TRASA

Wycieczka: Taszkent – Samarkanda – Szachrisabz – Buchara – Merw – Nisa – Aszchabad – Darwaza – Kunya Urgencz – Nukus – Muynak – Chiwa – Taszkent – Chimgan – Taszkent

Dostępne terminy

15 dni: Cena: 5.300 zł + 1.300 USD

atuty wyjazdu

 • kompleksowy program pozwalający rzetelnie zwiedzić najważniejsze atrakcje Jedwabnego Szlaku w Azji Centralnej
 • 4 dni w jednym z najmniej dostępnych krajów świata - Turkmenistanie
 • całodniowa wycieczka do cmentarzyska statków na dnie Morza Aralskiego
 • nocleg w Darwazie przy "Wrotach do piekieł
 • trekking w zachodnim paśmie Tien Szan
 • czas na zakupy na bazarach

AUTOR PROGRAMU

Michał Lubina

Wycieczka Uzbekistan i Turkmenistan - W sercu jedwabnego szlaku

Azja Centralna - region zagubiony wśród piasków pustyni, rządzony przez postsowieckich dyktatorów, leży na marginesie współczesnego świata. Ciężko uwierzyć, że to niegdyś tutaj decydowały się losy świata. Przez tereny leżące pomiędzy Europą, Chinami i Indiami przez stulecia biegł Jedwabny Szlak. Na tym wielkim skrzyżowaniu kultur i cywilizacji dochodziło do wymiany nie tylko towarów ale przede wszystkim nowinek technicznych, idei, religii, sztuki. Tutaj powstawały i upadały wielkie imperia - swoją kartę w historii Azji Centralnej zapisali najwięksi w dziejach świata zdobywcy - Aleksander Wielki, Alp Arslan, Czyngis Chan czy Tamerlan. Warto pojechać z nami na wyprawę do serca Jedwabnego Szlaku by zobaczyć to, co pozostało z lat świetności. Odwiedzimy najsłynniejsze miasta Jedwabnego Szlaku - Samarkandę, Bucharę, Chiwę i Merw; dotrzemy do brzegów morza, którego już nie ma; prześpimy się nad kraterem, który wygląda jak wejście do piekieł; obejrzymy współczesny Aszchabad - marmurowy pomnik Turkmenbaszy; będziemy spacerować i robić zakupy na bazarach, które pamiętają złoty czas Jedwabnego Szlaku i napijemy się herbaty w słynnych czajchanach.

Dzień 1 przelot z Warszawy do stolicy Uzbekistanu - Taszkentu

Dzień 2 rano transfer do hotelu na krótki odpoczynek, śniadanie i zwiedzanie Taszkentu: bazar Chorsu, medresa Kukeldasz, meczet piątkowy, kompleks Hast Imam z medresą Muji Mubarak, gdzie przechowywany jest najstarszy na świecie egzemplarz Koranu z plamami krwi zabitego kalifa Usmana; spacer wąskimi uliczkami taszkenckiego starego miasta; plac Emira Timura i spacer po najsłynniejszym taszkienckim deptaku - ulicy Broadway do placu Mustakillik. Nocleg w Taszkencie.

Dzień 3 rano przejazd pociągiem do Samarkandy (Lista UNESCO) i zwiedzanie stolicy imperium Tamerlana: plac Registan z medresami Ulug Bega, Szir Dar i Tillja Kari, największy i najpiękniejszy meczet miasta - Bibi Chanum, wybudowany przez Tamerlana dla swojej żony; kolorowy Bazar Siabski, nekropolię Szah-i Zinda, gdzie spoczywają członkowie dynastii timurydzkiej oraz grobowiec samego Tamerlana - Gur-i Emir. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 4 kontynuujemy zwiedzanie Samarkandy: obserwatorium Ulug Bega -wnuka i następcy Tamerlana, który przeszedł do historii jako wybitny astronom; grobowiec proroka Daniela, którego kości miał do Samarkandy przywieźć z Iranu Tamerlan oraz stanowisko archeologiczne Afrasiab, które gościło Aleksandra Wielkiego. Obejrzymy tutaj również sogdyjskie malowidła z czasów największej świetności Jedwabnego Szlaku. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień 5 rano wyruszymy na południe do miasta Szachrisabz - zobaczymy ruiny letniego pałacu Tamerlana (lista UNESCO),na którym widniały słynne słowa zdobywcy: Jeśli wątpisz w nasza potęgę, spójrz na nasze budowle". Zwiedzimy również mauzoleum Dzihangira, kompleks meczetowy Kok Gumbaz i sekretny grób Tamerlana. Po południu przejazd do Buchary na nocleg.

