TRASA

Osz - Chodżent - Istarawszan - Pandżakent - Sarazm - Duszanbe - Hisar - Kalai Khum - Rushan - Jizew- Chorog - Iszkaszim - Langar - Aliczur - Murgab - Sary Tasz - Osz

Dostępne terminy

17 dni: Cena: 6.600 zł + 1470 USD

atuty wyjazdu

 • kompleksowy i wyjątkowy program pozwalający rzetelnie zwiedzić najważniejsze atrakcje całego Tadżykistanu
 • tydzień na terenie Górskiego Badachszanu
 • trekking w malowniczej dolinie Jizew w Pamirze
 • noclegi w guest housach i jurtach, które pozwolą nam zobaczyć jak wygląda życie codzienne Tadżyków i Pamirczyków
 • bardzo kameralna grupa, licząca 4-9 osób

AUTOR PROGRAMU

Maria Kowalska

Zapraszamy na wyjątkową wyprawę do wyjątkowego kraju jakim jest Tadżykistan. Nieobecny w masowej turystyce oferuje podróżnym niesamowite widoki, bogatą historię, dobrą kuchnię i niezwykle gościnnych mieszkańców. Jego perłą jest Pamir - wysokogórski region położony na krańcach świata, gdzie obcować można ze wspaniałą przyrodą i ludźmi, którzy zachowali swoje starodawne tradycje. Nie przemkniemy Traktem Pamirskim ale dokładnie zwiedzimy najważniejsze miejsca w tym regionie. Nasz program jest wyjątkowy również dlatego, że  zawiera zachodnią część Tadżykistanu, która nie pojawia się w ofertach innych biur podróży. Dotrzemy do miejsc o wielowiekowej historii związanej z Aleksandrem Macedońskim, Marco Polo czy Jedwabnym Szlakiem.  Tadżykistan to nie jest jednak kraj dla każdego - trzeba być przygotowanym na dziurawe drogi, brak zasięgu w telefonie, brak wifi i guest house'y zamiast dobrych hoteli. To jednak, co wydawać by się mogło mankamentem, staje się w przypadku tej wyprawy jej wielką zaletą. Jedzie się nieśpiesznie mając czas na fotografowanie i delektowanie się widokami. Nie rozpraszają nas wiadomości na whatsappie czy messengerze a śpiąc w guest housach zobaczymy z bliska jak wygląda życie mieszkańców. Jest to wyprawa dla wytrawnych podróżników.

dzień Wylot z Warszawy do Osz (Kirgistan)

dzień 2 Lądowanie w Osz, przejazd do hotelu na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie miasta, które swoimi korzeniami sięga 3000 lat wstecz i było jednym z najważniejszych przystanków na Jedwabnym Szlaku. Położone w kirgiskiej części Doliny Fergańskiej słynie z najsmaczniejszych arbuzów i czereśni oraz świętej góry Salomona (Sulejmana), na której znajdują się liczne miejsca kultu związane z islamem i z tradycyjnymi wierzeniami Kirgizów. Góra ta wpisana jest na Listę UNESCO. Odwiedzimy również miejscowy bazar. Nocleg (hotel)

dzień 3 Rano wyruszamy do Tadżykistanu. Po przekroczeniu granicy i formalnościach przejazd do Chodżentu - starożytnej Alexandrii Eschate, dwudziestowiecznego Leninabadu a dzisiaj drugiego pod względem wielkości miasta Tadżykistanu. Zwiedzanie, spacery nad Syr - darią oraz wizyta na bazarze Pandższanbe - zabytku architektury i jednej z największych hal w Azji Środkowej . Nocleg (hotel).

