TRASA

główne miejsca i obiekty na trasie wycieczki: Rynek i kopalnie w Tarnowskich Górach (lista UNESCO), Stare Tarnowice, Świerklaniec, kopalnia Guido i sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Katowice z dzielnicami Giszowiec i Nikiszowiec, Bytom, Gliwice, Chorzów i Park Śląski, pałac w Pławniowicach, sanktuarium w Piekarach Śląskich

Dostępne terminy

7 dni: 21 - 27 czerwca 2021 Cena: 1.850 zł
7 dni: 5 - 11 lipca 2021 Cena: 1.850 zł

atuty wyjazdu

 • wycieczka samochodami osobowymi w małej grupie 6-9 osób
 • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach (lista UNESCO) oraz kopalni Guido w Zabrzu
 • przejażdżka łodziami po Sztolni Czarnego Pstrąga oraz Sztolni Królowa Luiza - niezwykłych zabtków na skalę Europy
 • podróż kolejką linową Elka w Parku Śląskim w Chorzowie
 • wizyta w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz zwiedzanie Centrum i dzielnicy Nikiszowiec
 • spotkanie z gwarą śląską przy ognisku lub w śląskiej gospodzie
 • opowieści o Karolu Goduli, Erneście Wilimowskim, Kazimierzu Kutzu, śląskich artystach i śląskim bluesie
 • wyjaśnimy dlaczego Górny Śląsk miał autonomię i skąd wziął się podział na tzw. hanysów i goroli
 • skosztujemy karminadla, modrej kapusty z roladą i szarymi kluskami

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Zapraszam do jednego z najoryginalniejszych regionów Polski, który zrządzeniem losu jest niesłusznie uważany za mało ciekawy i nieatrakcyjny. Co Wolfgang Goethe robił w Tarnowskich Górach? „Od pucybuta do Rockefellera”, czyli historia Karola Goduli. Dlaczego muzyka do filmów Andrzeja Wajdy, Francisa Forda Coppoli i Jane Campion powstawała w Katowicach? Jak dziś smakuje rolada z kluskami w restauracji „Sedlaczek”, w której ucztował Jan III Sobieski? Jak w PRL-u zwalczano śląską gwarę i dlaczego zakazywano mówić o obronie Śląska przez polskich harcerzy w 1939 roku? O tym i o wielu innych „śląskich dziwach” opowiemy Wam podczas wycieczki po Górnym Śląsku. Zwiedzimy niesamowite, zabytkowe kopalnie i sztolnie w Zabrzu i Tarnowskich Górach (lista UNESCO) oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. W Bytomiu i Gliwicach zobaczymy piękną architekturę śląskich miast i niezwykłą dzielnicę Nikiszowiec w Katowicach. Z pewnością zadziwi nas zespół pałacowy w Pławniowicach i park w Świerklańcu. W ogromnym Parku Śląskim w Chorzowie pojedziemy Elką, a wieczorem zapalimy ognisko, wychylimy kufelek piwa i poznamy tajemnice śląskiej gwary. Dlaczego warto spędzić tydzień na Górnym Śląsku? Bo Górny Śląsk to dobra energia! Zapraszam Was osobiście.
Jarosław Poniewiera

Wycieczka zaczyna się w poniedziałek wieczorem w Chorzowie. Zbiórka od godz. 20.00 – można przyjechać  o dowolnej porze. Zakończenie wycieczki w Katowicach w niedzielę ok. godz. 14.00. Ze względu na COVID-19 informujemy, że poniższy program wycieczki może ulec zmianie.

Dzień 1 (poniedziałek) Zbiórka w Chorzowie od godz. 20.00. Wspólny wieczór i nocleg.

