Dzień 1 Przelot z Polski do Stambułu i nocleg.
Dzień 2 Wycieczka na Wyspy Książęce. Wyspy te tworzą mały archipelag na Morzu Marmara, a kilka z nich jest zamieszkanych. Jeszcze do niedawna zamieszkiwali je głównie Grecy, którzy w Stambule i okolicach stanowią oficjalną mniejszość narodową. Popłyniemy promem wzdłuż archipelagu oraz powędrujemy pieszo po wyspie Büyükada, na której zobaczymy piękne plenery z lasami piniowymi, zabytkowe kościoły greckie i ormiańskie oraz wiele współczesnych eleganckich domów. Dla chętnych jest możliwość wynajęcia roweru lub konnej bryczki za dodatkową opłatą. Wieczorem dla chętnych wycieczka na azjatycką część Stambułu na wzgórze Çamlıca, z którego rozpościera się piękna panorama na miasto i cieśninę Bosfor. Czeka nas opowieść o Greku Byzasie i Argonautach oraz o strategicznym znaczeniu Bosforu. Powrót do europejskiej części miasta. Nocleg w Stambule.
Dzień 3 Przejazd do Adrianopola (Edirne). Rano przejazd na dworzec i podróż kursowym autokarem do Adrianopola (czas przejazdu ok. 3 godz.). Adrianopol był stolicą Imperium Otomańskiego przed zdobyciem Konstantynopola (1453 r.) Zobaczymy w nim wiele zabytkowych budowli, meczetów, bedestanów i nie tylko. Najsłynniejsza z nich to wielki meczet Selima zbudowany przez Mimara Sinana z XVI w., którego kopuła miała przewyższyć rozmiarami kopułę Bazyliki Mądrości Bożej w Konstantynopolu. Wieczorny spacer po zabytkowym centrum i nocleg w Adrianopolu.
Dzień 4 Pole bitwy pod Gallipoli i cieśnina Dardanele. Przejazd przez Nizinę Tracką do Gallipoli, gdzie zobaczymy miejsca, w których rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej. Na wzgórzach Gallipoli w 1915 roku Turcy odparli desant wojsk brytyjskich, australijskich i nowozelandzkich. Zobaczymy również nadmorskie baterie artyleryjskie, które odparły wcześniej atak brytyjskiej Royal Navy. Przeprawa promem z Europy do Azji przez cieśninę Dardanele. Spacer nad cieśniną i nocleg w Çanakkale.
Dzień 5 Zwiedzanie Troi. Do południa zwiedzanie starożytnej Troi, leżącej w pobliżu ujścia Dardaneli do Morza Egejskiego. Zobaczymy teren wykopalisk, muzeum i zrekonstruowanego konia trojańskiego. Następnie przejazd przez dawną Myzję do miasta Bursa, które było pierwszą ważną stolicą Osmanów. Wieczorny spacer po centrum. Nocleg w Bursie.
Dzień 6-7 Zwiedzanie Bursy i okolic. Zielona Bursa pełna jest sułtańskich grobowców i wspaniałych meczetów, ale niepowtarzalny charakter nadają jej centrum niezliczone karawanseraje, których przestronne wnętrza kryją tysiące składów i sklepików a zadrzewione dziedzińce dają szansę odpoczynku przy szklaneczce aromatycznej herbaty. Jeżeli pogoda dopisze to będzie można wjechać wprost z miasta kolejką linową na liczący 2543 m n.p.m. Uludağ, czyli Olimp Bityński. Wieczorem postaramy się spotkać miejscowych derwiszów. Nocleg w Bursie.
Dzień 8 Zwiedzanie Nicei (Iznik) oraz powrót do Stambułu. Rano wycieczka do dawnej Nicei – obecnie Iznik. Zobaczymy tam wiele ciekawych budowli tureckich i bizantyńskich zamkniętych w pętli pamiętających cesarza Hadriana murów miejskich, między innymi Kościół Mądrości Bożej i Zielony Meczet. Malowniczo położona nad jeziorem Nicea była w czasach Bizancjum ważnym miastem, w którym biskupi uchwalili tekst wyznania wiary (tzw. „credo nicejskie”). W roku 1097 wojska pierwszej krucjaty odniosły tam pierwszy znaczący sukces odbijając Niceę z rąk Turków. W czasach osmańskich w mieście znajdowały się warsztaty produkujące najpiękniejszą ceramikę w imperium. Po zwiedzeniu Nicei powrót do Stambułu (autobusem lub promem). Wieczór i nocleg w Stambule.
Dzień 9 Powrót ze Stambułu do Polski.