TRASA

Trasa wyprawy: Ankara - Gordion - Ankara - Bogazkale - Amasya - Sivas - Divrigi - Erzincan - Erzurum - Kars - Ani - Kars - Yusufeli - Tortum - Erzurum - Bayburt - Sumela - Trabzon - Ordu - Sinop - Kasaba - Kastamonu - Safranbolu - Amasra – Ankara

Dostępne terminy

15 dni: Cena: 3.950 zł + 990 EUR

atuty wyjazdu

 • bardzo bogaty program dla osób zainteresowanych historią i kulturą ludów Anatolii
 • miejsca położone z daleka od popularnych tureckich szlaków turystycznych
 • zobaczymy wszystkie obiekty z Listy UNESCO w północno-wschodniej Turcji
 • całodzienne zwiedzanie Ani
 • odpoczynek nad Morzem Czarnym
 • czas na kosztowanie lokalnych specjałów, zakupy na bazarach i picie pysznej tureckiej herbaty

AUTOR PROGRAMU

Maria Kowalska Karataylı

Turcja to marzenie każdego podróżnika - różnorodne zabytki, interesująca kultura, przyjaźni mieszkańcy, wspaniała kuchnia, aż cztery morza i prawie zawsze świecące słońce. Nic dziwnego zatem, że Turcja jest przez turystów oblegana. Zapraszając Państwa do Turcji północno-Wschodniej chcemy pokazać rzadko przez turystów odwiedzane a bardzo interesujące miejsca. Podczas naszej wyprawy zobaczymy wnętrze Anatolii, wybrzeże Morza Czarnego, majestatyczne Alpy Pontyjskie oraz Wyżynę Armeńską z królującym nad nią Araratem. Cały czas będzie nam towarzyszyła Wielka Historia - zwiedzimy miejsca związane z Hetytami (Boğazkale, Alacahöyük, Yazılıkaya), Urartyjczykami (Kars), Ormianami (ruiny Ani), Gruzinami (kościoły i twierdze w dolinie rzeki Czoroch), Grekami (wybrzeże Morza Czarnego), Seldżukami (Erzurum, Sivas, Divriği), oczywiście Turkami a nawet Rosjanami (Kars). Zobaczymy wszystkie cztery miejsca z Listy UNESCO, które znajdują się na tym terenie: Safranbolu, Divriği, Ani oraz Hattusas. Nie zabraknie czasu na kosztowanie lokalnych specjałów - Turcja słynie z tego, że każde miasto ma swoje sztandarowe danie, więc nasza podróż będzie również podróżą kulinarną po smakach tureckiego orientu.
Będziemy odwiedzać bazary, nieśpiesznie popijać herbatę i palić fajkę wodną podglądając jak toczy się życie na dalekim tureckim wschodzie. Zapraszamy na wyjazd w czasie i przestrzeni na fascynujący, różnorodny i niezwykle ciekawy turecki Wschód.

Dzień 1 Przelot z Polski do Ankary. Wieczorem spacer po centrum miasta, gdzie zobaczymy pozostałości rzymskich budowli: kolumnę Juliana, łaźnie i świątynię Augusta. Nocleg.

Dzień 2 Rano zwiedzanie Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Wycieczka do ruin Gordionu, zamieszkanego przez Frygów już w XIX w. p.n.e. Zobaczymy tu kopiec grobowy (tumulus) króla Midasa. Nocleg w Ankarze.

Dzień 3 Opuszczamy stolicę i ruszamy na zwiedzanie najsłynniejszych zabytków hetyckich w Anatolii (lista UNESCO): Boğazkale, (Hattusas) - stolicy imperium Hetytów z II tys. p.n.e.; Yazılıkaya - skalnej świątyni, gdzie wykuto w skałach słynną procesję bogów; Alacahöyük z zachowaną Bramą Sfinksów. Po południu przejazd do Amasyi i nocleg.

Dzień 4 Amasya to malowniczo położona stolica królestwa Pontu oraz miejsce narodzin słynnego geografa i historyka Strabona. Zwiedzanie wykutych w skale grobowców pierwszych pontyjskich władców. Spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta oraz wizyta na krytym bazarze z XVI wieku. Przejazd do Sivas (Sebastea) i zwiedzanie najsłynniejszych seldżuckich medres: Şifaye Medrese, Çifte Minare Medrese, Gök Medrese, Buruciye Medrese oraz meczetu Ulu z XII wieku. Nocleg w Sivas.

Dzień 5 Przejazd do niewielkiej miejscowości Divriği (lista UNESCO), w której znajduje się arcydzieło sztuki islamskiej - kompleks składający się z meczetu Ulu oraz szpital dla obłąkanych (XIII w.). Kontynuujemy podróż przez północną Turcję by dotrzeć na nocleg do Erzincan.

