TRASA

Trasa trekingu: Katmandu – Lukla – Phakding - Namche Bazar - Khumjung – Khunde - Tengboche - Pangboche - Dingboche - Chhukung - Labuche - Gorak Shep - Kala Pattar - Pheriche - Phortse - Dole - Machhermo - Gokyo - Gokyo Ri - Mong - Namche Bazar - Lukla - Katmandu

Dostępne terminy

29 dni: Cena: 7.250 zł + 1300 USD

atuty wyjazdu

 • powolna, bardzo skuteczna aklimatyzacja
 • 20 dni trekkingu
 • ruszamy tuż po szczycie, co uchroni nas przed tłokiem na szlaku
 • łatwa trasa dla każdego wprawnego turysty
 • na jednym trekingu zobaczymy cztery szczyty ośmiotysięczne: Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu oraz Makalu

AUTOR PROGRAMU

Marek Bytom

Czy każdy turysta górski może pojechać w najwyższe góry na świecie? Czy każdy kto chodzi po górach może udać się na himalajski trekking, by z bliska zobaczyć potężne ściany i lodowce. Czy chodząc po beskidzkich szlakach możemy pojechać do Nepalu? Uważamy, że tak, i chcemy wam to udowodnić.

Któż z nas, osób chodzących po górach, nie marzy i nie myśli o tym, aby na własne oczy zobaczyć Dach Świata. Któż z nas nie chciałby założyć plecaka i w kilkunastodniowej wędrówce przemierzać Himalaje.

Zapraszamy na magiczny i przepiękny widokowo trekking u stop najwyższych szczytów Ziemi – Mount Everest, Lhotse oraz Cho Oyu. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy trzy naszym zdaniem najciekawsze rejony Parku Narodowego Sagarmata. Udamy się w rejon Gokyo, aby wdrapać się na szczyt widokowy Gokyo Ri (5360 m), z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Himalaje. Udamy się do bazy pod Mount Everestem, oraz na szczyt widokowy Kala Pattar (5643 m), a także odwiedzimy czorten ku pamięci Jurka Kukuczki u stop południowej ściany Lhotse (8511 m).

Cała nasza trasa jest łatwa technicznie i nie wymaga umiejętności wspinaczkowych. Etapy aklimatyzacji dobrane są tak, aby każda zdrowa osoba poradziła sobie z wysokością.

Zapraszamy do wędrówki!

Marek Bytom i Katarzyna Kowalska

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Katmandu przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Transfer z lotniska do turystycznej dzielnicy Thamel. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i spacer.

Dzień 3 Zwiedzanie doliny Katmandu. Odwiedzimy największą stupę buddyjską w Nepalu – Bodnath oraz zabytkową starą część miasta – Durbar Square. Część dnia poświęcimy na zakupy brakującego sprzętu na trekking oraz na załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjściem w góry. Wieczorem czas na obiadokolację, nocleg.

Dzień 4 Wcześnie rano udajemy się na lotnisko. Przed nami ekscytujący, 30-minutowy przelot do Lukli, leżącej na wysokości 2840 m. Po przylocie śniadanie w lodży i krótki odpoczynek. Następnie udamy się na szlak naszej wędrówki – przed nami czterogodzinna trasa do wioski Phakding (2610 m), gdzie zanocujemy.

Dzień 5 Z Phakding ruszamy w kierunku stolicy całego rejonu Solo Khumbu – Namcze Bazar (3440 m). Trasa powinna zająć nam około 7 godzin marszu. Po drodze pierwsze widoki na ośnieżone Himalaje, pierwsze wiszące mosty. Po dojściu do celu kolacja oraz nocleg w lodży.

Dzień 6 i 7 - W Namcze Bazar zostajemy dwa pełne dni, aby przygotować organizm do przebywania na dużej wysokości. Odwiedzimy muzeum Parku Narodowego Sagarmata. Zawitamy do sąsiednich wiosek Khumjung oraz Khunde, gdzie w jednym z klasztorów zobaczymy skalp yeti. Udamy się do szkoły wybudowanej przez pierwszego zdobywcę Mount Everestu – sir Edmunda Hillarego.

