TRASA

Wyprawa: Bangkok – Ajutthaya – Lopburi – Sukhotai – Si Satchanalai – Nong Khai – Vientiane – Luang Prabang – jaskinie Pak Ou – wodospady Kuang Si – Nong Khiaw – Luang Prabang – Równina Dzbanów – Phonsavan – Vangvieng – jaskinie Tham Jang – Vientiane – Bangkok – Aranyaprathet – Siem Reap – Angkor Wat i Angkor Thom – Roluos – Battambang – Phnom Penh – Sihanoukville (Morze Południowochińskie) – Park Narodowy Ream – Krong Koh Kong – Bangkok

Dostępne terminy

34 dni: Cena: ostanio: 6.400 zł + 990 USD

atuty wyjazdu

 • program łączy piękne miejsca przyrodnicze oraz najważniejsze zabytki Tajlandii, Laosu i Kambodży
 • 3 dni w świątyniach Angkoru to minimum czasu, żeby je rzetelnie zwiedzić
 • podróż łodzią rzeką Stung Sangker i przez Tonle Sap – największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej
 • podróż łodzią po Mekongu i rzece Nam Ou jedną z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie
 • kąpiel ze słoniami w szkole dla słoni koło Luang Prabang
 • zwiedzanie miasta Battambang i wizyta na farmie krokodyli
 • wizyta we wsiach głównych plemion i grup etnicznych północnego Laosu
 • w lipcu i sierpniu brak tłumów turystów w Tajlandii, Laosie i w świątyniach Angkoru

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wyprawa Odkrywanie Indochin - Tajlandia, Laos i Kambodża

Półwysep Indochiński należy do tych obszarów świata, które mogą nas zaczarować na wiele lat. Proponujemy udział w wyprawie do Tajlandii, Laosu i Kambodży – państw o podobnej, lecz w rzeczywistości odmiennej kulturze. Piękno przyrody harmonizuje w nich z gościnnością mieszkańców, zaś zabytki cywilizacji buddyjskiej i khmerskiej są wyjątkowo okazałe. Podczas wyprawy zobaczymy pokryte bujnymi lasami zwrotnikowymi góry Laosu i Tajlandii, dżunglę w Parku Narodowym Phnom Kulen, malownicze wybrzeże Zatoki Syjamskiej, a także wielkie rzeki Azji - Mekong i Menam, których szerokość w porze letniego monsunu osiąga kilkaset metrów. Zwiedzimy dawne stolice Tajów – Ajutthaya i Sukhotai. Dotrzemy do zagubionego w kambodżańskiej dżungli miasta Angkor – niezwykłej stolicy dawnych Khmerów. Zobaczymy wiele pomników cywilizacji buddyjskiej, m.in. słynące z pięknych świątyń miasto Luang Prabang. Odwiedzimy wsie zamieszkane przez półkoczownicze plemiona, w których prymitywne warunki życia mocno kontrastują z nowoczesnością Bangkoku. Zobaczymy trzy odmienne kraje, których przyroda, kultura, historia urzeka i pasjonuje.

Program stanowi połączenie wypraw: Tajlandia i Laos – Stolice Syjamu i Królestwo Miliona Słoni oraz Kambodża – Wokół świątyń Angkoru.

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Bangkoku. Przejazd do hotelu. Spacer po dzielnicy Banglamphu, w której zobaczymy nabrzeże rzeki Menam, świątynie buddyjskie, Pomnik Demokracji i słynną ulicę Khao San. Nocleg.

Dzień 3 Zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy: Pałac Królewski i Wat Phra Keo - najświętsze miejsce w Tajlandii, gdzie przechowywana jest figurka Szmaragdowego Buddy; Wat Pho z ogromnym 46-metrowym posągiem leżącego Buddy; Wat Arun - wzniesiony w oryginalnym stylu i zwieńczony wysoką wieżą. Czeka nas przeprawa promem przez rzekę Menam (Chao Praya). Poznamy dzieje buddyzmu i panującej rodziny królewskiej. Nocleg.