Dzień 6 Rano przejazd do Erzurum (starożytnego Teodozjopolis). Zobaczymy zabytki z czasów seldżuckich: meczet Ulu oraz medresy Yakutiye i Çifte Minareli, twierdzę wybudowaną za rządów cesarza Teodozjusza (IV w.) oraz kryty bazar wybudowany przez Rustema Paszę - wezyra Sulejmana Wspaniałego. Na lunch zjemy cag kebabi, z którego słynie Erzurum. Po południu przejazd przez zieloną Wyżynę Armeńską do miasta Kars. Spacer po mieście w poszukiwaniu atmosfery z powieści Orhana Pamuka pt. „Śnieg”. Kars nie przypomina typowego tureckiego miasta ze względu na 41- letnią obecność rosyjską na tych ziemiach (od 1878 roku). Zobaczymy fortecę wykorzystywaną przez stulecia przez Urartyjczyków, Ormian, Mongołów, Turków i Rosjan oraz ormiański kościół Świętych Apostołów z X wieku. Nocleg w Kars.

Dzień 7 Zwiedzanie rozległych ruin dawnej ormiańskiej stolicy - Ani (UNESCO) - nazywanej w średniowieczu miastem tysiąca kościołów: mury miejskie, kościół Odkupiciela, katedra, kościół św. Grzegorza, żeński klasztor, Meczet Menucar, kościół Gagika I. Powrót na nocleg do Karsu.

Dzień 8 Zwiedzanie arcydzieł gruzińskiej architektury średniowiecznej z X wieku na terenie dawnego gruzińskiego
królestwa Tao - Klardżeti: ruin rotundy w Penek (gruz. Bana), klasztorów Öşk Vank (gruz. Oshki), Haho (gruz. Khakhuli) oraz malowniczo położonego Işhan (gruz. Ishkhani). Napijemy się herbaty nad przepięknym wodospadem Tortum o wysokości 48 metrów. Nocleg w Erzurum.

Dzień 9 Przejazd do Bayburt i eksploracja podziemnego miasta Aydıntepe liczącego sobie minimum 3 tys. lat. Po drodze zatrzymamy się się w miejscowości Hamisköy, gdzie serwują najlepszy w Turcji sutlaç - budyń z ryżem. Zwiedzanie dawnego greckiego klasztoru Sumela – niegdyś najważniejszego w Azji Mniejszej, malowniczo zawieszonego na półce skalnej. Nocleg w Trabzonie.

Dzień 10 Spacer po najstarszej części Trabzonu: meczet Aya Sofia (niegdyś kościół Mądrości Bożej) z XIII wieku z przepięknymi mozaikami i freskami z czasów Cesarstwa Trebizondy, meczet Fatih (niegdyś kościół NMP Złotogłowej), meczet Yeni Cuma (niegdyś kościół św. Eugeniusza), kościół św. Anny - jedyny nie zamieniony na meczet. Popołudniu przejazd na nocleg w okolicach miasta Ordu.

Dzień 11 Poranny relaks na plażach Morza Czarnego. Później przejazd wzdłuż wybrzeża do miasta Sinop (Synopa) - najstarszego na tureckim wybrzeżu, założonego w VII w. p.n.e. przez greckich kupców z Miletu. Zwiedzanie bizantyjskich fortyfikacji, świątyni Serapisa i Kościoła Pałacowego (Balatlar Kisilesi) z VII w. Nocleg.
Dzień 12 Przejazd z Sinop do Kastamonu - dawnej siedziby bizantyjskiego rodu Komnenów. Zboczymy z trasy by zajrzeć do wioski Kasaba, która kryje jeden z najpiękniejszych, zdobionych drewnianymi rzeźbieniami meczetów w Tucji. Po południu dotrzemy do miasteczka Safranbolu (lista UNESCO), które słynie z zabytkowych osmańskich domów. Jest to jedyne miasto w Turcji, gdzie całe Stare Miasto składa się z tradycyjnych domostw. Nocleg w Safranbolu.

Dzień 13 Dzień zaczniemy od podróży do najpiękniejszego kurortu nad Morzem Czarnym - Amasry (staroż. Sesamos). Miasteczko urzeka brukowanymi uliczkami, pozostałościami z hellenistycznych, rzymskich, genueńskich i bizantyjskich czasów. Wypoczynek nad Morzem Czarnym. Nocleg w Amasrze lub okolicach.

Dzień 14 Wypoczynek na plażach Morza Czarnego. Popołudniu przejazd na nocleg do Ankary.

Dzień 15 Powrót do Polski przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot Warszawa-Ankara-Warszawa, opieka doświadczonego pilota-przewodnika, ubezpieczenie NNW i KL, koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy na terenie Turcji, noclegi (hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 osobowe), koszty organizacyjne za granicą 

Umowa nie obejmuje: kosztów wizy tureckiej (ok. 35 EUR); wyżywienia (ok. 15 EUR na dzień), biletów wstępu (ok. 100 EUR).

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x