TRASA

Trasa trekingu: Katmandu – Lukla – Phakding - Namche Bazar - Khumjung – Khunde - Tengboche - Pangboche - Dingboche - Chhukung - Labuche - Gorak Shep - Kala Pattar - Pheriche - Phortse - Dole - Machhermo - Gokyo - Gokyo Ri - Mong - Namche Bazar - Lukla - Katmandu

Dostępne terminy

29 dni: 2 - 30 listopada 2019 Cena: 7.250 zł + 1300 USD ostatnie miejsce
29 dni: 2 - 30 listopada 2020 Cena: 7.250 zł + 1300 USD

atuty wyjazdu

 • powolna , bardzo skuteczna etap aklimatyzacja
 • 20 dni trekkingu
 • ruszamy tuż po szczycie , co uchroni nas przed tłokiem na szlaku
 • łatwa trasa dla każdego wprawnego turysty
 • na jednym trekingu zobaczymy cztery szczyty ośmiotysięczne : Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu oraz Makalu

AUTOR PROGRAMU

Marek Bytom

Czy każdy turysta górski może pojechać w najwyższe góry na świecie? Czy każdy kto chodzi po górach może udać się na himalajski trekking, by z bliska zobaczyć potężne ściany i lodowce. Czy chodząc po beskidzkich szlakach możemy pojechać do Nepalu? Myślimy , że tak i chcemy wam to udowodnić.

Któż z nas, osób chodzących po górach , nie marzy i nie myśli o tym , aby na własne oczy zobaczyć Dach Świata. Któż z nas nie chciałby założyć plecaka i w kilkunastodniowej wędrowce przemierzać Himalaje.

Zapraszamy na magiczny i przepiękny widokowo trekking u stop najwyższych szczytów ziemi – Mount Everest, Lhotse oraz Cho Oyu. Podczas naszej wyprawy odwiedzimy trzy naszym zdaniem najciekawsze rejony Parku Narodowego Sagarmata. Udamy się w rejon Gokyo, aby tam wdrapać się na szczyt widokowy Gokyo Ri 5360 m z którego rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Himalaje. Udamy się do bazy pod Mount Everestem oraz na szczyt widokowy Kala Pattar 5643 m a także odwiedzimy czorten ku pamięci Jurka Kukuczki u stop południowej ściany Lhotse 8511 m

Cała nasza trasa jest łatwa technicznie nie wymagająca umiejętności wspinaczkowych. Etapy aklimatyzacji dobrane tak aby każda zdrowa osoba poradziła sobie z wysokością

Zapraszamy do wędrówki

Marek Bytom i Katarzyna Kowalska

Dzień 1-2 Przelot z Warszawy do Katmandu przez jeden z portów lotniczych Europy lub Azji. Transfer z lotniska do turystycznej dzielnicy Thamel. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i spacer.

Dzień 3 Zwiedzanie doliny Katmandu. Odwiedzimy największą stupę buddyjską w Nepalu – Bodnath oraz zabytkową starą część miasta – Durbar Square. Część dnia poświęcimy na zakupy brakującego sprzętu na trekking oraz na załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjściem w góry. Wieczorem czas na obiadokolację, nocleg.

Dzień 4 Wcześnie rano udajemy się na lotnisko. Przed nami ekscytujący 30 minutowy przelot do Lukla leżącej na wysokości 2840 m. Po przylocie śniadanie w lodży i krótki odpoczynek. Następnie udamy się na szlak naszej wędrówki – przed nami czterogodzinna trasa do wioski Phakding 2610 m gdzie zanocujemy.

Dzień 5 Z Phakding ruszamy w kierunku stolicy całego rejonu Solo Khumbu – Namcze Bazar 3440. Trasa powinna zająć nam około 7 godzin marszu. Po drodze pierwsze widoki na ośnieżone Himalaje, pierwsze przekraczanie wiszących mostów. Po dojściu do celu kolacja oraz nocleg w lodży.

Dzień 6 i 7 - W Namcze Bazar zostajemy dwa pełne dni aby przygotować nasz organizm do przebywania na dużej wysokości. Podczas tego czasu odwiedzimy muzeum Parku Narodowego Sagarmata. Zawitamy do sąsiednich wiosek Khumjung oraz Khunde, gdzie w jednym z klasztorów zobaczymy skalp Yeti. Udamy się do szkoły wybudowanej przez pierwszego zdobywcę Mount Everestu – sir Edmunda Hillarego.

