TRASA

Wycieczka: Bangkok – Ajutthaja – Lopburi – Sukhotai – Chalieng – Si Satchanalai – Nong Khai – Vientiane – Luang Prabang – jaskinie Pak Ou – wodospady Kuang Si – Luang Prabang – Równina Dzbanów – Phonsavan – Vangvieng – jaskinie Tham Jang – Vientiane – Bangkok

Dostępne terminy

20 dni: Cena: 5.900 zł + 590 USD

atuty wyjazdu

 • zwiedzanie dawnych stolic Syjamu i Laosu (lista UNESCO): Ajutthaja, Sukhotai i Luang Prabang
 • wizyta w opanowanych przez małpy świątyniach w Lopburi
 • wędrówka do wiosek plemion Hmong i Khamu w Laosie
 • podróż łodzią po Mekongu i rzece Nam Ou jedną z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie
 • wspólna kąpiel w rzece ze słoniami w szkole dla słoni koło Luang Prabang
 • spływ na dętkach w jaskiniach koło miasta Vangvieng
 • zobaczymy piękne góry, dżunglę i najważniejsze zabytki Tajlandii i Laosu

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka Tajlandia i Laos - Stolice Syjamu i Królestwo Miliona Słoni

Wyprawa do Tajlandii i Laosu przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych kulturą, przyrodą i historią Półwyspu Indochińskiego. Tajlandia jest najnowocześniejszym państwem regionu, a Laos z wielu powodów najciekawszym. Obydwa kraje są podobne pod względem przyrodniczym i należą do kręgu cywilizacji buddyjskiej, ale różni je bardzo wiele. Spowodowała to ich historia, która w ciągu ostatnich 200 lat potoczyła się zupełnie inaczej. Dzieje Tajów, których długo nazywano Syjamczykami, poznamy w ich dawnych stolicach - miastach Ajutthaja i Sukhotai. Dowiemy się, jakie były losy wojen Syjamu z władcami Birmy oraz imperium Angkoru. W Bangkoku zobaczymy wspaniałe świątynie buddyjskie i pałac królów Tajlandii. Potem odwiedzimy biedny Laos, w którym turystyka odradza się w szybkim tempie po niemal 20 latach izolacji. Dzika przyroda oraz wyjątkowa gościnność i bezinteresowność mieszkańców powodują, że podróżowanie po Laosie dostarcza wyjątkowych wrażeń. Zobaczymy porośnięte zwrotnikową dżunglą góry. Odwiedzimy wsie, w których półkoczownicze plemiona żyją z dala od cywilizacji. Popłyniemy łodziami przez Mekong i malownicze przełomy rzeki Nam Ou. Będziemy kąpać się w jeziorkach pod wodospadami Kuang Si i pływać na dętkach po jaskiniach Tham Jang. Zwiedzimy stolicę kraju Vientiane oraz słynące z pięknych budowli miasto Luang Prabang. Zakosztujemy gościnności oraz kuchni spokojnych i łagodnych Laotańczyków. Odwiedzimy zakątki, w których czas się zatrzymał, a egzotyka i folklor zachwycają każdego przybysza.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam, świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Keo - najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy; Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy; Wat Arun - wzniesiony w oryginalnym stylu i zwieńczony wysoką wieżą. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Poznamy dzieje buddyzmu i panującej rodziny królewskiej. Nocleg.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka do królewskiego miasta Ajutthaja (lista UNESCO) - najsłynniejszej z dawnych stolic Syjamu. Zwiedzanie Starego Miasta leżącego na wyspie między rzekami Menam, Lop Buri i Pasak. Zobaczymy główne świątynie buddyjskie: Phra Si Sanphet - najważniejszy królewski wat miasta; wat Radżapurana, posiadający głęboką kryptę dostępną dla zwiedzających; wat Mahathat ze słynną rzeźbą głowy Buddy szczelnie oplecioną konarami drzewa; a także waty Yai Chai, Lokaya Sutharam i Chaiwattanaram. Ponad to odwiedzimy birmańską Złotą Górę oraz dawną zagrodę dla słoni. Nocleg w Bangkoku.

Dzień 5 Przejazd z Bangkoku do osobliwego miasta Lopburi, dawnej stolicy Syjamu, której centrum jest opanowane przez małpy. W czasie spacerów ulicami Lopburi i zwiedzania jego ciekawych zabytków małpy mogą do nas podchodzić, a nawet wskakiwać nam na ramiona i plecaki. Nie należy ich się bać, ale należy pilnować swojego dobytku. W Lopburi zobaczymy bardzo stare świątynie w stylu khmerskim, pozostałości rezydencji Greka Faulkona oraz ciekawe lokalne muzeum. Popołudniu przejazd przez Nizinę Menamu do najstarszej stolicy Syjamu - miasta Sukhotai. Spacer i nocleg.

