnego Śląska. Wizyta na Rynku, w zabytkowym kościele Wszystkich Świętych (XV-XVI w.) oraz w muzeum Willa Caro, gdzie można podziwiać zachowane wnętrza bogatego domu z okresu rewolucji przemysłowej. Zobaczymy też słynną Radiostację Gliwicką, w której obecnie znajduje się muzeum. Dowiemy się, jak hitlerowcy w dziwny sposób spartaczyli akcję dywersyjną 31 sierpnia 1939 r. Masz dawnej radiostacji do dziś jest wykorzystywany jako wieża przekaźnikowa. Ma on wysokość ponad 111 m. Jest zbudowany z drewna bez użycia gwoździ i jest jedną z najwyższych drewnianych wież w Europie. To fenomen techniki. Ponad to odwiedzimy dawny pałac rodziny Ballestremów w Pławniowicach oraz
Dzień 6 (sobota) Zwiedzanie Bytomia, Piekar Śląskich oraz Kopalni Guido w Zabrzu Rano wizyta w Bytomiu – dawnej stolicy Księstwa Bytomskiego, w którym do XVI w. panował ród Piastów: Rynek i kościół Wniebowzięcia NMP (pierwotna świątynia z XIII w.). Następnie odwiedzimy kopalnię Guido w Zabrzu – w której zjedziemy pod ziemię i zobaczymy jak jeszcze nadal wygląda praca na dole w kopalniach węgla kamiennego. Po południu przejazd do Piekar Śląskich, gdzie odwiedzimy najważniejsze sanktuarium Maryjne na Górnym Śląsku – Bazylike NMP i św. Bartłomieja, a w niej cudowny obraz, będący od wielu lat celem pielgrzymek ludności regionu. Pożegnalny wieczór w Katowicach.
Dzień 7 (niedziela) Zwiedzanie Nikiszowca, Giszowca i zakończenie wycieczki. Katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec należą do pięknych, zabytkowych zespołów architektonicznych, które cały czas pełnią normalne funkcje mieszkalne i nie zamieniły się w turystyczne cepelie. Niewiele jest już takich miejsc, więc śpieszmy się, żeby je zobaczyć. Zwiedzanie obu dzielnic zakończymy ok. godz. 14.00. KONIEC WYCIECZKI.