TRASA

Wycieczka: Damaszek – Bosra – Maalula – Saidnaya – Palmyra – Sergiopolis – Jez. Assada – Aleppo – Bazylika św. Szymona Słupnika – Ebla – Sergilla – Hama – Szajzar – Apamea – Zamek Saladyna – Ugarit – Safita – Margat – Tortosa – Arwad – Amrit – Crac de Chevaliers – Homs – Damaszek

Dostępne terminy

13 dni: archiwalny Cena: ostatnio 2.950 zł + 450 USD

atuty wyjazdu

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Syria - Na styku wielkich kultur

Wyprawa do Syrii to znakomity pomysł dla wszystkich osób zmęczonych skomercjalizowaną turystyką, przede wszystkim zaś dla tych, którzy pasjonują się archeologią, historią i geografią. W niewielu krajach zachowała się tak ogromna ilość zabytków starożytności oraz tak wiele ciekawych miejsc, o których współczesna cywilizacja prawie zupełnie zapomniała. Nie ma w nich tłumów turystów, nie ma też uganiających się za nimi natarczywych tubylców, próbujących sprzedać tandetne pamiątki. Jest za to cisza, pustynia, góry i wiatr. Jest też w Syrii wybrzeże morskie, gdzieniegdzie zielone od porastających je sosen i drzew cedrowych, górskie przełęcze, na których do dziś wznoszą się ruiny zamków rycerzy krzyżowych, są życzliwi i bardzo gościnni ludzie - Arabowie, Beduini, Ormianie, Kurdowie. Wreszcie jest Eufrat – najważniejsza rzeka, źródło życia dla cywilizacji rozwijających się w tym rejonie świata przez przeszło cztery tysiące lat.
Syria przez wieki znajdowała się na styku wielkich kultur: Egiptu i Mezopotamii, starożytnego Rzymu i Persji, Bizancjum i świata arabskiego. Przed nami staną otworem zabytki starożytności: Palmyra, Apamea i Sergiopolis – zagubione wśród pustyni miasta; Bazylika św. Szymona Słupnika i Muszabbakk – zapomniane kościoły i klasztory wczesnochrześcijańskie; Damaszek – najstarsze miasto świata, miejsce grobu św. Jana Chrzciciela i nawrócenia św. Pawła. Dzieje średniowiecza na Bliskim Wschodzie przybliżą nam wizyty w miejscach związanych z wielką kulturą islamu: słynne meczety dynastii Umajjadów i niedostępne twierdze arabskie. Jednak atmosferę wieków średnich podobno najlepiej w świecie oddają potężne mury Crac des Chevaliers – legendarnego zamku rycerzy krzyżowych. Program wyjazdu obejmuje ponadto wiele innych miejsc i atrakcji.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Damaszku. Przejazd do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Zwiedzanie stolicy Syrii. Wizyta w Meczecie Umajjadów z grobem św. Jana Chrzciciela, który w roku 2000 odwiedził Jan Paweł II; Pałacu Al-Azem – dawnej siedzibie tureckiego namiestnika; Meczecie Roqai - prawnuczki Mahometa i Mauzoleum Saladyna. W dzielnicy chrześcijańskiej odwiedzimy miejsca związane z nawróceniem świętego Pawła - Dom Ananiasza oraz kościół zwany „Oknem świętego Pawła”. Nocleg.

Dzień 3 Wycieczka do Bosry – miasta w południowej Syrii w dawnej krainie Hauranu. Zobaczymy tam znakomicie zachowane zabytki rzymskiej architektury: cytadelę z antycznym teatrem dla 15 tys. widzów, ruiny kościołów bizantyńskich, świątynię Dionizosa, kolumnadę, łaźnie i wielką cysternę, a także meczety Umara i Fatimy - jedne z najstarszych w świecie. Po drodze do Bosry zobaczymy Meczet Zenobii, w którym jest mauzoleum wnuczki Mahometa. Wieczorem wypad na wzgórze Kasjun nad Damaszkiem - miejsce, gdzie według lokalnych źródeł Kain zabił Abla. Nocleg w Damaszku.

Dzień 4 Przejazd w Góry Antylibanu do malowniczo położonych miasteczek chrześcijańskich. W Maaluli, usłyszymy język aramejski, w którym nauczał Jezus. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie zachowano tę oryginalną mowę. Zobaczymy też klasztor św. Tekli i grotę z relikwiami męczennicy oraz kościół św. Sergiusza. Sąsiednia Saidnaya to ważny ośrodek Maryjny, gdzie Matka Boska objawiła się cesarzowi Justynianowi. Po południu podróż szlakiem dawnych karawan przez Pustynię Syryjską do Palmyry - jednego z najsłynniejszych miast starożytności. Zainteresowani będą podziwiać zachód słońca z grzbietu wielbłąda pod Łukiem Hadriana. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Zwiedzanie znakomicie zachowanych ruin Palmyry. Spacer Wielką Kolumnadą, wzdłuż której znajdują się dawne reprezentacyjne budowle: agora, teatr, tetrapylon i termy. Zobaczymy też świątynie Bela i Baalszamina, wieże grobowe i podziemne hypogea, miejsce obozu rzymskich legionów oraz Muzeum Archeologiczne. Zachód słońca spędzimy wśród baszt średniowiecznej cytadeli arabskiej.