Dzień 8 Opuszczamy Namche Bazar i kierujemy się do Tengboche 3860 m. Początkowo szlak naszej trasy łagodnie trawersuje okoliczne wzgórza by potem ostro się obniżyć do dna doliny i wiszącego mostu. Po odpoczynku i zjedzonym obiedzie czeka nas mozolne i długie podejście do miejsca naszego noclegu – wioski Tengboche. W ciągu dnia piękne widoki na południową ścianę Lhotse, Mount Everest i Ama Dablam. Czas przejścia 7 godzin.

Dzień 9 Dziś krótki, trzygodzinny etap do oddalonej o kilka kilometrów wioski Pangboche 3930 m. Przed wyruszeniem na szlak obowiązkowa wizyta w klasztorze w Tengboche. Po dotarciu do miejsca noclegu relaks i odpoczynek. Po południu wizyta w górnej części wioski Pangboche a także wejście na punkt widokowy.

Dzień 10 Z Pangboche łagodna szeroką ścieżką udajemy się do wioski Dingboche 4410 m, do której dojdziemy w południe. Po krótkim odpoczynku i zakwaterowaniu udamy się na okoliczny szczyt widokowy, z którego podziwiać będziemy piękne widoki na kolejny ośmiotysięcznik Makalu.

Dzień 11 Przed nami kolejny dzień aby poprawić naszą aklimatyzacje. Na lekko udamy się pod południową ścianę Lhotse i do wioski Chhukung 4700 m . Po drodze odwiedzimy czorten ku pamięci naszych polskich himalaistów, którzy zginęli na tej górze. To właśnie na Lhotse w 1989 roku zginął jeden z najlepszych himalaistów Jerzy Kukuczka – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Na nocleg wracamy wieczorem do wioski Dingboche.

Dzień 12 Teraz już tylko wyżej i wyżej. Początkowo łagodnie ale cały czas do góry do skupiska kilku hotelików Dughla 4620 m. Po krótkim odpoczynku mozolne 300 metrowe podejście do Labuche 4970 m. Dzisiejszy etap zajmie nam około 7-8 godzin.

Dzień 13 Już tylko dwa dni drogi dzielą nas od celu naszego trekkingu – bazy pod Mount Everestem. Z Labuche udajemy się do Gorak Shep 5140 m. Trasa powinna zająć nam maksymalnie 5 godzin. Do pokonania mamy 500 metrów podejścia. Początkowo szlak przebiegać będzie wzdłuż moreny lodowca po czym w końcowej fazie czeka nas mozolny trawers lodowca po piargach i głazach. Po dojściu do lodzy obiad i krótki odpoczynek. Jeśli pogoda będzie bardzo dobra, po południu dla chętnych wejście na pobliski Kala Pattar 5640 m na zachód słońca. Ze szczytu piękne widoki na Mount Everest, Nuptse, Pumori i wiele innych szczytów.

Dzień 14 W Gorak Shep zostajemy cały dzień. Po śniadaniu udamy się do bazy głównej pod Mount Everestem. Powinno zając nam to maksymalnie 3 godziny marszu w jedna stronę. Wieczorem druga szansa wejścia na Kala Pattar na zachód słońca.

Dzień 15 Dziś tylko w dół. Opuszczamy bliskość Mount Everestu i znaną nam droga przez Labuche, Dughla schodzimy do wioski Pheriche 4240 m, gdzie nocujemy. Dzisiejszy etap to 7 godzin.

Dzień 16 Z Pheriche, przez wioskę Pangboche udajemy się do Phortse 3840 m. Szlak dzisiejszego etapu to 6 – 7 godzin.

Dzień 17Przed nami ostatni etap górskiej wędrówki – udajemy się w przepiękne i malownicze miejsce – Gokyo. Z Phortse schodzimy do dna doliny, by przekroczyć rzekę aby kontynuować nasz marsz na przeciwległych zboczach. Od tego momentu już tylko do góry. Po drodze mijamy wioskę Dole 4200 m , w której zatrzymamy się na obiad. Etap kończymy w Machhermo 4470 m. Po drodze piękne widoki na kolejny ośmiotysięcznik Cho Oyu.