Dzień 4 Całodzienna wycieczka do królewskiego miasta Ajutthaja (lista UNESCO) - najsłynniejszej z dawnych stolic Syjamu. Zwiedzanie Starego Miasta leżącego na wyspie między rzekami Menam, Lop Buri i Pasak. Zobaczymy główne świątynie buddyjskie: Phra Si Sanphet - najważniejszy królewski wat miasta; wat Radżapurana, posiadający głęboką kryptę dostępną dla zwiedzających; wat Mahathat ze słynną rzeźbą głowy Buddy szczelnie oplecioną konarami drzewa; a także waty Yai Chai, Lokaya Sutharam i Chaiwattanaram. Ponad to odwiedzimy birmańską Złotą Górę oraz dawną zagrodę dla słoni. Nocleg w Bangkoku.

Dzień 5 Przejazd z Bangkoku do osobliwego miasta Lopburi, dawnej stolicy Syjamu, której centrum jest opanowane przez małpy. W czasie spacerów ulicami Lopburi i zwiedzania jego ciekawych zabytków małpy mogą do nas podchodzić, a nawet wskakiwać nam na ramiona i plecaki. Nie należy ich się bać, ale należy pilnować swojego dobytku. W Lopburi zobaczymy bardzo stare świątynie w stylu khmerskim, pozostałości rezydencji Greka Faulkona oraz ciekawe lokalne muzeum. Popołudniu przejazd przez Nizinę Menamu do najstarszej stolicy Syjamu - miasta Sukhotai. Spacer i nocleg.

Dzień 6 Wcześnie rano wycieczka w okolice miasta Si Satchanalai, leżącego na skraju parku narodowego o tej samej nazwie. Spacer po malowniczych ruinach u stóp zarośniętego dżunglą wzgórza i nabrzeżu rzeki Yom we wsi Chalieng, gdzie wznosi się imponująca świątynia wat Phra Si Ratana Mahathat. Następnie zwiedzanie Parku Archeologicznego w Sukhotai (lista UNESCO): muzeum, pomnik króla Ramy Kamhenga, liczne świątynie z XIII i XIV w. - najciekawsze z nich to Wat Mahathat, Wat Si Chum oraz Wat Phra Phai Luang. Nocleg.

Dzień 7 Przejazd z Sukhotai do miasta Nong Khai. Przekroczenie granicy laotańskiej i podróż do Vientiane. Zakwaterowanie w hotelu i spacer bulwarem króla Fa Nguma nad brzegiem Mekongu, drugiej pod względem długości rzeki w Azji. Nocleg.

Dzień 8 Zwiedzanie stolicy Laosu: kompleks świątynny Pha That Luang (XVI w.) - najważniejszy narodowy pomnik architektury; wat Ho Phra Keo (XVI w.) - dawna świątynia królewska gdzie przechowywano słynną figurkę Szmaragdowego Buddy; wat Sisaket, zawierający kilka tysięcy posążków Buddy; Ho Kham - pałac prezydencki; Pomnik Niepodległości i Muzeum Rewolucji Pathet Lao. Nocleg.

Dzień 9 Przejazd autobusem do miasta Luang Prabang (ok. 12 godz.), podczas którego wjedziemy na najpiękniejsze górskie tereny Laosu. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po mieście i nocnym bazarze. Nocleg.

Dzień 10 Luang Prabang to dawna stolica Lane Xang - Królestwa Miliona Słoni. Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i słynie z pałaców, ogrodów oraz wspaniałej architektury świątynnej. Zobaczymy m.in.: zespół pałaców królewskich Ho Kham; liczne świątynie na nabrzeżu Mekongu, w tym wat Xieng Hong. Wyjdziemy na szczyt góry Phu Si, znakomity punkt widokowy na okolicę. Po południu wycieczka do leżącej w dżungli szkoły dla słoni, w której można kąpać się razem z nimi w pobliżu malowniczego wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 11 Poznajemy okolicę Luang Prabang. Wcześnie rano wycieczka łodziami po Mekongu do jaskiń Pak Ou. Zebrano w nich wiele buddyjskich posągów, a wejścia do nich są usytuowane w obrębie prawie pionowego, wapiennego zbocza. Następnie przejazd do położonych w dżungli malowniczych wodospadów Kuang Si. Dla odważnych kąpiel w jeziorkach w rejonie wodospadu. Nocleg w Luang Prabang.