Dzień 2 (wtorek) Zwiedzanie Tarnowskich Gór i okolic. Dowiemy się, jak zaczęło się górnictwo i przemysł na Górnym Śląsku. Zobaczymy Zabytkową Kopalnię (lista UNESCO) oraz popłyniemy łodziami przez Sztolnię Czarnego Pstrąga. W Rynku w Tarnowskich Górach zjemy obiad w restauracji Sedlaczek, w której ucztował król Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń. Odwiedzimy także pałac w Starych Tarnowicach oraz park w Świerklańcu, gdzie znajduje się Pałac Kawalera, będący pozostałością pięknej rezydencji Donnersmarcków, zniszczonej i wysadzonej w powietrze w czasach PRL-u. Wspólny wieczór w Wielkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

Dzień 3 (środa) Zwiedzanie Katowic i wieczór w Klubie Namaste. Ten dzień przeznaczymy na poznanie stolicy Górnego Śląska, będącego jednym z najciekawszych młodych miast w Polsce. Dowiemy się dlaczego właśnie Katowice stały się głównym miastem regionu i pewnie zdziwimy się, jak wielu jego mieszkańców zasłużyło się dla rozwoju kultury Polski i Śląska. Poznamy życie Wojciecha Korfantego oraz powody, dla których postacią mniej popularną na Górnym Śląsku jest marszałek Józef Piłsudski. A wieczorem wychylimy kufelek pysznego piwa w Klubie Namaste. Zobaczymy następujące miejsca i obiekty:
- Rynek i ulicę 3-go Maja – z pięknymi, wielkimi kamienicami z przełomu wieków XIX i XX
- Pomnik Powstańców Śląskich i słynny Spodek
- Pomnik Harcerzy – obrońców Śląska w 1939 roku – o ich udziale w walkach nie wolno było mówić w czasach PRL-u
- Katedra Chrystusa Króla – zbudowana w latach 1927-55, której projekt architektoniczny został zmieniony na wniosek komunistycznych władz Katowic – budowla została oszpecona przez pozbawienie jej bębna pod kopułą
 - Gmach  Urzędu Wojewódzkiego – zabytkowy budynek z okresu międzywojennego, w którym znajduje się Sala Sejmu Śląskiego – pierwowzór obecnego Sejmu RP w Warszawie,
- Kopalnia Wujek i muzeum wydarzeń z grudnia 1981 r. – usłyszymy tam relacje naocznych świadków wydarzeń z 
- Wieża spadochronowa – stalowa budowla (wys. ok. 35 m) związana z obroną Katowic we wrześniu 1939 r.
- Muzeum Śląskie – nowoczesny obiekt, w którym zapoznamy się z wystawą  poświęconą historii Górnego Śląska oraz zobaczymy galerię sztuki z obrazami i rzeźbami słynnych polskich artystów, m. in. dzieła:  „Żydówka z cytrynami” lub „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego, „Pożegnanie z pracownią” Jacka Malczewskiego, „Portret dwóch dziewczynek” Olgi Boznańskiej oraz obrazy Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Piotra Michałowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Juliana Fałata, Henryka Rodakowskiego i innych.

Dzień 4 (czwartek) Zwiedzanie sztolni Królowa Luiza w Zabrzu oraz Chorzowa, czyli Górny Śląsk poza głównymi szlakami. Ten dzień przeznaczymy na zwiedzanie miasta, w którym pod koniec XVIII w. rozpoczęła się rewolucja przemysłowa na kontynencie europejskim. Tutaj minister króla pruskiego Fryderyk Wilhelm hrabia von Reden oraz szkocki inżynier John Baildon zbudowali Królewską Hutę – pierwszą i najnowocześniejszą w Europie poza Wyspami Brytyjskimi. Jeszcze sto lat temu Królewska Huta – dzisiejszy Chorzów – była jednym z głównych miast regionu. Na przykładzie tego ciekawego miasta opowiemy Wam o wzlocie i upadku Górnego Śląska i jego transformacji, a także o problemach narodu Górnoślązaków, którego istnienia wielu ludzi ciągle nie chce przyjąć do wiadomości. Odwiedzimy nie tylko Centrum, ale także biedne dzielnice Chorzowa. Ponad to popłyniemy łodziami przez sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu – unikatowego zabytku techniki w skali Europy i świata. Zobaczymy także następujące miejsca i obiekty:
- Stadion Śląski – miejsce wielu słynnych imprez sportowych oraz koncertów (The Rolling Stones, U2, Metallica, Genesis i inni)
- Plac Jana i kościół Bożogrobców – najstarsza część Chorzowa z domami z połowy XIX w.
- ulica Wolności – główną ulicę miasta z zabytkową architekturą oraz najpyszniejszymi lodziarniami na Górnym Śląsku. W domów przy tej ulicy urodził się i mieszkał przed drugą wojną światową chorzowianin Kurt Adler – noblista w dziedzinie chemii.
- dzielnica Chorzów II i dom urodzenia Theodora Kalidego – wybitnego rzeźbiarza Górnośląskiego. Jedna z jego rzeźb „Chłopiec z łabędziem” znajduje się obecnie przy Planu J. Matejki
- Park Śląski – znany także jako Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka – jeden z największych parków miejskich w Europie, w którym pojedziemy kolejką linową „Elka” - tylko podczas wycieczek od maja do września kiedy kolejka jest czynna. Widać z niej cały park z dawnym Wesołym Miasteczkiem (obecnie „Legendia”), ZOO i Planetarium Śląskim (zamknięte do połowy 2021 r. z powodu prac remontowych).