Dzień 6 całodzienne zwiedzanie Buchary (Lista UNESCO) - jednego z najstarszych miast Azji Środkowej, nazywanej Kopułą Islamu. Spacerując po starym mieście zobaczymy: cytadelę Ark - siedzibę bucharskich chanów; mauzoleum Samanidów - najstarszy zabytek miasta, który przetrwał najazd Mongołów w XII w., źródło Hioba - Czaszma Ajub; zbiorniki Bolo i Lyabi Hauz; zespół meczetowy Poi Kaljan ze słynnym minaretem Kaljan; medresy: Mir-i Arab, Emira Alim Chana, Ulug Bega, Abdula Aziza, Divanbegi oraz Kukeldasz, meczet Magog-i Attari oraz słynną Chor Minor - bramę do zniszczonej medresy. Będziemy mieć również czas na zakupy na słynnych bucharskich bazarach. Nocleg w Bucharze.

Dzień 7 rano przejazd z Buchary na granicę uzbecko - turkmeńską. Podróż przez piaski pustyni Kara Kum do stanowiska archeologicznego - Merw (Lista UNESCO), gdzie w średniowieczu leżało jedno z największych miast ówczesnego świata. Jego historia sięga czasów panowania dynastii Achemenidów, swoją kolonię założył tu również Aleksander Wielki a w XI i XII wieku była to stolica Turków Seldżuckich. W Merwie krzyżowały się szlaki karawan Jedwabnego Szlaku sprawiając, że tu biło serce średniowiecznego świata. Dzisiaj Merw to w większości zasypane przez pustynię pozostałości kilku ośrodków miejskich o bogatej historii. Przejazd na nocleg do Mary.

Dzień 8 przejazd z Mary do stolicy Turkemenistanu - Aszchabadu. Po drodze odwiedzimy Anau - ruiny miasta zasiedlonego już w epoce brązu, które największy rozkwit przeżyło za panowania Partów; zwiedzanie Abiverd - ruin miasta z IX - XII wieku leżącego niegdyś na Jedwabnym Szlaku oraz Nisy - dawnej stolicy Partów (Lista UNESCO). Wieczorem spacer po największym marmurowym mieście świata - Aszchabadzie. Nocleg.

Dzień 9 rano zwiedzanie monumentalnej stolicy Turkmenistanu, przebudowanej zgodnie z wizją Turkmenbaszy - dyktatora, który uczynił swój kraj, jednym z najbardziej zamkniętych na świecie. Zobaczymy niezwykłe pałace ze złotymi kopułami, marmurowe bloki i szkoły, kaskady fontann i pomniki odwołujące się do historii Turkmenistanu. Po południu przejazd przez pustynię Kara Kum do Darwazy - krateru nazywanego "Wrotami do piekieł", gdzie od ponad 40 lat nieustannie płonie gaz. Kolacja i nocleg w namiotach na pustyni.

Dzień 10 poranek nad Wrotami do Piekieł, śniadanie i wyjazd w stronę Kunya Urgencz (Lista UNESCO) - zwiedzanie pozostałości jednego z najwspanialszych średniowiecznych miast Azji Centralnej, dawnej stolicy państwa Chorezmszachów. Zobaczymy m.in. 60 - metrowy minaret Kutlug Timur, meczety i mauzolea. Przekroczenie granicy uzbecko - turkmeńskiej i przejazd na nocleg do Nukus, stolicy Karakałpakstanu.

Dzień 11 całodniowa wycieczka do widmowego miasteczka Mujnak, które niegdyś było kwitnącym portem nad Morzem Aralskim. W wyniku nadmiernej eksploatacji wód Amu Darii i Syr Darii, morze zaczęło znikać. W Mujnak przespacerujemy się po dawnym morskim dnie, obejrzymy cmentarzysko statków i niewielkie muzeum prezentujące zagładę morza. Powrót na nocleg do Nukus.

Dzień 12 rano zwiedzanie Muzeum Sztuk Pięknych im. I. Sawickiego w Nukus - niezwykłej placówki na rubieżach byłego ZSRR, gdzie zgromadzono największą kolekcję radzieckiej sztuki awangardowej. Przejazd przez pustynię i zwiedzanie twierdz Chorezmu - Toprak Kala i Ajaz Kala oraz Czilpyk - ruin zoroastryjskiej wieży milczenia. Przejedziemy przez Urgencz - gdzie na świat przyszła Anna German, przejazd do Chiwy na nocleg.