Dzień 6 Wcześnie rano wycieczka w okolice miasta Si Satchanalai, leżącego na skraju parku narodowego o tej samej nazwie. Spacer po malowniczych ruinach u stóp zarośniętego dżunglą wzgórza i nabrzeżu rzeki Yom we wsi Chalieng, gdzie wznosi się imponująca świątynia wat Phra Si Ratana Mahathat. Następnie zwiedzanie Parku Archeologicznego w Sukhotai (lista UNESCO): muzeum, pomnik króla Ramy Kamhenga, liczne świątynie z XIII i XIV w. - najciekawsze z nich to Wat Mahathat, Wat Si Chum oraz Wat Phra Phai Luang. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd z Sukhotai do miasta Nong Khai. Przekroczenie granicy laotańskiej i podróż do Vientiane. Zakwaterowanie w hotelu i spacer bulwarem króla Fa Nguma nad brzegiem Mekongu, drugiej pod względem długości rzeki w Azji. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie stolicy Laosu: kompleks świątynny Pha That Luang (XVI w.) - najważniejszy narodowy pomnik architektury; wat Ho Phra Keo (XVI w.) - dawna świątynia królewska gdzie przechowywano słynną figurkę Szmaragdowego Buddy; wat Sisaket, zawierający kilka tysięcy posążków Buddy; wat Si Muang – w którym mieszka duch opiekuńczy miasta; Ho Kham - pałac prezydencki; Pomnik Niepodległości Patuxai i reprezentacyjne ulice z ładną, kolonialną architekturą. Nocleg.

Dzień 9 Przejazd autobusem do miasta Luang Prabang (ok. 12 godz.), podczas którego wjedziemy na najpiękniejsze górskie tereny Laosu. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście i nocnym bazarze. Nocleg.

Dzień 10 Luang Prabang to dawna stolica Lane Xang - Królestwa Miliona Słoni. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i słynie z pałaców, ogrodów oraz wspaniałej architektury świątynnej. Zobaczymy m.in.: zespół pałaców królewskich Ho Kham; liczne świątynie na nabrzeżu Mekongu, w tym wat Xieng Hong. Wyjdziemy na szczyt góry Phu Si, znakomity punkt widokowy na okolicę. Po południu wycieczka do leżącej w dżungli szkoły dla słoni, w której można kąpać się razem z nimi w pobliżu malowniczego wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 11 Poznajemy okolicę Luang Prabang. Wcześnie rano wycieczka łodziami po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Zebrano w nich wiele buddyjskich posągów, a wejścia do nich są usytuowane w obrębie prawie pionowego, wapiennego zbocza. Następnie przejazd do położonych w dżungli malowniczych wodospadów Kuang Si. Dla odważnych kąpiel w jeziorkach w rejonie wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 12-14 Pobyt w górach na północ od Luang Prabang, które słyną z pięknych krajobrazów oraz z zamieszkujących je półkoczowniczych plemion. Podróż autobusem do miejscowości Nong Khiaw (ok. 5 godz.), leżącej w pięknej górskiej dolinie u podnóży Phu Nang Nawn (Góry Śpiącej Księżniczki). Z Nong Khiaw popłyniemy łodzią do wsi Muang Ngoi (ok. 1,5 godz.), podziwiając widoki jednej z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie. Podczas wędrówki przez malownicze ryżowiska spróbujemy dotrzeć do wiosek plemion Hmong i Khamu – należących do najciekawszych grup etnicznych w Indochinach. Noclegi w bungalowach w Nong Khiaw lub w Muang Ngoi. Powrót autobusem do Luang Prabang.

Dzień 15-16 Przejazd z Luang Prabang na Równinę Dzbanów – czas przejazdu ok. 8 godz. Zobaczymy tam jeden z najbardziej osobliwych zabytków Laosu – wielkie kamienne naczynia pochodzące z I w. n.e. Odkryto je na kilku stanowiskach wokół miasta Phonsavan. Równina Dzbanów była bardzo ważnym miejscem strategicznym podczas II wojny indochińskiej. Zobaczymy liczne ślady tej wojny: leje po bombach, kwaterę żołnierzy północnowietnamskich i rozbite czołgi produkcji radzieckiej. Nocleg w mieście Phonsavan. Szesnastego dnia przejazd do miasta Vangvieng (ok. 8 godz.). Spacer i nocleg.

Dzień 17 Wycieczka po wioskach i jaskiniach w okolicy Vangvieng, które stało się centrum sportów wodnych, przygody i rozrywki. Popłyniemy łodzią do kompleksu jaskiń Tham Jang. W ich wnętrzu czeka nas niecodzienna atrakcja – spływ rzeką na dużych, dmuchanych dętkach. Wszystkich chętnych czeka ponadto spływ na dętkach, pontonach lub kajakami po rzece oraz piesza eksploracja miejscowych jaskiń. Nocleg w Vangvieng.

Dzień 18 Powrót autobusem do granicy tajskiej przez Vientiane. Przejazd przez Most Przyjaźni do Nong Khai i podróż pociągiem do Bangkoku (nocny przejazd w wagonach sypialnych lub drugiej klasy).

Dzień 19 Nad ranem przyjazd do Bangkoku. Odpoczynek w hostelu przed podróżą i czas na pożegnalne zakupy. Przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 20 Powrót do Warszawy.

Uwaga! Jeśli będą dostępne bilety lotnicze, to po zwiedzeniu Laosu powrót do Bangkoku nastąpi 18 dnia wyprawy samolotem z Luang Prabang lub Vientiane.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Bangkok - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele i schroniska – pokoje 2-3 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy do Laosu (ok. 30 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 100 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Bardzo ciekawa trasa, świetny pilot i świetne towarzystwo.

Magdalena, lipiec 2018.

Było świetnie.

Rafał, lipiec 2018.

Wyprawa ciekawa, godna polecenia. Organizacja i prowadzenie bez zarzutu. W moim przypadku mała grupa, co było dodatkowym atutem. Gorąco polecam wszystkim tym którzy nie są zainteresowani tylko zaliczaniem tras ale bardziej zapoznaniem się z życiem zwykłych ludzi w zwiedzanych krajach.

Marian, styczeń 2018.

 

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x