Dzień 8 Opuszczamy Namche Bazar i kierujemy się do Tengboche (3860 m). Początkowo szlak łagodnie trawersuje okoliczne wzgórza, by potem ostro się obniżyć do dna doliny i wiszącego mostu. Po odpoczynku i obiedzie czeka nas mozolne i długie podejście do miejsca noclegu – wioski Tengboche. W ciągu dnia piękne widoki na południową ścianę Lhotse, Mount Everest i Ama Dablam. Czas przejścia 7 godzin.

Dzień 9 Krótki, trzygodzinny etap do oddalonej o kilka kilometrów wioski Pangboche (3930 m). Przed wyruszeniem na szlak obowiązkowa wizyta w klasztorze w Tengboche. Po dotarciu do miejsca noclegu relaks i odpoczynek. Po południu wizyta w górnej części wioski Pangboche, a także wejście na punkt widokowy.

Dzień 10 Z Pangboche łagodną szeroką ścieżką udajemy się do wioski Dingboche (4410 m), do której dojdziemy w południe. Po krótkim odpoczynku i zakwaterowaniu udamy się na punkt widokowy, z którego podziwiać będziemy piękne widoki na kolejny ośmiotysięcznik, Makalu.

Dzień 11 Przed nami kolejny dzień, aby poprawić aklimatyzacje. "Na lekko" udamy się pod południową ścianę Lhotse i do wioski Chhukung (4700 m). Po drodze odwiedzimy czorten ku pamięci polskich himalaistów, którzy zginęli na tej górze. To właśnie na Lhotse w 1989 roku zginął jeden z najlepszych himalaistów, Jerzy Kukuczka – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Na nocleg wracamy wieczorem do wioski Dingboche.

Dzień 12 Teraz już tylko wyżej i wyżej. Początkowo łagodnie, ale cały czas do góry, do skupiska kilku hotelików Dughla (4620 m). Po krótkim odpoczynku mozolne 300-metrowe podejście do Labuche (4970 m). Dzisiejszy etap zajmie nam około 7-8 godzin.

Dzień 13 Już tylko dwa dni drogi dzielą nas od celu naszego trekkingu – bazy pod Mount Everestem. Z Labuche udajemy się do Gorak Shep (5140 m). Trasa powinna zająć nam maksymalnie 5 godzin. Do pokonania mamy 500 metrów podejścia. Początkowo szlak przebiegać będzie wzdłuż moreny lodowca, a w końcowej fazie czeka nas mozolny trawers lodowca po piargach i głazach. Po dojściu do lodży obiad i krótki odpoczynek. Jeśli pogoda będzie dobra, po południu dla chętnych wejście na pobliski Kala Pattar (5640 m) na zachód słońca. Ze szczytu piękne widoki na Mount Everest, Nuptse, Pumori i wiele innych szczytów.

Dzień 14 W Gorak Shep zostajemy cały dzień. Po śniadaniu udamy się do bazy głównej pod Mount Everestem. Powinno zając nam to maksymalnie 3 godziny marszu w jedna stronę. Wieczorem druga szansa wejścia na Kala Pattar na zachód słońca.

Dzień 15 Dziś tylko w dół. Opuszczamy okolice Mount Everestu i znaną nam droga przez Labuche, Dughla schodzimy do wioski Pheriche (4240 m), gdzie nocujemy. Dzisiejszy etap to 7 godzin.

Dzień 16 Z Pheriche, przez wioskę Pangboche udajemy się do Phortse (3840 m). Czas przejścia etapu to 6 – 7 godzin.

Dzień 17Przed nami ostatni etap górskiej wędrówki – udajemy się w przepiękne i malownicze miejsce – Gokyo. Z Phortse schodzimy do dna doliny, by przekroczyć rzekę i kontynuować marsz przeciwległym zboczem. Od tego momentu już tylko do góry. Po drodze mijamy wioskę Dole (4200 m), w której zatrzymamy się na obiad. Etap kończymy w Machhermo (4470 m). Po drodze piękne widoki na kolejny ośmiotysięcznik Cho Oyu.

