TRASA

Trekking: Kathmandu - Pokhara - Ghorepani - Poon Hill - Machhapuchhare Base Camp - Annapurna Base Camp - Pokhara - Kathmandu - Bhaktapur

Dostępne terminy

19 dni: Cena: 6.450 zł + 610 USD

atuty wyjazdu

  • łatwa trasa, dostępna dla każdego turysty
  • etapy trekkingu dostosowane tak, aby każdy dobrze się zaaklimatyzował
  • bogaty program zwiedzania doliny Kathmandu

AUTOR PROGRAMU

Marek Bytom

Trekking do południowej bazy Annapurny

Jest to łatwa i popularna trasa trekkingowa, pozwalająca zobaczyć niesamowity cyrk lodowcowy otoczony zewsząd lodowo - skalnymi ścianami. Najsławniejszą z nich jest trzykilometrowej wysokości południowa ściana Annapurny I. Annapurna jest dziesiątym co do wysokości szczytem Ziemi. Indyjska Służba Topograficzna nazwała ją Szczytem XXXIX. Annapurna położona jest na północny zachód od Katmandu. Miejscowa nazwa jest połączeniem sanskryckich słów "anna" (pożywienie) i "purna" (wypełniona) i oznacza 'Wypełnioną Pożywieniem'. Tak właśnie nazywa się boska macierz, jedno z wcieleń Durgi, towarzyszki Sziwy, czczonej za moc dostarczania pożywienia. Według innej wersji połączenie tych dwóch słów jest przydomkiem bogini Kali – Żywicielka. Jest to pierwszy szczyt ośmiotysięczny zdobyty przez człowieka.

Trekking do południowej bazy Annapurny jest idealnym wyjazdem dla osób będących pierwszy raz w Nepalu i Himalajach. Na trasie treku nie ma szczególnych trudności technicznych, więc wcześniejsze doświadczenie w górach wysokich nie jest wymagane. Trasa jest tak zaplanowana aby każdy się dobrze zaaklimatyzował i nie miał problemów z chorobą wysokościową. Dziennie będziemy maszerować po ok. 6 – 7 godzin. Na całej trasie trekkingu będzie towarzyszyć nam nepalski przewodnik. Dla chętnych osób będzie możliwość wynajęcia tragarza - płatne dodatkowo. W górach śpimy i jemy w lodżach – miejscowych schroniskach. Każdy sam opłaca wyżywienie w lodży wybranej przez pilota na nocleg.

Aby uczestniczyć w tej wyprawie wymagamy ogólnego obycia turystycznego (chodzenie po Beskidach i Tatrach turystycznie w zupełności wystarczy).

Wyprawa jest organizowana przez Klub Laurazja wspólnie z Katowickim Klubem Podróżników Namaste, którego jestem założycielem i właścicielem. Serdecznie zapraszam Was na tą wyprawę. Z górskim pozdrowieniem i do spotkania na himalajskim szlaku ...

Marek Bytom

 

Dzień 1-2  Przelot z Warszawy do Kathmandu przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Transfer z lotniska do turystycznej dzielnicy Thamel. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i spacer aklimatyzacyjny.

Dzień 3 Zwiedzanie Doliny Kathmandu. Podczas całodniowej wycieczki zobaczymy m. in.: Bodnath - największą stupę buddyjską w Nepalu; sąsiadujące z Kathmandu miasto Patan oraz świątynię małp – Swayambhunath. Wieczorem czas na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4 Przejazd z Kathmandu do Pokhary. Wcześnie rano ruszamy ze stolicy Nepalu do Pokhary. Opuszczamy dolinę Kathmandu. Nasza trasa przebiegać będzie wzdłuż malowniczej doliny rzek Trisuli i Marsyangdi. O ile Kathmandu urzeka wspaniałymi zabytkami, o tyle Pokhara pięknem otaczającej natury. Mamy do przejechania około 200 km, jednak uwzględniając warunki drogowe w Nepalu i drogi wyjazdowe ze stolicy pokonanie tego dystansu zajmuje około 7- 10 godzin. Po przyjeździe spacer po mieście, odpoczynek i przygotowanie do trekkingu.

