TRASA

Wyprawa: Caracas – Ciudad Bolivar – PN Canaima (wodospad Salto Angel) – Ciudad Bolivar – Santa Elena – Gran Sabana – Roraima – Tucupita – delta Orinoko – Maturin – Caracas – Maracay – Puerto Colombia – PN Henry Pitter’a – Puerto Colombia – Maracay – Barinas – Wielkie Równiny (Los Llanos) – PN Sierra Nevada – Merida – Coro – półwysep Paraguana – Caracas

Dostępne terminy

32 dni: program zawieszony Cena: 3.200 zł + 1.700 EUR + bilet lotniczy

atuty wyjazdu

AUTOR PROGRAMU

Jarosław Poniewiera

Wyprawa Wenezuela - Roraima, Wielkie Równiny, Salto Angel i Orinoko

Jeśli nie podróżowałeś po Wenezueli, to naprawdę trudno Ci uświadomić sobie ogromne bogactwo przyrody tego kraju. Pomiędzy lasami równikowymi Amazonii a pięknymi plażami Morza Karaibskiego rozciągają się obszary, gdzie różnorodność krajobrazów i środowisk przyrodniczych jest wprost niewyobrażalna.
Na północy piaszczyste plaże sąsiadują z wysokimi Kordylierami porośniętymi przez zwrotnikową dżunglę. Osobliwością przyrodniczą jest porośnięta lasami namorzynowymi wspólna delta rzek Orinoko i Amacuro, zamieszkana przez Indian Warao – jedno z niewielu plemion, którego życie nadal toczy się na uboczu współczesnej cywilizacji. Na zachodzie wznoszą się Andy, których najwyższe szczyty są zawsze pokryte śniegiem. Wnętrze kraju obejmują Wielkie Równiny (Los Llanos), gdzie w porze suchej można z wielką łatwością obserwować stada dzikich zwierząt, a kajmany, kapibary, delfiny, węże anakonda i liczne gatunki ptaków są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Unikatem przyrodniczym na skalę światową jest położony na południu Wenezueli Park Narodowy Canaima. Obejmuje on rozległe tereny sawanny na Wyżynie Gujańskiej oraz kilkanaście gór nazywanych „tepuy”. Są to olbrzymie wzniesienia w kształcie stoliw (góry stołowe), które nagle wyrastają wysoko ponad sawannę. Najwyższą i najsłynniejszą z nich jest Roraima (wys. 2.810 m n.p.m.) – tepuya na granicy Wenezueli, Brazylii i Gujany. Na powierzchni Roraimy znajduje się jedyny w swoim rodzaju ekosystem z niezmiernie rzadkimi gatunkami roślin, z których niemal połowa to endemity. Trekking na Roraimę jest jednym z najważniejszych celów naszej wyprawy do Wenezueli. Ponadto w PN Canaima z krawędzi góry Auyantepui spada najwyższy w świecie wodospad – Salto Angel (wys. 978 m).

Wszystkie wymienione obszary są rajem dla ornitologów. W Wenezueli można zobaczyć wprost niezliczone gatunki ptaków (flamingi, hoacyny, ibisy, papugi, pelikany, żabiru). A przecież Wenezuela to nie tylko przyroda! Odwiedzimy stare miasta z kolonialną architekturą – Ciudad Bolivar i Coro. W okolicy Choroni zobaczymy plac, na którym odbywały się targi przywiezionych z Afryki niewolników oraz plantacje kakaowców, gdzie do dziś pracują ich potomkowie. Skosztujemy owoców prosto z drzewa kakaowego i napijemy się świeżej czekolady, która uznawana jest za najsmaczniejszą w całej Wenezueli. Ponadto zwiedzimy Caracas – stolicę kraju i kolebkę wolności Ameryki Łacińskiej, miejsce urodzenia i miasto Simona Bolivara – bohatera narodowego Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru i Boliwii.

Udział w naszej wyprawie umożliwia nie tylko zwiedzenie zachodniej Wenezueli. Program w wersji rozszerzonej obejmuje pobyt na Wielkich Równinach, bez zobaczenia których wyjazd do Wenezueli jest niczym zwiedzanie Białowieży bez ujrzenia żubra, czy też zwiedzanie Krakowa z pominięciem Wawelu. Ponad to czeka nas przejazd Autostradą Transandyjską do leżącego w środku gór miasta Merida, z którego ujrzymy najwyższe szczyty Wenezueli – w tym słynny Szczyt Bolivara (wys. 5.007 m n.p.m.). W Andach odwiedzimy górskie miasteczka i wioski oraz będziemy obserwować surowe krajobrazy bezdrzewnej strefy paramo. Na koniec pojedziemy na półwysep Paraguana, gdzie w Parku Narodowym Los Medanos znajdują się ruchome wydmy oraz gdzie żyje endemiczna tarantula błękitna, której poszukamy przy ścieżkach miejscowego rezerwatu przyrody.

Dzień 1 Przelot do Caracas. Nocleg.

Dzień 2
Zwiedzanie Caracas. Nocleg. Uwaga! W wypadku niestabilnej sytuacji w stolicy Wenezueli organizator zastrzega sobie prawo pominięcia w programie zwiedzania Caracas. Wówczas po lądowaniu na lotnisku w Caracas nastąpi przelot lub przejazd do Ciudad Bolivar.

Dzień 3
Przejazd autobusem do miasta Ciudad Bolivar nad Orinoko. Nocleg.

Dzień 4-6
Wycieczka do Parku Narodowego Canaima pod wodospad Salto Angel.