dzień 4 Rano odwiedzimy niewielkie miasteczko o wielkiej historii - Istarawszan (dawniej Ura-Tiube). Przespacerujemy się krętymi uliczkami starego miasta oraz wejdziemy na wzgórze Mug Teppe - centrum starożytnego miasta. Kontynuujemy naszą podróż niezwykle malowniczą górską drogą - przekroczymy przełęcz Szahriston (3.378 km. n.p.m.) w Górach Turkiestańskich aby dotrzeć do doliny rzeki Zarawaszan i miasta Pandżakent. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego, które w starożytności było jednym z największych miast królestwa Sogdiany - znalezione tutaj freski można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Duszanbe oraz w Ermitażu. Nocleg.

dzień 5 Dzień zaczniemy od zwiedzania Sarazmu (lista UNESCO) pozostałości największego centrum metalurgicznego w Azji Środkowej, którego historia sięga 4 tysiąclecia p.n.e. Następnie podróż Szlakiem Siedmiu Jezior w malowniczych Górach Fańskich. Położone są one na różnych wysokościach i mają różne kolory. Droga biegnie przez wioski, gdzie czas się zatrzymał. Będziemy mogli zobaczyć mieszkańców w tradycyjnych strojach oraz przyjrzeć się ich codziennemu życiu. Powrót na nocleg do Pandżakentu.

dzień 6 Całodzienny przejazd z Pandżakentu do Duszanbe. Cały czas w podróży towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki. Zatrzymamy się na krótki odpoczynek nad jeziorem Iskandarkul (Aleksandra) położonym na wysokości 2.195 m.n.p.m. w Górach Hisarskich. Według legendy w pełnię księżyca po tafli jeziora spaceruje duch Aleksandra Wielkiego, a na dnie mają być ukryte ogromne bogactwa, których nie zdążył przed śmiercią odesłać do Grecji. Przejedziemy przez tunel Istiklol (Niepodległości) - do niedawna najniebezpieczniejszy tunel świata zwany Tunelem Umarłych (dzisiaj już bezpieczny). Nocleg w Duszanbe.

dzień 7 Wycieczka do położonej niedaleko stolicy miejscowości Hisar, gdzie zachowały się ruiny twierdzy (VII - XVII w.). Posłuchamy tutaj m.in. historii o basmaczach, którzy bronili się w jej murach przed oddziałami Armii Czerwonej. Popołudniu zwiedzanie Duszanbe - Prospekt Rudakiego, budynki rządowe, druga największa flaga na wiecie oraz Muzeum Narodowe, w którym można zobaczyć ciekawe eksponaty z wykopalisk archeologicznych na terenie Tadżykistanu. Nocleg.

dzień 8 Zaczynamy naszą podróż w Pamir! Opuszczamy stolicę i kierujemy się na wschód. Po drodze zobaczymy drugą najwyższą zaporę na świecie w miejscowości Norak na rzece Wachsz. Przekroczymy przełęcz Szuraba (2.267 m.n.p.m.) i będziemy jechać wzdłuż granicy z Afganistanem obserwując jak wygląda życie w jednym z najmniej dostępnych krajów na świecie - od Afganistanu oddzielać nas będzie jedynie rzeka Pandż (razem z Wachszem tworzą później Amu Darię). Nocleg w miejscowości Kalai Khum.

dzień 9 Rano zobaczymy ruiny twierdzy położonej w pobliżu Kalai Khum i będziemy kontynuować naszą podróż Traktem Pamirskim cały czas obserwując afgańskie wioski na lewym brzegu rzeki Pandż. Naszym celem będzie Ruszan - pierwsza miejscowość na trasie, którą zamieszkują pamirczycy. Nocleg.

dzień 10 Wyprawa do doliny Bartang, o której Paweł Łuknicki - sowiecki badacz Pamiru - powiedział: "kto nie był w Bartang, ten nie widział Pamiru w ogóle". Nawet wśród mieszkańców Pamiru uważana jest ona za wyjątkową i jedną z najpiękniejszych. Będziemy eksplorować jedną z jej bocznych części - dolinę Jizew. Trekking do wioski o tej samej nazwie malowniczo położonej nad turkusowymi jeziorami - zachowały się tutaj domy wybudowane w tradycyjnym pamirskim stylu. Nocleg.