Dzień 18 Już tylko kilka godzin marszu dzieli nas od naszym zdaniem najpiękniejszego miejsca na całej trasie trekkingu – osady Gokyo 4790 m , nad którą prężnie wznosi się ośmiotysięczny Cho Oyu. Do naszej lodzy dojdziemy w południe i tego samego dnia , po krótkim odpoczynku i sprzyjającej pogodzie udamy się na szczyt widokowy Gokyo Ri 5360 m. Widoki jakie na nas czekają zapierają dech w piersiach. Zobaczymy Mount Everest, Makalu, Lhotse i Cho Oyu a także morze innych szczytów siedmio i sześciotysięcznych. W ostatnich promieniach słońca zejdziemy na nocleg.

Dzień 19 W osadzie Gokyo zostajemy cały dzień. Napawamy się pięknymi widokami i relaksujemy po trudach trekkingu. Dla chętnych spacer w głąb doliny pod Cho Oyu oraz szansa na drugie wejście na pobliski szczyt Gokyo Ri 5360 m.

Dzień 20 Opuszczamy Gokyo i udajemy się w drogę powrotną Nasza trasa wiedzie po przeciwnej stronie doliny niż nasze wcześniejsze podejście. Po 8-9 godzinach dochodzimy na nocleg do wioski Phortse 3840 m.

Dzień 21 Z Phortse schodzimy w dół do Phortse Tenga 3680 , z którego czeka nas dwugodzinne podejście na przełęcz Mong 4050 m. Po trudach wejścia odpoczynek i przerwa na obiad. Dalsza część trasy już tylko w dół i po płaskim. Po dojściu do Namche Bazar kolacja i nocleg.

Dzień 22 i 23 Z Namche Bazar w ciągu dwóch dni schodzimy do Lukli znanym nam szlakiem, którym podchodziliśmy na początku naszej górskiej przygody. Nocujemy w Phakding a kolejnego dnia w Lukla.

Dzień 24 Czas pożegnać Himalaje. Porannym lotem zlatujemy do Katmandu. Po przylocie udajemy się do dzielnicy Tamel, gdzie nocujemy. Czas wolny, relaks i odpoczynek po trudach trekkingu. Wieczorna uroczysta kolacja, tance z muzyka nażywo.

Dzień 25, 26 i 27 Kolejne trzy dni naszej wyprawy przeznaczone są na ewentualne opóźnienia spowodowane odwołaniem lotów z Katmandu do Lukla i odwrotnie. Lotnisko w Lukla słynie z tego, ze czasami ze względów na mglę, zła pogodę samoloty nie latają. Nasza wyprawa odbywa się w listopadzie, gdzie statystycznie jest najbardziej pewna i stabilna aura a loty są odwoływane bardzo rzadko. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to te dni wykorzystamy na zwiedzanie doliny Katmandu. Zwiedzimy między innymi :

 • sąsiadujące z Kathmandu miasto Patan
 • świątynię małp – Swayambhunath
 • udamy się do miejsca kremacji zwłok, miejsca świętego dla wyznawców hinduizmu- Pashupatinath,
 • przejedziemy do oddalonego o 15 km miasta Bhaktapur
 • odwiedzimy pałac królewski
 • ogrody „garden of dreams”
 • klasztor Kopan.

Dzień 28 i 29 Wylot z Katmandu i powrót do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
 przelot Warszawa - Katmandu - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL + SM (rozszerzenie o sporty ekstremalne podczas trekkingu powyżej 3.500 m n.p.m.); opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
 -koszty walutowe - Przelot Katmandu – Lukla – Katmandu; wszystkie przejazdy podczas wyprawy (autobusy, riksze itp.); noclegi (hotele klasy turystycznej, w górach schroniska lodże - pokoje 2-3 os.); koszty lokalnego przewodnika na trasie trekkingu; pozwolenia trekkingowe; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: wizy nepalskiej (ok. 40 USD); wyżywienia (ok. 15-20 USD na dzień w mieście, 30-35 USD na dzień na trasie trekkingu); biletów wstępu do odwiedzanych zabytków w Katmandu (ok. 40 USD), tragarzy* (ok. 30-35 USD na dzień).

* tragarz niesie do 20 kg, można wynająć jednego tragarza dla 2 uczestników.

Marek Bytom

Marek Bytom (ur. 1975) absolwent turystyki i rekreacji na Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Współtwórca i właściciel Klubu Podróżników Namaste w Katowicach, organizator wielu wypraw w góry, a przede wszystkim  pasjonat gór. Jego największą  podróżnicza miłością  jest Nepal i Himalaje. Kraj ten odwiedził dziewięć razy przemierzając najciekawsze trasy trekkingowe. Z plecakiem dotarł pod najwyższe góry […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 513 933 413

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Numer telefonu

Tytuł wiadomości

Wiadomość

x