Dzień 7
Pobyt w Ciudad Bolivar. Zwiedzanie miasta i przygotowania do trekkingu na Roraimę. Wieczorem wyjazd autobusem do miasta Santa Elena. Nocny przejazd.

Dzień 8-13
Wcześnie rano przyjazd do Santa Elena. Po śniadaniu wyjazd na szlak prowadzący na Roraimę. Trekking na szczyt. Trzynastego dnia powrót do Santa Elena i nocleg.

Dzień 14
Wycieczka do miasteczka La Linea w Brazylii w celu zregenerowania się po trekkingu na Roraimę oraz zakupienia lokalnych towarów i trunków po konkurencyjnych cenach. Miejscowe restauracje oferują gościom możliwość zjedzenia znakomitej pieczeni z najlepszych gatunków wołowiny. Wieczorem wyjazd autobusem do miasta San Felix. Nocny przejazd.

Dzień 15-17
Rano przyjazd do San Felix i wycieczka na Deltę Orinoko. Po wyjeździe z delty nocleg w mieście Maturin.

Dzień 18 Przelot z Maturin do Caracas. Przejazd przez Maracay do Puerto Colombia nad Morzem Karaibskim.

Dzień 19-21
Wypoczynek na plaży w rejonie Puerto Colombia i wycieczka po Parku Narodowym Henri Pittier’a.

Dzień 22 Rano relaks na plaży w Puerto Colombia. Po południu przejazd do Maracay i przesiadka na nocny autobus do miasta Barinas. Nocleg w autobusie.

Dzień 23-25
Wycieczka na Wielkie Równiny (Los Llanos) w celu obserwacji dzikich zwierząt. Noclegi w hamakach w obozie turystycznym.

Dzień 26
Pożegnanie Wielkich Równin. Przejazd Autostradą Transandyjską przez góry do Meridy. Po drodze zwiedzanie miasteczka andyjskiego San Rafael de Mucuchies i wizyta w Parku Narodowym Sierra Nevada. Nocleg w Meridzie.

Dzień 27
Pobyt w Meridzie – zwiedzanie miasta i spacery po parkach. Jeśli zakończy się wreszcie trwający od wielu lat remont najwyższej górskiej kolejki linowej na świecie, to przejazd kolejką na punkt widokowy w rejon Lustrzanego Szczytu (Pico Espejo – wys. 4.765 m n.p.m.). Wieczorem wyjazd nocnym autobusem do Coro (nocleg w autobusie).

Dzień 28
Rano przyjazd do miasteczka Coro (lista UNESCO). Zakwaterowanie w hostelu i spacer po Starym Mieście. Zobaczymy architekturę z okresu kolonialnego i jedne z najstarszych kościołów Ameryki Południowej.

Dzień 29
Zwiedzanie okolic Coro. Wycieczka do Parku Narodowego Los Medanos i na półwysep Paraguana.

Dzień 30
Rano wyjazd na plażę, gdzie pożegnamy Morze Karaibskie. Kilkugodzinny relaks przed podróżą do Polski. Wieczorem wyjazd nocnym autobusem do Caracas. Nocleg w autobusie.

Dzień 31-32
Przejazd na lotnisko w Caracas i przelot do Polski przez jeden z portów lotniczych Europy.

Cena obejmuje:
- koszty złotówkowe:
ubezpieczenie NNW + KL; opieka doświadczonego pilota; koszty organizacyjne w Polsce
- koszty walutowe: przejazdy w Wenezueli (autobusy, taksówki), noclegi (hostele lub hotele klasy turystycznej, pokoje 2-4 os.), wszystkie wycieczki objęte programem z wyżywieniem i lokalnymi przewodnikami (1- delta Orinoko i Amacuro, 2- Salto Angel, 3- Roraima, 4- PN Henri Pittera, a w programie rozszerzonym: 5- Wielkie Równiny, 6- półwysep Paraguana), koszty organizacyjne w Wenezueli.

Cena nie obejmuje: biletu lotniczego Warszawa – Caracas – Warszawa; wyżywienia (ok. 10 euro na dzień), biletów wstępu (ok. 25 euro); opłaty lotniskowej w Caracas (ok. 25 euro).

 

Jarosław Poniewiera

Jarosław Poniewiera (ur. 1973) podróżnik, absolwent Instytutu Geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego i chorzowskiego “Słowaka”. Od 1991 roku odbył ponad 60 wypraw w różne części Azji i Ameryki Płd. Organizował i prowadził wyjazdy drogą lądową do Indii (przez Turcję, Iran i Pakistan), Egiptu (przez Turcję, Syrię i Jordanię), Ziemi Świętej oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Czytaj więcej...

Monika Handziuk

Monika Handziuk (ur. 1971), absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego z wykształcenia filmoznawca, z zamiłowania podróżniczka. Od 20 lat eksploruje świat: Afrykę, Amerykę Południową, Europę i Azję, której jest prawdziwą pasjonatką. Wyznaje zasadę, że prawdziwa podróż jest jak sękacz – wielowarstwowa ale każda warstwa inna, jedną z jej ulubionych jest lokalna kuchnia, stąd wędrówki “od straganu do straganu” […] Czytaj więcej...

Jesteś zainteresowany naszą wyprawą?

Zapisz się Zapytaj Zadzwoń+48 502 204 297

Relacje z wypraw w region

Zobacz więcej

Książki o regione

Zobacz więcej

W Leksykonie o regionie

Zobacz więcej
Zamknij x

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Numer telefonu

  Tytuł wiadomości

  Wiadomość

   Imię i nazwisko (wymagane)

   Adres email (wymagane)

   Numer telefonu

   Tytuł wiadomości

   Wiadomość

   x