dzień 11 Zejście do doliny Bartang i kontynuowanie podróży do stolicy i jedynego miasta Pamiru - Chorogu. Czas na odpoczynek, spacery i zwiedzanie - wstąpimy do Muzeum Krajoznawczego oraz odwiedzimy Ogród Botaniczny. Nocleg.

dzień 12 Zbaczamy z Traktu Pamirskiego i jedziemy z Chorogu do Iszkaszimu w dolinie rzeki Wachsz. Po drodze zatrzymamy się w najsłynniejszym balneologicznym kurorcie Pamiru - Garm Czaszma leżącym na wysokości 2.300 m.n.p.m. Chętni będą mogli zażyć kąpieli w gorących źródłach. Nocleg w Iszkaszim.

dzień 13 Tego dnia nasza trasa będzie pokrywać się z trasą, którą wędrował słynny Marco Polo w XIII w. Będziemy jechać wzdłuż granicy z Korytarzem Wachańskim - afgańskim terytorium wciśniętym pomiędzy Tadżykistan a Pakistan. Towarzyszyć nam będą widoki na Hindukusz i przy dobrej pogodzie powinniśmy zobaczyć jego najwyższe szczyty Tiricz Mir (7.706 m.n.p.m.) oraz Noszak (7.492 m.n.p.m.). Zwiedzimy twierdze Kah-Kaa oraz Jamczun, wykąpiemy się w gorących źródłach Bibi Fatima oraz zobaczymy ruiny buddyjskich stup (IV - VII w.) w wiosce Wrang. Nocleg w Langar.

dzień 14 Wracamy na Trakt Pamirski zmierzając do miejscowości Murgab. Po przekroczeniu przełęczy Chargusz (4.344 m.n.p.m.) zatrzymamy się nad malowniczymi jeziorami Jaszil i Bulun położonym i na wysokości 3.700 m.n.p.m. Tego dnia zobaczymy wyraźnie, że jesteśmy na "dachu świata" - droga z Aliczur do Murgab biegnie przez odludny płaskowyż wśród potężnych szczytów Pamiru. W podróży towarzyszyć nam będą stada jaków. Nocleg w Murgab.

dzień 15 Podróż wśród niesamowitych, księżycowych krajobrazów wschodniego Pamiru wzdłuż granicy z Chinami. Po przekroczeniu przełęczy Ak Baital (4.655 m.n.p.m., najwyższego punktu na naszej trasie) zatrzymamy się nad jeziorem Karakul, które powstało w kraterze po uderzeniu meteorytu i jest jednym z największych górskich jezior świata (leży na wysokości ponad 3.800 m.n.p.m.). Zobaczymy również jak żyją tutejsi Kirgizi. Przekroczymy przełęcz Kyzył Art w Górach Zaałajskich i wjedziemy do Kirgistanu. Po formalnościach przejazd nad jezioro Tulpar. Nocleg w jurtach, u podnóża Piku Lenina (Szczytu Awicenny).

dzień 16 Poranek z widokiem na Pik Lenina. Śniadanie i przejazd przez kolorowe Góry Ałajskie, którymi biegnie północna część Traktu Pamirskiego. Po drodze wysłuchamy opowieści o Kurmażan Datce - zwanej ałtajską carycą, która w wiosce Gulczo miała swoją siedzibę. Przyjazd do Oszu, zakwaterowanie w hotelu, ostatnie zakupy na bazarze i relaks z herbatą w czajchanie. Nocleg.

dzień 17 powrót do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot na trasie Warszawa - Osz - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte samochody, taksówki,); noclegi ze śniadaniami (hotele i prywatne kwatery - pokoje 2-4 os. i jeden nocleg w jurtach); 7 obiadokolacji w guest housach; wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy, zwyczajowe napiwki.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 10-15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 50 USD); wizy do Tadżykistanu i zezwolenia na wjazd do  Górskobadachszańskiego Okręgu Autonomicznego (ok. 70 USD)

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x