Dzień 12-14 Pobyt w górach na północ od Luang Prabang, które słyną z pięknych krajobrazów oraz z zamieszkujących je półkoczowniczych plemion. Podróż autobusem do miejscowości Nong Khiaw (ok. 5 godz.), leżącej w pięknej górskiej dolinie u podnóży Phu Nang Nawn (Góry Śpiącej Księżniczki). Podczas wędrówki przez dżunglę spróbujemy dotrzeć do wiosek plemion Hmong i Khamu – należących do najciekawszych grup etnicznych w Indochinach. Noclegi w bungalowach w Nong Khiaw lub w Muang Ngoi. Drogę powrotną do Luang Prabang pokonamy łodzią (ok. 8 godz.), podziwiając widoki jednej z najpiękniejszych tras wodnych w Laosie.

Dzień 15-16 Przejazd z Luang Prabang na Równinę Dzbanów (Dolina Amfor) – czas przejazdu ok. 8 godz. Zobaczymy tam jeden z najbardziej osobliwych zabytków Laosu – wielkie kamienne naczynia pochodzące z I w. n.e. Odkryto je na kilku stanowiskach wokół miasta Phonsavan. Równina Dzbanów była bardzo ważnym miejscem strategicznym podczas II wojny indochińskiej. Zobaczymy liczne ślady tej wojny: leje po bombach, kwaterę żołnierzy północnowietnamskich i rozbite czołgi produkcji radzieckiej. Nocleg w mieście Phonsavan. Szesnastego dnia przejazd do miasta Vangvieng (ok. 8 godz.). Spacer i nocleg.

Dzień 17 Wycieczka po wioskach i jaskiniach w okolicy Vangvieng, które stało się centrum sportów wodnych, przygody i rozrywki. Popłyniemy łodzią do kompleksu jaskiń Tham Jang. W ich wnętrzu czeka nas niecodzienna atrakcja – spływ rzeką na dużych, dmuchanych dętkach. Wszystkich chętnych czeka ponadto spływ na dętkach, pontonach lub kajakami po rzece oraz piesza eksploracja miejscowych jaskiń. Nocleg w Vangvieng.

Dzień 18 Powrót autobusem do granicy tajskiej przez Vientiane. Przejazd przez Most Przyjaźni do Nong Khai i podróż pociągiem do Bangkoku (nocny przejazd w wagonach sypialnych lub drugiej klasy).

Dzień 19 Nad ranem przyjazd do Bangkoku. Dzień odpoczynku i indywidualnych spacerów po mieście.

Dzień 20 Zwiedzanie Bangkoku. Spacer do świątyni Wat Saket na Złotej Górze. Następnie przejazd do świątyni wat Traimit w chińskiej dzielnicy, gdzie znajduje się największy w świecie złoty posąg Buddy z litego złota o wadze 5 ton. Potem udamy się do centrum stolicy. Zobaczymy nowoczesną architekturę wzdłuż ulicy Silom oraz dawną europejską dzielnicę handlową Stary Farang z budynkami w stylu kolonialnym (Komora Celna, gmach Kompanii Wschodnioazjatyckiej) i Katedrą Wniebowzięcia Matki Boskiej. Przejście ulicą Charoen Krung - ważną arterią z ekskluzywnymi sklepami i restauracjami. Powrót do dzielnicy Banglamphu i nocleg.

Dzień 21 Podróż pociągiem przez Nizinę Menamu do Aranyaprathet. Około południa przekroczenie granicy kambodżańskiej i przejazd autobusem do miasta Siem Reap, naszej bazy wypadowej na teren Angkoru. Spacer po mieście i nocleg.