Dzień 5 (piątek)
Zwiedzanie Gliwic i pałacu w Pławniowicach. Rano spacer ulicą Zwycięstwa w Gliwicach – jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast Górnego Śląska. Wizyta na Rynku, w zabytkowym kościele Wszystkich Świętych (XV-XVI w.) oraz w muzeum Willa Caro, gdzie można podziwiać zachowane wnętrza bogatego domu z okresu rewolucji przemysłowej. Zobaczymy też słynną Radiostację Gliwicką, w której obecnie znajduje się muzeum. Dowiemy się, jak hitlerowcy w dziwny sposób spartaczyli akcję dywersyjną 31 sierpnia 1939 r. Masz dawnej radiostacji do dziś jest wykorzystywany jako wieża przekaźnikowa. Ma on wysokość ponad 111 m. Jest zbudowany z drewna bez użycia gwoździ i jest jedną z najwyższych drewnianych wież w Europie. To fenomen techniki. Ponad to odwiedzimy dawny pałac rodziny Ballestremów w Pławniowicach oraz

Dzień 6 (sobota) Zwiedzanie Bytomia, Piekar Śląskich oraz Kopalni Guido w Zabrzu Rano wizyta w Bytomiu – dawnej stolicy Księstwa Bytomskiego, w którym do XVI w. panował ród Piastów: Rynek i kościół Wniebowzięcia NMP (pierwotna świątynia z XIII w.). Następnie odwiedzimy kopalnię Guido w Zabrzu – w której zjedziemy pod ziemię i zobaczymy jak jeszcze nadal wygląda praca na dole w kopalniach węgla kamiennego. Po południu przejazd do Piekar Śląskich, gdzie odwiedzimy najważniejsze sanktuarium Maryjne na Górnym Śląsku – Bazylike NMP i św. Bartłomieja, a w niej cudowny obraz, będący od wielu lat celem pielgrzymek ludności regionu. Pożegnalny wieczór w Katowicach.

Dzień 7 (niedziela) Zwiedzanie Nikiszowca, Giszowca i zakończenie wycieczki. Katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec należą do pięknych, zabytkowych zespołów architektonicznych, które cały czas pełnią normalne funkcje mieszkalne i nie zamieniły się w turystyczne cepelie. Niewiele jest już takich miejsc, więc śpieszmy się, żeby je zobaczyć. Zwiedzanie obu dzielnic zakończymy ok. godz. 14.00. KONIEC WYCIECZKI.

Cena obejmuje: ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW; 6 noclegów w hotelach lub apartamentach (pokoje 2-3-osobowe z łazienkami; przejazdy samochodami osobowymi; przejażdżki kolejką Elka i łodziami po Sztolni Czarnego Pstrąga i Sztolni Królowa Luiza; bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz koszty lokalnych przewodników w zabytkowych kopalniach (ok. 400 zł); opiekę doświadczonego pilota; koszty organizacyjne; podatek VAT.

Cena nie obejmuje wyżywienia i biletów wstępu do zwiedzanych obiektów poza programem.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Janusz Dubiel

Janusz Dubiel (ur. 1973). Absolwent chorzowskiego “Słowaka”.  Z zawodu ekonomista i pedagog, z zamiłowania podróżnik i żeglarz. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Pracuje jako nauczyciel w I LO im. J. Słowackiego w Chorzowie. Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x