Dni 5 - 14 Trekking 

Dzień 5 Przejazd do Birethanti (1080 m) - rozpoczęcie trekkingu - Birethanti - Ulleri (2080 m)

Po śniadaniu udajemy się w dwugodzinną podróż samochodem do wioski Nayapol, skąd rozpoczniemy trekking. Celem dzisiejszego dnia jest wioska Ulleri, do której docieramy po pokonaniu ponad 3000 kamienych schodów. Podczas całego trekkingu w południe zatrzymujemy się na lunch, a w ciągu dnia także na krótkie postoje, by wypić nepalską herbatę.

Dzień 6 - Ulleri - Ghorepani (3194 m)

Z każdym krokiem zdobywać będziemy wysokość. Trasa dzisiejszego etapu przebiegać będzie w malowniczym lesie rododendronowym. Po kilku godzinach dojdziemy do Ghorepani, gdzie zanocujemy. Przy dobrej pogodzie, dla chętnych możliwe popołudniowe wejście na Poon Hill z którego podziwiać będziemy zachód słońca.

Dzień 7 – Ghorepani – Poon Hill (3210 m) - Tadapani (2706 m)

Ten dzień zaczynamy wcześnie, wstajemy przed wschodem słońca, by wejść na wzgórze Poon Hill, punkt widokowy z którego podziwiamy przepiękną panoramę Himalajów rozciągającą się przed nami, w tej panoramie odnajdziemy zarówno szczyty ośmiotysięczne takie jak Dhaulaghiri, Annapurna, Manaslu jak i siedmio i sześciotysięczniki. Po zejściu do lodży i zjedzeniu śniadania ruszamy w dalszą drogę przez wzgórza obfitujące w lasy rododendronowe. Tego dnia równie często podchodzimy jak i schodzimy. Na nocleg docieramy do wioski Tadapani.

Dzień 8 Tadapani - Chomrong (2150 m)

Z Tadapani z pięknymi widokami na Machhapuchhare i Hinchuli, schodzimy niżej, by przekroczyć rzekę Kimrong Khola i podejść na trawers, którym spokojnie podążamy do wioski Chomrong. W wiosce czas na relaks, odpoczynek i zbieranie sił przed dalszą wędrówką, a dla chętnych kawa i coś słodkiego w lokalnej piekarni.

Dzień 9 Chomrong - Dobhan (2520 m)

Schodami w dół do mostu i mozolnie pod górę dochodzimy do wioski Sinuwa, w której odpoczniemy przy herbacie. Będziemy teraz podążać doliną rzeki Modi Khola, tą samą doliną będziemy też wracać z bazy. Przechodzimy przez bambusowe lasy i wioskę Bamboo, by dotrzeć do wioski Dobhan na nocleg.

Dzień 10 Dobhan - Machhapuchhare Base Camp (3700 m)

Zdobywamy wysokość, podchodzimy coraz wyżej, opuszczamy porośniętą lasami część doliny, by wejść w świat turni i skał. Po lunchu w wiosce Deurali kontynuujemy podejście, by osiągnąć cel tego dnia, czyli Machhapuchare Base Camp.

Dzień 11 Machhapuchhare Base Camp - Annapurna Base Camp (4130 m) - Machhapuchhare Base Camp.

Wstajemy wcześnie, przed wschodem słońca, by po około dwóch godzinach podejścia z lekkim plecakiem podziwiać wschód słońca rozświetlający potężną południową ścianę Annapurny I. Rozkoszujemy się spektaklem światła otoczeni wierzchołkami gór i moreną lodowca. Zostajemy w bazie cały dzień, by mieć czas na fotografowanie i podziwianie miejsca. Popołudniu schodzimy na nocleg i kolację z powrotem do Machhapuchhare Base Camp.

Dzień 12  Machhapuchhare Base Camp – Bamboo

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną. Schodzimy doliną, którą podchodziliśmy. Nocleg w Bamboo.

* Dzień ten jest rezerwą na sytuację, gdyby poprzedniego dnia nie było dobrych warunków pogodowych i widoków w bazie Annapurna Base Camp. Możliwe wtedy będzie ponowne podejście do bazy i zejście w tym samym dniu do Bamboo.

Dzień 13 Bamboo - Jinudanda ( gorące źródła )

Podążamy znanym już szlakiem do Chomrong, w którym zatrzymamy się na krótki odpoczynek, po nim schodzimy niżej do Jinu Danda. Będziemy korzystać z lokalnej atrakcji, jaką są gorące źródła (pamiętajcie, by zabrać stroje kąpielowe).

