TRASA

Amman - Wadi Musa - Petra - góra Aarona (Dżabal Harun) - trekking po Wadi Rum - góra Dżabal Umm ad Dami - Akaba i Morze Czerwone – Amman

Dostępne terminy

11 dni: 3 - 13 października 2021 Cena:

atuty wyjazdu

 • dwa i pół dnia zwiedzania Petry – to minimum czasu, który należy na to przeznaczyć
 • unikatowy trekking po dolinie Wadi Rum – najpiękniejszej pustyni zachodniej Azji
 • możliwość zdobycia Dżabal Umm ad Dami (wys. 1.854 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Jordanii
 • odpoczynek nad Morzem Czerwonym w Zatoce Akaba
 • grupa maksymalnie do 11 osób

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczki do Petry i Wadi Rum najczęściej sprowadzają się do kilkugodzinnych lub najwyżej całodniowych pobytów w każdym z tych miejsc. To stanowczo za krótko, żeby móc spokojnie nacieszyć się ich pięknem i dokładnie je zwiedzić. Dlatego zapraszamy do udziału w unikatowej wyprawie do Jordanii, podczas której spędzimy dwa i pół dnia w Petrze oraz powędrujemy na czterodniowy trekking po pustyni w Wadi Rum i okolicy. Starożytna Petra – dawna stolica Nabatejczyków – jest najoryginalniejszym spośród wszystkich zachowanych miast starożytności. Prawie wszystkie budowle Petry są wkomponowane w naturalne doliny, zbocza i ściany skalne, utworzone z kolorowych piaskowców. Taka architektura potrafi zachwycić i oczarować każdego. Podczas dwudniowego pobytu w Petrze poznamy jej historię oraz wierzenia i obyczaje Nabatejczyków. Ujrzymy fantastyczne grobowce, świątynie i inne budowle. Dotrzemy do znakomitych punktów widokowych.

Najciekawszym miejscem przyrodniczym w kraju jest rezerwat w dolinie Wadi Rum, którego krajobrazy należą do najpiękniejszych na Półwyspie Arabskim. W Wadi Rum czeka nas wędrówka przez malownicze wydmy i różnobarwne skały o przedziwnych kształtach oraz noclegi pod rozgwieżdżonym, pustynnym niebem w obozie Beduinów i na biwakach. Prowadzeni przez miejscowych Beduinów poznamy wiele tajemnic pustyni i życia nomadów we współczesnej Jordanii.

Wpisane na listę UNESCO Petra i dolina Wadi Rum to nie tylko najbardziej malownicze miejsca w Jordanii, ale także jedne z najpiękniejszych w świecie.

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Ammanu przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio linią Ryanair (do wyboru). Przejazd do hotelu w Wadi Musa i nocleg.

Dzień 2-3 Całodzienne wędrówki po Petrze – położonej w niedostępnej skalnej kotlinie stolicy Nabatejczyków (lista UNESCO). To zhellenizowane plemię arabskie stworzyło tutaj kulturę, której unikalne pomniki architektury (grobowce, świątynie, stelle wotywne, ołtarze ofiarne) możemy do dziś podziwiać. Dodatkową atrakcją są liczne zabytki z okresu rzymskiego (teatr, grobowce), oraz pozostałości po krzyżowcach. Nocleg w Wadi Musa.

Dzień 4 Kontynuujemy zwiedzanie Petry. Dla chętnych wędrówka do grobu Aarona na górze Aarona (Dżabal Harun). Po południu wyjazd na pustynię w Wadi Rum. Nocleg w obozie beduińskim.

Dzień 5-8 Trekking po Wadi Rum i okolicy oraz wyjście na Dżabal Umm ad Dami (wys. 1.854 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Jordanii. Trasa trekkingu prowadzi częściowo przez piaszczyste wydmy, a częściowo przez tereny skaliste. Zobaczymy przepiękne formy skalne wycięte w kolorowych piaskowcach: groty, kaskady, łuki i mosty. Czekają nas spotkania z pustynną florą, a przy odrobinie szczęścia również fauną. Noclegi w namiotach lub grotach skalnych.

Dzień 9 Pożegnanie Wadi Rum. Rano przejazd nad Morze Czerwone do Akaby. Zakwaterowanie w hotelu i zasłużony odpoczynek na plażach Akaby. Nurkujemy w bajkowym świecie raf koralowych. Degustujemy morskie przysmaki. Oglądamy wybrzeża Arabii Saudyjskiej, Egiptu i Izraela.

Dzień 10 Rano wycieczka fakultatywna łodzią ze szklanym dnem na rafę koralową. Po południu czas na zakupy pamiątek i relaks nad Morzem Czerwonym. Nocleg w hotelu.

Dzień 11 Pożegnanie Jordanii. Przejazd z Akaby na lotnisko w Ammanie i powrót do Warszawy przez jeden z portów lotniczych Europy lub bezpośrednio linią Ryanair (do wyboru).

Umowa obejmuje:

- koszty złotówkowe - ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na covid-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW i KL, opieka doświadczonego pilota-przewodnika; koszty organizacyjne wyprawy w Polsce; składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT;  

- koszty walutowe - 5-dniowy pobyt w dolinie Wadi Rum i okolicy z wyżywieniem – 3 posiłki dziennie (w tym 4-dniowy trekking); wszystkie przejazdy na terenie Jordanii; noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe lub bungalowy nad morzem w Akabie, na pustyni biwaki w namiotach lub pod gołym niebem), lokalny przewodnik podczas trekkingu.

Umowa nie obejmuje: kosztów wizy jordańskiej (ok. 60 USD); przelotu na trasie Warszawa - Amman - Warszawa; wyżywienia poza dniami trekkingu na pustyni (ok. 15 USD na każdy dzień); biletów wstępu do Petry i Wadi Rum (ok. 90 USD).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Katarzyna Kowalska

Katarzyna Kowalska (ur. 1983) absolwentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Przewodniczka beskidzka, pilotka wycieczek, ale przede wszystkim współtwórczyni Klubu Podróżników Namaste w Katowicach. Prowadziła trekkingi w Himalajach ( Annapurna Base Camp, dookoła Manaslu, w dolinie Langtangu, w rejonie Mount Everestu i w Sikkimie oraz wyprawy trampingowe po […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x