Dzień 6 Przejazd do Doliny Eufratu na teren historycznej Mezopotamii. Wizyta w Sergiopolis - ważnym bizantyńskim ośrodku pielgrzymkowym. Zwiedzanie jego marmurowych murów obronnych i cystern oraz Bazyliki Grobu św. Sergiusza. Po południu wszystkich spragnionych pływania czeka kąpiel w turkusowych wodach Jeziora Assada. Odwiedzimy położony nad jego brzegiem arabski zamek Al-Jabaar. Przejazd do Aleppo i nocleg.

Dzień 7 Okolice Aleppo należą do tych obszarów basenu Morza Śródziemnego, gdzie zachowało się najwięcej budowli z czasów rzymskich. Podczas wycieczki po północnej Syrii zobaczymy kościół w Muszabbakk (V w.), słynną Bazylikę św. Szymona Słupnika (V w.), skalne grobowce rzymskie w miejscowości Qatura, a także pozostałości świątyni hetyckiej w Ain Dara. Powrót do Aleppo i zwiedzanie średniowiecznej Cytadeli oraz Meczetu Umajjadów, gdzie znajduje się głowa Zachariasza - ojca św. Jana Chrzciciela. Spacer po ogromnym suku i dzielnicy chrześcijańskiej. Nocleg.

Dzień 8 Wyjazd z Aleppo do odnalezionego w 1964 roku starożytnego miasta Ebla z III tys. p.n.e. Następnie odwiedzimy największe z tzw. „miast umarłych” – miejscowości Al-Bara i Sergilla, należące do najlepiej w świecie zachowanych osiedli rzymskich. Przyjazd do miasta Hama, w którym zobaczymy Stare Miasto oraz noria – średniowieczne koła irygacyjne na Orontesie. Nocleg na dachu hotelowym.

Dzień 9 Przejazd doliną Orontesu do arabskiego zamku w Szajzarze oraz do Apamei - miasta założonego w epoce hellenistycznej, które gościło Kleopatrę i Marka Antoniusza. Przejdziemy jego piękną kolumnadą o długości 2 km. Następnie przejazd przez zielone góry Al-Ansarijja oddzielające północną Syrię od wybrzeża. Przystaniemy przy zamczysku Sahjun - jednej z najbardziej niedostępnych fortec Bliskiego Wschodu, zwanego Zamkiem Saladyna. Zjazd malowniczymi serpentynami nad Morze Śródziemne i zwiedzanie ruin starożytnego Ugarit - miasta handlowego, gdzie w II tys. p.n.e. wynaleziono pierwszy alfabet. Przejazd wybrzeżem do miasteczka Marmarita i nocleg w katolickim klasztorze.

Dzień 10 Zwiedzanie Wybrzeża. Zobaczymy zabytki z okresu wypraw krzyżowych: wieżę templariuszy w Saficie; ogromną warownię rycerzy zakonu św. Jana w Margacie i katedrę w Tortosie. Ponadto odwiedzimy fenickie grobowce i świątynię w Amrit. Wycieczka statkiem na wyspę Arwad koło Tortosy i spacer pod średniowieczną cytadelę. Wieczorem kąpiel w Morzu Śródziemnym. Nocleg w Marmaricie.

Dzień 11 Rano wizyta w owianym legendami zamku Crac des Chevaliers – warowni krzyżowców uznawanej za najwspanialszy zamek średniowieczny w świecie. Zwiedzanie pobliskiego klasztoru św. Jerzego i przejazd do miasta Homs, w którym zobaczymy Meczet kalifa Al-Walida. Nocleg w Damaszku.

Dzień 12 Wizyta w kompleksie budowli przy Meczecie Sulejmana Wspaniałego oraz w Muzeum Narodowym, gdzie zgromadzono jedne z najciekawszych w świecie eksponatów z Syrii i północnej Mezopotamii. Po południu czas na indywidualny spacer i zakupy. Około godz. 23 przejazd na lotnisko.

Dzień 13 W nocy przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe:
przelot Warszawa – Damaszek – Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
- koszty walutowe: wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, taksówki itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-5 os., klasztor w Marmaricie – sale wieloosobowe, dach w Hamie); koszty organizacyjne podczas wyprawy

Cena nie obejmuje: wizy do Syrii oraz opłat wyjazdowych (ok. 45 euro); wyżywienia (ok. 7 euro na dzień); biletów wstępu (ok. 60 euro). Uwaga! Osoby poniżej 26 roku życia posiadające legitymację studencką ISIC przy zakupie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów są uprawnione do 90% zniżki.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x