Dzień 18 Już tylko kilka godzin marszu dzieli nas od naszym zdaniem najpiękniejszego miejsca na całej trasie trekkingu – osady Gokyo (4790 m), nad którą wznosi się ośmiotysięcznik Cho Oyu. Do naszej lodzy dojdziemy w południe i tego samego dnia, po krótkim odpoczynku i przy sprzyjającej pogodzie udamy się na szczyt widokowy Gokyo Ri (5360 m). Widoki, jakie na nas czekają, zapierają dech w piersiach. Zobaczymy Mount Everest, Makalu, Lhotse i Cho Oyu, a także morze innych szczytów siedmio- i sześciotysięcznych. W ostatnich promieniach słońca zejdziemy na nocleg.

Dzień 19 W osadzie Gokyo zostajemy cały dzień. Napawamy się pięknymi widokami i relaksujemy po trudach trekkingu. Dla chętnych spacer w głąb doliny pod Cho Oyu oraz szansa na drugie wejście na pobliski szczyt Gokyo Ri 5360 m.

Dzień 20 Opuszczamy Gokyo i udajemy się w drogę powrotną. Nasza trasa wiedzie przeciwną stroną doliny niż nasze wcześniejsze podejście. Po 8-9 godzinach dochodzimy na nocleg do wioski Phortse (3840 m).

Dzień 21 Z Phortse schodzimy w dół do Phortse Tenga (3680 m), z którego czeka nas dwugodzinne podejście na przełęcz Mong (4050 m). Po trudach wejścia odpoczynek i przerwa na obiad. Dalsza część trasy już tylko w dół i po płaskim. Po dojściu do Namche Bazar kolacja i nocleg.

Dzień 22 i 23 Z Namche Bazar w ciągu dwóch dni schodzimy do Lukli znanym nam szlakiem, którym podchodziliśmy na początku naszej górskiej przygody. Nocujemy w Phakding, a kolejnego dnia w Lukla.

Dzień 24 Czas pożegnać Himalaje. Porannym lotem wracamy do Katmandu. Po przylocie udajemy się do dzielnicy Tamel, gdzie nocujemy. Czas wolny, relaks i odpoczynek po trudach trekkingu. Wieczorna uroczysta kolacja, tańce z muzyką na żywo.

Dzień 25, 26 i 27 Kolejne trzy dni naszej wyprawy to rezerwa przeznaczona na ewentualne opóźnienia spowodowane odwołaniem lotów z Katmandu do Lukli i odwrotnie. Lotnisko w Lukli słynie z tego, że czasami ze względów na mgłę lub złą pogodę samoloty nie latają. Nasza wyprawa odbywa się w listopadzie, gdy statystycznie jest najbardziej pewna i stabilna aura, a loty są odwoływane bardzo rzadko. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to te dni wykorzystamy na zwiedzanie doliny Katmandu. Zwiedzimy między innymi :

 • sąsiadujące z Kathmandu miasto Patan
 • świątynię małp – Swayambhunath
 • udamy się do miejsca kremacji zwłok, miejsca świętego dla wyznawców hinduizmu- Pashupatinath,
 • przejedziemy do oddalonego o 15 km miasta Bhaktapur
 • odwiedzimy pałac królewski
 • ogrody Garden of Dreams
 • klasztor Kopan.

Dzień 28 i 29 Wylot z Katmandu i powrót do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Katmandu - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL + SM (rozszerzenie o sporty ekstremalne podczas trekkingu powyżej 3.500 m n.p.m.); opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
 -koszty walutowe - Przelot Katmandu – Lukla – Katmandu; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej, w górach schroniska lodże - pokoje 2-3 os.); koszty lokalnego przewodnika na trasie trekkingu; pozwolenia trekkingowe; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy nepalskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 15-20 USD na dzień w mieście, 30-35 USD na dzień na trasie trekkingu); biletów wstępu do odwiedzanych zabytków w Katmandu (ok. 40 USD), tragarzy* (ok. 30-35 USD na dzień).

* tragarz niesie do 20 kg, można wynająć jednego tragarza dla 2 uczestników.

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x