Dzień 1 Przelot z Warszawy do Damaszku. Przejazd do hotelu i nocleg.
Dzień 2 Zwiedzanie stolicy Syrii. Wizyta w Meczecie Umajjadów z grobem św. Jana Chrzciciela, który w roku 2000 odwiedził Jan Paweł II; Pałacu Al-Azem – dawnej siedzibie tureckiego namiestnika; Meczecie Roqai - prawnuczki Mahometa i Mauzoleum Saladyna. W dzielnicy chrześcijańskiej odwiedzimy miejsca związane z nawróceniem świętego Pawła - Dom Ananiasza oraz kościół zwany „Oknem świętego Pawła”. Nocleg.
Dzień 3 Wycieczka do Bosry – miasta w południowej Syrii w dawnej krainie Hauranu. Zobaczymy tam znakomicie zachowane zabytki rzymskiej architektury: cytadelę z antycznym teatrem dla 15 tys. widzów, ruiny kościołów bizantyńskich, świątynię Dionizosa, kolumnadę, łaźnie i wielką cysternę, a także meczety Umara i Fatimy - jedne z najstarszych w świecie. Po drodze do Bosry zobaczymy Meczet Zenobii, w którym jest mauzoleum wnuczki Mahometa. Wieczorem wypad na wzgórze Kasjun nad Damaszkiem - miejsce, gdzie według lokalnych źródeł Kain zabił Abla. Nocleg w Damaszku.
Dzień 4 Przejazd w Góry Antylibanu do malowniczo położonych miasteczek chrześcijańskich. W Maaluli, usłyszymy język aramejski, w którym nauczał Jezus. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie zachowano tę oryginalną mowę. Zobaczymy też klasztor św. Tekli i grotę z relikwiami męczennicy oraz kościół św. Sergiusza. Sąsiednia Saidnaya to ważny ośrodek Maryjny, gdzie Matka Boska objawiła się cesarzowi Justynianowi. Po południu podróż szlakiem dawnych karawan przez Pustynię Syryjską do Palmyry - jednego z najsłynniejszych miast starożytności. Zainteresowani będą podziwiać zachód słońca z grzbietu wielbłąda pod Łukiem Hadriana. Nocleg w hotelu.
Dzień 5 Zwiedzanie znakomicie zachowanych ruin Palmyry. Spacer Wielką Kolumnadą, wzdłuż której znajdują się dawne reprezentacyjne budowle: agora, teatr, tetrapylon i termy. Zobaczymy też świątynie Bela i Baalszamina, wieże grobowe i podziemne hypogea, miejsce obozu rzymskich legionów oraz Muzeum Archeologiczne. Zachód słońca spędzimy wśród baszt średniowiecznej cytadeli arabskiej.
Dzień 6 Przejazd do Doliny Eufratu na teren historycznej Mezopotamii. Wizyta w Sergiopolis - ważnym bizantyńskim ośrodku pielgrzymkowym. Zwiedzanie jego marmurowych murów obronnych i cystern oraz Bazyliki Grobu św. Sergiusza. Po południu wszystkich spragnionych pływania czeka kąpiel w turkusowych wodach Jeziora Assada. Odwiedzimy położony nad jego brzegiem arabski zamek Al-Jabaar. Przejazd do Aleppo i nocleg.
Dzień 7 Okolice Aleppo należą do tych obszarów basenu Morza Śródziemnego, gdzie zachowało się najwięcej budowli z czasów rzymskich. Podczas wycieczki po północnej Syrii zobaczymy kościół w Muszabbakk (V w.), słynną Bazylikę św. Szymona Słupnika (V w.), skalne grobowce rzymskie w miejscowości Qatura, a także pozostałości świątyni hetyckiej w Ain Dara. Powrót do Aleppo i zwiedzanie średniowiecznej Cytadeli oraz Meczetu Umajjadów, gdzie znajduje się głowa Zachariasza - ojca św. Jana Chrzciciela. Spacer po ogromnym suku i dzielnicy chrześcijańskiej. Nocleg.
Dzień 8 Wyjazd z Aleppo do odnalezionego w 1964 roku starożytnego miasta Ebla z III tys. p.n.e. Następnie odwiedzimy największe z tzw. „miast umarłych” – miejscowości Al-Bara i Sergilla, należące do najlepiej w świecie zachowanych osiedli rzymskich. Przyjazd do miasta Hama, w którym zobaczymy Stare Miasto oraz noria – średniowieczne koła irygacyjne na Orontesie. Nocleg na dachu hotelowym.
Dzień 9 Przejazd doliną Orontesu do arabskiego zamku w Szajzarze oraz do Apamei - miasta założonego w epoce hellenistycznej, które gościło Kleopatrę i Marka Antoniusza. Przejdziemy jego piękną kolumnadą o długości 2 km. Następnie przejazd przez zielone góry Al-Ansarijja oddzielające północną Syrię od wybrzeża. Przystaniemy przy zamczysku Sahjun - jednej z najbardziej niedostępnych fortec Bliskiego Wschodu, zwanego Zamkiem Saladyna. Zjazd malowniczymi serpentynami nad Morze Śródziemne i zwiedzanie ruin starożytnego Ugarit - miasta handlowego, gdzie w II tys. p.n.e. wynaleziono pierwszy alfabet. Przejazd wybrzeżem do miasteczka Marmarita i nocleg w katolickim klasztorze.
Dzień 10 Zwiedzanie Wybrzeża. Zobaczymy zabytki z okresu wypraw krzyżowych: wieżę templariuszy w Saficie; ogromną warownię rycerzy zakonu św. Jana w Margacie i katedrę w Tortosie. Ponadto odwiedzimy fenickie grobowce i świątynię w Amrit. Wycieczka statkiem na wyspę Arwad koło Tortosy i spacer pod średniowieczną cytadelę. Wieczorem kąpiel w Morzu Śródziemnym. Nocleg w Marmaricie.
Dzień 11 Rano wizyta w owianym legendami zamku Crac des Chevaliers – warowni krzyżowców uznawanej za najwspanialszy zamek średniowieczny w świecie. Zwiedzanie pobliskiego klasztoru św. Jerzego i przejazd do miasta Homs, w którym zobaczymy Meczet kalifa Al-Walida. Nocleg w Damaszku.
Dzień 12 Wizyta w kompleksie budowli przy Meczecie Sulejmana Wspaniałego oraz w Muzeum Narodowym, gdzie zgromadzono jedne z najciekawszych w świecie eksponatów z Syrii i północnej Mezopotamii. Po południu czas na indywidualny spacer i zakupy. Około godz. 23 przejazd na lotnisko.
Dzień 13 W nocy przelot do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy.