TRASA

Stambuł – Wyspy Książęce – cieśnina Bosfor – Adrianopol (Edirne) – Gallipoli – Çanakkale – cieśnina Dardanele – Troja – Bursa – Nicea (Iznik) – Stambuł

Dostępne terminy

9 dni: 10-18 maja 2021 Cena: 1.380 zł + 250 EUR + bilet lotniczy
9 dni: 15-23 sierpnia 2021 Cena: 1.380 zł + 250 EUR + bilet lotniczy
9 dni: 13-21 października 2021 Cena: 1.380 zł + 250 EUR + bilet lotniczy

WYJAZD MOŻNA POŁĄCZYĆ Z INNYMI WYPRAWAMI

Stambuł - miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji 17 dni: 7 - 24 listopada 2020 Cena wyjazdu łączonego: 4.200 zł + 450 EUR

atuty wyjazdu

 • wycieczka na porośnięte lasami piniowymi Wyspy Książęce
 • podróż nad słynne cieśniny Bosfor i Dardanele
 • wyjazd na wzgórze Çamlıca w Stambule skąd widać najsłynniejszą panoramę Bosforu
 • zwiedzanie Adrianopola i Bursy – dawnych osmańskich stolic
 • program jest ciekawym uzupełnieniem wycieczki Klubu Laurazja po Stambule
 • spokojne tempo zwiedzenia – program nie jest napięty

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wycieczka do Turcji - Wokół Morza Marmara

Wycieczka wokół Morza Marmara to nie tylko wyprawa w przestrzeni, ale przede wszystkim podróż w czasie. Wyjątkowa trasa poprowadzi nas ze Stambułu przez historyczne krainy Tracji, Myzji i Bitynii. Przeprawimy się przez cieśniny Bosfor i Dardanele oraz popłyniemy na Wyspy Książęce porośnięte pachnącymi lasami piniowymi. Zobaczymy miejsca należące do różnych kultur i cywilizacji. Na gruzach Troi przypomnimy sobie „Iliadę” Homera. W starożytnej Nicei (Iznik) zobaczymy dawne budowle bizantyńskie i tureckie, gdzie powstawały najsłynniejsze fajanse, a w Bursie okazałe grobowce pierwszych władców z dynastii Osmanów. W Adrianopolu (Edirne) pochylimy głowy przed kopułą wielkiego meczetu, który jest dziełem życia Sinana - największego architekta w dziejach Imperium Otomańskiego. Zobaczymy pole bitwy pod Gallipoli i dowiemy się, jak Turcy uratowali swoje państwo przed rozbiorem po I wojnie światowej. Walory podróży podniesie smaczna turecka kuchnia, której potrawy będziemy codziennie kosztować oraz czas na zakupy na egzotycznych bazarach Stambułu. Program ten jest znakomitym uzupełnieniem wycieczki Stambuł – miasto dwóch kontynentów i wielu cywilizacji.

Dzień 1 Przelot z Polski do Stambułu i nocleg.

Dzień 2 Wycieczka na Wyspy Książęce. Wyspy te tworzą mały archipelag na Morzu Marmara, a kilka z nich jest zamieszkanych. Jeszcze do niedawna zamieszkiwali je głównie Grecy, którzy w Stambule i okolicach stanowią oficjalną mniejszość narodową. Popłyniemy promem wzdłuż archipelagu oraz powędrujemy pieszo po wyspie Büyükada, na której zobaczymy piękne plenery z lasami piniowymi, zabytkowe kościoły greckie i ormiańskie oraz wiele współczesnych eleganckich domów. Dla chętnych jest możliwość wynajęcia roweru lub konnej bryczki za dodatkową opłatą. Wieczorem dla chętnych wycieczka na azjatycką część Stambułu na wzgórze Çamlıca, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto i cieśninę Bosfor. Czeka nas opowieść o Greku Byzasie i Argonautach oraz o strategicznym znaczeniu Bosforu. Powrót do europejskiej części miasta. Nocleg w Stambule.