Dzień 13 całodzienne zwiedzanie Chiwy (Lista UNESCO) - miasta wyjętego wprost z "Baśni 1001 nocy", ukrytego za potężnymi glinianymi murami, pełnego meczetów, medres, chańskich pałaców, bazarów i mauzoleów. Pospacerujemy również po tej części, gdzie do dzisiaj mieszkają ludzie sprawiając, że Chiwa to tętniące życiem miasto a nie tylko zabytek. Wieczorem przejazd na lotnisko do Urgencz i przelot do Taszkentu na nocleg.

Dzień 14 wycieczka w góry Chimgan będące częścią zachodniego pasma Tien Szan - krótki trekking w okolicach miejscowości Beldersay a po południu odpoczynek nad jeziorem Charvak. Powrót do Taszkentu na nocleg.

Dzień 15 wylot z Taszkentu do Warszawy.

Umowa obejmuje:
- koszty złotówkowe - przelot na trasie Warszawa - Taszkent - Warszawa; ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; zaproszenia wizowe; koszty organizacyjne w Polsce; obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny; podatek VAT.
- koszty walutowe - wszystkie przejazdy podczas wyprawy (wynajęte minibusy, autobusy, taksówki, lokalne środki transportu, pociągi, przelot na trasie Urgencz - Taszkent itp.); noclegi ze śniadaniami (hotele, hostele, pensjonaty i prywatne kwatery - pokoje 2-4 os. i jeden nocleg w namiocie na pustyni); wszystkie wycieczki objęte programem; koszty organizacyjne podczas wyprawy.

Cena nie obejmuje: wyżywienia (ok. 15 USD na dzień); biletów wstępu (ok. 75 USD); wizy do Turkmenistanu (ok. 95 USD)

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Maciej Kołodziejczyk

Maciej Kołodziejczyk (ur. 1974) absolwent chorzowskiego “Słowaka”, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, doktor geografii. Paszport otrzymał w 1992 roku, od tego czasu podróżuje po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W 1994 roku dotarł drogą lądową do Nepalu przez Turcję, Iran, Pakistan i Indie. Odbył liczne górskie wyprawy trekkingowe po Karpatach, Alpach i Himalajach […] Czytaj więcej...

Maria Kowalska

Maria Kowalska (ur. 1984) absolwentka rosjoznawstwa na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Od 2008 roku zawodowy pilot wycieczek. Spędziła pół roku na stypendium w Stambule, co zaowocowało m. in. współpracą z wydawnictwem „Bezdroża” przy aktualizacji przewodnika po tym mieście. Podróżowała wielokrotnie po Europie Wschodniej, Bliskim Wschodzie, Azji i Ameryce Południowej. Najlepiej jednak czuje się w […] Czytaj więcej...

Michał Lubina

Michał Lubina (ur. 1984) absolwent chorzowskiego „Słowaka”, doktor nauk społecznych UJ, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, magister rosjoznawstwa oraz studiów dalekowschodnich UJ. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Analityk w Centrum Studiów Polska-Azja. Podróżnik i obieżyświat. Z plecakiem przemierzył ponad 60 krajów, w tym większą część Azji. Dotarł […] Czytaj więcej...

Aleksandra Szymczyk

Aleksandra Szymczyk (ur. 1981) iranistka, absolwentka Wydziału Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Podyplomowych Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Tłumaczka i aktywistka. Jest licencjonowaną pilotką wycieczek biegle władającą językiem perskim i angielskim. Czytaj więcej...

Wyprawa trudna, wymagająca b dobrej kondycji (zwłaszcza na trasie łączonej 28-dniowej). Pilot Michał , wypróbowany podczas poprzednich wyjazdów, poradził z niezwykle trudną logistyką, zrealizował program w 100 procentach . Największe wrażenia: górskie krajobrazy Kirgizji, Tien-Szan , Pamir, pustynie , miasta : Kashkar, Chiwa, Buchara, Samarkanda a także wyjątkowa galeria malarstwa im Sawickiego w Nukus (Uzbekistan).

Antoni, sierpień 2018.

Wyprawa – to w pewnym stopniu kontynuacja kierunku (był Kirgistan dlaczego nie poznać sąsiadów). Trasa intrygująca historycznie (jedwabne ścieżki, wielkie postacie historyczne…), kulturowo, społecznie a nawet politycznie (zwłaszcza Turkmenistan).

Renata, sierpień 2018.

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x