Zwiedzanie świątyń Angkoru i okolic

Dzień 22-24 Zwiedzanie Angkoru i okolic. Dawna stolica Khmerów stanowi najrozleglejszy w świecie kompleks świątyń i pałaców królewskich. Miedzy świątyniami Angkoru będziemy poruszać się tuk-tukami (skuter z przyczepą posiadającą wygodne miejsca dla dwóch osób). Oprócz świątyń zobaczymy także życie w khmerskich wioskach, prace na polach ryżowych, wioskę rybacką Kompong Pluk i jezioro Tonle Sap. Czeka nas spacer po dżungli i kąpiel pod wodospadem Kbal Spien. Odwiedzimy około dwudziestu miejsc i obiektów, w większości zbudowanych w XII i XIII wieku. Najcenniejsze wśród nich to:

- Angkor Wat (XII w.) – najsłynniejsza świątynia khmerska z pięcioma ogromnymi wieżami w kształcie pąków lotosu i ścianami pokrytymi wspaniałymi płaskorzeźbami

- południowa brama Angkor Thom – najlepiej zachowana brama stolicy wraz z piękną groblą i murami obronnymi

- Bajon – świątynia z wyrzeźbionymi ogromnymi twarzami królewskimi na kilkudziesięciu wieżach. Bajon wznosi się w środku dawnej stolicy Angkor Thom

- Ta Prohm – świątynia porośnięta malowniczymi korzeniami, oplatającymi nadal elementy kamiennych konstrukcji

- Phimeanakas – świątynia w pobliżu pałacu królewskiego – prawdopodobnie „Złota Wieża” opisywana przez Chińczyka Czu-Takuana, w której mieszkała bogini będąca kobietą-wężem

- Taras Trędowatego Króla – budowla pałacowa z unikatowymi płaskorzeźbami króla i jego konkubin

- Taras Słoni – budowla pałacowa z licznymi płaskorzeźbami słoni i mitycznych ptaków Garudów

- Preah Khan – świątynia zwana „Szczęśliwym Miastem Zwycięstwa” z unikatowymi budowlami: Domem Tancerek i Biblioteką

- Banteai Kdei – świątynia z ciekawymi korzeniami i pięknymi płaskorzeźbami tancerek i strażniczek

- Bakheng – świątynia na jedynym naturalnym wzgórzu w pobliżu miasta Angkor Thom – świetny punkt widokowy

- Bapuon – największa świątynia w centrum miasta Angkor Thom

- Prasat Kravan – malutka świątynia z piękną rzeźbą bogów hinduskich

- Neak Pean – unikatowa w stylu świątynia w kształcie wyspy na świętym jeziorze

- Banteai Samre – świątynia o bardzo oryginalnej architekturze, zbudowana na niewielkiej powierzchni

- Ta Som – świątynia z bramą oplecioną jednym z najbardziej malowniczych korzeni w Angkorze

- Ta Keo, Pre Rup i Mebon Wschodni – trzy wielkie świątynie w kształcie piramid na dnie Baraju Zachodniego.

- Banteai Srei – mała świątynia położona ponad 30 km od Angkoru, a odkryta dopiero w 1914 roku. Zbudowana z żółtego i różowego piaskowca posiada najbardziej zachwycające płaskorzeźby w całym Angkorze. Jej nazw oznacza „Miasto Kobiet”

- Rolous – miejscowość położona ok. 30 km od Angkoru, gdzie w IX wieku znajdowała się stolica Khmerów – miasto o nazwie Hariharalaja. Zobaczymy tam trzy ważne świątynie: Preah Ko, Lolei oraz Bakong.

- wodospady Kbal Spien – dawne khmerskie sanktuarium odkryte dopiero w 1969 roku. Podczas spaceru szlakiem przez dżunglę (1,5 km w jedną stronę) zobaczymy w korycie rzecznym i pod wodospadami unikatowe płaskorzeźby przedstawiające bogów,  zwierzęta oraz setki lingamów (fallicznych symboli Śiwy). Czas na kąpiel pod wodospadem.