Dzień 3 Przejazd do Adrianopola (Edirne). Rano przejazd na dworzec i podróż kursowym autokarem do Adrianopola (czas przejazdu ok. 3 godz.). Adrianopol był stolicą Imperium Otomańskiego przed zdobyciem Konstantynopola (1453 r.) Zobaczymy w nim wiele zabytkowych budowli, meczetów, bedestanów i nie tylko. Najsłynniejsza z nich to wielki meczet Selima zbudowany przez Mimara Sinana z XVI w., którego kopuła miała przewyższyć rozmiarami kopułę Bazyliki Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Wieczorny spacer po zabytkowym centrum i nocleg w Adrianopolu.

Dzień 4 Pole bitwy pod Gallipoli i cieśnina Dardanele. Przejazd przez Nizinę Tracką do Gallipoli, gdzie zobaczymy miejsca, w których rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej. Na wzgórzach Gallipoli w 1915 roku Turcy odparli desant wojsk brytyjskich, australijskich i nowozelandzkich. Zobaczymy również nadmorskie baterie artyleryjskie, które odparły wcześniej atak brytyjskiej Royal Navy. Przeprawa promem z Europy do Azji przez cieśninę Dardanele. Spacer nad cieśniną i nocleg w Çanakkale.

Dzień 5 Zwiedzanie Troi. Do południa zwiedzanie starożytnej Troi, leżącej w pobliżu ujścia Dardaneli do Morza Egejskiego. Zobaczymy teren wykopalisk, muzeum i zrekonstruowanego konia trojańskiego. Następnie przejazd przez dawną Myzję do miasta Bursa, które było pierwszą ważną stolicą Osmanów. Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Bursie.

Dzień 6-7 Zwiedzanie Bursy i okolic. Zielona Bursa pełna jest sułtańskich grobowców i wspaniałych meczetów, ale niepowtarzalny charakter nadają jej centrum niezliczone karawanseraje, których przestronne wnętrza kryją tysiące składów i sklepików a zadrzewione dziedzińce dają szansę odpoczynku przy szklaneczce aromatycznej herbaty. Jeżeli pogoda dopisze to będzie można wjechać wprost z miasta kolejką linową na liczący 2543 m n.p.m. Uludağ, czyli Olimp Bityński. Wieczorem postaramy się spotkać miejscowych derwiszów. Nocleg w Bursie.

Dzień 8 Zwiedzanie Nicei (Iznik) oraz powrót do Stambułu. Rano wycieczka do dawnej Nicei – obecnie Iznik. Zobaczymy tam wiele ciekawych budowli tureckich i bizantyńskich zamkniętych w pętli pamiętających cesarza Hadriana murów miejskich, między innymi Kościół Mądrości Bożej i Zielony Meczet. Malowniczo położona nad jeziorem Nicea była w czasach Bizancjum ważnym miastem, w którym biskupi uchwalili tekst wyznania wiary (tzw. „credo nicejskie”). W roku 1097 wojska pierwszej krucjaty odniosły tam pierwszy znaczący sukces odbijając Niceę z rąk Turków. W czasach osmańskich w mieście znajdowały się warsztaty produkujące najpiękniejszą ceramikę w imperium. Po zwiedzeniu Nicei powrót do Stambułu (autobusem lub promem). Wieczór i nocleg w Stambule.

Dzień 9 Powrót ze Stambułu do Polski.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe -
ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu z powodu zachorowania na COVID-19 lub inną chorobę; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce; składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wycieczki (autobusy, taksówki, tramwaje, promy itp.); noclegi (hostele lub hotele klasy turystycznej – pokoje 2-3 os. z łazienkami oprócz 3 nocy w Stambule - bez łazienek); koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Umowa nie obejmuje: biletu lotniczego do Stambułu; wizy tureckiej (ok. 35 euro); wyżywienia (ok. 15 euro na dzień); biletów wstępu (ok. 30 euro).

Uwaga! Istnieje możliwość podwyższenia standardu noclegów w Stambule – dopłata do noclegu w pokoju z łazienką wynosi ok. 40 euro od osoby za 3 noce.

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Maciej Szkółka

Maciej Szkółka (ur. 1990), absolwent Instytutu Judaistyki i Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2010 roku licencjonowany pilot wycieczek. Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x