Dzień 14 Jinu danda - Birethanti - przejazd do Pokhary

Ostatni dzień trekkingu, droga powrotna do Birethanti. Dochodzimy do drogi jezdnej, przejazd busem do Pokhara. Wieczorem wyjście na muzykę na żywo do lokalnej knajpki.

Dzień 15 Pokhara - relaks i odpoczynek.

Po trekkingu odpoczywamy w zielonej Pokharze. Czas na indywidualne spacery, zakupy pamiątek, pływanie łódką po jeziorze Phewa Lake i inne przyjemności. Dla chętnych wspólna wizyta w muzeum górskim w Pokharze, wodospad Devi's Fall i panorama miasta spod stupy pokoju.

Dzień 16  Wschód słońca na Sarankot. Wcześnie rano samochodem wjeżdżamy na pobliski punkt widokowy Sarankot. Półgodzinny spacer doprowadzi nas na sam szczyt. Z wieży widokowej będziemy mogli podziwiać Dhaulagiri 8167 m , niemal wszystkie szczyty Annapurna Himal , w tym Annapurna I 8091 m , strzelisty Machhapuchhare, Manaslu, Peak 29, Himalchuli oraz inne szczyty. Samochodem wracamy do Pokhary. Po śniadaniu zjedzonym w hotelu udajemy się w drogę powrotną do stolicy Nepalu. Po przyjeździe do hotelu w Kathmandu wspólna kolacja na zakończenie trekkingu.

Dzień 17

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie zabytków w Dolinie Kathmandu, udajemy się do miejsca kremacji zwłok, miejsca świętego dla wyznawców hinduizmu- Pashupatinath, by potem przejechać do oddalonego o 15 km miasta Bhaktapur, perełki architektonicznej. Spacer po Bhaktapurze. Powrót na Thamel.

Dzień 18 i 19 Wylot z Kathmandu i powrót do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot Warszawa - Kathmandu - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL + SM (rozszerzenie o sporty ekstremalne podczas trekkingu powyżej 3.500 m n.p.m.); opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
 -koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej, schroniska - pokoje 2-5 os.); koszty lokalnego przewodnika na trasie trekkingu; koszty organizacyjne podczas wyprawy, w tym pozwolenia trekkingowe.

Umowa nie obejmuje: wizy nepalskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 25 USD na dzień); biletów wstępu w Kathmandu (ok. 40 USD), tragarzy* (ok. 11-22 USD na dzień).

* tragarz niesie do 20 kg, można wynająć jednego tragarza dla 2 uczestników.

 

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Było świetnie, Marek jest super pilotem z ogromną pasją do gór .

Przemysław, listopad 2017

Nie wiedziałam, że aż tak lubię góry … Namawiała koleżanka, chciała mieć kompanów … Przekonała osoba Marka, którego poznaliśmy jeszcze przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Właściwie to on przekonał nas, że Himalaje są dla każdego i miał rację 🙂 Pilot stworzony do tego typu wypraw, o górach może gadać bez końca i zarażać kolejnymi pomysłami wypraw. Niesamowicie opiekuńczy, dyspozycyjny, całkowicie oddany grupie, z którą podróżuje. Potrafi przekonać nawet najsłabsze ogniwo, że da radę dojść do celu 🙂 Himalaje to Marek … 🙂 Szlifujemy formę, aby za dwa lata dojść z nim do bazy pod Everestem 🙂

Hanna, listopad 2017

Trekking do bazy Annapurny to zdecydowanie najlepszy zorganizowany wyjazd, na którym byłem.
Marek i Ramsingh znali trasę jak własną kieszeń. Odcinki były idealnie dobrane, żeby każdy mógł spokojnie dotrzeć na miejsce kolejnego noclegu (z częstymi przerwami na herbatę). Warunki na trasie spartańskie, ale tego się spodziewaliśmy 🙂 Polecam zabrać sweter puchowy! Proszę Laurazję o więcej trekkingów! (przy czym: 12 dni zwiedzania + 3 dni trekkingu to zły wyjazd, ale 3 dni zwiedzania i 12 dni trekkingu to dobry wyjazd! :P)

Marcin, listopad 2017

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x