- jezioro Tonle Sap – największe jezioro Azji Południowo-Wschodniej. Zanim wypłyniemy na jezioro zobaczymy wioskę rybacką Kompong Pluk.


Podróż przez jezioro Tonle Sap do Battambangu i zwiedzanie Phnom Penh

Dzień 25 Wcześnie rano przejazd nad jezioro Tonle Sap i podróż łodzią do miasta Battambang (ok. 8 godz.). Zobaczymy życie nad brzegami jeziora i rzeki Stung Sangker. Po południu spacer po słynącym z kolonialnej architektury Battambangu. Nocleg.

Dzień 26 Rano czeka nas niecodzienna atrakcja - przejazd bambusową koleją po okolicy Battambangu. Po południu przejazd autobusem do Phnom Penh (ok. 5 godz.). Spacer po centrum stolicy, gdzie zobaczymy wzgórze Phnom, legendarną kolebkę miasta i położony u jego stóp zegar kwiatowy – ponadto architekturę kolonialną i liczne budynki w stylu khmerskim przy bulwarze Manivonga. Nocleg.

Dzień 27 Zwiedzanie stolicy: Stare Miasto, pałac królewski i Srebrna Pagoda, Muzeum Narodowe. Odwiedzimy miejsca związane ze współczesną historią Kambodży: "Pola Śmierci" i więzienie S-21, będące głównym symbolem martyrologii narodu w okresie rządów Pol Pota. Poznamy tło kambodżańskiej wojny domowej. Po południu rejs łodzią do miejsca, gdzie rzeka Tonle Sap wpływa do Mekongu. Nocleg.

Dzień 28 Podróż przez porośnięte dżunglą Góry Słoniowe do miasta Sihanoukville nad Zatoką Syjamską. Po południu czeka nas kąpiel w ciepłym Morzu Południowochińskim. Nocleg.

Dzień 29 Wycieczka do Parku Narodowego Ream leżącego na wybrzeżu. Popłyniemy łodziami przez dziewicze lasy namorzynowe. Będziemy obserwować dziką florę i faunę, wśród której dominują liczne gatunki ptaków. Na terenie Parku można również obserwować delfiny. Nocleg w Sihanoukville.

Dzień 30 Całodzienny relaks na piaszczystej plaży. Wypoczynek, pływanie i degustacja owoców morza. Wieczór spędzimy w turystycznej dzielnicy kurortu, pełnej barów i restauracji.

Dzień 31 Pożegnanie Kambodży. Rano podróż autobusem przez malownicze Góry Kardamonowe do miejscowości Krong Koh Kong (ok. 5 godzin). Przekroczenie granicy z Tajlandią i przejazd do Bangkoku. Nocleg.

Dzień 32 Ostatni dzień w Bangkoku przeznaczymy na zakupy pamiątek na egzotycznych bazarach i w nowoczesnych centrach handlowych w rejonie Placu Syjamskiego. Dla chętnych wizyta w Świątyni Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Keo) - najważniejszej świątyni w Tajlandii, w której oprócz najświętszego posągu znajduje się piękna makieta świątyni Angkor Wat, wykonana z piaskowca w XIX wieku dla króla Syjamu. Wieczorem przejazd na lotnisko i powrót do Warszawy.

Dzień 33 Powrót do Warszawy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe
- przelot Warszawa - Bangkok  Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (pociągi, autobusy, taksówki itp.); noclegi (hostele i schroniska - pokoje 2-3 os.); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wiz do Laosu i Kambodży (ok. 60 USD); wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 170 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Krzysztof Rąpała

Krzysztof Rąpała (ur. 1975) w połowie studiów geograficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1998 roku, ruszył na wyprawę lądem do Indii przez Turcję, Iran i Pakistan. Tak zaczęła się jego fascynacja Azją, jej kulturami, historią, współczesnością, a zwłaszcza odmiennościami sposobu myślenia, która z czasem doprowadziła do podjęcia drugich studiów w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ. Podróżował […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x